logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

W samochodzie Citroen C4 uzupełniono czynnik chłodniczy w klimatyzacji, mimo to nie działa

sliwinskijerzy1 27 Mar 2023 09:02 2478 19
REKLAMA
  • #1 20510440
    sliwinskijerzy1
    Poziom 3  
    Posty: 146
    Pomógł: 1
    Ocena: 32
    W samochodzie Citroen C4 nie działa klimatyzacja.
    Pompa stała, co okazało się było wynikiem znikomego ciśnienia w części "niskiego cisnienia". Manometr pokazywał "LOWE"
    Zakupiłem dwie puszki z czynnikiem. Jedna z uszczelniaczem, a druga z samym gazem.
    Po wprowadzeniu zawartości z uszczelniaczem, manometr pokazał początek zielonego pola.
    Następnie po wprowadzeniu gazu z drugiej puszki manometr pokazał dokładnie połowę zielonego pola (40 PSI)
    Mimo to nie ma właściwej temperatury powietrza, gdyż jest tylko 15°C.
    Jeżeli ktoś doświadczył czegoś podobnego i naprawił, to prosze o pomoc
  • REKLAMA
  • #2 20510648
    milejow

    Poziom 43  
    Posty: 13069
    Pomógł: 1559
    Ocena: 5131
    Jedź do serwisu klimy bo sam nie jesteś w stanie sprawdzić najważniejszych danych do prawidłowej pracy klimy, ciśnienie HP, LP, zezwolenie na uruchomienie kompresora oraz czy sam kompresor jest sprawny. Sprzęgło na sprężarce włącza się po włączeniu klimy, wentylator chłodnicy startuje na pierwszym biegu?
    Konto firmowe:
    Działalność własna
    Mętów 99, Lublin, 20-388
  • REKLAMA
  • #3 20518107
    sliwinskijerzy1
    Poziom 3  
    Posty: 146
    Pomógł: 1
    Ocena: 32
    Sytuacja po trzech dniach wygląda następująco:
    _po założeniu manometru na niskie ciśnienie przy nie pracującym silniku, ciśnienie jest nieco powyżej zielonego pola
    _ po uruchomieniu silnika i klimatyzacji, kompresor włącza się, włącza się wentylator, a manometr pokazuje ciśnienie na 1/4 zielonego pola.
    _temperatura powietrza utrzymuje się od 9,8 do 10 °C.
    proszę o przanalizowanie moich informacji i moż ktoś wskaże jakie mogą być ewentualne usterki w tej klimatyzacji.
  • #4 20518269
    Ireneo
    Poziom 42  
    Posty: 7825
    Pomógł: 746
    Ocena: 2462
    Analiza powyżej zielonego pola to cyganka wystarczy😂😂😂
    Milejow dał odpowiedź co trzeba zrobić aby to analizować.
  • #5 20518303
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12740
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3395
    Po pierwsze - było za mało czynnika lub go nie było, czyli masz dziurę w układzie.
    Temp 9 do 10°C świadczy o zbyt małej wydajności klimy, powodów może być kilka
    -za mało czynnika
    -nie wydajna sprężarka
    -zapchany układ
    i jeszcze kilka pomniejszych.
    Daj do warsztatu bo sam tego widzę że nie ogarniesz, lub ogarniesz ale na krótki czas. Przede wszystkim masz dziurę, to podstawowa usterka. Nie pytaj gdzie ona jest bo może być wszędzie. Duże ciśnienie i trzeba szukać.
  • #6 20518399
    sliwinskijerzy1
    Poziom 3  
    Posty: 146
    Pomógł: 1
    Ocena: 32
    Chciałbym zrozumieć dziwne różnice cisnienia w części "niskie ciśnienie" jakie występowało po napełnieniu układu przed trzema dniami i obecnie przed uruchomieniem klimy i po jej uruchomieniu.
    Nikt z Was nie ustosunkował się do tego zjawiska.
  • REKLAMA
  • #7 20518437
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1379
    Ocena: 3477
    Żeby wiedzieć czy czynnika jest właściwa ilość to trzeba go zważyć, innej opcji nie ma. Ciśnienia to się mierzy tylko po to żeby skontrolować czy wszystko działa tak jak powinno.
  • #8 20518439
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12740
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3395
    sliwinskijerzy1 napisał:
    Nikt z Was nie ustosunkował się do tego zjawiska.

