logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Napęd FAAC E045: Skrzydła bramy szarpią przy przyspieszaniu - montaż i możliwe rozwiązania

mistermi 21 Gru 2022 14:41 1719 3
REKLAMA
  • #1 20346095
    mistermi
    Poziom 9  
    Posty: 4
    Witam mam napęd faac centralka E045. Mam taki problem, że gdy zmienię wartości spowolnienia skrzydeł z 99 na choćby 93 czy poniżej to brama w początkowej fazie strasznie szarpie - obojętnie czy przy zamykaniu czy otwieraniu. Wygląda to tak jakby wystrzeliła z procy później nagle coś ją zatrzymało i idzie wtedy już swoim trybem według procentów spowolnienia. Efektu nie ma dopiero od 95 i wzwyż.
    Może jest to wina montażu ? Ponieważ napęd jest zamontowany na słupku 10 cm więc napęd do bramy prawie równolegle. Brama marketowa leciutka.

    Musi tak zostać czy da się jakoś ją przyspieszyć bez tego szarpania bramą ?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 20346144
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Posty: 9517
    Pomógł: 2088
    Ocena: 3597
    Nie ma w tej centralce miękkiego startu startu, jest tylko zwolnienie pod koniec ruchu. Jeśli ustawiłeś spowolnienie blisko lub ponad 90% to oznacza że większość czasu skrzydła będą jechały na zwolnieniach (czyli bez sensu) a i tak nie uzyskasz zwolnionego startu. Czyli nie kombinuj ręcznie a odpal SETUP czyli przyswajanie czasów dla sensownego ustawienia chociaż zwolnień.
    A szarpać musi bo znając życie z racji mikrego słupka zrobiłeś minimalne wymiary montażowe czyli słynne A i B, a z takimi skrzydło b. szybko się poruszają i równie szybko startują, a że brama to origami - sprężynuje razem ze skręcającym się słupkiem i efektem tego jest faktycznie "wystrzelenie" skrzydeł. Dobrze chociaż (nie napisałeś) że skrzydła nie żabkują - czyli takich szarpnięć może być kilka pod rząd (a wystepują właśnie przy ekstremalnie małych wymiarach montażowych).
    A w ogóle co za pomysł ładować siłowniki o uciągu niemal pół tony do bramy, którą można zgiąć gołą ręką? Do tego są małe siłowniki 12/24V.
  • REKLAMA
  • #3 20346171
    mistermi
    Poziom 9  
    Posty: 4
    Dzięki za odpowiedź. brama już jest z 6 lat. Przy okazji programowania nowego pilota master i zwiększanie siły ciągu bo śnieg myślałem że coś się poradzi na wolno poruszające się skrzydła. Jak widać póki nie zmienię słupków i bramy nie ma sensu nic przy niej kombinować. Dzięki za odpowiedź. jakie wymiary dla słupka od bramy są najlepsze według twojego doświadczenia?
  • #4 20346315
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Posty: 9517
    Pomógł: 2088
    Ocena: 3597
    Jak idzie o wymiary - jak największe wynikające z instrukcji - czyli (jeśli masz standardowe 414) blisko A=B=ok 160-170mm. Brama nie będzie się oszałamiająco szybko otwierać - jakieś 20-25 sek. ale nie będzie żadnych zajwisk typu szarpanie, żabkowanie itp.
    Co do poradzenia na wolno poruszające się skrzydła - owszem - poradzi. Z poprzednich postów wynika, że ustawiłeś zwolnienia na czas niemal taki sam jak pełny ruch bramy i w efekcie skrzydła jadą na zwolnieniu prawie cały ruch.
    Albo ustaw spowolnienia w okolicy 15, albo zdaj się na automat który sam ustawi spowolnienia i ponownie uruchom SETUP (rozdział 5.4 instrukcji).
    A słupek - jako tako będzie wyglądał i pasował 15x15.

    Ps. Tak mnie ciekawi, czy te siłowniki nie gną ci skrzydeł?
REKLAMA