Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana złącz MC4 oraz pętla indukcyjna

xNeto 28 Jan 2022 12:35 1044 22
    xNeto
    Level 4  
    Cześć,
    planuję montaż 6 paneli PV marki Risen o mocy 500Wp każdy i mam w związku z tym 2 pytania.

Ze względu na wielkość prądu znamionowego panele będą połączone szeregowo.
    Ze względu na kształt dachu, zostaną podzielone na 2 grupy po 3 sztuki i zorientowane tak jak na rysunku.

Fabryczne kable są na tyle długie, że wtyki mogę umieścić w dolnej części paneli aby można je było spinać już po zamontowaniu paneli i żeby były lepiej dostępne w przyszłości do ewentualnej inspekcji. Fabryczne wtyki nie są dostępne w sprzedaży detalicznej.

1) Czy ułożenie kabli, które narysowałem, jest optymalne z punktu widzenia pętli indukcyjnych?

2) Czy fabrycznie zamontowane wtyki oznaczone zielonymi strzałkami warto wymienić, tak aby w tych miejscach mieć komplet (wtyk + gniazdo) od tego samego producenta (np. Stäubli Multi-Contact). Czy przez taką wymianę mogę utracić gwarancję producenta paneli?

Leon444
    Level 25  
    xNeto wrote:
    2) Czy fabrycznie zamontowane wtyki oznaczone zielonymi strzałkami warto wymienić, tak aby w tych miejscach mieć komplet (wtyk + gniazdo) od tego samego producenta (np. Stäubli Multi-Contact). Czy przez taką wymianę mogę utracić gwarancję producenta paneli?

A czy wymieniasz wtyki w sprzętach w domu aby były tego samego producenta co gniazdka?
    xNeto
    Level 4  
    Leon444 wrote:
    xNeto wrote:

A czy wymieniasz wtyki w sprzętach w domu aby były tego samego producenta co gniazdka?

Nietrafione porównanie... na zewnątrz mam wiatr, deszcz, śnieg, słońce, mróz, prąd stały i wyższe napięcie...

Wadliwe połączenia DC są jedną z głównych przyczyn pożarów a producenci PV często na swoich stronach zwracają uwagę na niekompatybilność wtyków.

Sam producent złącza MC4 w swoim katalogu pisze tak:
    Quote:
    Plug connectors not manufactured by Stäubli are sometimes described by their manufacturers as being “Stäubli compatible” due to their ability to mate with Stäubli connectors. This, however, is not true: by doing so, they do not conform to the requirements for a safe electrical connection with long-term stability

Quote:
    Stäubli has not recognized any products from third-party suppliers as being plug-compatible with the MC4 family and does not intend to do so in the future. Using unsuitable components or combining plugs from different manufacturers poses significant risks (high failure rates, fire, etc.) and is not permitted under any circumstances

Quote:
    Statements made by TÜV and UL confirm this: TÜV Rheinland LGA Products GmbH, based in Cologne, stresses that compatibility can be confirmed “only for products of the same type family from the same manufacturer” and that the current certificate for the MC4 connector family is based “on positive results of tests on products with corresponding mating parts of the MC4 family.” As there is uncertainty in the case of warranty claims involving combined PV connector pairs from different manufacturers, “the PV installation inspectors are obliged to criticize the use of such combinations.

Tak jak napisałem wcześniej, wtyki zastosowane przez producenta paneli nie są dostępne w sprzedaży detalicznej.
    rokbok
    Level 31  
    xNeto wrote:
    Tak jak napisałem wcześniej, wtyki zastosowane przez producenta paneli nie są dostępne w sprzedaży detalicznej.

Skoro nie są dostępne w sprzedaży to powinien producent dołączać do paneli, jeżeli ich nie dołącza i nie oferuje w sprzedaży to na jakiej podstawie wymaga do podłączenia takich złącz, powinien się zdecydować, albo dołącza złącza, albo ich nie montuje przy panelach, bo inaczej jest to ewidentna sprzeczność z tym co zacytowałeś.

