Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik zmierzchowy - problem z przekaźnikiem

matmic 18 Lis 2005 22:10 7393 36
  • #1 18 Lis 2005 22:10
    matmic
    Poziom 14  

Ze względu na to, że jestem początkującym i nie znam się jeszcze dokładnie na elektronice ale do tego dąże, żeby się znać, mam problem z prostym układem http://www.elektroda.net/cir/2.html.
    Otóż to, na schemacie pokazany jest przekaźnik od 5 do 6 V. Nie wiem dokładnie jaki to ma być, ile wyprowadzeń ma mieć, i co i gdzie pod te wyprowadzenia mam podłączyć?
    Również co ma być podłączone pod zasialanie oznaczone 6V ?

PROSZĘ O POMOC POCZĄTKUJĄCEMU

0 29
  • Pomocny post
    #2 18 Lis 2005 22:23
    edekk
    Poziom 26  

Witam. Nie musi to być przekaźnik i zasilacz na 6V. Możesz wykorzystać zakres od 5 do 24V. Tylko napięcie znamionowe cewki przekaźnika musi być takie same jak zasilacza. Jako przekaźnik to musisz zastosować taki, aby nie przekroczyć jego obciążalności styków. Przekaźniki np. Relpol RM-81, RM-96, R2-M, R-15, itp.

0
  • #3 18 Lis 2005 22:24
    matmic
    Poziom 14  

A co pod te nóżki przekaźnika podłączyć ? Jest ich chyba 5 ?
    Ma to być przekaźnik napięcia stałego czy zmiennego ?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Lis 2005 22:30
    Misholotti
    Poziom 15  

Cytat:

na schemacie pokazany jest przekaźnik od 5 do 6 V. Nie wiem dokładnie jaki to ma być

Otóż musi to być dokładnie.... przekaźnik 5-6 woltów :) Innymi słowy dowolny na to napięcie - taki jaki możesz zdobyć.

Cytat:

ile wyprowadzeń ma mieć

Każdy przekaźnik ma dwa wyprowadzenia do zasilania i po trzy wyprowadzenia na każdy "kanał" (styk). Zatem jeśli chcesz go użyć do włączania czterech obwodów to musi mieć:
    4*3+2=14 - to tylko przykład (nie wiem czy takie istnieją) ;)
    Cytat:

i co i gdzie pod te wyprowadzenia mam podłączyć?

pod dwa (zwykle usytuowane nieco z boku) - zasilanie (polaryzacja nie jest ważna - zwykle)
    pod pozostałe "trójki" wyprowadzeń - obwód który ma być załączany/rozłączany. Każda taka "trójka" działa w ten sposób, ze zawsze są zwarte DWA styki (np: on = 1 i 2; off = 1 i 3)

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lis 2005 22:30
    edekk
    Poziom 26  

Dwie to cewka. Pozostałe to styk COM, NC i NO. A pod styki możesz podłączyć np. lampę. Zależy do czego chcesz go wykorzystać.

0
  • #6 19 Lis 2005 11:28
    matmic
    Poziom 14  

Witam.
    Zakupiłem przekaźnik 4078-2C-5V-0.2 z ośmioma nóżkami od spodu.
    Nie wiem jak i co podłączyć, nie wiem jak ma działać?
    PROSZĘ O POMOC PONIEWAŻ SIĘ NA TYM NIE ZNAM

0
  • Pomocny post
    #7 19 Lis 2005 20:46
    edekk
    Poziom 26  

Twój przekaznik ma dwa styki wspólne.Według danych wytrzymuje on obciązenie 1A-30VDC(tylko takie dane znalazłem w sieci).Rozkładu wyprowadzen nie znalazłem,musisz znaleść dwa końce cewki i styki przy pomocy miernika.Schemat wygląda tak.

0
  • #8 19 Lis 2005 21:08
    matmic
    Poziom 14  

Nóżki od cewki wiemktóre są, podłączam pod nie 4,5 V zmieniałem polaryzacje, na pozostałych nóżkach nie ma żadnego napięcia, chyba że przeoczyłem jakąś kombinację.

