Witam,
Znalazłem na tym forum temat, który bardzo przybliża mnie do podobnego celu jakim jest mechanizm klapy do samochodu, który fabrycznie go nie posiada.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2949769.html
Zakupiłem sobie taki sam siłownik, niestety w tamtym temacie nie znalazłem opisu, jak go podłączyć, dlatego rozebrałem go i mam 3 pytania o zasadę jego działania.
1. Dotyczy oryginalnego sterownika z tego mechanizmu. Poniżej na zdjęciu z punktem 1 do czerwonego kabla podałem +12V z akumulatora, a do brązowego masę. Liczyłem na to, że jak podam jeszcze +12V na te kolory czerwono-zielony lub biało-czerwony, to zacznie ciągnąć linkę, ale niestety raz na kilkanaście razy lekko drgnie i koniec. Rozumiem, że tymi drobnymi przewodami płynie tylko sygnał i w ten sposób nie dam rady tego wzbudzić?
2. Jeśli pierwszy sposób nie zadziała, to spróbuję zasilić bezpośrednio silnik, wydaje mi się, że na zdjęciach z tematu o klapie autor OKI również pozbył się sterownika. Czy dobrze myślę, że element na zdjęciu oznaczonym 2 to elektromagnes? Podałem mu napięcie z zasilacza laboratoryjnego 12V i pobierał maksymalnie 2,2A. Czy takim napięciem można go zasilać i czy biegunowość ma tu znaczenie?
3. Do czego może służyć mikrostyk oznaczony jako 3? Z tego co widzę, to zostanie on naciśnięty od razu po lekkim nawinięciu linki, czyli tak jakby od razu po rozpoczęciu pracy.
Znalazłem na tym forum temat, który bardzo przybliża mnie do podobnego celu jakim jest mechanizm klapy do samochodu, który fabrycznie go nie posiada.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2949769.html
Zakupiłem sobie taki sam siłownik, niestety w tamtym temacie nie znalazłem opisu, jak go podłączyć, dlatego rozebrałem go i mam 3 pytania o zasadę jego działania.
1. Dotyczy oryginalnego sterownika z tego mechanizmu. Poniżej na zdjęciu z punktem 1 do czerwonego kabla podałem +12V z akumulatora, a do brązowego masę. Liczyłem na to, że jak podam jeszcze +12V na te kolory czerwono-zielony lub biało-czerwony, to zacznie ciągnąć linkę, ale niestety raz na kilkanaście razy lekko drgnie i koniec. Rozumiem, że tymi drobnymi przewodami płynie tylko sygnał i w ten sposób nie dam rady tego wzbudzić?
2. Jeśli pierwszy sposób nie zadziała, to spróbuję zasilić bezpośrednio silnik, wydaje mi się, że na zdjęciach z tematu o klapie autor OKI również pozbył się sterownika. Czy dobrze myślę, że element na zdjęciu oznaczonym 2 to elektromagnes? Podałem mu napięcie z zasilacza laboratoryjnego 12V i pobierał maksymalnie 2,2A. Czy takim napięciem można go zasilać i czy biegunowość ma tu znaczenie?
3. Do czego może służyć mikrostyk oznaczony jako 3? Z tego co widzę, to zostanie on naciśnięty od razu po lekkim nawinięciu linki, czyli tak jakby od razu po rozpoczęciu pracy.
, który okazał się kiepskim pomysłem, bo ciągle musiałbym kalibrować linkę, która różnie się zwija. Pokazałem to na filmie