logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Problem z ładowaniem Ford mondeo mk4 2.0 benzyna 2009 r.

j_m 04 Mar 2023 17:59 11469 9
REKLAMA
  • #1 20469397
    j_m
    Poziom 10  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Witam. Problem jak w temacie. Samochód stał ok. dwa tygodnie, po odpaleniu zapaliła się kontrolka ładowania, zmierzyłem ładowanie na śrubie alternatora bez obciążenia i wynik 13,7 do 13,76v.postanowiłem wymienić regulator. Regulator firmy Bosch tak jak orginał dobrany po numerach oryginału. Po założeniu i odpaleniu samochodu całkowity brak ładowania 12.4 tak jak na aku. mierzyłem na śrubie altka. Oddałem alternator do serwisu po sprawdzeniu na stole pomiarowym wszystko w porządku alternator ładuje, regulator dobrze dobrany. Po ponownym zamontowaniu ta sama sytuacja (brak ładowania) regulator na dwa piny z tym że u mnie jest podłączony tylko na jeden drugi pin pusty na niebieskim przewodzie od wzbudzenia jest napięcie od 1.5 do 1.7v. Niebieski przewód najprawdopodobniej jest sterowany przez (PCM) co może być nie tak?
  • REKLAMA
  • #2 20469567
    sadek1979
    Spec od samochodów
    Posty: 2564
    Pomógł: 237
    Ocena: 1418
    Może sprawdź czy masa jest poprawna . Daj na próbę z akumulatora do silnika dodatkową masę . ( np. przewodem do odpalania auta tym z krokodylkami )
  • #3 20469615
    j_m
    Poziom 10  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Podałem masę bezpośrednio na silnik jednak bez zmian.
  • REKLAMA
  • #4 20469822
    decybel91
    Poziom 43  
    Posty: 7999
    Pomógł: 1021
    Ocena: 4212
    Są dwa rodzaje regulatora, jednak najczęściej urwany jest kabel ten cienki niebieski. Daj numer z alternatora i tego nowego regulator. Warto sprawdzić koło pasowe wału i czy alternator kręci się dostatecznie szybko.
  • REKLAMA
  • #5 20470997
    j_m
    Poziom 10  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Numar oryginału Bosch F00M346097 zamiennik Bosch 1986AE0046. Jakie napięcie powinno być na tym niebieskim przewodzie?
  • #6 20471011
    decybel91
    Poziom 43  
    Posty: 7999
    Pomógł: 1021
    Ocena: 4212
    Żadne to jest cyfrowy sygnał pomiędzy dwoma sterownikami. Przede wszystkim wróć do orginalnego regulatora. To co założyłeś to jakaś porażka made on Tajwan. Dwa jeśli alternator ładuje powyżej 13v ale świeci się kontrolka ładowania to jest uszkodzony kabel a nie regulator czy alternator. Daj kod silnika to sprawdzę na schemacie dokąd ten kabel idzie.
  • REKLAMA
  • #7 20471176
    j_m
    Poziom 10  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Kod silnika: A0BA
  • #8 20471178
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12734
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    j_m napisał:
    zmierzyłem ładowanie na śrubie alternatora bez obciążenia i wynik 13,7 do 13,76v.

    Jeżeli po odpięciu wtyczki ładowanie jest na poziomie 13,7 to oznacza że regulator "wystawia" takie napięcie awaryjnie, oraz to że jest sprawny.
    Zrób jak pisze @decybel91 , masz zwyczajną przerwę na tym niebieskim kabelku. Podejrzewam że nie dalej niż 0,5 metra od wtyczki jest zielenizna. Poszukaj to znajdziesz.
  • Pomocny post
    #9 20471996
    decybel91
    Poziom 43  
    Posty: 7999
    Pomógł: 1021
    Ocena: 4212
    Pin w ECU a32 szara wtyczka, kolor kabla niebieski-brąz.

    Dodano po 5 [godziny] 53 [minuty]:

    Miałem dziś taki sam problem w sterownik silnika u0120 błąd komunikacji z alternatorem.
    Przyczyną jest wilgoć we wtyczce od modułu żaluzji przed chłodnica. Oba moduły są sterowane jednym lin.
    Załączniki:
    • Problem z ładowaniem Ford mondeo mk4 2.0 benzyna 2009 r. IMG_20230306_153840380_HDR.jpg (1.14 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Problem z ładowaniem Ford mondeo mk4 2.0 benzyna 2009 r. IMG_20230306_153854852.jpg (3.36 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 20481224
    j_m
    Poziom 10  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Problem rozwiązany. Wróciłem do starego regulatora ładowanie wróciło do poziomu 13.7V,następnie zlokalizowałem przerwę na niebieskim przewodzie, była przerwa w miejscu gdzie gruba wiązka leży na pasie przednim. Napięcie po przekręceniu kluczyka w poz. zapłonu na niebieskim przewodzie 12V. Po tym zabiegu ładowanie 14.5-14.4 V.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z ładowaniem w Fordzie Mondeo MK4 2.0 benzyna z 2009 roku, gdzie po dłuższym postoju zapaliła się kontrolka ładowania. Po wymianie regulatora (Bosch) i sprawdzeniu alternatora, nadal występował brak ładowania. Użytkownik zidentyfikował, że niebieski przewód od wzbudzenia ma napięcie 1.5-1.7V, co sugerowało problem z komunikacją. Po kilku sugestiach dotyczących sprawdzenia masy oraz kabli, użytkownik wrócił do oryginalnego regulatora, co przywróciło ładowanie do 13.7V. Ostatecznie zlokalizowano przerwę w niebieskim przewodzie, co po naprawie doprowadziło do ładowania na poziomie 14.5-14.4V.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA