logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

kosiarka Scheppach rm420 - czy olej samochodowy będzie lepszy?

Mazdamx316 26 Mar 2023 10:55 2217 24
REKLAMA
  • #1 20508950
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Witam posiadam taką kosiarkę https://allegro.pl/oferta/kosiarka-spalinowa-...-f6b53043de1b9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017
    i chciełem się dowiedzieć czy mogę ją zalać olejem samochodowym 10w40 czy będzie lepszy do dotarcia silnika jak i do dalszej pracy i jeśli tak to jaki olej będzie odpowiednikiem zalecany jest orlen trawol 10w30 ale marka orlen nie bardzo mi się podoba i poza tym chce 10w40
  • REKLAMA
  • #2 20509899
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    kosiarka Scheppach rm420 - czy olej samochodowy będzie lepszy?
    Załączniki:
    • kosiarka Scheppach rm420 - czy olej samochodowy będzie lepszy? Screenshot_2023-03-26-20-22-28-63_680d03679600f7af0b4c700c6b270fe7.jpg (152.83 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #3 20509932
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 czyli mogę zalać silnik samochodowym olejem 5w30 tak?
  • #4 20510703
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    Najlepiej stosować olej zalecany przez producenta.
  • REKLAMA
  • #5 20511491
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 jeszcze mam używaną kosiarkę i jak bym chciał prejść z oleju 10w30 na 5w30 muszę robić płukankę czy coś czy nic nie trzeba robić
  • Pomocny post
    #6 20511894
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    Na 5w30 odradzam. Przy starym sprzęcie lepiej iść w gęściejszy olej i tutaj 10w40 może być ok
  • #7 20511962
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 ok dzięki wszystko wiem

    Dodano po 1 [godziny]:

