logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Brak prądu wyjściowego z aparatu zapłonowego Fiat 126p

Michal9187 31 Sie 2021 20:21 4059 30
REKLAMA
  • #1 19589812
    Michal9187
    Poziom 5  
    Posty: 23
    Ocena: 5
    Witam
    Mam problem z moim maluszkiem, ponieważ na obydwu świecach nie ma iskry. Cewka jest dobra bo jeśli podłączę żarówkę do masy i przewodu idącego od cewki do aparatu zapłonowego po przekręceniu stacyjki żarówka się świeci. Cewka jest jednobiegunowa. Lecz nie mam wyjścia prądu na świece z aparatu zapłonowego. Palec i kopułka są dobre. Samochód stał dosyć długo. Proszę o pomoc bo zleciałem cały internet i nic.
  • REKLAMA
  • #2 19589856
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17884
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    Michal9187 napisał:
    Cewka jest dobra bo jeśli podłączę żarówkę do masy i przewodu idącego od cewki do aparatu zapłonowego po przekręceniu stacyjki żarówka się świeci.
    Znasz zasadę działania cewki zapłonowej?
    Taka cewko to coś w rodzaju transformatora podwyższającego napięcie zmienne.

    Pozdrawiam.
  • #4 19589867
    artbi881
    Poziom 30  
    Posty: 1186
    Pomógł: 130
    Ocena: 262
    Witaj, nie dziwie się że nie ma nic na ten temat, instalacja schematycznie tak prosta że prościej już się nie da, cewka zasilana plusem z akumulatora, przerywacz mechaniczny, uzwojenie wtórne doprowadzone do palca rozdzielacza który rozdziela wysokie napięcie na konkretne świece. Nad czym tu się rozpisywać, diagnostyka to zasilić - odciąć zasilanie i w tym momencie ma wystąpić wysokie napicie na cewce i z ta wędruję dalej... ale tu też jest niespodzianka z pie-biciami izolacji, zaniki na kopułce i palcu czy też samych przewodach łącznie z kapturkami, same świece też miały przebicia. Tu postępuj na zasadzie dedukcji i eliminacji gdzie jest WN i w którym etapie zanika.
  • #6 19589895
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17884
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    Michal9187 napisał:
    Tak znam zasadę działania cewki
    Więc wiesz, że na jeden z konektorów cewki, musi być podawane napięcie zmienne
  • REKLAMA
  • #8 19589918
    vellew
    Poziom 16  
    Posty: 150
    Pomógł: 13
    Ocena: 37
    witam.
    Na cewkę jest podawane napięcie stałe przerywane za pomocą przerywacza (platynek).
    Można to sprawdzić za pomocą żaróweczki podłączonej do zacisku przerywacza i masy obracając ręcznie wałem silnika.
  • REKLAMA
  • #10 19589930
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17884
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    Michal9187 napisał:
    Tego akurat nie wiem.
    Google, fraza, np: jak działa cewka zapłonowa.

    Link
  • #11 19589938
    vellew
    Poziom 16  
    Posty: 150
    Pomógł: 13
    Ocena: 37
    Mogą być zaśniedziałe , uszkodzone lub źle wyregulowane.
  • #13 19589979
    rkkiler
    Poziom 15  
    Posty: 130
    Pomógł: 5
    Ocena: 18
    gumisie napisał:
    Michal9187 napisał:
    Tak znam zasadę działania cewki
    Więc wiesz, że na jeden z konektorów cewki, musi być podawane napięcie zmienne


    czy oby na pewno?
  • #14 19589989
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17884
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    rkkiler napisał:
    czy oby na pewno?
    A nie?
    Spójrz na przykładowy schemat:
    Brak prądu wyjściowego z aparatu zapłonowego Fiat 126p
  • #15 19590011
    rkkiler
    Poziom 15  
    Posty: 130
    Pomógł: 5
    Ocena: 18
    gumisie napisał:
    rkkiler napisał:
    czy oby na pewno?
    A nie?
    Spójrz na przykładowy schemat:
    Brak prądu wyjściowego z aparatu zapłonowego Fiat 126p

