logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zmiana rezystancji elementu obwodu, pod wpływem temperatury.

hs30xr 23 Paź 2022 12:47 1566 23
REKLAMA
  • #1 20248860
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Dzień Dobry.
    W jakiś sposób musze zaprojektować układ, w którym element będzie zmieniać swoją rezystancję wraz ze zmianą temperatury. Chodzi o to żeby wraz ze zmianą temperatury, zmieniała się rezystancja w a konsekwencji tego płynący prąd. Wiem że takim elementem, może być termistor, jednak zmieniająca się rezystancja jest w kOhm, a potrzebuję zmianę rezystancji w Ohm. Zobaczyłem w specyfikacji, że takie zmiany rezystancji można uzyskać dzięki zastosowaniu czujnika PT 100. Tutaj moje pytanie, czy moge taki czujnik wpiąć w obwód elektryczny i podpiąć napięcie, czy potrzebuje jakiegoś przetwornika do tego (jeśli tak to jaki i jak podpiąć). Również jeśli ktoś zna inne elementy/sposób rozwiązania problemu byłbym bardzo wdzięczny.
    Tutaj przykładowy schemat (mojego myślenia):
    Zmiana rezystancji elementu obwodu, pod wpływem temperatury.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 20248882
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4402
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Dla termistorów podawana jest rezystancja dla 20°C. Może ona wynosić np. 1Ω.
    Musisz się zastanowić czy rezystancja ma rosnąć czy maleć wraz ze wzrostem temperatury i w jakich granicach ma się zmienić. Istotny jest też maksymalny prąd jaki ma płynąć przez element.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 20248889
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    @hs30xr Sprawdz dane dla czujnika PT 100, czyli wartość zmiany rezystancji w funkcji temperatury. One są tak małe, że LED nawet tego nie ,,zauważy". Są termistory o wartosci ok. 1 kΩ . Jakim napięciem zasilania do tego obwodu dysponujesz?
  • #5 20248921
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    TvWidget napisał:
    Dla termistorów podawana jest rezystancja dla 20°C. Może ona wynosić np. 1Ω.
    Musisz się zastanowić czy rezystancja ma rosnąć czy maleć wraz ze wzrostem temperatury i w jakich granicach ma się zmienić. Istotny jest też maksymalny prąd jaki ma płynąć przez element.

    Rezystancja ma rosnąć wraz ze wzrostem temperatury, i ma się zmieniać w przedziale 0-300/500 [Ω]. Prąd maksymalny 360 [mA]

    Dodano po 2 [minuty]:

    Krzysztof Kamienski napisał:
    @hs30xr Sprawdz dane dla czujnika PT 100, czyli wartość zmiany rezystancji w funkcji temperatury. One są tak małe, że LED nawet tego nie ,,zauważy". Są termistory o wartosci ok. 1 kΩ . Jakim napięciem zasilania do tego obwodu dysponujesz?

    Napięcie 12 [V]. Zmiana rezystancji elementu obwodu, pod wpływem temperatury.
  • Pomocny post
    #6 20248937
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4402
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Dla termistora PTC dioda LED po włączeniu przez chwilę będzie świeciła mocno a potem gdy termistor się nagrzeje słabiej.
    Czy taki efekt czesz uzyskać ?
  • #7 20248945
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    TvWidget napisał:
    Dla termistora PTC dioda LED po włączeniu przez chwilę będzie świeciła mocno a potem gdy termistor się nagrzeje słabiej.
    Czy taki efekt czesz uzyskać ?

    Dioda może się świecić słabiej po około 20 minutach.
  • Pomocny post
    #8 20248952
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    @hs30xr Ty zamierzasz kontrolować temperaturę jakiegoś elementu, czy tylko zrobić sofstart do LEDa? :D
  • #9 20248982
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @hs30xr Ty zamierzasz kontrolować temperaturę jakiegoś elementu, czy tylko zrobić sofstart do LEDa? :D

    Ten schemat jest "przykładowy", po prostu chodzi o to żeby przy napięciu 12 [V], i rezystancji poniżej 240 [Ohm], przepłynął odpowiedni prąd który przy wartości 50 [mA], będzie włączać coś innego, natomiast chciałem sie skupić na tym z czym mam problem i tyle.
  • Pomocny post
    #10 20248990
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    hs30xr napisał:
    będzie włączać coś innego,
    To użyj sobie do tego mostek Wheatsone'a i komparator.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #11 20249018
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4402
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Zgodnie z prawem Ohma jeśli przez termistor będzie płynął prąd to wydzieli się w nim moc. Co spowoduje ogrzanie elementu i zmianę jego rezystancji. Ten efekt czasami się celowo wykorzystuje.
    W przypadku klasycznego termostatu prąd jaki płynie przez element pomiarowy musi być jednak tak mały aby nie powodował istotnego wzrostu temperatury termistora. Inaczej mówiąc bezpośrednio termistor nic nie włącza.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #12 20249021
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22641
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6070
    hs30xr napisał:
    Rezystancja ma rosnąć wraz ze wzrostem temperatury
    Termistory PTC, znalazły zastosowanie w zabezpieczeniach nadprądowych, trudno znaleźć inne, większość takich termistorów zaczyna zwiększać rezystancję ok 100'C. pasuje ci to?
    Przykładowa charakterystyka
    Zmiana rezystancji elementu obwodu, pod wpływem temperatury.

    Są jeszcze czujniki KTY, mają charakterystykę PTC ale mają małą czułość.

    hs30xr napisał:
    i ma się zmieniać w przedziale 0-300/500 [Ω]. Prąd maksymalny 360 [mA]
    Od zera się nie da.

    Robisz to do szkoły czy do jakiegoś konkretnego zastosowania?
  • #13 20249053
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    jarek_lnx napisał:
    hs30xr napisał:
    Rezystancja ma rosnąć wraz ze wzrostem temperatury
    Termistory PTC, znalazły zastosowanie w zabezpieczeniach nadprądowych, trudno znaleźć inne, większość takich termistorów zaczyna zwiększać rezystancję ok 100'C. pasuje ci to?
    Przykładowa charakterystyka
    Zmiana rezystancji elementu obwodu, pod wpływem temperatury.

    Są jeszcze czujniki KTY, mają charakterystykę PTC ale mają małą czułość.

    hs30xr napisał:
    i ma się zmieniać w przedziale 0-300/500 [Ω]. Prąd maksymalny 360 [mA]
    Od zera się nie da.

    Robisz to do szkoły czy do jakiegoś konkretnego zastosowania?

    Najlepiej gdy rezystancja będzie się zwiększać powyżej temp ~10'C. Patrzyłem na czyjniki KTY ale one mają znów rezystancję w kOHM, a potrzebuje mniejszą, może nie od 0 ale od kilku do 300 Ohm. Robie to do konkretnego zastosowania
  • #14 20249072
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4402
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    hs30xr napisał:
    rezystancja będzie się zwiększać powyżej temp ~10'C. [...] potrzebuje mniejszą, może nie od 0 ale od kilku do 300 Ohm.

    Takich elementów raczej nie znajdziesz. Ich praktyczna użyteczność byłaby znikoma.
  • Pomocny post
    #15 20249143
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22641
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6070
    hs30xr napisał:
    Robie to do konkretnego zastosowania
    Czyli można podejść inaczej do problemu. Można wziąć dowolny czujnik i wzmacniaczami operacyjnymi dobrać czułość i offset.
    Teraz trzeba jeszcze pozbyć się wymagania na rezystancję, do wyboru masz regulację prądu, lub napięcia.
  • #16 20249243
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    jarek_lnx napisał:
    hs30xr napisał:
    Robie to do konkretnego zastosowania
    Czyli można podejść inaczej do problemu. Można wziąć dowolny czujnik i wzmacniaczami operacyjnymi dobrać czułość i offset.
    Teraz trzeba jeszcze pozbyć się wymagania na rezystancję, do wyboru masz regulację prądu, lub napięcia.

    Czyli zwykły czujnik temperaturowy podłączyć do ukłądu ze wzmacniaczem operacyjnym tak ?, a o co chodzi dokładnie z regulacją prądu lub napięcia ?
  • Pomocny post
    #17 20249289
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22641
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6070
    hs30xr napisał:
    Czyli zwykły czujnik temperaturowy podłączyć do ukłądu ze wzmacniaczem operacyjnym tak ?
    Z większości czujników mamy wyjście napięciowe, to napięcie można wzmocnić i odjąć offset uzyskując zadaną charakterystykę.

    hs30xr napisał:
    a o co chodzi dokładnie z regulacją prądu lub napięcia ?
    O to że symulacja rezystancji metodami elektronicznymi jest trudna, więc trzeba szukać innego sposobu, regulacja napięcia lub prądu jest łatwa, na niektóre odbiorniki lepiej podawać prąd na inne napięcie, czy zamierzasz sterować LEDem jak na rysunku z pierwszego postu, czy to był tylko przykład?
  • #18 20249313
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    jarek_lnx napisał:
    hs30xr napisał:
    Czyli zwykły czujnik temperaturowy podłączyć do ukłądu ze wzmacniaczem operacyjnym tak ?
    Z większości czujników mamy wyjście napięciowe, to napięcie można wzmocnić i odjąć offset uzyskując zadaną charakterystykę.

