Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż dodatkowej pompy do pieca dwufunkcyjnego Beretta

pokers39 06 Mar 2022 08:09 429 26
    pokers39
    Level 5  
    Witajcie. Niedawno wprowadziłem się do domu (bliźniak) o powierzchni 121m^2.
    Dom wyposażony jest w kocioł dwufunkcyjny Beretta Ciao Green 25 CSI oraz w ogrzewanie podłogowe na parterze oraz piętrze. Problemem jest słaby przepływ na poszczególnych pętlach podłogówki (przy otwarciu większości pętli wynosi on praktycznie 0, przy zamknięciu większości obwodów przepływy na rotametrach zwiększają się), a przede wszystkim nierównomierne grzanie na poszczególnych pętlach (krótsze grzeją sprawniej, podloga jest ciepła, natomiast najdluzsze pętle, a zarazem oddalone najbardziej od pieca grzeją zdecydowanie słabiej).
    Kocioł przy nastawie 38 stopni nagrzewa parter do około 22, maksymalnie 23 stopni, natomiast na piętrze temperatura ta jest na ogół niższa o 2 stopnie. W ramach testu przez dwa dni kocioł pracował na maksymalnej temperaturze wynoszącej 45 stopni, jednak dało to efekt w postaci wzrostu temperatury o około 2 stopnie, różnice pomiędzy piętrami pozostały.
    Dotychczas odpowietrzylem cały układ, co w zasadzie nie było konieczne, próbowałem manewrować nastawami, jednak daje to znikome efekty, a tym samym na górze mam niezadowalająca temperaturę (szczególnie w sypialni gdzie znajdują się dwie pętle tego ogrzewania). Nastawa pieca na maksymalną temperaturę prowadziła głównie do dużego zużycia gazu i nie przynosiła wymiernych korzyści.
    Sprawność pompy w piecu wynosi 800l/h, czy to nie przypadkiem za mało?
    Czy zastosowanie dodatkowej pompy poprawiło by komfort grzewczy w domu? W jaki sposób miałaby wyglądać taka instalacja ? Naczytałem się sporo, ale nie znalazłem dokładnej odpowiedzi, a też chciałbym poznać koszt takiej instalacji.

Rozdzielnia parter
    Rozdzielnia pietro
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:
    Czy zastosowanie dodatkowej pompy poprawiło by komfort grzewczy w domu? W jaki sposób miałaby wyglądać taka instalacja ? Naczytałem się sporo, ale nie znalazłem dokładnej odpowiedzi, a też chciałbym poznać koszt takiej instalacji

Schematów, przykładów poprawnie wykonanych instalacji jest nieskończona ilość - skoro nieskończona .... widzisz na zdjęciach te przewody elektryczne ( jest płaski, jest okrągły ) ???
    Koszt - sam to wykonywałeś, kupiłeś już taki stan, miałeś jakiś wpływ na obecny stan ?????
    Odpowiedź na cytowane powyżej pytanie brzmi : oczywista oczywistość. Tylko, że nie wystarczy wstawienie pompy + kabelek z wtyczką.
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    pokers39 wrote:
    Czy zastosowanie dodatkowej pompy poprawiło by komfort grzewczy w domu? W jaki sposób miałaby wyglądać taka instalacja ? Naczytałem się sporo, ale nie znalazłem dokładnej odpowiedzi, a też chciałbym poznać koszt takiej instalacji

Koszt - sam to wykonywałeś, kupiłeś już taki stan, miałeś jakiś wpływ na obecny stan ?????
    Odpowiedź na cytowane powyżej pytanie brzmi : oczywista oczywistość. Tylko, że nie wystarczy wstawienie pompy + kabelek z wtyczką.

Kupiłem dom już z zabudowaną instalacja i nie miałem wpływu na to jak ona wygląda, natomiast oczywiście będę starał się wywalczyć sfinansowanie potrzebnych usprawnień.
    Na chwilę obecną muszę wiedzieć na czym stoję i jak ten problem stosunkowo wszybko rozwiązać.
    zlotaronczka
    Level 20  
    Najlepszym wyjściem jest znalezienie fachowca.
    Zrób zdjęcie pod kotłem, może tam łatwiej byłoby zamontować tańsze rozwiązanie. W szafkach jest mało miejsca i zestawy dedykowane są drogie.

Dodano po 8 [minuty]:

pokers39 wrote:
    czywiście będę starał się wywalczyć sfinansowanie potrzebnych usprawnień

Już sama szafka na parterze sugeruje, ze coś tam miało być zamontowane - pompa z zaworem mieszającym, a górna szafka powinna być zasilona z tej na parterze albo drugi zestaw mieszający.

