Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne do zasilania kampera. Jaka moc paneli i jaki kontroler?

bumble 25 Apr 2021 08:59 2868 51
    bumble
    User under supervision
    Witam.
    Robię instalacje zasilania z paneli do kampera. Instalacja 12 V. Główne zadanie to ładowanie akumulatora i zasilanie lodówki. Wiadomo, że po nocy akumulator będzie rozładowany (lodówka, oświetlenie,) jakiej mocy dobrać panele na dach i jaki regulator do tego? Zastosować jeden panel czy dwa mniejsze?
  • Helpful post
    dzg4
    Level 26  
    Jeśli masz miejsce zamontuj dwa, rozumiem że kontroler już wybrałeś.
    bumble
    User under supervision
    Nie nie wybrałem niczego. Jakiej mocy panele jeśli dwa? Jakiś konkretny kontroler masz na myśli.
  • Helpful post
    dzg4
    Level 26  
    Podaj pojemność akumulatora.
    bumble
    User under supervision
    Akumulator 140 Ah.
  • Helpful post
    dzg4
    Level 26  
    Spokojnie po 200W plus kontroler Steca, z resztą policz bilans, TV , laptop, ładowanie komórek, power banków, itp, czyli maksymalną moc jaką potrzebujesz łącznie z bardzo dodatnim bilansem energetycznym akumulatora.
    bumble
    User under supervision
    A to co podlinkowałem za 400 GBP kompletny zestaw 400W lub coś podobnego.
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 27  
    Może najpierw zobacz ile wszystkie rzeczy które są podłączone razem mają poboru (W). Później zajmiemy się doborem komponentów.
    bumble
    User under supervision
    Lodówka 12V 7A 80W oświetlenie led łącznie może 15W i akku 140Ah. Do tego dojdzie przetwornica 600-1000W na 230V żeby ładować laptopa czy telefony.
    Maverick73
    Level 27  
    Panel/e łącznie ok 150W, regulator 10A, ten aku co masz powinno prądu starczyć na 8 godzin ciągłego użytkowania na pełnym naładowaniu. Przy dobrej pogodzie powinien się równoważyć ubytek z akumulatora. Tak bym obstawił ja.
    bumble
    User under supervision
    Przetwornica 230V 600W to za duża szukam coś mniejszego bo w zasadzie tylko ładowarka laptopa reszta może być z zapalniczki. Natomiast mam jedno ale bo mam stara instalacje gdzie prostownik jest podpięty pod aku i pod aku mam podpięta instalacje. Natomiast regulatory maja osobno aku osobno instalacje. Należy rozłączyć instalacje od aku i podłączyć osobno pod nowy regulator?

Stanęło na 2x100W panele plus regulator 20A z możliwością podłączenia przetwornicy 230V.
    Dochodzi jeszcze pompka wody i zapalanie piekarnika i pieca do ogrzewania.
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 27  
    Albo ja nie mam dnia albo zawile coś piszesz :) . Jeśli dobrze zrozumiałem to tak, pod tą instalację co masz, zamiast prostownika podłączasz nowy regulator. Przetwornica ze ma 600W nie stanowi problemu zawsze masz jakąś rezerwę jak by Ci się odwidziało coś podłączyć większego.
    bumble wrote:
    Stanęło na 2x100W panele plus regulator 20A z możliwością podłączenia przetwornicy 230V.

To w takim razie musisz mieć akumulator min. 200Ah.
    bumble wrote:
    zapalanie piekarnika i pieca do ogrzewania.

Tutaj nie wiem co masz na myśli ale od razu mi się kojarzy z dużym poborem prądu.
  • Helpful post
    waranzkomodom
    Level 20  
    Każdy laptop też można zasilać z gniazda zapalniczki, wystarczy poszukać "zasilacz samochodowy", nie spotkałem się jeszcze, żeby dla jakiegoś komputera nie było dostępnego zasilacza samochodowego. Będzie to dużo bardziej efektywne niż przetwornica.
    bumble
    User under supervision
    Maverick73 wrote:
    bumble napisał:
    zapalanie piekarnika i pieca do ogrzewania.