Jak obetniesz założone wtyki to prawdopodobnie stracisz gwarancję, może Ci producent zarzucić zastosowanie nieodpowiednich złącz, tak źle i tak nie dobrze, ale pierwszy raz słyszę że ktoś ma z tym problem, ważne jest żeby do połączenia użyć markowych złącz, a nie no name.
    xNeto
    Level 4  
    rokbok wrote:
    Skoro nie są dostępne w sprzedaży to powinien producent dołączać do paneli, jeżeli ich nie dołącza i nie oferuje w sprzedaży to na jakiej podstawie wymaga do podłączenia takich złącz,

Co do tego, czy wymaga, to pewności nie mam. W warunkach gwarancji nic na ten temat nie znalazłem.

rokbok wrote:
    pierwszy raz słyszę że ktoś ma z tym problem

Polecam w popularnej wyszukiwarce internetowej wpisać "kompatybilność mc4" albo "przyczyny pożarów pv". Jest tych artykułów całkiem sporo.
    Leon444
    Level 25  
    xNeto wrote:
    Leon444 wrote:
    xNeto wrote:

Nietrafione porównanie... na zewnątrz mam wiatr, deszcz, śnieg, słońce, mróz, prąd stały i wyższe napięcie...

Wadliwe połączenia DC są jedną z głównych przyczyn pożarów a producenci PV często na swoich stronach zwracają uwagę na niekompatybilność wtyków.

Sam producent złącza MC4 w swoim katalogu pisze tak:
    Quote:
    Plug connectors not manufactured by Stäubli are sometimes described by their manufacturers as being “Stäubli compatible” due to their ability to mate with Stäubli connectors. This, however, is not true: by doing so, they do not conform to the requirements for a safe electrical connection with long-term stability

Quote:
    Stäubli has not recognized any products from third-party suppliers as being plug-compatible with the MC4 family and does not intend to do so in the future. Using unsuitable components or combining plugs from different manufacturers poses significant risks (high failure rates, fire, etc.) and is not permitted under any circumstances

Quote:
    Statements made by TÜV and UL confirm this: TÜV Rheinland LGA Products GmbH, based in Cologne, stresses that compatibility can be confirmed “only for products of the same type family from the same manufacturer” and that the current certificate for the MC4 connector family is based “on positive results of tests on products with corresponding mating parts of the MC4 family.” As there is uncertainty in the case of warranty claims involving combined PV connector pairs from different manufacturers, “the PV installation inspectors are obliged to criticize the use of such combinations.

Większej bzdury nie czytałem już dawno. A zmieniaj sobie wszystkie wtyki na każdym panelu🤣🤣
    Standard jest standard, jeśli wtyki nie są w standardzie MC4 to co innego ale jeśli są to pasują z każdą wtyką MC4 tak jak gniazdka w domu pasują do wtyk i jak gwint żarówki do oprawki żyrandolu.
    rokbok
    Level 31  
    xNeto wrote:
    Polecam w popularnej wyszukiwarce internetowej wpisać "kompatybilność mc4" albo "przyczyny pożarów pv". Jest tych artykułów całkiem sporo.

No to proponuję obcięcie wtyków przy panelach, do łączenia zastosować tulejki połączeniowe do zaprasowania i dodatkowo jeszcze polutować złącze, na to koszulka termokurczliwa i gotowe, połączenie stabilne, bezpieczne itp.
    xNeto
    Level 4  
    rokbok wrote:
    xNeto wrote:

No to proponuję obcięcie wtyków przy panelach, do łączenia zastosować tulejki połączeniowe do zaprasowania i dodatkowo jeszcze polutować złącze, na to koszulka termokurczliwa i gotowe, połączenie stabilne, bezpieczne itp.

Szczelne i stabilne to na pewno, ale to dużo dodatkowej roboty. Poza tym wtyczki są wygodne. O tych oryginalnych same dobre opinie.

Dodano po 56 [minuty]:

Leon444 wrote:
    Większej bzdury nie czytałem już dawno. A zmieniaj sobie wszystkie wtyki na każdym panelu🤣🤣

Nie zrozumiałeś, chodzi o niekompatybilność wtyku z gniazdem pochodzących od dwóch różnych producentów. Nie ma powodu zmieniać wszystkich a jedynie skrajne, tam gdzie nie masz możliwości zastosowania kompatybilnego wtyku, bo on po prostu nie jest dostępny w sprzedaży.

Leon444 wrote:
    Standard jest standard, jeśli wtyki nie są w standardzie MC4 to co innego ale jeśli są to pasują z każdą wtyką MC4 tak jak gniazdka w domu pasują do wtyk i jak gwint żarówki do oprawki żyrandolu.

To jest kolejne nietrafione porównanie: gwint żarówki, np. E27 ma swój standard, a nawet kilka. Złącze MC4 nie...
    rokbok
    Level 31  
    xNeto wrote:
    gwint żarówki, np. E27 ma swój standard, a nawet kilka. Złącze MC4 nie...

Mógł byś pokazać te różne standardy złącz MC4, bo ja takich nie znam, MC4 to MC4, wykonanie może być lepsze lub gorsze, może być złącze MC4 uznanego producenta, albo z produkcji tak zwanej garażowej, mogą się różnić jakością, ale standard MC4 jest jeden, dwa złącza różnych producentów będą do siebie pasować, z jakością może być różnie.
    prose
    Level 35  
    To jest tak jak niektórzy za długo na grupach na fejsie siedzą i tam co drugi mądry a ludzie się słuchają i myślą że tak ma być . Złączka MC4 to MC4 i nic nie trzeba wyjaśniać, to jest norma.

Dodano po 1 [minuty]:

Najgorsze jak ktoś robi z igły widły.
    xNeto
    Level 4  
    rokbok wrote:
    xNeto wrote:
    gwint żarówki, np. E27 ma swój standard, a nawet kilka. Złącze MC4 nie...

Mógł byś pokazać te różne standardy złącz MC4, bo ja takich nie znam, MC4 to MC4, wykonanie może być lepsze lub gorsze, może być złącze MC4 uznanego producenta, albo z produkcji tak zwanej garażowej, mogą się różnić jakością, ale standard MC4 jest jeden, dwa złącza różnych producentów będą do siebie pasować, z jakością może być różnie.

Ale jak to ja mam pokazać, skoro napisałem, że taki standard nie istnieje?
    Dotarłem do wielu źródeł z których wynika, że standardu nie ma.
    O, np. tutaj: https://pvpros.com/solar-photovoltaic-pv-connector-mismatch/

Cytat z powyższej strony:
    Quote:
    [...] there is no such thing as “MC4-compatibility” or similar. No universal PV connector standard exists. Housings from different vendors are made out of different materials; electrical contacts are made out of dissimilar metals; there are no standard product dimensions or tolerances. These differences lead to out-of-warranty, in-field failures

Twierdzisz że jest inaczej, spoko, udowodnij to, podaj kto ten standard opublikował, pod jaką nazwą, a najlepiej podaj link.
    rokbok
    Level 31  
    xNeto wrote:
    Twierdzisz że jest inaczej, spoko, udowodnij to, podaj kto ten standard opublikował, pod jaką nazwą,

Może to Cię przekona, patrz załącznik, a swoją drogą możesz swoje panele połączyć w standardzie jaki Ci odpowiada, nawet możesz wymyślić swój własny i powymieniać w panelach, myślę że ta dyskusja do niczego nie prowadzi.
    xNeto
    Level 4  
    prose wrote:
    To jest tak jak niektórzy za długo na grupach na fejsie siedzą i tam co drugi mądry a ludzie się słuchają i myślą że tak ma być . Złączka MC4 to MC4 i nic nie trzeba wyjaśniać, to jest norma.

Nie mam żadnego zdania co do tego czy Twoje 14 lat na tym forum to już za długo, ale prawie 2700 postów robi na mnie wrażenie. Niezależnie od tego co w tych postach było, na pewno wielu Cie posłuchało. Są również i tacy jak ja, których stwierdzenia typu "nic nie trzeba wyjaśniać, to jest norma" (delikatnie mówiąc) nie przekonują.

Temat założyłem licząc na to, że znajdzie się tu ktoś kto jest świadomy problemu i już sobie wypracował jakieś rozwiązanie, a nie po to, żeby mnie ktoś przekonywał że nie ma żadnego problemu. Nie widzisz problemu - nie marnuj mojego czasu.

prose wrote:
    Najgorsze jak ktoś robi z igły widły.

No wiadomo, spaliło się to się spaliło. Po co roztrząsać.
    rokbok
    Level 31  
    xNeto wrote:
    Temat założyłem licząc na to, że znajdzie się tu ktoś kto jest świadomy problemu i już sobie wypracował jakieś rozwiązanie,

rokbok wrote:
    No to proponuję obcięcie wtyków przy panelach, do łączenia zastosować tulejki połączeniowe do zaprasowania i dodatkowo jeszcze polutować złącze, na to koszulka termokurczliwa i gotowe

Masz rozwiązanie, ale ...

xNeto wrote:
    Szczelne i stabilne to na pewno, ale to dużo dodatkowej roboty.

Tak źle i tak nie dobrze, wszyscy producenci paneli stosują złącza MC4, Tobie one nie pasują, nie pasuje Ci tez obcięcie ich i zastosowanie podanej wcześniej metody, to w końcu napisz co byś chciał, my Ci przytakniemy i będziesz zadowolony ;).
    xNeto
    Level 4  
    rokbok wrote:
    xNeto wrote:
    Twierdzisz że jest inaczej, spoko, udowodnij to, podaj kto ten standard opublikował, pod jaką nazwą,

Może to Cię przekona, patrz załącznik, a swoją drogą możesz swoje panele połączyć w standardzie jaki Ci odpowiada, nawet możesz wymyślić swój własny i powymieniać w panelach, myślę że ta dyskusja do niczego nie prowadzi.

Nie przekonuje, ale doceniam dobre chęci.

Przekonałby mnie dokument określający standard, czyli z czego ma być wykonana ta wtyczka, jakie ma mieć wymiary, jakie oringi itd. oraz informacja od producentów, że wykonują wtyczki zgodnie z tym dokumentem. Taki dokument nie istnieje i najprawdopodobniej nie powstanie, skoro firma Staubli nie zamierza takich informacji udostępnić. To właśnie brak takiego dokumentu wskazuje się jako przyczynę niedopasowania wtyków od różnych producentów.

Dodano po 2 [minuty]:

rokbok wrote:
    to w końcu napisz co byś chciał

Odpowiedzi na dwa pytania, które zadałem w pierwszym poście

Dodano po 18 [minuty]:

Miało być o tym jak problem rozwiązać, najlepiej bez utraty gwarancji, a jest dyskusja o tym czy w ogóle problem istnieje, więc podaję kilka linków dla leniwych:

PO POLSKU:

https://pelsun.pl/kompatybilnosc-konektorow-f...taiczych-a-ryzyko-pozarowe-w-instalacjach-pv/

https://www.forum-fronius.pl/kompatybilne-wtyczki-mc4-moga-byc-przyczyna-pozaru/

https://www.solwis.pl/nie-ma-kompatybilnych-zlaczek-solarnych

https://automatykab2b.pl/technika/55227-mc4-oryginal-jest-tylko-jeden

I jeszcze o niekompatybilności MC4 jako o głównej przyczynie pożarów:
    http://pe.org.pl/articles/2021/12/19.pdf

PO ANGIELSKU:

O odmowie wypłaty ubezpieczenia od pożaru z powodu zastosowania "kompatybilnych wtyczek MC4":
    https://pv-magazine-usa.com/2016/09/07/burnt-out-incompatible-connectors/

O braku kompatybilności MC4 w "pv magazine":
    https://midsummerwholesale.co.uk/pdfs/multi-contact-buy-genuine-mc4.pdf
    rokbok
    Level 31  
    Cały świat stosuje złącza MC4 przy panelach, nie chcesz takich, zrób po swojemu, nie ma innej alternatywy, albo stosujesz, albo rezygnujesz ;).
    Dalsza dyskusja to będzie na zasadzie, co było pierwsze, jajko czy kura :).
    r65
    Level 12  
    Z niedopasowaniem złącz chodzi o to jak się spinają. Z obserwacji wiem, że niektóre typy mają pin żeński cofnięty ok 2mm w głąb obudowy a niektóre 4mm i więcej. Złączenie wyjątkowo niestandardowo wykonanych złącz MC4 (albo raczej udających MC4) zmniejsza powierzchnię styków prawie dwukrotnie zmniejszając znamionowy prąd złącza i powodując jego grzanie. Warto spróbować przed montażem, zmierzyć głębokość i rezystancję styku.
    xNeto
    Level 4  
    r65 wrote:
    Z niedopasowaniem złącz chodzi o to jak się spinają.

Również, ale to nie wszystko. Równie ważne jest to aby do środka nie dostawała się woda. Elementy wykonane z różnych materiałów mogą mieć inną rozszerzalność temperaturową, a co za tym idzie szczelne będą w wąskim zakresie temperatur. Zimą bywa 20 st. C na minusie. Latem pokrycia dachowe rozgrzewają się nawet do 80 st. C. Takie rzeczy się w standardach i normach precyzyjnie określa, no ale skoro żadnego standardu nie ma, to każdy producent robi wtyki z czego innego i potem ewentualnie okłamuje swoich klientów że wtyk jest kompatybilny. Klienci to potem łykają jak młode pelikany bo tak im wygodniej. A potem siedzą na forach i wmawiają innym że "pasuje", że "standard", że "norma" i mój ulubiony argument, że "przecież wszyscy tak robią" ("Ludzie! jedzmy g***o, miliony much nie mogą się mylić".)

Quote:
    Multi-Contact does not share any connector design or materials information with our competitors, and neither UL, CSA nor TUV will certify the cross-mating of PV connectors unless there is a contractual agreement between the two companies to share the certification and all pertinent construction information. If you would like written confirmation of this from these agencies please let us know and we would be happy to supply it to you.

If another manufacturer of a PV connector tells you that their product is safe to mate to our products (ie“MC4 compatible”) or even worse, certified for cross-mating with MC4 connectors they are (in no uncertain terms) lying to you.

Może po prostu firmie Staubli/MultiContact się zwyczajnie nie opłaca dzielić szczegółami swojego wynalazku i tego nie robią żeby mieć lepszą sprzedaż. A że co jakiś czas spłonie jakaś instalacja z powodu niedopasowanych styków, no cóż to już nie ich wina, w końcu o tym ostrzegają.
    Leon444
    Level 25  
    Co za bzdury!
    Tyle paneli co przerzuciłem i tyle instalacji wykonanych które znam i nikt nie wymieniał złączy!
    A nie wymieniał bo producenci paneli nie pozwolą sobie na to aby ich produkt (danego producenta) nie pasował ze standardem przyłączenia!
    Natomiast gdybys był producentem (pierwszym) takich wtyk to oczywiście lobbował byś żeby jeden taki jak ty z drugiem wmawiali ludziom ze mogą wyroby konkurencji nie pasować, ba Panie toż to się spali! Tak już co drugi dom z instalacją płonie!
    W instrukcji auta tez wyczytałeś ze tylko oryginalne części zapewnią auto niezawodność?
    Za pewne gdy się człowiek zagłębi to w większości produktów znajdzie takie zapisy.

A i najważniejsze!!!!
    Telefony komórkowe wybuchają a auta elektryczne dostają samozapłonu, wiec lepiej nie używaj takich rzeczy!
    Ludzie zdrowy rozsądek przede wszystkim a nie suche teoretyzowanie!

Dodano po 6 [minuty]:

Dodatkowo dziś zakładałem do swoich paneli Tigo i pod panelami już mi się „koty” z kurzu robią, wiec gdzie ta woda? Jak ma się zalać wtyka wodą?
    Chyba ze Ty te panele na łodzi podwodnej montujesz to co innego.
    xNeto
    Level 4  
    Leon444 wrote:
    Co za bzdury!
    Tyle paneli co przerzuciłem i tyle instalacji wykonanych które znam i nikt nie wymieniał złączy!

I myślisz że Twoja niewiedza jest argumentem, który ma kogokolwiek przekonać?

Leon444 wrote:
    A nie wymieniał bo producenci paneli nie pozwolą sobie na to aby ich produkt (danego producenta) nie pasował ze standardem przyłączenia!

Choćbyś w kółko powtarzał że istnieje standard MC4 to nie stanie się to prawdą. Wprowadzasz ludzi w błąd. Jeden z głównych producentów, firma Longi zezwala na wymianę złącza na początku i na końcu stringu, właśnie z tego powodu. I to bez utraty gwarancji.

Dodano po 4 [minuty]:

Leon444 wrote:
    W instrukcji auta tez wyczytałeś ze tylko oryginalne części zapewnią auto niezawodność?

Tu zupełnie nie o to chodzi, żeby używać części tego czy innego producenta, tylko o to aby komplet wtyk-gniazdo pochodził z jednej fabryki, niekoniecznie akurat Staubli.
    AT PRO
    Level 18  
    xNeto wrote:

Tu zupełnie nie o to chodzi, żeby używać części tego czy innego producenta, tylko o to aby komplet wtyk-gniazdo pochodził z jednej fabryki, niekoniecznie akurat Staubli.

W takim razie trzeba montować wtyki od producenta paneli, byłoby łatwiej niż ciąć i wstawiać inne a najlepiej producent mógłby dorzucać swoje wtyki do np: palety paneli. Z falownikiem sofara miałem dołożone wtyczki z froniusem nie bo tam nie ma wtyczek przy falowniku.
    Swoją drogą jeśli producent paneli nie ma swoich wtyczek w sprzedaży i nie dokłada do paneli to pewnie uznają to za mało znaczący fakt jakiego producenta wtyki zastosujemy.
    To pewnie tak jak z kablami. Każdy wysila się jakiego przekroju dać kable a wystarczy otworzyć obudowę sofara, żeby zobaczyć jakim kabelkiem są połączone wtyczki z resztą podzespołów.
    xNeto
    Level 4  
    AT PRO wrote:
    W takim razie trzeba montować wtyki od producenta paneli, byłoby łatwiej niż ciąć i wstawiać inne a najlepiej producent mógłby dorzucać swoje wtyki do np: palety paneli.

Dobrze prawisz. Zwłaszcza że koszt tych wtyków jest niewielki. Cena by się praktycznie nie zmieniła.

AT PRO wrote:
    Z falownikiem sofara miałem dołożone wtyczki z froniusem nie bo tam nie ma wtyczek przy falowniku.

SMA też dokłada cały komplet.

AT PRO wrote:
    Swoją drogą jeśli producent paneli nie ma swoich wtyczek w sprzedaży i nie dokłada do paneli to pewnie uznają to za mało znaczący fakt jakiego producenta wtyki zastosujemy.

Albo robią tak jak Longi Solar i pozwalają wymieniać bez utraty gwarancji.

AT PRO wrote:
    To pewnie tak jak z kablami. Każdy wysila się jakiego przekroju dać kable a wystarczy otworzyć obudowę sofara, żeby zobaczyć jakim kabelkiem są połączone wtyczki z resztą podzespołów.

Spadek napięcia na przewodach zależny jest między innymi od ich długości. Ten w obudowie jest krótki, więc może być cieńszy. Ten poza obudową niekoniecznie. Szkoda by było marnować energię z generatora przez zbyt cienki kabel. Wzór jest prosty, podstawiasz tylko moc i długość przewodu.
    xNeto
    Level 4  
    AT PRO wrote:

Właśnie dostałem odpowiedź od producenta. Problem znają, zezwalają na wymianę wtyczek na końcach stringu bez utraty gwarancji.
    W temacie MC4 to wszystko, czego chciałem się dowiedzieć.

W temacie pętli indukcyjnej, najwygodniej byłoby mi prowadzić przewody wzdłuż krótszego boku paneli, tak jak narysowałem, ale wtedy przewody wychodzące z paneli będą od siebie oddalone. To już okazja do indukcji? Może ktoś jakieś źródło wiedzy polecić? Jakaś książka może? Strona internetowa? Znalazłem tylko ogólniki, że pole między przewodami ma być jak najmniejsze.

Dodano po 2 [godziny] 26 [minuty]:

W temacie MC4 miałem już nic nie pisać, ale właśnie wpadła w moje ręce książka Bogdana Szymańskiego "Instalacje fotowoltaiczne".
    Przypadkiem otworzyłem akurat na stronie ze zdjęciem spalonej wtyczki :)

Dla zainteresowanych, zalecenie wymiany fabrycznie montowanych wtyczek znajduje się na stronie 340 (wydanie 2021).