Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać dodatkowe urządzenia na trafo spawarki

Nstan 24 Paź 2005 10:04 12068 12
  • #1 24 Paź 2005 10:04
    Nstan
    Poziom 31  

Przed wykonaniem pierwszego migomatu gdy na rynku brakowało akumulatorów ,zgrzewarek , spawarek wykonałem trafo z możliwością spawania elektrodami , dodatkowy rozrusznik do samochodu, małą zgrzewarkę kleszczową .W czasie gdy na rynku nie można było kupić nowego akumulatora a pojawiały się pierwsze mrozy zaczęły się pojawiać problemy z porannym uruchomieniem samochodów. Później nie było już takiego problemu przy ponownym uruchomieniu gdyż samochód był rozgrzany a prądnica dodatkowo doładowała akumulator w czasie jazdy. Postanowiłem więc w czasie nawijania uzwojeń zrobić dodatkowy odczep na 12V(można też zrobić dodatkowe na 6V i 24V w zależności od instalacji samochodu, ciągnika itd.)Aby wyprostować prąd zastosowałem mostek na płytach selenowych(teraz są gotowe małe mostki Gretza). W czasie gdy rano uruchamiałem samochód podłączałem równolegle wykonany rozrusznik do akumulatora i już bez problemu można było uruchomić samochód nawet przy największych mrozach. Pewnego razu gdy po dłuższej przerwie spowodowanej naprawą samochodu uruchomiłem samochód po odłączeniu rozrusznika samochód gasł. Chciałem bardzo zrobić jazdę próbną włożyłem spawarkę do bagażnika samochodu ( do czego w żadnym wypadku nikogo nie namawiam) i posiadając długi 50 m przedłużacz jeździłem po podwórku. Dodatkowo wykonałem drugie uzwojenie wtórne płaskownikiem miedzianym o większym przekroju (10x30mm) do zgrzewarki. Na ten temat napisze innym razem gdy będę miał chwile czasu.

0 12
  • #2 25 Paź 2005 12:25
    Nstan
    Poziom 31  

Mam chwile czasu przed pójściem do pracy więc napisze kilka słów na temat zgrzewarki . Zgrzewarkę o której wspominałem wykonałem na trafo o rdzeniu o przekroju o ile pamiętam 70x130 (około 90cm2) . Napięcie na uzwojeniu wtórnym było regulowane odczepami na uzwojeniu pierwotnym w granicach 2-4V. Trzeba pamiętać że to nie ma być spawarka tylko zgrzewarka i dlatego musimy mieć małe napięcie a duży prąd. Gdy napięcie będzie za duże będziemy spawać jak TIG-u i nie zarobimy na elektrody. Jak wspominałem moje uzwojenie wtórne było nawinięte płaskownikiem o przekroju 10x30 mm . Przez to uzwojenie będzie płynął duży prąd więc musimy liczyć się z tym że jeśli nawiniemy małym przekrojem będzie się nam za bardzo nagrzewało. Na sam początek wykorzystałem kleszcze kowalskie gdzie wydłużyłem końce o 4cm i zamontowałem elektrody miedziane do których doprowadziłem przewody od trafo. Dodatkowo obie części kleszcz(tzn. w miejscu przegubu) musiałem odizolować tekstolitem aby nie robiły zwarcia. Było to trochę uciążliwe przenoszenie tych kleszcz z przewodami ale był też plus że można było dojść w trudno dostępne miejsca. Robiłem zgrzewarkę z myślą o zgrzewaniu blach cienkich ,niekiedy ocynkowanych które było trudno spawać. Pamiętam że zgrzewałem też blachy 2,5mm .W późniejszym czasie zrobiłem oddzielne stanowisko gdzie elektroda dolna była na stałe a dociskałem pedałem na nogę elektrodę górną. Myślałem jeszcze o ulepszeniu tego stanowiska montując na docisk siłownik i dodatkowe chłodzenie wodą elektrod

0
  • #3 26 Paź 2005 08:16
    Nstan
    Poziom 31  

Jeśli posiadamy małe trafo spawalnicze możemy pokusić się jeszcze o wykonanie prostownika do ładowania akumulatorów wykonując odczep lub dodatkowe uzwojenie na 6,12,24V. Przyznam że jest to mało ekonomiczne (szczególnie przy większym trafo) ale gdy nie posiadamy prostownika zawsze można się poratować np. w nagłych przypadkach Jeśli dobrze dobierzemy napięcie wystarczy regulacja którą mamy lub możemy wykonać dodatkową regulację.

0
  • #5 02 Sty 2006 11:42
    t99
    Poziom 12  

Mam zamiar wykonać prostownik do ładowania akumulatorów na 12V na starym trafo bezpieczeństwa .Proszę o jakieś tanie a dobre sterowanie do prostownika(inne pomysły)

0
  • #6 02 Sty 2006 18:25
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Trafo takie w metalowej obudowie, długi rdzeń?