Tutaj nie wiem co masz na myśli ale od razu mi się kojarzy z dużym poborem prądu.

Chodziło mi o pobory prądu których nie wymieniłem wcześniej. Te rzeczy są na gaz a prąd potrzebny tylko do zaplonu wiec nie ma dużego poboru.

Dodano po 2 [minuty]:

Maverick73 wrote:
    To w takim razie musisz mieć akumulator min. 200Ah.

Dlaczego bo nie rozumiem. Jak jest potrzeba doładowywany jest akumulator jak akumulator jest naładowany sterownik go odlacza jak wystarcza panele. A jak jest wyładowany ograniczy prąd ładowania bo w tych sterownikach wpisuje się typ akumulatora i jego pojemnosc chyba właśnie po to.
    Widziałem autka z 500-600 W mocy jeszcze do grzania wody, tv, i akumulator był 140-180Ah.
    Dodano po 1 [minuty]:

waranzkomodom wrote:
    Każdy laptop też można zasilać z gniazda zapalniczki, wystarczy poszukać "zasilacz samochodowy", nie spotkałem się jeszcze, żeby dla jakiegoś komputera nie było dostępnego zasilacza samochodowego. Będzie to dużo bardziej efektywne niż przetwornica.

Zasilacz z 12V do laptopa i tak potrzebna jest przetwornica która nie jest wcale tania. Bo lądowanie laptopa zależy jaki model ale 18-20V. Orzetwornice na 230 będzie bardziej uniwersalna.
  • Helpful post
    waranzkomodom
    Level 20  
    bumble wrote:
    waranzkomodom napisał:

Zasilacz z 12V do laptopa i tak potrzebna jest przetwornica która nie jest wcale tania. Bo lądowanie laptopa zależy jaki model ale 18-20V. Orzetwornice na 230 będzie bardziej uniwersalna.

Zasilacz samochodowy do laptopa, to właśnie przetwornica z zakresu 12-24V do zakresu niezbędnęgo w laptopie. Są dostępne takie, które obsługują kilka zakresów napięcia wyjściowego i mają wymienne końcówki. Ale to oczywiście prawda, że przetwornica jest bardziej uniwersalna i można naładować różne sprzęty, nie tylko komputer. Z drugiej strony straty na ładowaniu laptopa przez przetwornicą 230V, stawiam, mogą wynieść ze 40%. Dlatego, nawet jak sobie walniesz przetwornicę, nie wiem, czy bym żałowało tych 60zł na zasilacz.
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 27  
    Dlaczego 200Ah bo przypuszczam ze możesz mieć prąd ładowania z 200W nawet ok 16-18A a to za dużo jak na aku 140Ah. Regulator Cię się nie będzie pytał ile ma podawać prądu do aku tylko będzie pruł z wszystkiego co dają panele.
    To są tylko moje przemyślenia a dasz co uważasz za słuszne.
    waranzkomodom
    Level 20  
    Bez przesady, 0,1C to optimum, ale tak 0,15C to jeszcze nie jest wielki problem. Przy 400W spokojnie może być akumulator 140Ah. Ale fakt, że jak na potrzeby, to możnaby się pokusić o większy. Biorąc pod uwagę 300Wh na lodówkę, coś tam na oświetlenie, coś tam na telefony i laptopa - będziesz miał, autorze wątku, prąd na maks 2 burzowe dni. Czy to CI wystarczy?
  • Helpful post
    Resist_34
    Level 25  
    bumble wrote:
    Zasilacz z 12V do laptopa i tak potrzebna jest przetwornica która nie jest wcale tania.

Wszędzie potrzebna będzie jakaś przetwornica - marnotrawieniem energii jest podwójne jej przetwarzanie (z aku 12V na 230V i następnie 230V na 19V)
    Stosując zasilacz "samochodowy" omijasz jeden etap przetwarzania...