    Zaz13 jeszcze zapomniałem że do tej nowej zalałem olej 10w30 który był w zestawie ale zapaliłem ją tylko z 5 minut pracowała na tym oleju mogę zmienić na 5w30? Jeszcze musi się rozgrzać na tym oleju wiadomo przed spuszczeniem oleju
  • #8 20512144
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    Zostawilbym na 10w30
  • #9 20512505
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 Ok dzięki
  • #10 20514431
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 jeszcze mam jedno pytanie który olej był by lepszy do kosiarki motul 5100 10w30 czy motul 7100 10w30?
  • REKLAMA
  • #11 20514701
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    To tylko kosiarka a nie prom kosmiczny. Wlej Orlen albo brigsa jak masz awersję na Orlen i koś. Ja od 11 lat kosze na Orlenie i jest git . I tak wymianę masz pewnie co 20 godzin pracy. U mnie to 2 razy w sezonie .
  • #12 20515653
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Ok skoro tak mówisz to zaleje olej przeznaczony do kosiarki
  • #13 20557993
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 jeszcze mam pytanie koszę tą kosiarką z górki i pod górkę czy ona jest przystosowana do takich warunków? Instrukcji obsługi nie dostałem a w internecie nigdzie nie mogę znaleźć do tego modelu
  • #14 20558357
    wojtek1234321
    Poziom 36  
    Posty: 3553
    Pomógł: 306
    Ocena: 1128
    Praktycznie zasada jest jedna do wszystkich kosiarek tego typu. Raczej nie powinno się kosić "z górki i pod górkę", tylko wzdłuż zbocza, największe dopuszczalne pochylenie zbocza to chyba maksymalnie 15 stopni.
  • #15 20558464
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    wojtek1234321 musi się tak wzdłuż zbocza nie bardzo się da mi tak kosić bo mam różne drzewa owocowe wszędzie a co się stanie silnikowi jak będę kosił z górki i pod gurkę? O to chodzi że silnik będzie słabo smarowany?
  • #16 20558473
    wojtek1234321
    Poziom 36  
    Posty: 3553
    Pomógł: 306
    Ocena: 1128
    Mazdamx316 napisał:
    O to chodzi że silnik będzie słabo smarowany?
    Tak, jeżeli jest zbyt duże nachylenie, przeważnie jadąc "pod górkę" może być słabo smarowany, a z górki olej może "zalewać" tłok, cylinder, dostawać się odmą do gaźnika, no i smarowanie też może być małe, itp., bo wszystkie te silniki "kosiarkowe" są smarowane rozbryzgowo, nie ma tam pompy oleju.
  • #17 20558537
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    kosiarka to silnik chłodzony powietrzem, więc się nagrzewa dużo bardziej niż zwykły samochodowy, także najlepiej dla niej to stosować olej sportowy np 10w60, a ogólnie im lepszy olej tym lepiej, 10w40 to takie minimum
  • #18 20558702
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    kosiarka to silnik chłodzony powietrzem, więc się nagrzewa dużo bardziej niż zwykły samochodowy, Ale bzdura. Kosiarka to nie motocykl chłodzony powietrzem,który jeździ po mieście,staje na światłach ,przyspiesza i zwalnia i td. Kosiarka pracuje na stałych obrotach i ma wentylator więc ma w miarę stabilne warunki pracy ,inaczej producent zalecał by stosowanie 20w50 do silników chłodzonych powietrzem. A co do koszenia pod kątem to jak wyżej.
  • #19 20558717
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    Producent ma w dupie ile to podziała (aby gwarancję wytrzymało), jeśli ty też, to lej sobie co popadnie, a jeśli się ktoś pyta, to znaczy, że go to obchodzi, (mnie też, bo ja po prostu lubię silniki spalinowe), zresztą do kosiarki to raptem litr oleju trzeba kupić więc dołożenie 50 zł żeby kupić coś na prawdę porządnego to żaden koszt, a podziała duuużo dłużej.
  • #20 20558859
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    Właśnie nie mam w dupie dlatego leje prawidłowy olej. Zbyt gęsty na zimnym silniku nie smaruje bo potrzebuje odpowiedniej temperatury. Dla optymalnego smarowania do paliwa dolewam olej czerwony Stihl do mieszanek.
  • #21 20560717
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 będę wymieniał olej po 5 godzinach pracy tylko kupiłem olej o innych specyfikacjach i nie wiem czy to będzie dobry do niej zalecany jest SG/CD a kupiłem oleo-mac API: SL/CF Przewyższa specyfikację: API SG/CE,
  • #22 20560740
    23dario23
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    Witam serdecznie szanownych kolegów, widzę, że dyskusja rozgorzała w pełni obrotów, jak kosiarka w sierpniu. 😅 Zauważyć trzeba, że kosimy nie w zimie, a wiosną, latem i jesienią, gdy temperatura powietrza jest już dość wysoka, tak więc przepływ oleju w silniku kosiarki to nie tak istotny szczegół, zwłaszcza, że smarowanie odbywa się rozbryzgowo. Olej SAE 30 to jednosezonowy olej zalecany przez większość producentów narzędzi ogrodniczych i taki należało by stosować, sama marka to szczegół, bo jak ktoś napisał "kosiarka to nie prom kosmiczny". Ja w praktyce z powodzeniem używam od lat 10W40 nie zagłębiając się w specyfikację oleju do danej marki (czym różni się olej 10W40 przeznaczony dla Opla od tego dla Forda 🤔 - chyba logo tylko).
    Zdarzyło mi się kiedyś wskrzesić na jakiś czas dymiącego jak parowóz starego Briggsa olejem mineralnym Selektol Specjal, 🤣🤣🤣 ale to było w formie eksperymentu który poskutkował.
  • #23 20560963
    Arturo 2773
    Poziom 29  
    Posty: 754
    Pomógł: 183
    Ocena: 346
    A to co na to producent czyli Honda; dla ròżnych silnikòw.
    Załączniki:
    • kosiarka Scheppach rm420 - czy olej samochodowy będzie lepszy? Screenshot_20230430-101538_Drive.jpg (761.57 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • kosiarka Scheppach rm420 - czy olej samochodowy będzie lepszy? Screenshot_20230430-101120_Drive.jpg (578.46 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • kosiarka Scheppach rm420 - czy olej samochodowy będzie lepszy? Screenshot_20230430-101248_Drive.jpg (280.45 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #24 20561007
    Zaz13
    Poziom 29  
    Posty: 1151
    Pomógł: 135
    Ocena: 260
    >>20560717
    Będzie dobry.
  • REKLAMA
  • #25 20561075
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    Zaz13 ok dzięki

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta, czy do kosiarki Scheppach RM420 można użyć oleju samochodowego 10W40 zamiast zalecanego 10W30. W odpowiedziach podkreślono, że najlepiej stosować olej zalecany przez producenta, jednak niektórzy użytkownicy sugerują, że 10W40 może być odpowiedni, zwłaszcza w przypadku starszego sprzętu. Wskazano również, że kosiarki nie powinny być używane na dużych nachyleniach, ponieważ może to prowadzić do słabego smarowania silnika. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami z różnymi markami olejów, takimi jak Orlen i Motul, oraz omawiają specyfikacje olejów, podkreślając, że lepszy olej może wydłużyć żywotność silnika.
REKLAMA