Cześć.
Z przyczyn sentymentalnych zabrałem się za realizację wzmacniacza w układzie jak na rysunku
Wiem, że są lepsze układy, ale padło na ten.
Wartości elementów jak na schemacie, za wyjątkiem tranzystorów w mocy - w rzeczywistości zamontowałem KD502 ze starych zapasów, a 2SD1047 dałem na schemat, żeby mi się ładne footpriny wydrukowały
Układ zmontowany i niestety jest z nim problem - gdzieś musi być błąd w układzie albo doborze wartości.
Wady elementów raczej odpadają, bo obydwa kanały zachowuję się identycznie.
Bez obciążenia wszystko działa OK - amplituda wyjściowa dochodzi do jakichś 23V i obcina w miarę równo.
Problem zaczyna się przy obciążeniu - przy 8ohm górna połówka jest obcięta przy ok 19V a przy 4ohm przy ok 10V.
W obydwu przypadkach prąd w Rx1/Rx2 wynosi ok 0,8A.
Ogranicznik prądu raczej odpada, bo to samo dzieje się przy wylutowanym tranzystorze Q4.
Co ciekawe, zjawisko nie występuje przy niskich częstotliwościach - przy 8ohm obcinanie zaczyna się pojawiać przy ok 10Hz a przy 4ohm przy ok 4Hz.
Jeżeli zewrę kondensator C4, to również przy tych niskich częstotliwościach obcina.
Ważna myślę informacja - na górnej połówce, nawet bez obciążenia, mniej więcej przy ok.10 V pojawiają się oscylacje (zarówno na zboczu rosnącym jak i opadającym). Kiedy daję kondensator 470pF między bazę a kolektor tranzystora Q6, oscylacje znikają.
Napięcie stałe na wyjściu bez obciążenia -0.15V, z obciążeniem 0V.
Napięcia na emiterach Q1 i Q2, napięcie na C5 (bootstrap), różnica napięć miedzy R11 i R12 praktycznie nie zmieniają się w funkcji obciążenia.
Nie mam już pomysłu, gdzie szukać.
Może ktoś wie?
Z przyczyn sentymentalnych zabrałem się za realizację wzmacniacza w układzie jak na rysunku
Wiem, że są lepsze układy, ale padło na ten.
Wartości elementów jak na schemacie, za wyjątkiem tranzystorów w mocy - w rzeczywistości zamontowałem KD502 ze starych zapasów, a 2SD1047 dałem na schemat, żeby mi się ładne footpriny wydrukowały
Układ zmontowany i niestety jest z nim problem - gdzieś musi być błąd w układzie albo doborze wartości.
Wady elementów raczej odpadają, bo obydwa kanały zachowuję się identycznie.
Bez obciążenia wszystko działa OK - amplituda wyjściowa dochodzi do jakichś 23V i obcina w miarę równo.
Problem zaczyna się przy obciążeniu - przy 8ohm górna połówka jest obcięta przy ok 19V a przy 4ohm przy ok 10V.
W obydwu przypadkach prąd w Rx1/Rx2 wynosi ok 0,8A.
Ogranicznik prądu raczej odpada, bo to samo dzieje się przy wylutowanym tranzystorze Q4.
Co ciekawe, zjawisko nie występuje przy niskich częstotliwościach - przy 8ohm obcinanie zaczyna się pojawiać przy ok 10Hz a przy 4ohm przy ok 4Hz.
Jeżeli zewrę kondensator C4, to również przy tych niskich częstotliwościach obcina.
Ważna myślę informacja - na górnej połówce, nawet bez obciążenia, mniej więcej przy ok.10 V pojawiają się oscylacje (zarówno na zboczu rosnącym jak i opadającym). Kiedy daję kondensator 470pF między bazę a kolektor tranzystora Q6, oscylacje znikają.
Napięcie stałe na wyjściu bez obciążenia -0.15V, z obciążeniem 0V.
Napięcia na emiterach Q1 i Q2, napięcie na C5 (bootstrap), różnica napięć miedzy R11 i R12 praktycznie nie zmieniają się w funkcji obciążenia.
Nie mam już pomysłu, gdzie szukać.
Może ktoś wie?