logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Luna 385E - Spalony programator, silnik nie działa po naprawie, co robić?

maciuf_2004 07 Lis 2005 22:59 2646 4
REKLAMA
  • #1 1963741
    maciuf_2004
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam
    Przywieziono mi ostatnio w.w. pralkę, która stała u znajomej nieużywana przez 2 lata. Przy pierwszym uruchomieniu pralka przeciekała, więc postanowiłem się jej dokładniej przyjrzeć. Odkręciłem pokrywę z góry i z tyłu, wyczyściłem filtr, bęben był z zewnątrz wilgotny, ale to chyba normalne? Po złożeniu podłączyłem pralkę do prądu i wywaliło główny bezpiecznik. Problem powtarzał się. W końcu jakoś udało mi się włączyć pralkę, działało wszystko jednak bardzo było czuć spaleniznę. Wezwałem serwisanta, a ten stwierdził że programator jest spalony i trzeba go wymienić. Sprawdziłem to sam, rozkręciłem programator i rzeczywiście plastik przy wejściu dwóch kabelków był przetopiony. Zaizolowałem je dodatkowo, jednak miałem problemy ze złożeniem programatora z powrotem. W końcu jakoś mi się udało, ale dość kiepsko zapisałm sobie prawidłowy układ kabelków. Po podłączeniu pralki niewątpliwie nic się już nie pali ale obawiam się że działa tylko pompa... :D Silnik nie pracuje, nie wiem jak z grzałką. Ściągnąłem z tej strony schemat połączeń elektrycznych ale zupełnie go nie rozumiem... Czy po takim zwarciu na prawdę trzeba wymieniać progrator? Jeśli nie powiedzcie mi prosze jak podłączyć kabelki:?:
  • REKLAMA
  • #2 1963922
    PBK
    Specjalista AGD
    Posty: 2386
    Pomógł: 153
    Ocena: 459
    na programatorze sa opisane styki które na schemacie odpowiadaja kolorom przewodów
    wystarczy dobrze popatrzeć

    ale jeśli składałeś sam programator to istnieje małe prawdopodobieństwo że jest on dobrze złożony

    proponował bym go wymienic !! bo ten stary zapewne bedzie sie przycinał nawet jesli uda ci się go dobrze podłaczyć
  • REKLAMA
  • #3 1964506
    artexx
    Poziom 14  
    Posty: 150
    Pomógł: 9
    Ocena: 26
    Witam

    Do takiego uszkodzenia programatora dochodzi najczęściej w czasie transportu "na leżąco", kiedy woda z zasobnika spłynie na programator.
    Z reguły po takim zdarzeniu programator nadaje się tylko do wymiany.
    Z racji Twojego braku doświadczenia w tej dziedzinie radzę Ci wymienić programator i oszczędzić sobie wiele nerwów.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 1965608
    turek
    Poziom 14  
    Posty: 87
    Pomógł: 5
    Ocena: 9
    Jeżeli chcesz się "pobawić" to musisz wyczyścić cały czarny nalot który powstał przy zwartych stykach. Po poprawnym podłączeniu powinno działać. Programator musi być suchy!

    Też kiedyś położyłem pralkę z wodą w zasobniku.
  • #5 1967370
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    radzę ci wymianę programatora
    tu masz kolory
    Załączniki:
    • Luna 385E - Spalony programator, silnik nie działa po naprawie, co robić? PROGRAMATOR LUNA 385.jpg (64.78 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
REKLAMA