Też będę walczył z takim zadaniem (kamper) ale obmyśliłem sobie, iż 230V z przetwornicy będzie wykorzystywane tylko awaryjnie. Po prostu, na postoju, przetwornica 12V/230V będzie uruchamiana przełącznikiem "na życzenie".
    bumble
    User under supervision
    Maverick73 wrote:
    Dlaczego 200Ah bo przypuszczam ze możesz mieć prąd ładowania z 200W nawet ok 16-18A a to za dużo jak na aku 140Ah. Regulator Cię się nie będzie pytał ile ma podawać prądu do aku tylko będzie pruł z wszystkiego co dają panele.

No nie sadze żeby tak było. Chyba po to aku się podłącza do osobnych zacisków by było mierzone napięcie na nim i stosownie dobierany prąd ładowania. Jak w byle jakim prostowniki zadanym automatycznym. Ładując go ciagle cały dzień 10A to podejrzewam ze by odleciał. Jeszcze poczytam ale sadze ze te regulatory mogą tez pracować jako buforowe zasilacze do akku.

Co do przetwornicy energia i tak ze słońca. A kolejne przetworniczki i przetwornice i zasilacze to mija się z celem zwłaszcza ze bez żadnych dodatkowych z przetwornicy 230 naładuje telefon. Laptop to takie wyjscie awaryjne bo po to się wyjeżdża żeby pozwiedzać.
  • Helpful post
    waranzkomodom
    Level 20  
    bumble wrote:
    Maverick73 napisał:

No nie sadze żeby tak było. Chyba po to aku się podłącza do osobnych zacisków by było mierzone napięcie na nim i stosownie dobierany prąd ładowania. Jak w byle jakim prostowniki zadanym automatycznym. Ładując go ciagle cały dzień 10A to podejrzewam ze by odleciał. Jeszcze poczytam ale sadze ze te regulatory mogą tez pracować jako buforowe zasilacze do akku.

Regulator go nie przeładuje - kiedy napięcie w akumulatorze wzrośnie, wejdzie w tryb ładowania podtrzymującego. Ale w fazie "bulk" da maksa i nie będzie się ograniczał, bo ustawiłeś jakąś mniejszą pojemność. Więc nie zagotuje Ci akumulatora, ale skróci żywotność, jeśli prąd regularnie będzie przeraczał 0,2C, czyli np. podłączyłbyś regulator 30A i 500W paneli. Ale w moim odczuciu 140Ah i regulator 20A jest jeszcze ok.

Dodano po 4 [minuty]:

No przetwornica dla telefonu, to jest naprawdę strzelanie z armaty do wróbli. Ale jeśli nie boisz się, że zabraknie Ci prądu, to oczywiście nie ma przeciwwskazań.
    Maverick73
    Level 27  
    Dlatego napisałem 200Ah. Nie wiadomo w jakim stanie jest aku, typu więc każdy amper niepożądany daje mu popalić.
    Nie chcesz 200Ah to daj regulator 10A i nie ma problemu.

Dodano po 1 [minuty]:

A jak wiesz lepiej co trzeba po co temat na forum.
    bumble
    User under supervision
    Maverick73 wrote:
    Dlatego napisałem 200Ah. Nie wiadomo w jakim stanie jest aku, typu więc każdy amper niepożądany daje mu popalić.
    Nie chcesz 200Ah to daj regulator 10A i nie ma problemu.

No ale 10A to nie jest max prąd sterownika. ? Co z zasilaniem reszty urządzeń jak aku się odłączy naładowany?

Dodano po 49 [sekundy]:

waranzkomodom wrote:
    Regulator go nie przeładuje - kiedy napięcie w akumulatorze wzrośnie, wejdzie w tryb ładowania podtrzymującego.

Dokładnie tak powinno być i dla aku przejść w zasilanie buforowe a zasilać resztę.
    Maverick73
    Level 27  
    Słuchaj ja mam reg 30A ograniczony przetwornicą do 20A z paneli (ruch prądu na akumulatorach mam ok.25A) bo mam tylko aku 2x100Ah. Mógłbym puścić go na full 30A z paneli do tego dochodzi podbicie prądowe jest tego ok 35-40A. Czyli każdy mój aku ma do 10A strzału powyżej jego normy. Nie dziękuję.