    skąd tu masz "napięcie zmienne", masz tylko impuls wyzwalający, ładowanie i rozładowywanie cewki ;)
  • #16 19590036
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17769
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    Czytajac to radzę poszukac majstra który to ogarnia. Polecam tych starszych.
  • #17 19590040
    artbi881
    Poziom 30  
    Posty: 1186
    Pomógł: 130
    Ocena: 262
    Widzę ze nawet weterani mają problem z tematem jak działa cewka zapłonowa, w linku zobrazowanie jak działa cewka zapłonowa ( cewki zapłonowej nie traktuje się jak transformator )
    https://www.youtube.com/watch?v=6yDT2r9OPCI
    Załączniki:
    • FIAT 126P-sam naprawiam.pdf (52.88 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 19590067
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17884
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    artbi881 napisał:
    cewki zapłonowej nie traktuje się jak transformator
    Lecz można ją w uproszczeniu, porównać z zasadą działania transformatora.
  • #19 19590083
    rkkiler
    Poziom 15  
    Posty: 130
    Pomógł: 5
    Ocena: 18
    gumisie napisał:
    artbi881 napisał:
    cewki zapłonowej nie traktuje się jak transformator
    Lecz można ją w uproszczeniu, porównać z zasadą działania transformatora.

    czy oby na pewno?-)
  • #20 19590086
    artbi881
    Poziom 30  
    Posty: 1186
    Pomógł: 130
    Ocena: 262
    Kolego Gumisie można powiedzieć tak i nie , powód nie liczy się liczba zwoi na pierwotnym tylko nasycenie rdzenia i samoindukcja napięcia przy zaniku pola magnetycznego po zaniku prądu w cewce uzwojenia pierwotnego wytwarzające pole magnetyczne. A moc wytwarzana przez cewkę zapłonową podaje się w Jul-ach.
  • REKLAMA
  • #21 19590091
    rkkiler
    Poziom 15  
    Posty: 130
    Pomógł: 5
    Ocena: 18
    artbi881 napisał:
    Kolego Gumisie można powiedzieć tak i nie , powód nie liczy się liczba zwoi na pierwotnym tylko nasycenie rdzenia i samoindukcja napięcia przy zaniku pola magnetycznego po zaniku prądu w cewce uzwojenia pierwotnego wytwarzające pole magnetyczne. A moc wytwarzana przez cewkę zapłonową podaje się w Jul-ach.
    :D
  • #23 19590099
    rkkiler
    Poziom 15  
    Posty: 130
    Pomógł: 5
    Ocena: 18
    Michal9187 napisał:
    Czyli jak mam rozumieć brakiem iskry są zaśniedziałe platynki?

    Platynki i przerwa na nich, kondensator(y), ogólnie styki, ustawienie kąta wyprzedzenia zapłonu i same cewki, przewody WN i świece. W Maluchu najważniejszą rzeczą jest dobra masa, od tego bym zaczął

    Dodano po 1 [minuty]:

    artbi881 napisał:
    :D ten to do zanegowania czy potwierdzenia ???????
    + oczywiście
  • Pomocny post
    #24 19590107
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    Proponuję od razu założyć sobie dwuwyjściową cewkę i bezpośrednio podłączyć świece - będzie DUŻO bardziej bezawaryjne