A tak w ogóle czy ten przekaźnik jest potrzebny w tym włączniku zmierzchowym?
    Jak by ywglądał schemat bez przekaźnika i co by to powodowało?

0
  • Pomocny post
    #9 19 Lis 2005 21:30
    edekk
    Poziom 26  

Te pozostałe nóżki to styki - sprawdzić je możesz przełańczając miernik na tester ciągłości.Przekaznik służy do załańczania danych urządzeń np.żarówki , elektrozawory , silniczki itp.Napisz konkretnie do czego chcesz tego użyć to narysujemy schemat.

0
  • #10 19 Lis 2005 21:34
    matmic
    Poziom 14  

Tak jak w tytule ma być to włącznik zmierzchowy.
    Czyli przy ściemnianu sie ma zapalać się dioda lub żarówka.
    Mam elementy przedstawione na schemacie włacznika. Fotorezystor nie był podany więc nie wiedziałem jaki kupić, podobnie z przekaźnikiem.
    Bardzo bym prosił o dokładny schemat podłączenia, wraz z tym przekaźnikiem.
    DZIĘKI ZA POMOC

0
  • #12 15 Lut 2006 16:15
    pleno
    Poziom 19  

W powyższym układzie dioda nie zaświeci - jest odwrotnie podłączona...

0
  • #13 15 Lut 2006 17:29
    edekk
    Poziom 26  

Zgadza się:D Dioda powinna być odwrotnie.

0
  • #14 26 Lut 2006 19:04
    lennytraviano
    Poziom 11  

Jestem początkującym. Mam problem. Chciałbym podlaczyc do tego układu świetlówke pod 220V i nie wiem jak. Do czego ona powinna byc podlaczona? Do przekaźnika? W jaki sposób? Czy to zasilanie 6V tez bedzie potrzebne?
    PROSZĘ MI POMÓC

0
  • #15 26 Lut 2006 19:28
    matmic
    Poziom 14  

Witam.
    Jeśli masz świetlówke w oprawce (w której jest transformator) to oczywiście podłączasz ją pod 230V. I pod przekaźnik.
    Układ włącznika zmierzchowego potrzebuje osobne zasilanie z zakresu 6 - 9V (zastosuj baterie 9V).

0
  • #16 26 Lut 2006 19:57
    lennytraviano
    Poziom 11  

Czyli podłaczam 9V do układu( Napięcie + tam z góry rysunku, a - u dołu?) a 230V do przekaźnika?

0
  • #17 26 Lut 2006 21:17
    matmic
    Poziom 14  

Pod jedno wyjście przekaźnika podłączasz masę 230V, a pod drugie lampe (żarówke czy transformator) i do + 230V.
    Załączam prosty schemat

0
  • #18 27 Lut 2006 13:54
    lennytraviano
    Poziom 11  

Jeszcze jedno pytanie: Ten fotorezystor to jakiej ma byc oporowości?

0
  • #19 27 Lut 2006 15:33
    matmic
    Poziom 14  

Praktycznie dowolne, ponieważ czułość dobierasz potencjometrem.
    Jaki dostaniesz w sklepie taki kup.

0
  • #20 28 Lut 2006 08:29
    _Flatron_
    Poziom 11  

Witam
    Przekaźniki to elementy służące do separacji galwanicznej obwodu czyli do połączenia dwóch obwodów o różnym źródle zasilania czyli Twój czujnik zasilasz małym napięciem z zasilacza a element włączany/wyłączany napięciem dowolnej wartości. W załączniku wrzuciłem obrazek przekaźnika takiego modelu już nie kupisz ale ogólna budowa nie zmieniła się po prawe stronie są dwa odczepy do cewki które podłączasz do czujnika pozostałe 6 wyprowadzeń (na zdjęciu widać 3) to dwa kanały które mogą być włączane lub wyłączane przez cewkę wyprowadzenie do wybierak który który styką się z odpowiednią blaszką w zależności od stanu przekaźnika (stan pasywny - cewka nie pracuje, stan aktywny - cewka pracuje) w stanie aktywnym cewka mechanicznie złączy z styk wybierający z drugim stykiem
    Przy kupnie przekaźnika musisz uważać a na 2 parametry:
    1) napięcie zasilania cewki - o tym już dużo mówili inni uczestnicy forum
    2) maksymalny prąd który może płynąć po stykach jeżeli go przekroczysz mozesz uszkodzić przekaźnik

