Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana akumulatora w centralce dsc

laik42 19 Jul 2022 13:04 354 14
Optex
 • Optex
 • #2
  juan cabrillo
  Level 19  
  laik42 wrote:
  Czy powinienem ponownie otworzyć centralkę i poszukać zegara.
  Ale co? Chcesz znaleźć tam budzik, czy może żywą kukułkę...?

  Zegar/datę programuje się z klawiatury uprawnionym kodem.
  PS. centrala nie sygnalizowała nieustawionego czasu?
 • #4
  laik42
  Level 5  
  No i kicha ! Wyłączyli prąd i natycmiast jest telefon - poszedł alarm napadu. Czyli coś spartoliłem (chyba, że kupiłem nieczynny akumulator, w co prawdę mówiąc nie bardzo wierzę). Mam prośbę - czy ktoś zechciałby zweryfikować moją instrukcję obsługi z tabliczką znamionową ? Czy to jest instrukcja od mojej centralki ? Tę instrukcję otrzymałem od instalatorów. Podpinam fotki.
  Wymiana akumulatora w centralce dsc Wymiana akumulatora w centralce dsc
 • #5
  juan cabrillo
  Level 19  
  Mój Boże... :|

  Z Twoich zdjęć niewiele wynika, bo porównujesz ze sobą instrukcję od centrali z jej obudową ("casing" - obudowa). Prawdopodobnie masz centralę taką, od jakiej masz instrukcję. Już lepsze byłoby zdjęcie płyty, ale w DSC procedura wymiany akumulatora jest podobna dla większości modeli.

  Czy centrala się w związku z tym brakiem prądu się wyłączyła? Dlaczego ten akumulator był wymieniany? Sprawdzałeś przed/po wymianie podstawowe napięcia/prąd ładowania? Akumulator ze sklepu?, naładowany?

  Może powinien się tym wszystkim zająć ktoś kompetentny?
 • Optex
 • #6
  laik42
  Level 5  
  Dzięki za reakcję. Zapewne masz rację co do osoby "wymieniacza". Tak się jednak złożyło, że problem pojawił się PRZED moją emeryturą i pomyślałem (na podstawie poprzednich wpisów w tym wątku), że wystarczy wyjąć stary akumulator i włożyć nowy (powyżej opisałem jak to zrobiłem). Stary działał mnóstwo lat (chyba ponad 10 ?) i mu się znudziło. Wstawiłem identyczny (prawie) kupiony w sklepie. Jak już pisałem powyżej przegapiłem uwagi o ustawieniu zegara i potem pytałem, czy spróbować ustawić takowy. Alarm się załączał i w ogóle wydawało się, że wszystko działa ok dopóki nie wyłączono prądu. Moja wątpliwość co do instrukcji wzięła się stąd, że piszą tam o informacjach na ekranie ciekłokrystalicznym a u mnie nie ma żadnego ekranu czy wyświetlacza.
 • #7
  juan cabrillo
  Level 19  
  Bo masz zapewne najprostszą klawiaturę - LED (mimo wszystko funkcjonalnie odpowiadającą LCD), w Twojej instrukcji też powinny być opisane diodami stany systemu - analogicznie, jak komunikaty na wyświetlaczu LCD.
  laik42 wrote:
  wystarczy wyjąć stary akumulator i włożyć nowy
  Tak też się robi, w zasadzie nie trzeba było nawet wyłączać zasilania. 10 lat to bardzo dużo, przypuszczam, że dawno już był niesprawny, ale centrala powinna to sygnalizować. Zegar nie ma z tym nic wspólnego, tylko po całkowitym wyłączeniu zasilania trzeba go na nowo ustawić. I tyle.
  Zapytam raz jeszcze:
  juan cabrillo wrote:
  Czy centrala się w związku z tym brakiem prądu się wyłączyła?
  bo jeśli tak, to faktycznie jest coś nie tak (wadliwy akumulator, usterka obwodu ładowania/bezpiecznik...). Jeśli nie, to może być coś na styku centrala - moduł łączności (bo zakładam, że jest monitoring) I czy centrala sygnalizuje jakąś awarię.
 • #8
  laik42
  Level 5  
  "tylko po całkowitym wyłączeniu zasilania trzeba go na nowo ustawić. I tyle." No właśnie nie mogę w tej instrukcji znaleźć opisu jak ustawić zegar. No i , co gorsza, nie widzę zegara. "Bo jeśli tak to .....(.... bezpiecznik))". A podpowie mi ktoś gdzie szukać bezpiecznika ?

