Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS-504B problem i pytanie

23 Paź 2005 18:16 3439 32
  • Poziom 12  
    witam :D

czy diorka ws504b podczas przechodzenia w stand by powinna odłączać kolumny ??
    Wieczorem jak już jest cisza w domu i cała wieża jest "uśpiona" to czasami z głośników dobiega dźwięk jakby ktoś paznokciem po membranie latał albo ugniatał opakowanie chusteczek higienicznych.
    Podczas włączania wieży pod 220V słychać jakby przekaźniki się załączały, a przy przejściu w stand by oraz wyjściu z niego ich nie słychać.

Kolejna sprawa. Kiedy wieża jest dłuższy czas nie podpięta pod sieć i ją odpalę to prawy kanał gra ciszej a po pewnym czasie zaczyna już grać poprawnie. Później jak wieża jest tylko "usypiana" to po odpaleniu to nie występuje. Co to może być ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Witaj...
    W czasie stBY diorka odlacza kolumny. Powinien byc charakterystyczny stukot.
    Jesli zas chodzi o ciche granie jednego z kanalow, to ja mialem ten sam problem. Gdy sie tak stanie znowu, sprobuj szybko podglosnic i sciszyc wzmnacniacz. Jesli po tym bedzie ok to wyczysc styki przekaznika, bo byc moze zasniedzialy.
  • Poziom 12  
    nio i tu jest problem :cry: nic nie słychać jak przechodzi w stand by :|
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    A ten przekaźnik sprawdzony ? Moze się styki "skleiły" ?
  • Poziom 12  
    obadam sprawę
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Wiec posprawdzaj ten przekaznik. Mysle ze to moze byc to.
    Co do stBY to zerkne do schematu i dam Ci znac.

Czy oprocz tego wszystko dziala?
    Czy nie dzieja sie jakies 'cuda' z prockiem?
    Czy po przejsciu w stBY wszystkie urzadzenia sie wylaczaja (CD, Tuner)?
  • Poziom 12  
    poza tym wszystko działa poprawnie :)

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

czy bd 139 mogę zastąpić BD137 ??
  • Poziom 35  
    Możesz, ale po paru minutach będziesz zmuszony wstawić nowy i tak co parę minut. Zamiana może byc sensowna tylko "w górę" tzn. BD137 zamienić na BD139, a nie odwrotnie (BD137 ma niższe napięcia)
  • Poziom 12  
    dla potomnych napiszę wskazówki jakie podał mi kolega @gryzlly

Sprawdzić czy tranzystory T606 i 607 sa sprawne. (BC238)(BD137)
    Jesli LED nie swieci to:
    Sprawdzić T704 (BC308)
  • Poziom 12  
    problem nr 2 powrócił tzn. po odpaleniu wiezy głośnik prawy gra wyraźnie ciszej i juą nawet po dłuższym graniu sie to nie zmienia, ale zaobserwowałem kolejne anomalie :-) jak przekrece potencjometr balansu na głośnik prawy to są słyszalne słyszalne "przestrzały" i kanał zaczyna grać głośniej tylko na chwilkę. ciekawostką jest to ze po włączeniu na chwilę "LOUD" wszystko wraca do normy :D

czy to aby nie powolna śmierć potencjometry balansu ?
  • Poziom 17  
    Co do nierówno grających głośników to wymień kondensatory elektrolityczne w przedwzmacniaczu. to jest najprrawdopodobniej przyczyną.
  • Poziom 18  
    Witam

Na początek proponowałbym przeczyszczenie WD 40 albo innym wynalazkiem potencjometrów balansu i regulacji barwy dźwięku.

Po drugie przeczyścić wszystkie złączki (WD 40 i pare razy powyjmować wtyczki z gniazd) to lubi najczęściej szfankować w tych WS

Rozbierz przekaźnik i wyczyść go może być sklejony (bo w końcu nie wiem czy już to zrobiłeś)

Sprawdź czy nie ma zimnych lutów przelutuj profilaktycznie potencjometry i w okolicach STK tam są wysokie temperatury.

