Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja fotowoltaiczna ok. 3 kW.

Tomcen 06 Jan 2021 18:30 1479 26
    Tomcen
    Level 11  
    Aktualnie posiadam instalację fotowoltaiczną 7,32 kW na falowniku Fronius 6 Symo, 24 paneli 305 W wschód-zachód. Jako, że w roku 2020 brakło mi prądu ok 2100 kWh, chce rozbudować obecną instalację. I tak planowałem zrobić altankę, a więc pomyślałem, że położę na niej panele 6-8 sztuk w kierunku południowym. Mam pytanie, bo bije się z myślami, czy pójść w falownik trójfazowy i czy będzie to miało wpływ na prace całej instalacji? Czy dać jeden falownik jednofazowy, dodam, że do tej jednej fazy będę miał i tak podłączony piec na pellet, pompa ciepła do wody użytkowej, pompę do podlewania ogrodu, 3 zamrażalki.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    slawo12311
    Level 17  
    Jednofazowy pewnie będzie tańszy ale za to będzie pchać moc tylko na jedną fazę co wiąże się z podbiciem napięcia na tej fazie. Jeśli masz niskie napięcie w okolicy to to nie będzie stanowić problemu, gorzej jeśli przy pełnej mocy falownik dobije do 253V. Wówczas może wyłączyć obydwa falowniki. Bezpieczniej dać trójfazowy bo obciążenie rozłoży się na 3 fazy równomiernie. To że masz odbiory na jednej fazie by mogło obniżyć napięcie no ale raczej latem nie będzie non stop dużego poboru. Możesz dać na przyszłość większy falownik, będzie zapas mocy.
    Cytro12
    Level 26  
    6 paneli na falowniku 3F, powodzenia życzę. I jeszcze do tego za duży falownik na zapas. Piękna katastrofa.
    slawo12311
    Level 17  
    Sofar 5,5 spokojnie ruszy nawet przy 6 panelach mono i będzie produkował porównywalną ilość energii jak lepiej dopasowane napięciowo zestawy, jeśli istnieją przesłanki że instalacja może być w przyszłości rozbudowana to można się pokusić o taki krok. Wystarczy spojrzeć na wykres wydajności żeby zobaczyć że nawet teoretycznie nie są to duże różnice. A praktyka swoje - u znajomego jest 7 paneli i w skali rocznej działało to +/- 2% tak samo w przeliczeniu na 1kwp jak lepiej dopasowana instalacja.
  • Helpful post
    noja102
    Level 24  
    Dołóż paneli do tego co masz jeśli masz miejsce
    theo33
    Level 27  
    Tomcen wrote:
    Aktualnie posiadam instalację fotowoltaiczną 7,32 kW na falowniku Fronius 6 Symo, 24 paneli 305 W wschód-zachód. Jako, że w roku 2020 brakło mi prądu ok 2100 kWh, chce rozbudować obecną instalację. I tak planowałem zrobić altankę, a więc pomyślałem, że położę na niej panele 6-8 sztuk w kierunku południowym. Mam pytanie, bo bije się z myślami, czy pójść w falownik trójfazowy i czy będzie to miało wpływ na prace całej instalacji? Czy dać jeden falownik jednofazowy, dodam, że do tej jednej fazy będę miał i tak podłączony piec na pellet, pompa ciepła do wody użytkowej, pompę do podlewania ogrodu, 3 zamrażalki.

