logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilanie układów do fontanny (pompy i led)napięciem DC zamiast AC

szuwarx 21 Kwi 2021 11:06 1530 5
REKLAMA
  • #1 19392543
    szuwarx
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Ocena: 4
    Dzień dobry.

    Bardzo proszę o pomoc jak ogarnąć temat zasilania niskonapięciowego do układów fontanny ogrodowej:
    Stan obecny :
    1 Pompa do fontanny 24VAC pobór mocy 15 W zasilacz z zestawu IP 67 AC 24V 1000mA 24VA (bez obciążenia 28V zmierzone miernikiem).
    2. Pierścień ledowy ring 1,7W 12 V - zasilacz również AC 12 V 500 mA (bez obciążenia 14,4 V) napięcie AC.
    3. Dodatkowa lampa zewnętrzna 12 V ( reflektor ledowy AC/DC).
    Dodatkowo chciałbym sterować pierścieniem led (ściemnianie i rozjaśnianie z uwagi na bardzo ostre światło, które razi) oraz włączanie i wyłączanie pozostałych źródeł (pompa i reflektor).
    Mam w domu dwa urządzenia które obecnie steruję SUPLą więc pomyślałem o sterowaniu tymi urządzeniami za pomocą Supla Zamel sterownik oświetlenia LED Wi-Fi SLW-02 i tu zaczynają się schody:
    Kabel zasilający jest dociągnięty do ok 1 metra od fontanny i pozostałych źródeł wymienionych powyżej i w zależności od potrzeb może być 230 V albo od razu niskonapięciowy poprzez zasilacz w rozdzielni (na szynie DIN), na tą chwilę nie wiem jak to ogarnąć. W miejscu ok 1 m od fontanny planuję umieścić skrzynkę IP 67 z dławikami, gdzie mogę schować całą elektronikę zasilacze, SUPLE, stabilizatory itd. o rozmiarach 15X12X7 cm.
    I teraz moje pytania:
    1. Czy mogę zastosować do w/w odbiorników od razu zasilacz DC? Np z szyny DIN (jest to warunek konieczny żeby wpiąć SUPLĘ która działa wyłącznie na DC 24/12 V) a następnie zmniejszyć napięcie do wymaganego 12 V stabilizatorem za SUPLĄ.
    2. Czy Pompa nie ulegnie uszkodzeniu zamieniając jej AC na DC? (Pierścień RING LED działa na zasilaniu DC niezależnie od podłączenia + i -).
    3. Czy mając zasilanie DC mogę mieś wspólny minus gdybym zastosował dwa zasilacze w szynie DIN (12 V i 24) zamiast 24 V i stabilizatora? Przewód doprowadzający jest trójżyłowy 3X1,5 ok 3 metrów od rozdzielni a komplikuje mi różne napięcie urządzeń.
    4. a może doprowadzić 230 V do skrzynki przed fontanną i tam dopiero umieścić zasilacze (czego wolałem uniknąć).

    Proszę o jakieś porady i wskazówki
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 19392581
    xury
    Specjalista automatyka domowa
    Posty: 7078
    Pomógł: 878
    Ocena: 1492
    Pompa raczej nie będzie działać na DC.
    Ja bym zrobił to tak że dałbym zasilacz 24V AC o odpowiedniej mocy, a potem zasilił pompę z AC a do zasilania reszty podzespołów użył przetwornicy 24AC / 12 DC oczywiście uwzględniając zapotrzebowanie na moc. Czyli odpowiedniej mocy zasilacz AC, odpowiedniej mocy przetwornica i rezerwa mocy na straty przy przetwarzaniu AC na DC, tak by nie przeciążyć głównego zasilacza AC.
  • REKLAMA
  • #3 19393182
    szuwarx
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Ocena: 4
    Z tym zasilaniem 24AC plus właściwy stabilizator jest to pomysł. Jednak okazuje się, że abym osiągnął prawidłowy strumień światła pierścieniu LED muszę go zasilić napięciem 9,6 -10 woltów, większość stabilizatorów które widziałem na znanym portalu aukcyjnym pokazuje napięcie wejściowe do 20 woltów, u mnie jest 28V, o moc się nie boję, led to ok 1.7W.
  • REKLAMA
  • #4 19393208
    aaanteka
    Poziom 42  
    Posty: 7683
    Pomógł: 728
    Ocena: 1187
    Pomijając że nie podałeś konkretnie modelu pompy, to problem z tego typu urządzeniami jest taki, że są one wykonane jako hermetyczne i trudna jest ingerencja w ich konstrukcje i ich modernizacja. Zasilanie jest wspólne dla silnika pompy i oświetlacza led, a więc odpada jakakolwiek regulacja od strony zasilania całego urządzenia, co więcej zwykle oświetlacz ma układ drivera zapewniający stabilną pracę w dość szerokim zakresie zasilania.
    Prościej jest wykonać tego typu fontannę i oświetlenie ( właściwie w twoim przypadku tylko oświetlacz, a pompe kupić bez oświetlacza) od postaw niż modernizować tani, gotowy produkt.
    Jeżeli oświetlacz jest dla ciebie zbyt intensywny można go trochę skorygować zewnętrznym filtrem z ciemnego poliwęglanu dodatkowo zmatowionego, szkła barwnego, folii PP zachowując pierwotną szczelność całego zestawu.
  • REKLAMA
  • #5 19394141
    szuwarx
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Ocena: 4
    Dziękuje za informacje żadne z rozwiązań nie jest idealne:

