logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Yamaha RX-V420RDS - Amplituner nie włącza się, co sprawdzić bez schematu?

klosz007 26 Paź 2005 20:50 3458 3
REKLAMA
  • #1 1930574
    klosz007
    Poziom 11  
    Posty: 85
    Ocena: 11
    Cześć,

    Nie mam niestety schematu (szukam, zadałem także pytanie na forum). Wzmacniacz kolegi, przestał działać nagle - w chwilę po włączeniu wyłączył się i już nie daje się włączyć.
    Podstawowe rzeczy sprawdziłem. Zasilacz standby daje napięcie, znalazłem stabilizator na płytce procesora - +5V jest. Sygnał z przycisku wyłącznika zasilania dociera do nóżki procesora ale na nóżce sterującej przekaźnikiem włączającym główny transormator cisza. Na końcówkach kwarcu jest sygnał 10MHz. Próbowałem sztucznie włączyć zasilanie - przekaźnik działa ale na wyświetlaczu i tak cisza (być może tak powinno być). Na kondensatorze podtrzymującym pamięć 1,2V gdy wtyczka wyjęta z gniazdka lub 5V gdy wzmacniacz jest pod zasilaniem.
    Co jeszcze mogę sprawdzić bez schematu ?
    Może ktoś miał podobny problem ?

    Pozdrawiam,
    Zbyszek
  • REKLAMA
  • #2 1930623
    PKLab
    Poziom 16  
    Posty: 173
    Pomógł: 12
    Ocena: 178
    Witam,

    spróbowałbym profilaktycznie przelutować pamięć i procesor sygnałów cyfrowych (DSP). Bardzo często występują na nich niekontakty (zimne luty) które pojawiając się na szynach komunikacji SDA SCL DATA powodują zupełnie nie przewidywalne zachowanie sprzętu. Kilkanaście razy podobny efekt miałem w ONKYO TX-DS575 i przelutowanie pomagało.

    Można jeszcze sprawdzić tranzystory w koncu mocy bo niektóre cuda HT zamiast napisu "protect" poprostu się wyłączają po uszkodzeniu końcówki.

    o schemat zapytaj w www.north.pl
  • REKLAMA
  • #3 1930823
    klosz007
    Poziom 11  
    Posty: 85
    Ocena: 11
    Nie wiem czy to może być końcówka mocy - żeby to wykryć wzmacniacz musiałby chyba chociaż na chwilę się włączyć żeby wykryć napięcie stałe na wyjściu ? A on nawet nie próbuje cyknąć przekaźnikiem zasilania :-( Chyba, że nie uległ uszkodzeniu tranzystor a coś co np. zwarło do masy jakieś wyprowadzenie kontrlone procesora (nie może dawać stałego napięcia bo standby nie zasila chyba nic w końcówce). Sprawdzę te lutowania...

    Pozdr,
    Zbyszek
  • #4 1933096
    klosz007
    Poziom 11  
    Posty: 85
    Ocena: 11
    Cześć,

    Może to głupie pytanie ale czy to możliwe, żeby padł procesor ? Czy to się zdarza ? I w taki sposób ? (wzmacniacz się sam wyłączył i już nie ożył).

    Sprawdziłem wszystko co mogłem (dostałem schemat) - zasilanie jest, reset nie jest generowany, zegar chodzi, żadne sygnały błędu z końcówki mocy nie dochodzą (na końcówkach procesora napięcia w normie) a procesor jakby martwy - na nic nie reaguje, na szynach komunikacyjnych cisza...

    Trochę by było szkoda bo wzmacniacz fajny a wymienić tego na ryzyk-fizyk się nie da bo nikt tyle kasy nie zaryzykuje - znalazłem co prawda taki procesor (UPD784216AGF-510 XZ773B0) w jednej z firm handlujących częściami dla serwisów ale cena zabija - prawie 330 zł.

    Pozdr,
    Zbyszek
REKLAMA