Mam problem z przegrzewaniem sie i wylaczeniem Dell Latitude E7450 | Processor Intel Core i7 5600U @2.60MHz.
Komputer ok 1-2 miesiace temu zaczal sie automatycznie wylaczac przy edycji wideo (generowaniu pliku).Problem, znikal, jak stawialem go na podstawce, tak ze mial ok 10-15cm wolnego miejsca od dolu.Pozniej nawet do generowaniu pliku wideo stawialem go na parapecie gdzie bylo zimno i dodatkowo go chlodzilo (zeby sie nie wylaczyl).Teraz wylacza sie pod niewielkim obciazeniem, np: program Google Sync & Backup
Co zrobilem w tym czasie.
1. WYMIANA MATRYCY: Ok 1-2 miesiace temu wymienialem matryce na nowa, poprzednia dzialala ale byla peknieta. Podczas tej wymianie, nie zagladalem wiatraka i radiatora. Problem nasilill sie powymianie (tak mi sie wydaje). Ale wtedy tez zaczalem na potege generowac pliki wideo (wczesniej mialem 6 miesieczna przerwe).
2. INSTALACJA NOWEGO WINDOWS 10, ok. 5 dni temu. Myslalem, ze problem sie rozwiaze po nowej instalacji, ale nic sie nie zmienilo...
3. WYMIANA PASTY TERMOPRZEWODZACEJ. Wczoraj rozkrecilem laptop i wymienilem paste termoprzewodzaca, z uwagi ze laptop ma juz ponad 4 lata.
- Problem z wylaczaniem i przegrzewaniem zdecydowanie nasilil sie po tej wymianie, takze zwykly Google Syn & Backup (wlaczaony jako program startowy), po paru minutach rozgrzewa procesor do ponad 100 stopni i pozniej wylacza (tak pokazuje program CPUID HW Monitor): Core #0 Max 103, Core #1 Max 98 stopni.
- Zastanawiam sie czy nie dalem ZA MALO pasty termoprzewodzacej? Zaaplikowalem jej tyle ile gosc w tej instrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=jfP7EamGw98 (zobacz na 23:58)
- Podczas tej wymiany usunalem troche kurzu z wewnatrz radiatora i wiatraka, ale nie bylo go wcale duzo.
- Wiatrak polaczony jest z wylotem powietrza (metalowymi blaszkami) na zewnatrz taka czarna tasma. Podczas rozkrecania, czarna tasma troche sie rozerwala i wymienilem jak na mocna tasme "duck tape".
- WAZNE: Przed wymiana pasty, komputer nagrzewal sie duzo bardziej (byl bardziej goracy) i dopiero wtedy sie wylaczal. Teraz nawet nie zdazy sie nagrzac a juz sie wylacza
4. ZAKTUALIZOWALEM STEROWNIKI + BIOS upgrade: Wszystkie mozliwe sterowniki, ktore byly na liscie jako "nieaktualne" zsciagnalem i zainstalowalem ze strony dell.
5. ZROBILEM DIAGNOSTYKE DELL online i progamem, ale za kazdym razem laptop sie wylaczal zanim skonczyl (chyba na Stress test). Nie pomagalo nawet stawianie go na parapecie przy rozszczelnionym oknie dla ochlody
Co ciekawe, wczoraj wlaczylem laptopa --> zaczal glosno chodzic --> wylaczylem Google Backup & Sync --> Temp. procesora spadla --> zostawilem go tak na noc z paroma otwartymi stronami i o dziwo sie NIE wylaczyl.ALe wyglada na to, ze nie moge nic nim robic oprocz przegladania stron...
Czytalem rozne forum, ale chyba nikomu nie udalo sie rozwiazac problem bez wymiany plyty glownej.
Ktos sugerowal, ze uszkodzony jest jakis sensor temperatury, ale nie wiem czy byloby bezpieczne wylaczyc go jakims programem.