Jeśli to nie pomoże to powymieniaj elektrolity w przedwzmacniaczu.
    Piszesz że po włączeniu loudnesa jest dobrze...sprawdź przełączniki elektroniczne..przelutuj je.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    po ponad doku odkopuję mój temacik :) znowu powraca problem prawego kanału :| Rok temu został wymieniony potencjometr balansu i wszystko wróciło do normy. Problem dziś wygląda tak, że po włączeniu lub po chwili grania prawy kanał bardzo się wycisza :| Jedyną opcją by go ponownie zachęcić do działania jest ustawienie potencjometru głośności na prawie max i kilkukrotne włączenie/wyłączenie korektora, słychać wtedy puknięcie w prawym głośniku i już gra ładnie. Odpinałem korektor by wyeliminować jakieś jego uszkodzenie, ale problem nadal sie pojawiał :(
  • Spec od sprzętu Unitra
    Sprawdz przekaznik,Podłącz pod drugie wyjscie czy jest to samo?
  • Poziom 12  
    marian1981.02 napisał:
    Sprawdz przekaznik,Podłącz pod drugie wyjscie czy jest to samo?

niestety na wyjściach A i B jest ten sam problem

zaobserwowałem jeszcze jedną rzecz tzn. jak prawy kanał się przyciszy i wyłączę kanał lewy to wyraźnie słychać jak głośność kanału prawego "faluje" głośniej / ciszej.
  • Spec od sprzętu Unitra
    W tym wypadku należało by zbadać sygnał na samym wejściu końcówki mocy bo tam może być problem choć nie koniecznie.Sprawdz !!
  • Poziom 12  
    po roku wracam do tematu :) nadal kanał prawy :( gra wyraźnie lecz cicho na wyjściu słuchawkowym jest tak samo
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    wymieniłem właśnie kondensator C504 i jak narazie oba kanały działają poprawnie jednakże zauważyłem że przy tej końcówce ktoś już się bawił w wymianę kondensatorów :|
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    odkopuje ponownie mój temacik :( wzmacniacz znowu "zachorował" :(

obecnie problem jest z przekaźnikami :(

Jak włączam wzmacniacz po dłuższym okresie odłączenia od sieci to wszystko startuje oprócz przekaźników kolumn A i B. Dopiero po ok. 30-45min. idzie włączyć jeden z przekaźników a przy próbie włączenia drugiej pary kolumn pierwsza się wyłącza :(. Jeśli zaraz po włączeniu zostawię włączony jeden (lub oba) z przycisków A lub B to po ok 15min słychać "świergot" przekaźników jakby chciały się załączyć a nie mogły :(
  • Spec od sprzętu Unitra
    Sprawdź zasilanie układu zabezpieczeń a w szczególności napięcie na kondensatorze 100µ(nie pamiętam oznaczenia jak wrócę to sprawdzę w schemacie) w chwili włączenia przekaźnika ma być OK. 45V.
  • Poziom 12  
    marian1981.02 napisał:
    Sprawdź zasilanie układu zabezpieczeń a w szczególności napięcie na kondensatorze 100µ(nie pamiętam oznaczenia jak wrócę to sprawdzę w schemacie) w chwili włączenia przekaźnika ma być OK. 45V.

C621 100u/63V :) okazał się trafiony :) miał ok 45u :( co gorsza okazuje się że w tym wzmacniaczu już ktoś więcej działał i na płytce gdzie są STK-i nie uchowały się żadne oryginalne kondensatory :( większość jakiejś firmy N.A.

kondensatory C615-C618 4700u/63V też były wymieniane i mają już "brzuszki" :(

pozostałe płytki są dziewicze tylko na tej jednej ktoś ingerował :(
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Teraz już działa czy dalej nie?
  • Poziom 12  
    działa :)

przywiozłem sobie nowe elektrolity i teraz je wymieniam

edit ;)

wszystkie elektrolity wymienione i WS-ka jakby nie ta sama co przed wymianą :) aż się miło słucha :)
  • Poziom 12  
    znowu odkopuje temat :) i znowu powraca sprawa prawego kanału :(

Sprawa wygląda następująco :

Jak odpalam wzmacniacz prawy kanał nie działa. Aby go uruchomić (jednakże nie zawsze to działa) trzeba ustawić głośność na max i włączyć loud. lub equalizer wtedy dostaje lekkiego kopa i kanał prawy działa poprawnie tak jak lewy bez zniekształceń.

Niestety radość z pracy kanału prawego nie trwa długo (max 30min) i znowu trzeba go pobudzać.

Wymieniałem już kondensator C504 4u7/16V i załatwia on sprawę na ok tydzień czasami dłużej i znowu trzeba go wymieniać :(

Macie koledzy jakieś propozycje gdzie szukać problemu ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawdź elementy regulacyjne i przełączające. Wyczyść je i ew. wymień uszkodzone.

GM
  • Spec od sprzętu Unitra
    Czy dzieje się to na Wyjściu A i B?
    Na słuchawkach jest dobrze?
  • Poziom 12  
    marian1981.02 napisał:
    Czy dzieje się to na Wyjściu A i B?
    Na słuchawkach jest dobrze?

prawy kanał nie działa w słuchawkach ani na wyjściach A oraz B