    Oczywiście to nie pomoże bo tutaj ewidentnie masz problem albo z przerywaczem, albo jeszcze pewniej z kondensatorem aparatu zapłonowego, bo one często padają

    schemat jest banalnie prosty, plus po stacyjce przychodzi na jedną śrubkę cewki (jak tu podłączysz żaróweczke do testu to ma świecić CIĄGLE (drugi kabel żaróweczki do masy), z drugiej śrubki idzie kabel do przerywacza w aparacie zapłonowym i do tego samego kabla jest przykręcony kabelek kondensatora (tutaj jak podłączysz żaróweczke to ma MIGAĆ jak kręcisz wałem silnika). Kondensator MUSI być przykręcony do masy=czegoś metalowego np do aparatu zapłonowego, tak samo cewka również musi być przykręcona do masy

    sprawdź to co napisałem i daj znać jak zachowuje się żaróweczka podłączona do jednej a potem drugiej śrubki cewki
  • #25 19590190
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17884
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    artbi881 napisał:
    Kolego Gumisie można powiedzieć tak i nie
    Miał trzecią opcję, lecz z niej nie skorzystał. :wink:

    Pozdrawiam.
  • #26 19590279
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17769
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    Eee tam ka przerobilem na modul i cewkę od vw. To dopiero byla iskra 😀
  • #27 19590317
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    fajny pomysł :) zamontowałeś hallotron i tarczkę z aparatu zapłonowego z VW? czy przerywaczem sterowałeś cewkę VW?
    myśmy z kolegą zamontowali zapłon elektroniczny z eleganta (pokrywka rozrządu z czujnikiem, koło pasowe, moduł, cewka) to działało, ale jakoś dziwnie, bez rewelacji... nie wiem czemu... ale stary układ zostawiliśmy i można było w każdej chwili sobie przepiąć plusa i kable WN na stary lub nowy układ zapłonowy ;)
  • #28 19590325
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17769
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    Przerywaczem, modul golf 2,cewka pobyku z bmw grubas. Podpilowane ciezarki w aparacie itd, glowica, kolo. Łogień w szopie. Inne mody aż korba sie urwała 😀
  • Pomocny post
    #29 19590505
    urkotrebor
    Poziom 21  
    Posty: 335
    Pomógł: 37
    Ocena: 81
    Michal9187 skoro żarówka po zwarciu styków w aparacie się zapala to znaczy że platynki są sprawne (raczej) oraz uzwojenie pierwotne cewki .
    Ty teraz musisz sprawdzić uzwojenie wtórne cewki , kondensator , palec i kopułkę .
    Czyli wkładasz do cewki kabel WN , drugi koniec kabla zbliżasz do masy i naprzemiennie zwierasz i rozwierasz styki aparatu .
    Jeśli pojawi się iskra to winna jest kopułka lub palec (lub jedno i drugie) .
    Jeśli iskry brak to winna może być cewka lub kondensator .
    Teraz podmianka i hulasz .
    Jeszcze mała uwaga , kondensatory w aparacie były tak zrobione że przy przebiciu , miejsce przebicia wypalało się i kondensator znowu był sprawny (ale tracił swoje parametry dając czas na wymianę) dawało to taki efekt że iskra się co jakiś czas traciła .
  • #30 19590897
    Michal9187
    Poziom 5  
    Posty: 23
    Ocena: 5
    jest problem taki że jeżeli dotknę przy aparacie zapłonowym śrubkę do której jest przykęcony kondensator żarówka świeci mi się cały czas i mam drugie pytanie gdzie ma być przykęcony kabelek od kondensatora przy cewce

    Dodano po 49 [sekundy]:

    jest problem taki że jeżeli dotknę przy aparacie zapłonowym śrubkę do której jest przykęcony kondensator żarówka świeci mi się cały czas i mam drugie pytanie gdzie ma być przykęcony kabelek od kondensatora przy cewce

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z brakiem iskry na świecach zapłonowych w Fiacie 126p. Po weryfikacji cewki, która działała poprawnie, zidentyfikowano, że problem leży w aparacie zapłonowym. Dyskusja skupiła się na diagnostyce, w tym na sprawdzeniu stanu platynków, kondensatora oraz połączeń elektrycznych. Użytkownicy sugerowali, że przyczyną braku iskry mogą być zaśniedziałe platynki lub uszkodzony kondensator. Ostatecznie, po wymianie zamienionych kabli na cewce zapłonowej, problem został rozwiązany, a samochód odpalił.
REKLAMA