Jedyne co mi przychodzi do glowy, to zeby go jeszcze raz rozkrecic i dodac pasty termoprzewodzacej
Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie.
Komputer ok 1-2 miesiace temu zaczal sie automatycznie wylaczac przy edycji wideo (generowaniu pliku).Problem, znikal, jak stawialem go na podstawce, tak ze mial ok 10-15cm wolnego miejsca od dolu.Pozniej nawet do generowaniu pliku wideo stawialem go na parapecie gdzie bylo zimno i dodatkowo go chlodzilo (zeby sie nie wylaczyl).Teraz wylacza sie pod niewielkim obciazeniem, np: program Google Sync & Backup
Co zrobilem w tym czasie.
1. WYMIANA MATRYCY: Ok 1-2 miesiace temu wymienialem matryce na nowa, poprzednia dzialala ale byla peknieta. Podczas tej wymianie, nie zagladalem wiatraka i radiatora. Problem nasilill sie powymianie (tak mi sie wydaje). Ale wtedy tez zaczalem na potege generowac pliki wideo (wczesniej mialem 6 miesieczna przerwe).
2. INSTALACJA NOWEGO WINDOWS 10, ok. 5 dni temu. Myslalem, ze problem sie rozwiaze po nowej instalacji, ale nic sie nie zmienilo...
3. WYMIANA PASTY TERMOPRZEWODZACEJ. Wczoraj rozkrecilem laptop i wymienilem paste termoprzewodzaca, z uwagi ze laptop ma juz ponad 4 lata.
- Problem z wylaczaniem i przegrzewaniem zdecydowanie nasilil sie po tej wymianie, takze zwykly Google Syn & Backup (wlaczaony jako program startowy), po paru minutach rozgrzewa procesor do ponad 100 stopni i pozniej wylacza (tak pokazuje program CPUID HW Monitor): Core #0 Max 103, Core #1 Max 98 stopni.
- Zastanawiam sie czy nie dalem ZA MALO pasty termoprzewodzacej? Zaaplikowalem jej tyle ile gosc w tej instrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=jfP7EamGw98 (zobacz na 23:58)
- Podczas tej wymiany usunalem troche kurzu z wewnatrz radiatora i wiatraka, ale nie bylo go wcale duzo.
- Wiatrak polaczony jest z wylotem powietrza (metalowymi blaszkami) na zewnatrz taka czarna tasma. Podczas rozkrecania, czarna tasma troche sie rozerwala i wymienilem jak na mocna tasme "duck tape".
- WAZNE: Przed wymiana pasty, komputer nagrzewal sie duzo bardziej (byl bardziej goracy) i dopiero wtedy sie wylaczal. Teraz nawet nie zdazy sie nagrzac a juz sie wylacza
4. ZAKTUALIZOWALEM STEROWNIKI + BIOS upgrade: Wszystkie mozliwe sterowniki, ktore byly na liscie jako "nieaktualne" zsciagnalem i zainstalowalem ze strony dell.
5. ZROBILEM DIAGNOSTYKE DELL online i progamem, ale za kazdym razem laptop sie wylaczal zanim skonczyl (chyba na Stress test). Nie pomagalo nawet stawianie go na parapecie przy rozszczelnionym oknie dla ochlody
Co ciekawe, wczoraj wlaczylem laptopa --> zaczal glosno chodzic --> wylaczylem Google Backup & Sync --> Temp. procesora spadla --> zostawilem go tak na noc z paroma otwartymi stronami i o dziwo sie NIE wylaczyl.ALe wyglada na to, ze nie moge nic nim robic oprocz przegladania stron...
Czytalem rozne forum, ale chyba nikomu nie udalo sie rozwiazac problem bez wymiany plyty glownej.
Ktos sugerowal, ze uszkodzony jest jakis sensor temperatury, ale nie wiem czy byloby bezpieczne wylaczyc go jakims programem.
Jedyne co mi przychodzi do glowy, to zeby go jeszcze raz rozkrecic i dodac pasty termoprzewodzacej
Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie.