Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dzięki nowej fabryce RFAB2 TI przyspiesza produkcję układów analogowych

ghost666 28 Nov 2022 21:38 399 0
 • Dzięki nowej fabryce RFAB2 TI przyspiesza produkcję układów analogowych
  Nikt chyba nie potrzebuje więcej dowodów na to, że segment analogowy w przemyśle elektronicznym kwitnie, ale firma Texas Instruments (TI) i tak je dostarcza. 29 września bieżącego roku TI poinformowało, że rozpoczęła początkową produkcję chipów w RFAB2, swojej nowej fabryce. Wspomniany zakład produkcyjny dla analogowych struktur półprzewodnikowych na waflach o średnicy 300 milimetrów mieści się w Richardson w stanie Teksas w USA. I jest połączony z RFAB1, mającą już 13 lat fabryką wafli analogowych również o średnicy 300 mm. TI zapewnia, że za kilka lat oba zakłady będą w stanie wyprodukować ponad 100 milionów chipów analogowych każdego dnia.

  „Naszą strategią inwestycyjną jest wprowadzenie tego typu produktów do naszych najnowszych i najlepszych procesów produkcyjnych” — powiedział Roland Sperlich (na zdjęciu po prawej poniżej), wiceprezes i dyrektor generalny ds. produktów interfejsowych w TI, zajmujący się łańcuchami dostaw dla układów dedykowanych do sygnałów analogowych. „W ten sposób dochodzimy do mniejszej geometrii i rozmiarów obudów oraz niższych kosztów. Jedną z naszych podstawowych wartości jest obniżanie wydatków na półprzewodniki i ich implementacje”.

  Dzięki nowej fabryce RFAB2 TI przyspiesza produkcję układów analogowych
  Roland Sperlich
  RFAB2 firmy TI jest rozszerzeniem RFAB1, pierwszej na świecie fabryki wafli analogowych o średnicy 300 mm. Łącznie mają one 630 000 stóp kwadratowych (ponad 58 500 m²) przestrzeni w pomieszczeniu czystym i 15 mil (ponad 22 km) zautomatyzowanego toru napowietrznego, aby płynnie przenosić wafle między nimi. Rozbudowa wewnętrznych mocy produkcyjnych nie jest niespodzianką; podczas rozmowy o wynikach TI z 25 stycznia, kierownictwo firmy przyznało, że marka była skupiona na nowych zdolnościach wytwórczych, w tym na stawianym wówczas RFAB2.

  Sperlich pokazał kilka urządzeń elektronicznych, które jego zespół i członkowie grupy zajmującej się analogowym łańcuchem sygnału wprowadzili na rynek, w tym cyfrowy izolator ISOW774x, Ethernetowy PHY DP83TG720-Q1, czujnik położenia z efektem Halla TMAG5170, sterownik do bezszczotkowego silnika prądu stałego DRV8311 oraz przetwornik cyfrowo-analogowy DAC63204. „Co najmniej dwa lub trzy z tych sprzętów będą wykorzystywać dodatkową wydajność wytwórczą” z nowej 300-milimetrowej fabryki wafli, wskazał. „Pierwsza produkcja rozpoczęła się pod koniec zeszłego miesiąca. W ciągu najbliższych lat osiągnie pełną moc”.

  Izolacja blisko wydarzeń

  Niezależnie od tego, co TI robi w swojej gigantycznej fabryce wafli 300-milimetrowych dla aplikacji analogowych, firma kładzie dziś duży nacisk na izolację. Sperlich zwrócił uwagę na fakt, że TI: „dostarcza innowację w zakresie izolacji” już od 2006 roku. Wtedy to wypuściła na rynek swój pierwszy pojemnościowy izolator z warstwami SiO2.

  Urządzenia izolacyjne, które produkuje TI, chronią produkty codziennego użytku, takie jak odkurzacze automatyczne — zbierają one nie tylko brud, ale także ładunki elektrostatyczne podczas przemieszczania się po domach. W tym chronią konsumentów przed gigantycznymi akumulatorami zasilającymi pojazdy elektryczne (EV). „Kiedy występują wysokie napięcia i są ludzie, musimy znaleźć sposoby, aby upewnić się, że nic złego się nie stanie” — podsumowuje Sperlich. „W ten sposób otrzymujemy produkty izolacyjne, które często znajdują się między warstwą informacyjną a człowiekiem i gwarantują, że ludzie nigdy nie 'zobaczą' kilowoltów napięcia”.

  Rozprzestrzenianie się pojazdów elektrycznych i przewidywane powstawanie towarzyszących im stacji ładowania dobrze wróży specjalizacji TI: „Ogólnie rzecz biorąc, wszędzie tam, gdzie są pojazdy elektryczne i stacje ładowania oraz rzeczy tego rodzaju znajdziesz asortyment z linii produktów izolacyjnych” — dodaje Sperlich. Jednakże nawet samochody z silnikiem spalinowym są obecnie powodem do świętowania w murach TI. „Pojazdy na ogół mają coraz większą ilość urządzeń cyfrowych: ekrany i przyciski oraz ruchome krzesła i głośniki, które redukują szum otoczenia, aby Twoje wrażenia z jazdy były bardziej interesujące” — mówi Sperlich. „Tak więc w przestrzeni nadawczo-odbiorczej i izolacji dużo się dzieje”.

  Sperlich odmówił podania nazw klientów, ale wskazał, że praca nigdy się nie kończy. „Współpracujemy z niemal każdym producentem samochodów na świecie, próbując rozwiązać ich problemy związane z izolacją — niezależnie od tego, czy chodzi o prędkość, liczbę kanałów, czy też o wyższe napięcia, ponieważ ich akumulatory mają takowe. Inni klienci mogą podejmować mniejsze decyzje dotyczące akumulatorów” — powiedział. „W branży motoryzacyjnej można spotkać różnych producentów samochodów obsługujących odmienne napięcia baterii. Podobnie jak w przypadku dzisiejszego elektronarzędzia można zobaczyć 14-woltowe i 60-woltowe. Mają one inne wymagania izolacyjne”.

  Powołanie do aplikacji medycznych i kosmicznych

  Urządzenia izolacyjne TI nie ograniczają się w żaden sposób do zastosowań motoryzacyjnych. „Właśnie wypuszczamy nasze USB 2.0, pierwsze na świecie rozwiązanie izolacyjne zgodne z USB” — chwali się Sperlich. „Zobaczysz możliwości tego urządzenia do obsługi aplikacji audio, gdzie sygnały dźwiękowe przechodzą przez USB, prawdopodobnie w zastosowaniach medycznych, w których w szpitalu znajduje się wtyczka USB, a ludzie podłączają kartę pamięci, aby pobrać dane”.

  „Już w tym roku zaczęliśmy oddawać do użytku produkty o niższej prędkości, 12-megabitowe [izolatory — przyp. red.] z naszej linii ISOUSB, a elementy 480-megabitowe będą rozdysponowywane lada dzień. To będzie całkiem ekscytująca oferta, po części dlatego, że za każdym razem, gdy jest gniazdo USB i istnieje potencjalna dysproporcja napięcia między jedną a drugą stroną, potrzebne jest coś w rodzaju przełącznika poziomu. ISOUSB211 może chronić wrażliwe obwody i zapewniać niezawodne działanie”.

  TI dostarcza również ISOUSB211 — galwanicznie izolowany przemiennik zgodny z USB 2.0 obsługujący niską prędkość (1,5 Mb/s), pełną (12 Mb/s), jak i wysoką. Jest on dedykowany do pracy w kosmosie lub w środowiskach satelitarnych na niskiej orbicie ziemskiej. „Izolacja w wielu przypadkach daje możliwość zaoszczędzenia na rozmiarach, kosztach i wadze. Wyobraźcie sobie więc, że jeśli prom kosmiczny jest trochę lżejszy, może kosztować ciut mniej” — oznajmił Sperlich, którego jednostka biznesowa zbudowała pierwszy izolator klasy kosmicznej. „Istnieją różnego rodzaju aplikacje mogące wejść do gry, nad którymi pracujemy, podejmując pewne wysiłki”. Zauważył on również, że fabryki RFAB (1 i 2) Texas Instruments posiadają certyfikat Qualified Manufacturers List (QML), więc firma jest w stanie tworzyć tam produkty klasy kosmicznej.

  Źródło: https://www.eetimes.com/with-new-fab-ti-bumping-up-analog-chip-production/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.