Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Electrolux ENB3451 - przestała działać

piter 30 Mar 2022 23:47 126 5
SterControl
 • #1
  piter
  Level 14  
  Witam.
  Sprzęt z 2007r. Nastawy: chłodziarka +7°C, zamrażarka -20°C. Dzisiaj uzyskane temperatury - chłodziarka +14°C, zamrażarka -15°C. Sprawdzono - temperatura nad pojemnikiem "warzywnym" tylna ścianka +25°C. Wyżej półek +10°C. Wyjeżdżam na 2 tygodnie, czy oznacza to, że muszę wymienić lodówkę? Jest północ - to tyle co mogę przekazać.
 • SterControl
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Kondensator MKP na module zasilania, do sprawdzenia.
 • SterControl
 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  Moduł jest tam gdzie pokrętła do regulacji. Trzeba zdemontować cały panel.
 • #5
  piter
  Level 14  
  Dziękuję. Jutro (tzn. dzisiaj) postaram się dostać do panelu na drzwiach lodówki.

  Kondensator MKP 1,5µF, zmierzony ma 1,4µF. Na szybko podmieniony na 1µF, taki miałem. Objawy jak wcześniej. Czas nagli, co jeszcze mogę pomierzyć? Rozglądam się za nową lodówką. Może coś z Siemensa.

  Lodówkę włączyłem do zasilania, po 2 godzinach wyświetlacz zmienił barwę czerwoną na niebieską. Byłem zupełnie zaskoczony. Temperatura w zamrażalniku zaczęła się obniżać z -10°C do -14°C. Tylna ścianka nad "warzywnikiem" już nie grzeje. Czekam na rozwój wypadków. Na pewno muszę MKP w sterowniku wymienić na właściwą wartość 1,5µF.
  Dziękuję @nares za diagnozę. Tematu nie zamykam, a dam znać jutro.
  Dodano:
  Po kilku godzinach: nastawy -20°C osiągnięta -20°C, chłodziarka nastawa + 6°C --osiągnięta + 14°C.Temperatura tylnej ścianki nad warzywnikiem +17°C. Przy wyższych półkach na ściance tylnej +10°C. Istna karuzela. Wybór prawym guzikiem: śnieżynki lub wózka nie zmienia sytuacji.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #6
  piter
  Level 14  
  Witam kolegów.
  Po dwóch kolejnych dniach lodówka i zamrażalnik osiągnęły temperatury:
  lodówka +7°C, zamrażalnik -19°C. Przy nastawach odpowiednio:+3 °C i
  -20 °C. Tylna ścianka przestała nagrzewać się. Zmierzyłem temperaturę dodatkowo za pomocą miernika UT 139C. W lodówce temperatura +7°C,w zamrażalniku -21°C. Duża rozbieżność między nastawą temperatury, a osiągniętą w lodówce. Te parametry przy nie właściwym kondensatorze MKP w sterowniku. Czyli 1µF zamiast 1,5µF, a ze względu na czas dostawy kondensatora pozostawiam lodówkę wyłączoną. Wrócę do tematu za kilkanaście dni. Pozdrawiam.