Witam.
Chciałbym stworzyć kontroler, którego zadaniem będzie wykrycie awarii tj. brak ruchu obrotowego tarczy.
Chce uzyskać coś tanim kosztem a zarazem sprawnego i nie skomplikowanego w budowie.
Mój pomysł to zastosowanie sensora magnetycznego, modułu opóźnionego załączania przekaźnika i diody lub buzera.
Do tarczy zamontuje magnes (1 lub kilka sztuk) który będzie dawał sygnał na sensor magnetyczny a ten zaczyna odliczać czas i w zależności czy tarcza się obraca czy nie przekaże dalej napięcie na diodę. Problem stworzył się w przypadku gdy tarcza zatrzyma się na równi gdy magnes będzie na wysokości sensora i sygnał będzie cały czas podawał. Wtedy sensor nie zasygnalizuje braku obrotu tarczy.
Proszę o jakaś poradę w rozwiązaniu mojego problemu.
Może są gotowe moduły, zestawy do kontrolowania ruchu obrotowego elementu
Ogólnie:
element kręci się—> dioda nie swieci
element stoi w miejscu —> dioda świeci
Chciałbym stworzyć kontroler, którego zadaniem będzie wykrycie awarii tj. brak ruchu obrotowego tarczy.
Chce uzyskać coś tanim kosztem a zarazem sprawnego i nie skomplikowanego w budowie.
Mój pomysł to zastosowanie sensora magnetycznego, modułu opóźnionego załączania przekaźnika i diody lub buzera.
Do tarczy zamontuje magnes (1 lub kilka sztuk) który będzie dawał sygnał na sensor magnetyczny a ten zaczyna odliczać czas i w zależności czy tarcza się obraca czy nie przekaże dalej napięcie na diodę. Problem stworzył się w przypadku gdy tarcza zatrzyma się na równi gdy magnes będzie na wysokości sensora i sygnał będzie cały czas podawał. Wtedy sensor nie zasygnalizuje braku obrotu tarczy.
Proszę o jakaś poradę w rozwiązaniu mojego problemu.
Może są gotowe moduły, zestawy do kontrolowania ruchu obrotowego elementu
Ogólnie:
element kręci się—> dioda nie swieci
element stoi w miejscu —> dioda świeci