Jak akumulator będziesz miał naładowany to prąd pójdzie prosto z paneli po przez niego na przetwornicę, gdy prądu z paneli będzie brakować wtedy go dokłada akumulator.
    Twoje zabawki i pieniądze, ja napisałem co myślę a Ty rób jak uważasz.
    bumble
    User under supervision
    a jaki masz sterownik?
    bumble
    User under supervision
    Chcesz powiedzieć że on nie monitoruje stanu akku ??

Dodano po 1 [minuty]:

CHARAKTERYSTYKA:

Regulator solarny firmy LUMIAX 4SUN służy do kontroli pracy autonomicznych systemów fotowoltaicznych.

Zapewnia odpowiednio prąd ładowania dla akumulatora i dodatkowo zabezpiecza przed zbyt głębokim rozładowaniem lub przeładowaniem akumulatora.

Wyposażony w regulator MPPT z zaawansowanym układem śledzenia maksymalnego punktu mocy.

Takie rozwiązanie umożliwia dużo skuteczniejsze ładowanie 30-45% w porównaniu z regulatorami PWM
    REGULATOR ŁADOWANIA SOLARNY 12V PANEL LCD 30A MPPT Marka V
    ZALETY PRODUKTU:

Kontroler ładowania MPPT posiada wiele cech m.in.:

Innowacyjną technologię śledzenia punktów mocy maksymalnej
    (MPPT), Sprawność śledzenia >99%, w pełni cyfrowa technologia, wysoka sprawność konwersji ładowania do 97%
    Wyświetlacz LCD, łatwy odczyt danych dot. pracy.
    Automatyczne wykrywanie 12V/24V
    Funkcja statystyk energetycznych w czasie rzeczywistym
    Wybór akumulatorów płynnych, żelowych lub AGM
    Zewnętrzny czujnik temperatury i automatyczna kompensacja temperatury
    Wbudowany czujnik temperatury, gdy temperatura przekracza zadaną wartość, prąd ładowania będzie zmniejszany, aby obniżać temperaturę, tak aby kontrolować wzrost temperatury regulatora
    Ładowanie 4-stopniowe: MPPT, impulsowe (boost), wyrównujące (equalize), podtrzymujące (float)
    W trybie ograniczania prądu ładowania, gdy moc modułów fotowoltaicznych jest zbyt wysoka i prąd ładowania przekracza wartość nominalną, regulator ograniczy moc ładowania, co umożliwi systemowi pracę w nominalnym zakresie prądu ładowania
    Wiele trybów kontroli odbiorników: Standardowa, D2D (od zmierzchu do świtu), Timer i tryb testowy
    Protokół Modbus oparty na RS-485 maksymalizujący możliwości komunikacyjne.
    W pełni automatyczna elektroniczna funkcja ochrony

Dodano po 1 [minuty]:

Ten na przykład wyraźnie pisze że ma monitorowanie akku i odłącza jak naładowany podłącza jak rozładowany
    waranzkomodom
    Level 20  
    Bumble, mieszasz dwie rzeczy. Jedno to przeładowanie akumulatora, a drugie to regularne ładowanie go właściwym napięciem, ale zbyt dużym natężeniem w pewnej fazie (w tym co wkleiłeś określonej jako mppt), co go nie przeładuje, ale negatywnie wpływa na żywotność.

W przypadku prostownika, na który się powołałeś, też należy dobrać prostownik (maksymalne natężenie, jakie może dać) do akumulatora. W ich instrukcjach też znajdziesz wskazanie, żeby najlepiej prąd ładowania wynosił ok. 0,1C aumulatora (10A dla akumulatora 100Ah). Ludzie często na to nie zwracają uwagi, bo samochody mają podobne pojemności akumulatorów. Ale to są prostowniki na 4-8A, nie 30.