    No to masz. Gdy klima nie pracuje to ciśnienie w układzie się wyrównuje i wszędzie ma tę samą wartość, przykładowo 4 bary. Gdy włączysz klimę sprężarka zasysa czynnik i go tłoczy. Na niskim ciśnieniu (ssaniu) ciśnienie spada do około 1,5 bara, a na tłoczeniu wzrasta. Itd, itd.
    No i co ci to dało ?
  • #9 20518511
    sliwinskijerzy1
    Poziom 3  
    Posty: 146
    Pomógł: 1
    Ocena: 32
    Dziękuję, Dało mi to więcej wiedzy.
  • #10 20518796
    majster129
    Poziom 23  
    Posty: 556
    Pomógł: 45
    Ocena: 103
    ociz napisał:
    Żeby wiedzieć czy czynnika jest właściwa ilość to trzeba go zważyć, innej opcji nie ma. Ciśnienia to się mierzy tylko po to żeby skontrolować czy wszystko działa tak jak powinno.

    Nie da się zważyć dokładnie, maksymalny błąd wagi to do 100 gram więc niemal z taką samą dokładnością można to nie dotykając układu sprawdzić, trzymając się tematu Citroena C4, nie obchodzą mnie inne auta w tym temacie
  • #11 20518805
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12740
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3395
    majster129 napisał:
    maksymalny błąd wagi to do 100 gram więc niemal z taką samą dokładnością można to nie dotykając układu sprawdzić

    Tak to prawda pod warunkiem że waga stosowana jest do ważenia świń i krów w ubojni. Od razu widać że pojawił się niezły gość w tej branży.
  • #12 20518812
    majster129
    Poziom 23  
    Posty: 556
    Pomógł: 45
    Ocena: 103
    Aleksander_01 napisał:
    majster129 napisał:
    maksymalny błąd wagi to do 100 gram więc niemal z taką samą dokładnością można to nie dotykając układu sprawdzić

    Tak to prawda pod warunkiem że waga stosowana jest do ważenia świń i krów w ubojni. Od razu widać że pojawił się niezły gość w tej branży.

    Widzę że się tym nie zajmujesz więc co ja ci będę tłumaczył, wiesz lepiej to wszystko, Pozdrawiam
  • #13 20518890
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    majster129 napisał:
    Nie da się zważyć dokładnie, maksymalny błąd wagi to do 100 gram więc niemal z taką samą dokładnością można to nie dotykając układu sprawdzić,

    Niestety nie można. Różnica napełnienia +- 100 gram jest praktycznie niewyczuwalna podczas pracy sprawnego układu. Na podstawie samego pomiaru ciśnień nie da się dokładnie ocenić ilości czynnika w układzie.
  • REKLAMA
  • #14 20518998
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12740
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3395
    ociz napisał:
    Żeby wiedzieć czy czynnika jest właściwa ilość to trzeba go zważyć, innej opcji nie ma.

    Dokładnie tak. Ile razy sprawdzam manometrem nowo przybyły pojazd na klimę a tu elegancko 3,5 bara, odsysam a tu tylko niecałe 100 gram. Innym razem podjeżdża ałdi ze słabo działającą klimą. Włączam klimę a tu dym ze sprzęgła idzie, ciśnienia graniczne. Odsysam, odessałem coś około 1 kg. Chłopaszki jak słabo chłodziło to wlewali czynnika do oporu.
    Już za chwilę zaczną się klimy do roboty i nie daj Boże aby trafił się taki klejok z wlanym jakimś uszczelniaczem.
    Ludzie zrozumta - moto doctor nie zrobi remontu silnika, a jakiś "wynalazek" nie uszczelni klimy. Dziury się naprawia poprzez lutowanie (spawanie) lub wymianę uszkodzonych elementów.
  • #15 20519007
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1379
    Ocena: 3477
    majster129 napisał:
    Nie da się zważyć dokładnie, maksymalny błąd wagi to do 100 gram

    Po czym to wnosisz? Po tym że kombajn zawsze odessie mniej niż wtłoczył? To nie wina wagi.
  • #16 20519044
    majster129
    Poziom 23  
    Posty: 556
    Pomógł: 45
    Ocena: 103
    ociz napisał:
    zawsze odessie mniej niż wtłoczył?

    Tu się nie zgodzę z tobą

    Dodano po 1 [minuty]:

    ociz napisał:
    To nie wina wagi.