  Dodano po 9 [minuty]:

  Pomyślałem jeszcze, że wobec Waszej życzliwości pokażę swój "pulpit sterowniczy". A nuż to coś da ? Załączam fotkę. Wymiana akumulatora w centralce dsc
 • #9
  juan cabrillo
  Level 19  
  Czas, choć niewyświetlany może pełnić istotną rolę choćby przy autouzbrajaniu, timerach, czy weryfikacji pamięci zdarzeń.

  DSC w swojej instrukcji użytkownika wrote:
  Specjalne funkcje użytkownika [*][6]
  Aby wejść do menu funkcji użytkownika należy wyłączyć system z dozoru i wprowadzić sekwencję [*]
  [6] [Kod Główny]. Po wejściu do menu funkcji użytkownik naciskając numeryczne przyciski klawiatury
  (0 - 9) może wejść do danej funkcji. Aby wyjść z funkcji należy nacisnąć przycisk [#].
  Przycisk [1] - Czas i data
  Po wybraniu funkcji można ustawić aktualny czas i datę. Należy wprowadzić 4 cyfry dla czasu w for-
  macie 24 godzinnym (GG-MM) i 6 cyfr dla ustawienia miesiąca, dnia i roku (MM-DD-RR).


  Poza tym: masz w systemie awarię - wyświetla się. Pytałem o nią, szkoda, że odpowiedzi niestety nie otrzymałem.
  Sprawdź w instrukcji, co sygnalizuje centrala po wpisaniu komendy *[2].

  Bezpiecznik jest na płycie głównej, ewentualna wymiana tylko w serwisie.
 • #10
  laik42
  Level 5  
  Sorry - awaria się nie wyświetla, albo ja jej nie identyfikuję. Ja widzę jedynie to, co widać na ostatniejj załączonej fotce, czyli "Gotowość" ' "Dozór" , "System" i numery linii. Czy Kod Główny to jest ten kod, którym uzbrajam/rozzbrajam system ? Bo żadnego innego kodu nie znam. I na karteczce, którą zostawił mi pan elektryk nie mam żadnego kodu, a jedynie opis która linia które pomieszczenie obsługuje.
 • #11
  juan cabrillo
  Level 19  
  System to awaria...
 • #12
  laik42
  Level 5  
  KURDE !!!!! A mówiłem żonie, że przed tą zabawą "System" się nie świecił ..... Upierała się, że nie mam racji ...... Czy możliwe jest, że właśnie brak ustawienia czasu zgłaszany jest jako Awaria ? Sorry, ale powtórzę pytanie : Czy Kod Główny to ten ciąg cyfr, który wpisuję uruchamiając alarm przed opuszczeniem domku ?
 • #13
  juan cabrillo
  Level 19  
  laik42 wrote:
  Czy możliwe jest, że właśnie brak ustawienia czasu zgłaszany jest jako Awaria ?
  Tak, ale może być to niejedna usterka, dlatego prosiłem o przejrzenie pamięci usterek *[2].
  laik42 wrote:
  Czy Kod Główny to ten ciąg cyfr, który wpisuję uruchamiając alarm przed opuszczeniem domku ?
  Tak.
 • #15
  laik42
  Level 5  
  Jest dokładnie tak, jak pan pisał. *[2] informuje o błędnie ustawionym czasie (8) . Ustawiłem czas i wyszedłem z obsługi. Wyłączyłem zasilanie w domku głównym wyłącznikiem i odczekałem godzinkę. Żadnych te lefonów, więc sam zadzwoniłem. Nie pojawiły się żadne alarmy. CZYLI SUKCES !!! Serdeczne, ogromne DZIĘKI ZA POMOC ! 😊😊😊