Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustalić, co uszkodziło się w keyboardzie CASIO CTK 480?

SunlightElE 23 Jun 2022 17:26 132 7
    SunlightElE
    Level 2  
    Witam,
    Jakiś czas temu pożyczyłem sprzęt CASIO CTK 480, znajomym sprzęt odebrałem w stanie martwym nie uruchamia się i został zgubiony zasilacz więc używali innego do momentu gdy keyboard przestał działać. Używali ładowarki od laptopa...
    Zasilanie zalecane 9V 785mA
    Zasilacz laptopa 20v i chyba 5A
    Urządzenie rozebrałem starałem się coś mierzyć i zauważyłem że napięcie na całej płycie z dobrym zasilaczem jest w różnych miejscach 2-3V.
    Samemu trudno mi stwierdzić co sie zepsuło, mam dobra lutownice i trochę części zamiennych.
    Ma ktoś może pomysły co zwykle psuje się w takich urządzeniach ew. Co jeszcze sprawdzić?
    Dzięki za każdą pomoc.
    SunlightElE
    Level 2  
    Szukałem szukałem i nie znalazłem na żadnym wyniku powyżej 1 Volta,
    Dodatkowo wysle zdjęcie płyty w aktualnym stanie. Według schematu te linie które zwarlem powinny sprawić że płyta będzie w trybie ON,
    Zauważyłem że chyba cewka? Jest uszkodzona tzn, nie ma jednej nóżki ale jakiś czas temu 2-3 dni ta nóżkę miała i dalej nic nie działało a wyniki pomiarów są identyczne, dałem więc mostek żeby prąd na płytę wchodził. Jak ustalić, co uszkodziło się w keyboardzie CASIO CTK 480? Jak ustalić, co uszkodziło się w keyboardzie CASIO CTK 480?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Oddaj do serwisu, bo będziesz szukał, szukał i nic z tego nie będzie.

Przed podłączeniem zasilania Q103 i Q104 oraz D108 i D109, powinny być wcześniej sprawdzone czy są sprawne.

Jeżeli Q103/Q104 są przebite na zwarcie kolektor-emiter lub rozwarte D108/D109 , można dalej już nie sprawdzać - instrument jest trwale uszkodzony.

Włącz normalnie włącznik, na Q101 (kolektor) ma być 9V, jak jest to na Q103 i Q104 (emiter), ma być 5V

Wzmacniacz m.cz masz uszkodzony, chyba że cudem przeżył.
    SunlightElE
    Level 2  
    Sprawdziłem Q104 i Q103, sprawne
    Na D108 i D109 wyniki nie wskazują na przebicie.
    Podaję napięcie a na Q103 wpadł wynik 1V, a na Q104 poniżej 1V.
    I jak mógłbym sprawdzić ten wzmacniacz?
    Co do oddania do serwisu, pewnie zrobiłbym to i pewnie zrobię ale wolę sam spróbować i się czegoś nauczyć, w najgorszym przypadku zajadę sprzęt nieudolnymi próbami naprawy i dalej nie będzie działał. Traktuje mozliwos jego naprawy jako zdobywanie doświadczenia.
    Pomyślałem trochę i sprawdziłem jeszcze raz zasilacz, I nagle zaczął wskazywać 7,7V gdzie dzisiaj rano (jest wieczor) było 9V, może jego też coś trafiło.. i moze dlatetego mam wyniki po 1V gdzie powinno byc 1V albo 5 V, nie wiem czy ta roznica ma znaczenie. W każdym razie zasilacz zamówiłem nowy 9V 1A w poniedziałek powinien być.
    Co mógłbym jeszcze zrobic? (Oprócz oddania do serwisu i wyrzucenia 😁)
    HD-VIDEO
    Level 42  
    SunlightElE wrote:
    Na D108 i D109 wyniki nie wskazują na przebicie.

Nie mogą mieć przerwy.

IC101, odłącz pin4 od punktu lutowniczego

Zewrzyj kondensator C104 i sprawdź
    HD-VIDEO wrote:
    Włącz normalnie włącznik, na Q101 (kolektor) ma być 9V, jak jest to na Q103 i Q104 (emiter), ma być 5V
    SunlightElE
    Level 2  
    Sprawdziłem z taką konfiguracji jak mówiłeś, I dalej max 1.5 V na mierzonych układach.
    Na wyjściu D104 0V a na D105 jest 0.40V przy płycie w stanie ON
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Masz uzyskać na Q101 (emiter) napięcie 9V