Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór bezpiecznika i przewodu zasilającego dwa wzmacniacze

Piotrek2236 22 Mar 2021 22:39 276 5
    Piotrek2236
    Level 6  
    Witam. Mam problem, szukałem na różnych forach wraz z tym ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, mianowicie.
    Mam w planie zakupić dwa wzmacniacze KICX AP 4.120AB - 4x120W/150W RMS oraz Crunch GPX600.2 300W RMS 2 kanały. Kick będzie pracował z dwoma głośnikami średniotonowymi i wysokotonowymi z przodu oraz dwoma głośnikami współosiowymi w tylnych drzwiach, każdy z "zestawów" ma 90 W RMS a Crunch będzie współpracował w mostku z subwooferem JBL 250W RMS. Ponad to na kicku znajdują się dwa bezpieczniki 40A a Crunch jeden 30 A. Moje pytanie brzmi: czy dałby ktoś radę tak czysto łopatologicznie wytłumaczyć krok po kroku w jaki sposób dobrać przewód zasilający i bezpiecznik do takiego zestawu, wiem że będę potrzebował rozdzielacz na przewód zasilający, głównie chodzi mi o wytłumaczenie jak dobrać to wszystko tak, aby wszystko ładnie pasowało do siebie i żeby nie było strachu że mi się coś spali.

P.S. wiem, że pewnie były podobne tematy na forum, ale czytając komentarze dalej nie byłem w stanie zrozumieć co i jak, a gdy chciałem się dopytać to po zjechaniu na dół strony pojawiała się informacja że temat jest zamknięty.
  • Helpful post
    vidget
    Level 15  
    Bezpiecznik 60-80A i kabel co najmniej 20mm żeby zapewnić odpowiednią ilość prądu, no i zero informacji o akumulatorze
    Piotrek2236
    Level 6  
    A mógł byś mi jeszcze wytłumaczyć w jaki sposób się to liczy? Bo ciekawi mnie właśnie w jaki sposób sobie dobierać wszystko. To trzeba w takim razie zsumować moce i podzielić je przez 12 V czy jak?
    vidget
    Level 15  
    Po prostu im cieńszy i dłuższy kabel tym większe są straty mocy a wzmacniacze są prądożerne, więc teoretycznie bezpiecznik powinien odpowiadać mocy wzmacniacza i montuje się go po to przy akumulatorze żeby właśnie zabezpieczyć resztę, a dwa to jak miałbym kupować dwa wzmacniacze to wolę dołożyć do czegoś mocniejszego i kupić jeden czterokanałowy (2 na przód i 2 w mostku do suba) no chyba że liczy sie tylko głośność i dudnienie z 10km ale to tylko moja opinia, co nieco tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2121726.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3326137.html
    Piotrek2236
    Level 6  
    vidget wrote:

a dwa to jak miałbym kupować dwa wzmacniacze to wolę dołożyć do czegoś mocniejszego i kupić jeden czterokanałowy (2 na przód i 2 w mostku do suba) no chyba że liczy sie tylko głośność i dudnienie z 10km ale to tylko moja opinia, co nieco tutaj:

Właśnie chodzi o to że będzie cztero kanałowy wzmacniacz na głośniki w kabinie 2 w tylnich drzwiach współ osiowe i dwa midbassy z tweeterami z przodu do nich chciałem czterokanałowy a osobny dwu kanałowy na mostek do suba tak mi się wydaje że powinno być bo tak jak ty mówisz to zrobił bym ale w przypadku gdy tylko chcę zasilić głośniki na samym przodzie a będę miał jeszcze z tyłu dlatego takie rozwiązanie myślałem że będzie dobre
    powalla
    Moderator of CarAudio
    vidget wrote:
    więc teoretycznie bezpiecznik powinien odpowiadać mocy wzmacniacza i montuje się go po to przy akumulatorze żeby właśnie zabezpieczyć resztę,

Bzdury gadasz! Bezpiecznik na kablu chroni sam kabel przed zwarciem i nie ma nic do mocy wzmacniacza, czy tam jakiś bezpieczników w nim zamontowanych.

Co do kabla, to temat jest tyle razy opisywany że głowa mała. Polecam FAQ Nazara , strona chyba 19 .