Aby utrzymać opust 20 % to trzeba zmieścić się w 10 kW i zabudować dodatkowe moduły o max. mocy 2670 W czyli najlepiej ze względu na napięcie przyjąć 8 szt modułów 330W podłączonych do jednofazowego falownika o ile taki zostanie przyjęty w Twoim OSD
    Tomcen
    Level 11  
    noja102 wrote:
    Dołóż paneli do tego co masz jeśli masz miejsce

Chciałem tak zrobić, ale instalator zażyczył sobie 7tys za dołożenie 6 paneli do istniejącej instalacji (~1,9kW). Położenie instalacji na altanie jestem w stanie sam ogarnąć.

theo33 wrote:
    Aby utrzymać opust 20 % to trzeba zmieścić się w 10 kW i zabudować dodatkowe moduły o max. mocy 2670 W czyli najlepiej ze względu na napięcie przyjąć 8 szt modułów 330W podłączonych do jednofazowego falownika o ile taki zostanie przyjęty w Twoim OSD

Właśnie o czymś takim myślałem, ale czemu OSD (Tauron) nie miałby przyjąć tego.

Jaki zestaw byście polecali?
  • Helpful post
    strucel
    Level 32  
    Tomcen wrote:

Chciałem tak zrobić, ale instalator zażyczył sobie 7tys za dołożenie 6 paneli do istniejącej instalacji (~1,9kW). Położenie instalacji na altanie jestem w stanie sam ogarnąć.

I ten 6kW falownik miał zostać z panelami 9kWp.Ma to sens?
    Tomcen wrote:

Właśnie o czymś takim myślałem, ale czemu OSD (Tauron) nie miałby przyjąć tego.

Aktualizacja danych związana ze zwiększeniem mocy czy zmianą inwertera wymaga tak samo drugiego projektu a zgłoszenie musi podpisać osoba posiadająca uprawnienia (przynajmniej w moim OSD).
    A nie zgłoszenie zmian w ciągu 2 tygodni skutkuje możliwością otrzymania kary do tysiąca zł (jak się ktoś dopatrzy - ale skoro nagle zwiększy się produkcja w porównaniu z zeszłym rokiem).
    Tomcen
    Level 11  
    strucel wrote:
    ł zostać z panelami 9kWp.Ma to sens?

Przy instalacji wschód zachód ma to sens, bo tylko kilka dni w roku jest pogoda aby dobijało do 6kW. Fronius pozwala przewymiarować instalacje bodajże do 150%.
  • Helpful post
    strucel
    Level 32  
    No faktycznie nie doczytałem że to wschód zachód.
    Tomcen
    Level 11  
    Czy taką jednofazowa instalację mogę wpiąć do najbliższego gniazdka sieciowego, czy muszę biec z kablem aż do skrzynki gdzie mam obecny falownik wpięty?
    Tomcen
    Level 11  
    Jaki falownik byście polecili?
    kosmos99
    Level 36  
    Tomcen wrote:
    Czy taką jednofazowa instalację mogę wpiąć do najbliższego gniazdka sieciowego, czy musze biec z kablem aż do skrzynki gdzie mam obecny falownik wpięty?

Najlepiej do rozdzielnicy, zrobić oddzielny obwód z dedykowanym zabezpieczeniem.

Tomcen wrote:
    Jaki falownik byście polecili?

Skoro masz już Symo, to może być teraz Primo.
    Tomcen
    Level 11  
    Tylko Fronius drogi, ale wiem ze dobry, ale myślałem o czymś tańszym.
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 36  
    To już wybór należy do Ciebie, na forum różne opinie.
    Growatt ma teraz nową serię.
  • Helpful post
    prose
    Level 34  
    Tomcen wrote:
    Tylko Fronius drogi, ale wiem ze dobry, ale myślałem o czymś tańszym.

Sofar polecam mam i się dobrze sprawuje i tani.
    theo33
    Level 27  
    Tomcen wrote:
    Czy taką jednofazową instalację mogę wpiąć do najbliższego gniazdka sieciowego, czy muszę biec z kablem aż do skrzynki gdzie mam obecny falownik wpięty?

Jezeli będzie montowany w pobliżu istniejącego falownika to można przecież w tej rozdzielni AC zabudować zabezpieczenie 1-faz. i wykorzystać również i to zasilanie jeżeli przekrój jest wystarczający.
    Tomcen
    Level 11  
    theo33 wrote:
    Tomcen wrote:
    Czy taką jednofazowa instalację mogę wpiąć do najbliższego gniazdka sieciowego, czy musze biec z kablem aż do skrzynki gdzie mam obecny falownik wpięty?

Jezeli będzie montowany w pobliżu istniejącego falownika to można przecież w tej rozdzielni AC zabudować zabezpieczenie 1-faz. i wykorzystać również i to zasilanie jeżeli przekrój jest wystarczający

Problem jest tego typu. że altanę mam oddalono około 30 metrów od istniejącego falowniki i skrzynki (znajduje się na piętrze w domu). Z pod altany do rodzielni idzie mi kabel 2,5 mm².
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 36  
    Tomcen wrote:
    Z pod altany do rodzielni idzie mi kabel 2,5 mm².

Instalacja i tak ma być poniżej 3kW, więc ten przewód wystarczy.
    Tym bardziej, że idzie do rozdzielnicy.
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 32  
    Załóż na 1 fazie. Napięcie na poszczególnych fazach i tak nie są jednakowe. Jak będzie konkretna produkcja (w lecie) wybierz fazę o najniższym napięciu.
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Tomcen wrote:
    theo33 wrote:
    Tomcen wrote:
    Czy taką jednofazową instalację mogę wpiąć do najbliższego gniazdka sieciowego, czy muszę biec z kablem aż do skrzynki gdzie mam obecny falownik wpięty?

Jeżeli będzie montowany w pobliżu istniejącego falownika to można przecież w tej rozdzielni AC zabudować zabezpieczenie 1-faz. i wykorzystać również i to zasilanie jeżeli przekrój jest wystarczający

Problem jest tego typu. że altanę mam oddaloną około 30 metrów od istniejącego falownika i skrzynki (znajduje się na piętrze w domu). Z pod altany do rodzielni idzie mi kabel 2,5 mm².

Spadek napięcia ok. 2%, zalecane poniżej 1
    a jakie napięcia masz przy pracy tego istniejącego Froniusa, możesz odczytać z historii? Tak z kwietnia i lipca bo wtedy w tym roku były to najlepsze miesiące pod względem produkcji i największej mocy.
    Cytro12
    Level 26  
    A co to za różnica skoro miedzy fazami napięcie różni się 1, max 2% i tak na to wpływu NIE MA. Co powinno być a co jest też nie zawsze da się zmienić bicie piany nic więcej :)
    Tomcen
    Level 11  
    theo33 wrote:
    a jakie napięcia masz przy pracy tego istniejącego froniusa, możesz odczytać z historii? tak z kwietnia i lipca bo wtedy w tym roku były to najlepsze miesiące pod względem produkcji i największej mocy
    Instalacja fotowoltaiczna ok. 3 kW. Instalacja fotowoltaiczna ok. 3 kW.

Tu przykładowe do porównania
    Cytro12
    Level 26  
    Napięcia są OK, gdyby było coś nie tak to już teraz miałbyś problem. Przy mocy jaką chcesz dołożyć to nie będzie miało znaczenia, ogródka też nie musisz przekopywać :)
    Tomcen
    Level 11  
    Czyli co wpinać się w obecne gniazdko ? Jedyne co to szpilkę wbiję pod uziemienie, bo za daleko mam do obecnej szyny.
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Z opisu wynika, że powinno być OK.
    Tomcen
    Level 11  
    Wróćłem do tematu, - prawdopodobnie zdecyduje się na panele (7-8sztuk) PV Infinity 375W mono 12BB Half-Cut PERC
    Parametry elektryczne
    Nominalna moc maksymalna przy STC (W): 375
    Napięcie obwodu otwartego (VoC/V): 41,6
    Optymalne napięcie robocze (Vmpp/V): 34,4
    Prąd zwarcia (Isc/A): 11,45
    Optymalne natężenie robocze (Imp/A): 10,89
    Sprawność modułu [%]: 20,9

oraz falownik Sofar Solar 2700TL lub Sofar Solar 3000TL

Co myślicie?