    hs30xr napisał:
    a o co chodzi dokładnie z regulacją prądu lub napięcia ?
    O to że symulacja rezystancji metodami elektronicznymi jest trudna, więc trzeba szukać innego sposobu, regulacja napięcia lub prądu jest łatwa, na niektóre odbiorniki lepiej podawać prąd na inne napięcie, czy zamierzasz sterować LEDem jak na rysunku z pierwszego postu, czy to był tylko przykład?

    To był tylko taki przykład, na wyjściu musze mieć prąd min. 50mA
  • #19 20249396
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4402
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Nie wiemy co dokładnie chcesz zbudować. Odpowiedzi jakie uzyskujesz to jedynie błądzenie we mgle.
    Jeśli celem jest włączenie czegoś w określonej temperaturze to stosunkowo tanie są termostaty bimetaliczne. Zobacz np. "termostat bimetaliczny NC 0°C"
  • #20 20249476
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22641
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6070
    hs30xr napisał:
    To był tylko taki przykład, na wyjściu musze mieć prąd min. 50mA
    Napisz po prostu co jest odbiornikiem, bo jakoś trudno się dogadać.
  • Pomocny post
    #21 20249492
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17829
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    hs30xr napisał:
    po prostu chodzi o to żeby przy napięciu 12 [V], i rezystancji poniżej 240 [Ohm], przepłynął odpowiedni prąd który przy wartości 50 [mA], będzie włączać coś innego
    hs30xr napisał:
    Czyli zwykły czujnik temperaturowy podłączyć do ukłądu ze wzmacniaczem operacyjnym tak ?,
    Tak.
    Dokładnie musisz zrobić przetwornik : rezystancja PT00 = napięcie.
    Do wyjścia przetwornika należy podłączyć komparator.
    Wtedy coś innego będzie włączane przy określonej temperaturze.
  • #22 20249523
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22641
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6070
    hs30xr napisał:
    Ten schemat jest "przykładowy", po prostu chodzi o to żeby przy napięciu 12 [V], i rezystancji poniżej 240 [Ohm], przepłynął odpowiedni prąd który przy wartości 50 [mA], będzie włączać coś innego, natomiast chciałem sie skupić na tym z czym mam problem i tyle.
    Nie zauważyłem tego wcześniej, czyli chodzi o zwykły termostat, a cała ta pisanina to XY problem?
  • Pomocny post
    #23 20249561
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17829
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    hs30xr napisał:
    W jakiś sposób musze zaprojektować układ
    Może ktoś na elekrodzie to autorowi zaprojektuje.
  • #24 20249572
    hs30xr
    Poziom 4  
    Posty: 11
    jarek_lnx napisał:
    hs30xr napisał:
    Ten schemat jest "przykładowy", po prostu chodzi o to żeby przy napięciu 12 [V], i rezystancji poniżej 240 [Ohm], przepłynął odpowiedni prąd który przy wartości 50 [mA], będzie włączać coś innego, natomiast chciałem sie skupić na tym z czym mam problem i tyle.
    Nie zauważyłem tego wcześniej, czyli chodzi o zwykły termostat, a cała ta pisanina to XY problem?

    Już znalazłem termostat cyfrowy, można zaprogramować go tak, żeby pod odpowiednią temperaturą włączał układ na wyjściu. Wejście tego układu to 12 [V], a na wyjściu może być obciążenie do 14 [V] i 20 [A]. Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Dziękuje wszystkim za pomoc, życzę miłego wieczoru.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał rozwiązania do zaprojektowania układu, w którym rezystancja elementu zmienia się w zależności od temperatury, z wymaganiem, aby zmiany te były w zakresie 0-500 Ohm. Zasugerowano użycie czujnika PT100, jednak podkreślono, że zmiany rezystancji są zbyt małe, aby były zauważalne w praktyce. Użytkownik rozważał również termistory PTC, które zwiększają rezystancję przy wysokich temperaturach, ale ich charakterystyka nie spełniała wymagań. Wskazano na możliwość zastosowania mostka Wheatstone'a oraz wzmacniaczy operacyjnych do regulacji prądu lub napięcia, co mogłoby uprościć projekt. Ostatecznie użytkownik znalazł cyfrowy termostat, który spełniał jego potrzeby, umożliwiając programowanie włączenia obciążenia przy określonej temperaturze.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA