Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chcę zaprojektować prosty wskaźnik rozładowania ogniw 18650

31 Mar 2021 21:39 333 9
 • Level 5  
  Mam cztery, połączone w szereg, ogniwa 18650 i chcę, aby było sygnalizowane diodą ich rozładowanie. Zależy mi, aby układ się włączał po przełączeniu jednego przełącznika (włączenie napięcia z czterech ogniw) i nie pobierał nawet minimalnego prądu po wyłączeniu.
  Na obrazku mam przykładowy schemat, aby było wiadomo o co mi chodzi, jednak w nim po odłączeniu zasilania z czterech ogniw (odłączenie "+" ogniwa na samej górze), pozostałe trzy pobierają prąd, oraz diody gasną po rozładowaniu ogniwa. Ostatecznie może być, ale fajnie, aby działało w drugą stronę. Nie szukam żadnych gotowych układów, zależy mi na prostocie i małych rozmiarach.
  Chcę zaprojektować prosty wskaźnik rozładowania ogniw 18650
  Czerwone kropki - wizualizacja działania diody LED
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 15  
  Zastanów się, jak rozpoznasz za pomocą wskaźnika na jednej diodzie LED jakie jest napięcie na ogniwie? Łatwo z takim wskaźnikiem zarówno przeładować ogniwo, jak i rozładować poniżej jego minimalnego napięcia pracy. Ponadto jeśli dobudujesz do tego schematu jeszcze układ przełączników, to zwiększasz prawdopodobieństwo, że gdzieś Ci się coś przypadkowo zewrze, co może doprowadzić nawet do pożaru.

  Proponuję zainteresować się, o ile tego nie zrobiłeś wcześniej, układami, które w wyszukiwarce znajdziesz po frazie "balanser ładowarka 18650 4s".
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 5  
  robertar wrote:
  Zastanów się, jak rozpoznasz za pomocą wskaźnika na jednej diodzie LED jakie jest napięcie na ogniwie?

  Rozpoznam, czy jest większe/mniejsze od napięcia zenera + napięcia diody LED.

  robertar wrote:
  Łatwo z takim wskaźnikiem zarówno przeładować ogniwo, jak i rozładować poniżej jego minimalnego napięcia pracy. Ponadto jeśli dobudujesz do tego schematu jeszcze układ przełączników, to zwiększasz prawdopodobieństwo, że gdzieś Ci się coś przypadkowo zewrze, co może doprowadzić nawet do pożaru.

  Nic nie mówiłem o ładowaniu. Jaki układ przełączników, co ma się zewrzeć?
 • Helpful post
  Level 15  
  michalek002a wrote:
  Rozpoznam, czy jest większe/mniejsze od napięcia zenera + napięcia diody LED.

  Zrobiłem właśnie układ zasilania czerwonej diody LED przez rezystor 1k Ohm. Dioda świeciła jeszcze przy napięciu źródła 1,6V. Chcesz doprowadzać te akumulatory do takich spadków napięć?

  michalek002a wrote:
  Nic nie mówiłem o ładowaniu.

  Sądziłem, że ten układ, jakimś cudem, ma też monitorować poziom naładowania.

  michalek002a wrote:
  Jaki układ przełączników, co ma się zewrzeć?

  Taki układ można by zrealizować na przełączniku z czterema parami przełącznymi, albo analogicznym przekaźniku. Takie rozwiązanie wydaje mi się zbyt przekombinowane, w świetle tego, że są lepsze metody kontrolowania napięcia na takich akumulatorach, ale - co kto lubi.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Moje przeoczenie - nie zauważyłem w tym układzie diody zenera. Zatem dioda LED powinna się faktycznie wyłączyć już przy wyższym napięciu źródła.

  Dodano po 55 [minuty]:

  Sugerowałbym, dla Twojego rozwiązania, zastosować cztery mikroswitche, po jednym na każdy układ pomiarowy. Nie byłoby wprawdzie jednego centralnego przełącznika, ale układ byłby stosunkowo prosty, a sprawdzenie napięć na poszczególnych akumulatorach trwałoby kilka sekund.

  Można też zastosować isostat:
  https://www.cyfronika.com.pl/p_izostat.htm
  gdzie liczba przełączanych pól może być bardzo duża.
 • Level 42  
  robertar wrote:
  Zatem dioda LED powinna się faktycznie wyłączyć już przy wyższym napięciu źródła.
  Na pewno: "wyłączyć? :cry:
 • Level 15  
  gumisie wrote:
  Na pewno: "wyłączyć? :cry:

  Tak właśnie sądzę.
  Bez diody zenera dioda LED, w opisanym przeze mnie teście wyłączyła się dopiero przy obniżeniu napięcia źródła zasilania do 1,6 V. Gdyby w ten układ wpiąć jeszcze diodę zenera, jak to jest na schematach zamieszczonych tu powyżej, to dioda LED wyłączałaby się przy napięciu źródła wyższym.
  Zakładam bowiem, że Autor tematu miał tu na myśli zaaplikowanie takiej diody zenera, której zastosowanie pozwoli na zasygnalizowanie (poprzez wyłączenie diody LED) osiągnięcia granicznego, minimalnego poziomu rozładowania przedmiotowych akumulatorów, czyli ok. 2,65 V. Jeśli jest inaczej, to chętnie zapoznam się z Twoją argumentacją.
 • Level 42  
  @robertar Przeczytaj to co wcześniej napisałeś:
  robertar wrote:
  Zatem dioda LED powinna się faktycznie wyłączyć już przy wyższym napięciu źródła.
 • Level 42  
  robertar wrote:

  Prosiłem Cię o uargumentowanie Twojej wypowiedzi,
  Mówiąc najprościej: Dioda LED, rezystor oraz dioda zenera tworzą pewien układ stabilizacji napięcia, tak więc moim skromnym zdaniem układ z #1 i #5 nie spełni oczekiwań Autora tematu (bez względu jakiego, symulacyjnego programu by użył).
pcbway logo