w razie problemów pisz na e-mail : cobra_d(malpa)tlen.pl
    Pozdro

0
  • #21 28 Lut 2006 16:30
    edekk
    Poziom 26  

He , He Skąd taki wytrzasnołeś przekaznik , chyba ze starej centrali telefonicznej.:D

0
  • #22 28 Lut 2006 16:34
    lennytraviano
    Poziom 11  

Witam!! Wiem że moje pytanie jest trochę śmieszne, ale chciałem zapytac czy do 5V przkaźnika mogę użyc baterii 4.5V? czy moze lepiej 9V?

0
  • #23 28 Lut 2006 18:27
    matmic
    Poziom 14  

W żadnym wypadku pytanie nie jest śmieszne, też kiedyś się nie znałem.
    Co do przekaźnika - jeśli znamionowe napięcie cewki przekaźnika wynosi 5V to musisz zastosować napięcie do 5V, bez problemu moze być bateria 4,5V. Nie możesz zastosować bateri 9V, musiałbyś mieć przekaźnik na 9V lub więcej.

0
  • #24 28 Lut 2006 20:56
    lennytraviano
    Poziom 11  

Mam jeszcze pytanie: Czy musi byc zachowana biegunowośc przy podlaczaniu swietlówki?

0
  • #25 28 Lut 2006 22:36
    matmic
    Poziom 14  

Tak, naturalnie. Przekaźnik jedynie zamyka obwód, tak samo jak przełącznik, który masz w ścianie do lamp w mieszkaniu. Biegunowość jest podstawą.

0
  • #26 01 Mar 2006 06:36
    lennytraviano
    Poziom 11  

A co bedzie jeśli pomyle minus z plusem? Cos sie zepsuje?

Dodano po 22 [minuty]:

Minus to ten w którym plynie prąd, i świeci żarówka, kiedy się sprawdza "próbnikiem"??

0
  • #27 01 Mar 2006 14:54
    matmic
    Poziom 14  

Nic sie nie zepsuje. Probnik swieci na plusie.

0
  • #28 01 Mar 2006 21:16
    lennytraviano
    Poziom 11  

Zmontowałem ten układzik. Niby działa. Kiedy pojawia się światło to słychac takie charakterystyczne piknięcie. Problem mam tylko z podłaczeniem żarówki (narazie prubuje na malej żaróweczce i bateri 4,5V). Próbowałem juz podlaczyc na wszystkie możliwe sposoby(w przekaźniku mam 8 drucików - 2 te bardziej na boku podlaczylem do układu) Czy ktos moze mi pomuc? Moze cos zle zmontowałem? W czym moze tkwic problem?

Dodano po 27 [minuty]:

Tutaj Schemat mojego przekaźnika - znalazłem na necie

0
  • #29 01 Mar 2006 22:01
    lennytraviano
    Poziom 11  

Próbowałem sam przekaźnik. Do cewek przyłozylem napiecie 4,5V i do drugiej nóżki przyłozylem -, do drugiej nóżki naprzeciwno dałem żarówke i +. Nie wiem czy dobrze myśle, ale wydaje mi się że ten przekaźnik mam zepsuty. Czy to możliwe??

0
  • #30 02 Mar 2006 16:07
    lennytraviano
    Poziom 11  

Witam! Udało mi się:):) Robiłem głupi bład podłaczajac źle przekaźnik. Dziekuję za wszystkie rady.

0