Koszty idą w tysiące. Przecinak, młotek też.
    pokers39
    Level 5  
    Zdjęcie jeszcze przed wykonaniem wykończeń.
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:
    Zdjęcie jeszcze przed wykonaniem wykończeń

Ok. Miejsca jest sporo. Pewnie stoi pralka?
    Ważne co jest w tej zamkniętej szafce - może tam jest zestaw mieszający. Wygląda na dosyć obszerną.
    Zrób zdjęcie wnętrza.

ps.
    Masz protokół kominiarski - lipnie wygląda przyłącze do komina??
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    pokers39 wrote:
    Zdjęcie jeszcze przed wykonaniem wykończeń

Ok. Miejsca jest sporo. Pewnie stoi pralka?
    Ważne co jest w tej zamkniętej szafce - może tam jest zestaw mieszający. Wygląda na dosyć obszerną.
    Zrób zdjęcie wnętrza.

Pralka stoi obok w słupku z suszarką.
    Zdjęcie skrzynki jest w 1 poście, natomiast jeszcze raz wrzucam tutaj. Montaż dodatkowej pompy do pieca dwufunkcyjnego Beretta
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:
    Zdjęcie skrzynki jest w 1 poście, natomiast jeszcze raz wrzucam tutaj.

Czyli nad tym wisi kocioł?? Przestrzeń jest czymś zajęta??

ps. gdzie masz wpięty odpływ kondensatu z kotła???
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    pokers39 wrote:
    Zdjęcie skrzynki jest w 1 poście, natomiast jeszcze raz wrzucam tutaj.

Czyli nad tym wisi kocioł?? Przestrzeń jest czymś zajęta??

Zgadza się.
    Aktualnie stoi tam kosz na pranie, ale to nie jest problemem.

Odbiór kominiarski mam zrobiony.
    Odpływ kondensatu z kotła jest prowadzony wężykiem do syfonu (na zdjęciu dziura po prawej stronie).
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    To jest tylko przykład zestawów.

Poszukaj sobie w Google.
    Między kotłem a szafką jest stelaż na to płyty gipsowe i płytki?

Między kotłem są płytki i częściowo ściana zrobiona gładzią i pomalowana.
    Nie bardzo rozumiem, musiałbym wymienić całe rozdzielacze i dołożyć takie który Ty podałeś? Co w takim wypadku z pętlami na górze ? Też muszą mieć pompę ?

Czy taki system nie wpłynie negatywnie na pompę z kotła?
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:
    Nie bardzo rozumiem, musiałbym wymienić całe rozdzielacze i dołożyć takie który Ty podałeś?

Nie musisz wymieniać całych rozdzielaczy.
    Mieszacz ( pompa z zaworem mieszającym i automatyką - rozdzielacz już masz ) mógłby być jeden, ale górna szafka musiała by być zasilana z dolnej szafki. Nie bezpośrednio z kotła jak teraz.
    Piszesz o suszarce - masz na myśli grzejnik??

ps. bez odkrycia instalacji pod kotłem się nie uda. Dobra wiadomość - tylko od kotła do szafki.
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    pokers39 wrote:
    Nie bardzo rozumiem, musiałbym wymienić całe rozdzielacze i dołożyć takie który Ty podałeś?

Nie musisz wymieniać całych rozdzielaczy.
    Mieszacz ( pompa z zaworem mieszającym i automatyką - rozdzielacz już masz ) mógłby być jeden, ale górna szafka musiała by być zasilana z dolnej szafki. Nie bezpośrednio z kotła jak teraz.
    Piszesz o suszarce - masz na myśli grzejnik??

ps. bez odkrycia instalacji pod kotłem się nie uda. Dobra wiadomość - tylko od kotła do szafki.

Sprawdźmy czy dobrze rozumiem. Kucie pod piecem pozwoliłoby na połączenie rozdzielaczy z parteru z rozdzielaczami na piętrze? W innym przypadku potrzebne by były dwie pompy mieszające ?
    Jak sobie pomyślę o kuciu to szlag mnie trafia, nie mam pojęcia jak mogli zrobić tak mała wydajną instalację...
    Co z pompą w piecu? Czy mieszacze nie zaburzają jej pracy?
    Pisząc o suszarce mam na myśli suszarkę elektryczna, umiejscowiona na pralce.
  • Helpful post
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:

To tylko przykład mojej "dobrej rady"
    Rura zasilająca i powrotowa z kotła ( z trójników zasilamy ewentualne grzejniki ) są wpięte do wejścia mieszacza., a wyjście z mieszacza zasila dolny i górny rozdzielacz.

ps.
    pompa z kotła - nic jej nie będzie jeśli mieszacz będzie wykonany poprawnie.
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    pokers39 wrote:

To tylko przykład mojej "dobrej rady"
    Rura zasilająca i powrotowa z kotła ( z trójników zasilamy ewentualne grzejniki ) są wpięte do wejścia mieszacza., a wyjście z mieszacza zasila dolny i górny rozdzielacz.

ps.
    pompa z kotła - nic jej nie będzie jeśli mieszacz będzie wykonany poprawnie.

Czyli ten zestaw mieszający znajdował by się bezpośrednio pod kotłem. Jaką wydajność musiałby mieć taki układ, abym w końcu mógł sobie manewrować w spokoju rotametrami?
    Mam zamiar jutro zadzwonić do instalatora, który robił całą instalację i chce wiedzieć jak najwięcej, aby nie wyprowadził mnie w pole.
  • Helpful post
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:
    Czyli ten zestaw mieszający znajdował by się bezpośrednio pod kotłem. Jaką wydajność musiałby mieć taki układ, abym w końcu mógł sobie manewrować w spokoju rotametrami?

Zakładając, że dopuszczasz kucie, to można by wstawić większą szafkę i ładnie to schować by wyglądało tak super jak masz teraz.
    Czego Ci, czy też Wam - życzę.

ps. zapytaj instalatora poco te przewody.

ps.
    wydajność - to już sprawa mocy pompy. Spoko, przy tej powierzchni wystarczy typówka.
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:

ps. zapytaj instalatora poco te przewody.

W przypadku montażu automatyki mają być wykorzystane. Natomiast po co mi teraz automatyka jak w obwodach zbyt mały przepływ.
    zlotaronczka
    Level 20  
    Tak przy okazji - w dolnej szafce dolny zawór ma chyba urwane pokrętło. Pytanie czy te zawory mają dławiki?
    Automatyka dobra rzecz. Przydaje się przy podłogówkach - pod tymi niebieskimi pokrętłami masz zawory, którymi można sterować.

poczytaj w linkowanym temacie - bardzo fajne sterowanie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3875078.html

.. cieszę się bardzo, że mogłem pomóc
    pozdrawiam :bye:
    pokers39
    Level 5  
    zlotaronczka wrote:
    Tak przy okazji - w dolnej szafce dolny zawór ma chyba urwane pokrętło. Pytanie czy te zawory mają dławiki?
    Automatyka dobra rzecz. Przydaje się przy podłogówkach - pod tymi niebieskimi pokrętłami masz zawory, którymi można sterować.

poczytaj w linkowanym temacie - bardzo fajne sterowanie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3875078.html

.. cieszę się bardzo, że mogłem pomóc
    pozdrawiam :bye:

Jedna odnoga z motylka jest złamana. Mają dławiki.
    Tak wiem o zaworach, nimi też próbowałem manewrować aby uzyskać odpowiednie przepływy, jednak wyszło wszystko na wierzch.
    Również dziękuję za pomoc.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś uwagi/pomysły to zapraszam do dyskusji.
    GanzConrad
    Level 25  
    Tak jak wspomniano wcześniej - zamiast kucia zastanów się nad sterowaniem bezprzewodowym: termometr bezprzewodowy lub termostat (lub przewodowy) w każdym pomieszczeniu i siłowniki na rozdzielaczach.
    Plusy:
    - Nagrzejesz pomieszczenie do zadanej temperatury i siłownik odłączy pętlę
    - inna temperatura w każdym pomieszczeniu (oszczędność)
    - minimalne zmiany w kwestii kucia lub całkowity brak

ostatnio montowałem coś takiego (ale wymaga minimum zasilania + jakiegoś przewodu)
    https://duckduckgo.com/?q=termostat+mcohome&t=newext&atb=v249-1&iax=images&ia=images

co do pompy: u mnie jedna pompa napędza 3 kondygnacje, w tym tylko 3 pętle podłogówki, więc przy poprawnej instalacji 1 pompa potrafi całkiem sporo. Nie wypowiadam się w Twoim przypadku, bo nie wiem jak wygląda zwiększenie oporów przy tej ilości pętli.
    pokers39
    Level 5  
    GanzConrad wrote:
    Tak jak wspomniano wcześniej - zamiast kucia zastanów się nad sterowaniem bezprzewodowym: termometr bezprzewodowy lub termostat (lub przewodowy) w każdym pomieszczeniu i siłowniki na rozdzielaczach.
    Plusy:
    - Nagrzejesz pomieszczenie do zadanej temperatury i siłownik odłączy pętlę
    - inna temperatura w każdym pomieszczeniu (oszczędność)
    - minimalne zmiany w kwestii kucia lub całkowity brak

ostatnio montowałem coś takiego (ale wymaga minimum zasilania + jakiegoś przewodu)

co do pompy: u mnie jedna pompa napędza 3 kondygnacje, w tym tylko 3 pętle podłogówki, więc przy poprawnej instalacji 1 pompa potrafi całkiem sporo. Nie wypowiadam się w Twoim przypadku, bo nie wiem jak wygląda zwiększenie oporów przy tej ilości pętli.

Jaki byłby koszt automatyzacji mojego układu? Oczywiście nie licząc robocizny. Czy, aby na pewno taki zabieg pozwoli na zakończenie problemu z niedogrzaniem na najdalszej pętli?

Tak z czystej ciekawości masz pompę w kotle rozumiem? Jaka jest jej wydajność ? W jakim zakresie możesz regulować rotametry?
    GanzConrad
    Level 25  
    Jeśli chodzi o pompę to u siebie mam 100W zewnętrzną, nie pamiętam dokładnie, a w kotle gazowym jest fabryczna (mam kilka źródeł ciepła działających na zmianę w 1 instalacji)
    Niestety niewiele powiem o kosztach, bo nie wiem jakie są realia i co można by zastosować.
    siłownik - około 100zł/szt
    listwa do rozdzielacza - 300-400zł, ale u Ciebie się na pewno nie zmieści bo szafki z rozdzielaczami masz zapełnione, więc pozostają jakieś złączki lub listwa na zewnątrz :
    https://allegro.pl/oferta/tech-l-5-s-sterownik-listwa-ogrzewania-podlogowego-10801259673
    termostat - około 350-400zł - lub inne rozwiązanie (termometr - kwestia możliwości)
    centrala sterująca - 600zł, mówię o systemie który montowałem, techster ma jakieś swoje rozwiązania:
    https://www.techsterowniki.pl/przewodowy-sterownik-zaworow-termostatycznych-L-5s
    Na pewno parę tysi by wyszło, ale minimalizujesz prucie ścian.
    zlotaronczka
    Level 20  
    pokers39 wrote:
    Czy, aby na pewno taki zabieg pozwoli na zakończenie problemu z niedogrzaniem na najdalszej pętli?

Moja " dobra rada "
    Wymuś na instalatorze porządne wykonanie instalacji - montaż mieszacza z pompą. Napęd sterowany elektronicznie -- www.techsterowniki.pl
    Jak instalację będziesz miał zrobioną porządnie, przyjdzie czas na dodatkowe wydatki które pozwolą zwiększyć komfort przy mniejszym zużyciu energii. 8-)
    Nie kombinuj. :sm31:
    Pantera_M
    Level 13  
    Nieśmiało się zapytam, a filtr ktoś czyścił?
    Filtry powinny być od przodu zaworów odcinających pod kotłem.
    zlotaronczka
    Level 20  
    Pantera_M wrote:
    Filtry powinny być od przodu zaworów odcinających pod kotłem

Taaaa .... powinny być. Tyle, że zawór kątowy Beretty niema niebieskiego pokrętła. Taki niby drobiazg, ..a jednak.

ps. spotkałem we Wrocławiu szkoleniowca o takim nazwisku - rodzina??
    Pantera_M
    Level 13  
    Nie uwierzę ze instalator podłączył kocioł bez filtra na powrocie. A zawory, pomimo słabego zdjęcia, wyglądają na wyrób podobny do produktów firmy: Top-Therm.
    @zlotaronczka: W sumie to nie wiem, nie kojarzę całej rodziny
    pokers39
    Level 5  
    Pantera_M wrote:
    Nie uwierzę ze instalator podłączył kocioł bez filtra na powrocie. A zawory, pomimo słabego zdjęcia, wyglądają na wyrób podobny do produktów firmy: Top-Therm.
    @zlotaronczka: W sumie to nie wiem, nie kojarzę całej rodziny

Niestety nie ma filtra na powrocie.
    Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, miałem trochę roboty ostatio.