    Tutaj wiesz o co chodzi, nie będę komentował niepotrzebnie

    Dodano po 13 [minuty]:

    Aleksander_01 napisał:
    ociz napisał:
    Żeby wiedzieć czy czynnika jest właściwa ilość to trzeba go zważyć, innej opcji nie ma.

    Dokładnie tak. Ile razy sprawdzam manometrem nowo przybyły pojazd na klimę a tu elegancko 3,5 bara, odsysam a tu tylko niecałe 100 gram. Innym razem podjeżdża ałdi ze słabo działającą klimą. Włączam klimę a tu dym ze sprzęgła idzie, ciśnienia graniczne. Odsysam, odessałem coś około 1 kg. Chłopaszki jak słabo chłodziło to wlewali czynnika do oporu.
    Już za chwilę zaczną się klimy do roboty i nie daj Boże aby trafił się taki klejok z wlanym jakimś uszczelniaczem.
    Ludzie zrozumta - moto doctor nie zrobi remontu silnika, a jakiś "wynalazek" nie uszczelni klimy. Dziury się naprawia poprzez lutowanie (spawanie) lub wymianę uszkodzonych elementów.

    Jak byś napisał że to był tir to ta ilość to opary
    Jeśli było to auto podobne typu tico to ta ilość mniej więcej powinna być
  • #17 20519771
    Ireneo
    Poziom 42  
    Posty: 7825
    Pomógł: 746
    Ocena: 2462
    majster129 napisał:
    ociz napisał:
    Żeby wiedzieć czy czynnika jest właściwa ilość to trzeba go zważyć, innej opcji nie ma. Ciśnienia to się mierzy tylko po to żeby skontrolować czy wszystko działa tak jak powinno.

    Nie da się zważyć dokładnie, maksymalny błąd wagi to do 100 gram więc niemal z taką samą dokładnością można to nie dotykając układu sprawdzić, trzymając się tematu Citroena C4, nie obchodzą mnie inne auta w tym temacie

    Błąd wagi 100 g a w maszynie ustawiasz z dokładnością 5g.
    Skąd więc masz te info?
    Trzymaj zasadę-nie znam się nie wypowiadam się 😉
  • #18 20520135
    majster129
    Poziom 23  
    Posty: 556
    Pomógł: 45
    Ocena: 103
    Ireneo napisał:
    Błąd wagi 100 g a w maszynie ustawiasz z dokładnością 5g.

    No i co z tego nie znasz swojej maszyny, dalej nie ma sensu ci tłumaczyć
  • #19 20520395
    milejow

    Poziom 43  
    Posty: 13069
    Pomógł: 1559
    Ocena: 5131
    Instrukcje niektórych maszyn piszą o konieczności doliczenia pojemności węży serwisowych do ilości wtłaczanego czynnika, inne każą zamknąć zawór HP podczas napełniania żeby zminimalizować błąd wagi czynnika. Obecnie mam starą Magneti Marelli i co roku przed sezonem kalibruję wagę,błąd wagi nie przekracza 20-30g(o ile wagi stacji kolegów są wiarygodne)
    Konto firmowe:
    Działalność własna
    Mętów 99, Lublin, 20-388
  • #20 20521705
    Ireneo
    Poziom 42  
    Posty: 7825
    Pomógł: 746
    Ocena: 2462
    majster129 napisał:
    Ireneo napisał:
    Błąd wagi 100 g a w maszynie ustawiasz z dokładnością 5g.

    No i co z tego nie znasz swojej maszyny, dalej nie ma sensu ci tłumaczyć

    A Ty znasz moją?Z tego co widzę to Tobie nie ma co tłumaczyć gdyż skalę jaką znasz to zielone pole....A tak z ciekawości,bo zapewne serwisantem stacji do klimy nie jesteś,to skąd wziąłeś teorię o dokładności 100g?😉😂😂

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem nieefektywnej pracy klimatyzacji w samochodzie Citroen C4, mimo uzupełnienia czynnika chłodniczego. Użytkownik zauważył, że po napełnieniu układu ciśnienie w części niskiego ciśnienia jest niewystarczające, a temperatura powietrza wynosi tylko 9-10°C. Uczestnicy forum sugerują, że przyczyną mogą być: niska ilość czynnika, uszkodzona sprężarka, zapchany układ lub nieszczelności. Zaleca się wizytę w serwisie, aby dokładnie zdiagnozować problem, ponieważ samodzielne pomiary ciśnienia nie są wystarczające do oceny stanu układu klimatyzacji.
REKLAMA