    NA tą chwilę zrobię chyba tak :
    1.) Zainstaluję dwa oddzielne zasilacze w hermetycznym boxie ip 67 np takim: https://linkd.pl/pscc2 (puszka strong)
    puszka hermetyczna
    do którego doprowadzę 230 v ( dodatkowo box umieszczę w studzience zaworowej aby mieć do niego łatwy dostęp przez pokrywę).
    2. )Umieszczę przekaźnik WIFI supla/sanoff na 230 V przed boxem np w rozdzielni i będę włączać cały układ łącznie ( włączając dwa zasilacze) , zrezygnuje z płynnej regulacji oświetlenia.

    Pytanie jak będzie z odprowadzaniem ciepła w zamkniętym boxie ? - Układ będzie pracować kilka godzin dziennie albo wcale jak nie będzie takiej potrzeby?


    Oczywiście jest 3. rozwiązanie tj Wymienię POMPĘ na 12 v DC :) i cała zabawa od nowa
  • #6 19407791
    aaanteka
    Poziom 42  
    Posty: 7683
    Pomógł: 728
    Ocena: 1187
    szuwarx napisał:
    do którego doprowadzę 230 v ( dodatkowo box umieszczę w studzience zaworowej aby mieć do niego łatwy dostęp przez pokrywę)
    Bardzo zły i niebezpieczny pomysł i do tego nie zgodny z obowiązującymi przepisami i bezprawny.
    szuwarx napisał:
    2. umieszczę przekaźnik WIFI supla/sanoff na 230 V przed boxem np w rozdzielni
    Również zły pomysł z kilku względów:- ograniczonego zasięgu, wprowadzania zakłóceń do rozdzielni, niezgodności z przepisami.
    szuwarx napisał:
    Pytanie jak będzie z odprowadzaniem ciepła w zamkniętym boxie ? - układ będzie pracować kilka godzin dziennie
    Łatwo obliczysz sobie docelową objętość z zasady termodynamiki dla mocy oddawanej ( traconej) przez docelowo zastosowany zasilacz. Obawiam się że dla letnich dni objętość ta musi być dość spora, bo powietrze niezbyt dobrze będzie oddawało ciepło do obudowy, a obudowa do otoczenia- bezwładność takiej konstrukcji. Czyli jednym słowem znów zły pomysł a tym samym całkowicie błędne rozumowanie przy projektowaniu tej
    prostej instalacji.

    Zastosuj zasilacze na listwę eletroinstalacyjną w skrzynce w pomieszczeniu wentylowanym, ogrzewanym i suchym. Instalację do wykonaj przewodami bez połączeń bezpośrednio ze skrzynki (można wielożyłowym, ale pozostaje kwestia hermetycznego podłączenia i rozgałęzienia przy fontannie). Jeżeli stosujesz zasilanie 230V najbezpieczniej jest zastosować w niej również dodatkowe zabezpieczenie różnicowo-prądowe, tym bardziej że obecnie to nie wielki koszt za to poziom bezpieczeństwa o wiele większy.
REKLAMA