Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SPV50E00EU/07 - nie uruchamia się panel sterujący

mihluk851 07 Nov 2021 14:21 537 9
 • #1
  mihluk851
  Level 8  
  Witam wszystkich,
  Przestał działać panel sterujący zmywarką i nie można jej uruchomić oraz nie zapala się żadna dioda. Rozebrałam panel, do włącznika leci kostka z dwoma przewodami-oba są pod prądem, reszta przycisków sterowana jest osobną kostką 6 przewodową - w trzech jest prąd, w trzech nie.

  Po naciśnięciu przycisku Power nic w panelu się nie zaświeca, ale słychać takie pstrykanie w module, który jest z tylu przy wtyczce (wyciągnąłem go, obejrzałem nie wygląda na spalony, ścieżki całe, luty na miejscu, prąd podaje grubymi przewodami (zielono-żółtymi co ciekawe) oraz wirnik w pompie wykonuje takie ćwierć obrotu. Gdzie może tkwić problem, ktoś spotkał się z czymś podobnym? Jak sprawdzić czy przycisk Power działa? Da się jakoś bezpiecznie zewrzeć te przewody, które idą do kostki i dlaczego w dwóch jest zasilanie?
 • #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Prawdopodobnie uszkodzony moduł
 • #3
  mihluk851
  Level 8  
  Robo-technical wrote:
  Prawdopodobnie uszkodzony moduł

  Mowa o module głównym-tym na dole czy o tym w panelu sterowania? Jeżeli ten główny moduł by padł to czy włącznik dostawałby wogole napiecie?
 • #4
  mihluk851
  Level 8  
  A ktoś może mi podpowiedzieć dlaczego w przewodach uziemiajacych idących z modułu do pompy oraz wypiętych na wtyczce do obudowy i drzwi zmywarki jest napięcie?
 • #5
  alekt77
  Level 38  
  A czym stwierdziłeś że jest tam napięcie? Wskaźnikiem neonowym?
 • #6
  mihluk851
  Level 8  
  alekt77 wrote:
  A czym stwierdziłeś że jest tam napięcie? Wskaźnikiem neonowym?

  Tak
 • #7
  TONI_2003
  Moderator
  mihluk851 wrote:
  Tak
  To nie mamy o czym rozmawiać tu potrzebne są pomiary miernikiem i to przez osobę świadomą z czym się potyka i co może ją spotkać, a przede wszystkim jak takowe pomiary interpretować... Natomiast gdy będziemy mówili o pomiarach na płytkach elektroniki PCB (jednej czy drugiej to moim zdaniem powinien to robić elektronik z prawdziwego zdarzenia, a nie z łapanki...
 • #8
  mihluk851
  Level 8  
  @TONI_2003
  Nie twierdze inaczej, szukam tylko przyczyn dlaczego zmywarka padła i zastanawia mnie właśnie ten prąd na obudowie zmywarki, sprawdzę jeszcze pin w module po odłączeniu kostki bo możliwe ze prąd tymi przewodami skądś wraca, a jedynym takim miejscem wydaje się rygiel drzwi.
  Moderated By TONI_2003:

  Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

 • #9
  alekt77
  Level 38  
  mihluk851 wrote:
  możliwe ze prąd tymi przewodami skądś wraca

  Przy takim rozumieniu elektroniki odpuść manipulacje przy zmywarce i wezwij serwis.