Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja tv-sat na 6 odbiorników

Gonzo24TP 13 May 2021 10:02 366 9
    Gonzo24TP
    Level 10  
    Witam

Zrobiłem u siebie instalację tv-sat na 6 odbiorników. Ale niestety nie działa tak jak zakładałem.
    Założeniem było żeby sygnał tv i sat był dostępny na wszystkich 6 gniazdach końcowych. Dekodery sat mam dwa z cyfrowego polsatu i tylko dwa na raz będą używane. Chciałem zrobić tak żeby niezależnie gdzie podepnę dekoder sat tam miał działać. Nie mam możliwości dolożenia przewodów do anteny sat. Poziomy sygnalu sat przy konwerterze sa na poziomie 80 siła i 85 jakość.
    Instalacja składa się z anteny TV H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2, anteny SAT FAMAVAL 80 SP 30, konwerter QUAD INVERTO UNICABLE + TWIN, wzmacniacza DVB-T HS-013 (12V) Terra VHF/UHF 1we/2wy, Sumator sygnału z konwertera Quad z sygnałem TV naziemnej SSC-4, Rozgałęźnik satelitarny 1>6F Signal oraz 6 gniazd końcowych tv-sat simon 10. Poziomy sygnałów sprawdzane miernikiem AMIKO COMBO DVB-S2/T2/C MULTI TRACKER 2. Sygnał z anteny tv naziemnej wchodzi do wzmacniacza i wychodzi na sumator sygnału wejście tv. Od anteny sat wychodzą dwa przewody podłączone do wyjść LEGACY konwertera i wchodzą na wejścia SAT 1 oraz SAT 2 sumatora. Na wyjściu sumatora sygnały są ok. Z wyjścia OUT 2 zsumowany sygnał wchodzi na rozgałęźnik signal i już na wyjściach tego rozgałęźnika sa problemy z sygnałem. Z sat niektóre częstotliwości np. 11449 H dają prwidłowy sygnał a np. 11393 V nie ma wcale a na wyjściu sumatora obie są ok. Dodam że poziom sygnału z transpondera 11449 H praktycznie sie nie zmiania. Sygnał TV raz jest ok raz nie ma wcale. Z wyjścia OUT 1 sumatora sygnał wychodzi bezposrednia na gniazdo końcowe i tam wszystko jest ok. Co może byc przyczyna i co zrobiłem nie tak? Dodam że każde gniazdo podpinałem bezpośrednio do sumatora pomijając rozgałęźnik i wtedy wszystko jest ok.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    wenesa
    Level 11  
    Nie wiem czy przeczytałem dokładnie:
    Sygnał satelitarny rozdzielasz multiswitchem, do tego podpinasz tv (zasilanie anteny może również z multiswitcha)

albo konwerter Quadro i 4 kable do multoswitcha + tv i masz 8 wyjść z multiswitcha
    lub konwerter unicable (taki jak masz - złota wtyczka) + rozdzielacz (ale z tym jeszcze nie praktykowałem).

Chodzi o to, że całe pasmo z satelity nie jest wprowadzane w kabel tylko selekcionowane na pasma, steruje tym dekoder podając odpowiednie napięcie do konwertera. Wnioski nasuwają się same, multiswitch sobie radzi ale musi mieć 4 kable do konwertera.
    Gonzo24TP
    Level 10  
    Nie, u mnie nie ma multiswitcha, są tylko dwa kable do anteny sat. Unicable jest, ale posiadane dekodery nie obsługują. Sygnał sat jest sumowany z sygnałem dvb-t sumatorem dse ssc-4 i trafia na rozgałęźnik sat sięgnął r-6 i za tym rozgałęźnikiem sygnał ulega degradacji.
    _kli_
    Level 39  
    Gonzo24TP wrote:
    Z wyjścia OUT 2 zsumowany sygnał wchodzi na rozgałęźnik signal i już na wyjściach tego rozgałęźnika sa problemy z sygnałem.
    Gonzo24TP wrote:
    Dodam że każde gniazdo podpinałem bezpośrednio do sumatora pomijając rozgałęźnik i wtedy wszystko jest ok
    Gonzo24TP wrote:
    Sygnał sat jest sumowany z sygnałem dvb-t sumatorem dse ssc-4 i trafia na rozgałęźnik sat sięgnął r-6 i za tym rozgałęźnikiem sygnał ulega degradacji.

Signal R-6 to rozgałęźnik do tv naziemnej (5-1000 MHz). Do rozdzielenia sygnału powinieneś zastosować gniazdo R-TV/SAT lub rozgałęźnik TERR/SAT, a nie zwykły rozgałęźnik.
    _kli_
    Level 39  
    Czyli masz Signala 1>6F, a nie R-6. Ale to nie ma znaczenia, bo do rozdziału pasm TERR i SAT ...
    _kli_ wrote:
    powinieneś zastosować gniazdo R-TV/SAT lub rozgałęźnik TERR/SAT, a nie zwykły rozgałęźnik.
    wenesa
    Level 11  
    To tak nie działa. Jeżeli chcesz podłączyć 6 wyjść sat to musisz kupić konwerter Quatro (nie mylić z quad), podłączyć 4 kable do multiswitcha z 8 wyjść (zachowując kolejność kabli, opisy kabli są obu urządzeniach) do multiswitcha podłączasz antenę tv, włączasz zasilanie, zasilacz anteny wyrzucasz, sumator też, na każdym z wyjść możesz podłączyć tv i sat, nie zapominając o odpowiednim gniazdku w pokoju.

Sumator do sat służy do podłączenia 2 konwerterów z różnych satelitów np. HodBird i Astra tzw. zez.
    _kli_
    Level 39  
    wenesa wrote:
    Jeżeli chcesz podłączyć 6 wyjść sat to musisz kupić konwerter Quatro (nie mylić z quad)

Przecież @Gonzo24TP ma https://dvbsklep.pl/konwerter-satelitarny-quad-unicable-twin , czyli 4XSCR + 2xLegacy. Zatem może podpiąć 4 dekodery unicable i 2 "zwykłe".
    wenesa wrote:
    Sumator do sat służy do podłączenia 2 konwerterów z różnych satelitów np. HodBird i Astra tzw. zez

Do łączenia i sterowania konwerterów stosuje się przełączniki diseqC. Ewentualnie multiswitch 9/6, np. https://www.sklepsaturn.pl/multiswitch-9-6-tms-9x6-p.html.
    wenesa
    Level 11  
    Pan nie ma dekodera z unicable
    A na temat przełączników diseqC nie mam doświadczenia
    Po za tym zostaje jeszcze tv a multiswitch załatwia wszystko czyli sat, tv i zasilanie anteny
    _kli_
    Level 39  
    wenesa wrote:
    Pan nie ma dekodera z unicable
    Gonzo24TP wrote:
    Dekodery sat mam dwa z cyfrowego polsatu

Dekodery CP obsługują unicable.
    wenesa wrote:
    na temat przełączników diseqC nie mam doświadczenia

Przełączniki diseqC to podstawowa metoda sumowania odbioru z HB i Astry dla konwerterów single lub twin.
    Dekodery CP i C+ nie odbiorą Astry w technologii unicable. Przy zastosowaniu w/w konwertera Inverto można odbierać HB na 4 dekoderach unicable i HB+Astrę na 2 dekoderach Legacy, używając dodatkowego LNB Twin na zezie i przełącznika diseqC.