0
  • #8 10 Sty 2006 11:44
    Nstan
    Poziom 31  

t99 napisał:
    Mam zamiar wykonać prostownik do ładowania akumulatorów na 12V na starym trafo bezpieczeństwa .Proszę o jakieś tanie a dobre sterowanie do prostownika(inne pomysły)

>>>>

Najprościej i najtaniej byłoby wykonać kilka odczepów na transformatorze , zamontować przełącznik który posiada kilka pozycji i dołożyć mostek Gretza . Możesz także wykonać prosty układ elektroniczny do regulacji prądu. W jednym z prostowników zamontowałem taki i działa znakomicie.

0
  • #9 10 Sty 2006 16:41
    t99
    Poziom 12  

Mam pytanie do Nstan jak zabrac się za wykonanie odczepów. Trafo jest z podwójnym karkasem tak że uzwojenia pierwotne i wtórne są odzielnie

0
  • #10 10 Sty 2006 17:47
    Krzysztof10
    Poziom 19  

Jeśli chodzi o regulację , to na pierwotnym najlepiej , na bta41\600 i u209b . Spawarki chodzą super , miałem okazje jedną zrobić w ten sposób .

Dodano po 2 [minuty]:

Do prostowników też polecam , mniejszy radiator, a koszt tych elementów znikomy .

0
  • #11 10 Sty 2006 18:34
    Nstan
    Poziom 31  

t99 napisał:
    Mam pytanie do Nstan jak zabrac się za wykonanie odczepów. Trafo jest z podwójnym karkasem tak że uzwojenia pierwotne i wtórne są odzielnie

>>>>>>
    Najpierw musisz rozebrać rdzeń transformatora. Jest to trafo 24V a Ty chcesz uzyskać 12 V . Proponuję abyś odwinął dokładnie połowę uzwojeń i wykonał odczep. Następnie zacznij ponownie nawijać uzwojenie robiąc odczep co pół wolta. Gdy zrobisz 5 lub 6 odczepów nawiń pozostałe zwoje. Dalej pozostanie Ci 24V które zawsze się przyda(nawet do oświetlenia). Możesz także odwinąć 30 zwojów na pierwotnym i nawijając ponownie co dziesięć wykonać odczep. Uzyskasz w ten sposób 2 regulacje zgrubną na wtórnym i dokładną na pierwotnym.

0
  • #12 09 Mar 2006 10:55
    Mielonka
    Poziom 11  

Witam wszystkich
    Potrzebuje troche informacji jak zrobic zgrzewarke czy mozna wykorzystac do tego trafo od spawarki elektrodowej max.100A 62V takie wartosci sa na wyjsciu z trafa ??
    Przydalby sie jakis nie skomplikowany schemacik .Zgrzewarka bedzie uzywana tylko do zgrzewania blach karoseri samochodowej.Na wlasne potzreby.
    :D

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomnialem dodac te trafo ma plynna regulacje pradu za pomoca wsuwanego rdzenia wiec pozostaje jeszcze zmiejszenie napiecia bo z tego co sie dowiedzialem to powinno wynosic okolo 6V jak to zrobic??
    Z gory dzieki za pomoc

0
  • #13 05 Kwi 2006 19:04
    TG52
    Poziom 10  

Na takim transformatorze można zrobić małą zgrzewarkę. Trzeba usunąć uzwojenie wtórne , nawinąć nowe , mniej więcej 1/10 sterej liczby zwojów , płaskownikiem miedzianym lub lepiej kilkama warstwami taśmy miedzianej 0,3mmx50mm. Zrobienie transformatora to dopiero ćwierć sukcesu. W czasie zgrzewania przez uzwojenie wtórne płynie prąd o natężeniu nawet kilku tysięcy A. Dlatego zgrzewadła muszą być podłączone bezpośrednio do uzwojeń transformatora. Przy tak małym transformatorze wystarczą zgrzewadła z pręta miedzianego o średnicy 20mm. Największym problemem jest właśnie cała konstrukcja mechaniczna zgrzewarki. Zgrzewadła muszą najpierw bardzo mocno ścisnąć zgrzewane blachy i dopiero włączyć prąd. Zworę magnetyczną można wykorzystać do regulacji prądu zgrzewania. Miałem kiedyś taką zgrzewarkę ręczną do napraw blacharskich i musę Ci powiedzieć że o wiele lepszy jest migomat. Zgrzewarka jest duża , ciążka i nieporęczna , łączone blachy muszą być bardzo "czyste" w przeciwnym razie wypalają się dziury.

0
  Szukaj w 5mln produktów