Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z amplitunerem Yamaha RX-V420RDS

26 Paź 2005 20:50 2753 3
  • Poziom 11  
    Cześć,

Nie mam niestety schematu (szukam, zadałem także pytanie na forum). Wzmacniacz kolegi, przestał działać nagle - w chwilę po włączeniu wyłączył się i już nie daje się włączyć.
    Podstawowe rzeczy sprawdziłem. Zasilacz standby daje napięcie, znalazłem stabilizator na płytce procesora - +5V jest. Sygnał z przycisku wyłącznika zasilania dociera do nóżki procesora ale na nóżce sterującej przekaźnikiem włączającym główny transormator cisza. Na końcówkach kwarcu jest sygnał 10MHz. Próbowałem sztucznie włączyć zasilanie - przekaźnik działa ale na wyświetlaczu i tak cisza (być może tak powinno być). Na kondensatorze podtrzymującym pamięć 1,2V gdy wtyczka wyjęta z gniazdka lub 5V gdy wzmacniacz jest pod zasilaniem.
    Co jeszcze mogę sprawdzić bez schematu ?
    Może ktoś miał podobny problem ?

Pozdrawiam,
    Zbyszek
  • Relpol
  • Poziom 15  
    Witam,

spróbowałbym profilaktycznie przelutować pamięć i procesor sygnałów cyfrowych (DSP). Bardzo często występują na nich niekontakty (zimne luty) które pojawiając się na szynach komunikacji SDA SCL DATA powodują zupełnie nie przewidywalne zachowanie sprzętu. Kilkanaście razy podobny efekt miałem w ONKYO TX-DS575 i przelutowanie pomagało.

Można jeszcze sprawdzić tranzystory w koncu mocy bo niektóre cuda HT zamiast napisu "protect" poprostu się wyłączają po uszkodzeniu końcówki.

o schemat zapytaj w www.north.pl
  • Relpol
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy to może być końcówka mocy - żeby to wykryć wzmacniacz musiałby chyba chociaż na chwilę się włączyć żeby wykryć napięcie stałe na wyjściu ? A on nawet nie próbuje cyknąć przekaźnikiem zasilania :-( Chyba, że nie uległ uszkodzeniu tranzystor a coś co np. zwarło do masy jakieś wyprowadzenie kontrlone procesora (nie może dawać stałego napięcia bo standby nie zasila chyba nic w końcówce). Sprawdzę te lutowania...

Pozdr,
    Zbyszek
  • Poziom 11  
    Cześć,

Może to głupie pytanie ale czy to możliwe, żeby padł procesor ? Czy to się zdarza ? I w taki sposób ? (wzmacniacz się sam wyłączył i już nie ożył).

Sprawdziłem wszystko co mogłem (dostałem schemat) - zasilanie jest, reset nie jest generowany, zegar chodzi, żadne sygnały błędu z końcówki mocy nie dochodzą (na końcówkach procesora napięcia w normie) a procesor jakby martwy - na nic nie reaguje, na szynach komunikacyjnych cisza...

Trochę by było szkoda bo wzmacniacz fajny a wymienić tego na ryzyk-fizyk się nie da bo nikt tyle kasy nie zaryzykuje - znalazłem co prawda taki procesor (UPD784216AGF-510 XZ773B0) w jednej z firm handlujących częściami dla serwisów ale cena zabija - prawie 330 zł.

Pozdr,
    Zbyszek