logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.

Venox 14 Maj 2023 17:50 1179 25
  • #1 20579937
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Dzień dobry
    Kilka lat borykam się z tym wzmacniaczem. Aż w końcu wziąłem go na stół.

    Martwa cisza w głośnikach.
    Na wyjściu
    0.020mV AC
    0.250mV DC

    Rozpocząłem prace od pomiarów napięć na wejściu. No i znalazłem nieprawidłość

    Mowa o płytce pierwszej
    Proszę patrzeć na obSzar UL1111

    Napięcia:
    -T1 7,1V —7,13V

    UL1111 numery nóżki
    1: 6,8V
    2: 0,1V
    3: 0.8V
    4: 0,1V
    7: 7.14V
    8: 0V
    9: - 0,4V
    10: 0
    11 -0,4v
    12 -0.4V
    13.-14V (powinno być 7,8V)
    14 0V

    Napięcie płytki
    1A 0V
    2A 0V
    3A -37V
    4A 0,5v
    5A 0,5v
    6A 0V

    1B 0V
    2B 0V
    3b 0V
    4B 0,5V
    5B 0V
    6B 37V


    W jednym kanale kiedyś wymieniłem UL1111 i dźwięk w głośniku był bardzo cichy. Ale 22nF wejściowy był chyba walnięty. Dalej nie sprawdzałem.

    Pytanie czy wymiana samego UL rozwiąże problem??

    Czy wymienić rezystor r4....

    Napięcie ciut obniżone bo przez żarówkę

    Proszę o pomoc i z góry dziękuje

    Schemat od w-200 ale to prawie to samo

    Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.

    Dodano po 19 [minuty]:

    Tutaj schemat blokowy od w-400
    Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.

    Dodano po 8 [minuty]:

    Pomiary pierwszej płytki od lewej, oprócz nich są jeszcze tranzystory mocy i ty tyle
    Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.
  • #2 20579972
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34194
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9317
    Venox napisał:
    W jednym kanale kiedyś wymieniłem UL1111 i dźwięk w głośniku był bardzo cichy. Ale 22nF wejściowy był chyba walnięty. Dalej nie sprawdzałem.

    Pytanie czy wymiana samego UL rozwiąże problem??
    Czyli szukasz jasnowidza, który za Ciebie sprawdzi sprawnmość poszczególnych elementów, żebyś wiedział co masz wymienić?
    Kolego, posprawdzaj te elementy i w razie ewidentnych ich uszkodzeń wymień. Ostatecznie to Ty masz ten wzmacniacz przed sobą, prawda? My nie mamy jak pomierzyć na odległość...

    Dodano po 2 [minuty]:

    Venox napisał:
    Pomiary pierwszej płytki od lewej,
    Jak dla mnie to może być w szufladzie nawet. Dla elektronika liczy się schemat - jak byś zaznaczył co to za płytka i jakie pomiary (z wynikami) robiłeś może ta informacja byłaby coś warta. A tak - "od lewej" - co można powiedzieć?
  • #3 20579983
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Schemat posiada opis dwóch płytek przedstawionych na zdjęciu przecież logiczne ze opisuje tą „od lewej” bo tylko tam jest układ. Scalony UL1111.

    Podałem napięcia bo może po nich ktoś o większej wiedzy rozpozna czy UL1111 jest sprawny. Wymieniłem kiedyś w drugim kanale - nie pomogło

    Oprócz tego UL1111
    Sprawdzone wszystkie tranzystory - sprawne
    Kondensatory
    Diody zenera
    Napięcia póki co tylko płytki od lewej. Potrafię zmierzyć te które zaznaczone na schemacie.

    No ja tracę pole możliwości co dalej robić??

    Sprawdze drugą płytkę, może coś umknęło lub coś się nie zgadza.......
  • Pomocny post
    #4 20579998
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34194
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9317
    Kolego, szukasz na ślepo. Wzmacniacz wbrew pozorom wcale nie wiele się różni od setek podobnych konstrukcji - chociażby od znanego wszystkim Eltrona. To, że na wejściu pracuje UL1111 to tylko próba "unowocześnienia" jego konstrukcji - żeby można było się chwalić że wzmacniacz zbudowany przy udziale układów scalonych - modny trend marketingowy w czasach gdy ta końcówka powstawała. Tak naprawdę to wystarczy najprostszy oscyloskop (nawet taki DSO138) i "kawałek" generatora - może być z telefony w postaci aplikacji. Podajesz sygnał na wejście i szukasz gdzie ginie.
  • #5 20580019
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Powiedzmy wykluczam po kolejki różne możliwości.
    Szukałem raczej gdzie wzmacniacz reaguje na wejście.
    Można poszukać gdzie sygnał ginie.
    Obstawiając zobaczę na której płytce ginie i to zawęzi poszukiwania.

    Dodano po 9 [minuty]:

    Na schemacie trochę po prawej od środka jest tranzystor t21 b139. I jest zaznaczone 0,8V. Po zmierzeniu jest 0.010V.
    Tutaj poszukam błędu. Może nie istnieje prąd spoczynkowy. Jego nie mierzyłem
  • Pomocny post
    #6 20580037
    BANANvanDYK
    Poziom 43  
    Posty: 7734
    Pomógł: 1163
    Ocena: 2576
    Wygląda że nie przepływa prąd przez parę różnicową, nawet nie chce dać napięcia stałego na wyjściu, sprawdź rezystor R5.
    Te dodatkowe tranzystory w UL1111 mają służyć jako diody Zenera? Pierwszy raz widzę takie zastosowanie.
  • #7 20580047
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    R5 szaleje. Impedancja kilkanaście ohm i szaleje heh góra dół.

    Wstawie taki jak ma być na schemacie
  • #9 20580072
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Po wymianie R5 pojawił się cichy jak cholera dźwięk w głośniku od 30 do 100% głośności to samo natężenie

    Dźwęk prawie na poziomie szumów

    Dodano po 5 [minuty]:

    Napięcie na nóżce 4 ul1111 to 0.110V
  • #11 20580102
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    R7 w porządku

    Jak uruchamiałem Holtona to dźwięk był zniekształcony podobnie i wystarczyło zwiększyć prąd spoczynkowy. Był wtedy bliski lub 0A

    A jak tutaj zwiększyć prąd spoczynkowy?? Nie ma niestety regulacji a wymieniłem KD503 na KD3773. Mimo to powinien działać.

    Poprawka reaguje na zmianę głośności
  • Pomocny post
    #12 20580118
    ADB-6
    Poziom 34  
    Posty: 3118
    Pomógł: 249
    Ocena: 701
    Venox napisał:
    A jak tutaj zwiększyć prąd spoczynkowy??

    D21 ;) Spadek napięcia między górną a dolną częścią sterowania stopniem mocy determinuje prąd spoczynkowy. Na Twoim schemacie jest 3,3V (sporo).
    Podejrzewam że T43 jest w obwodzie stabilizacji prądu spoczynkowego, ale obciąłeś ten fragment schematu, więc oparłem się jedynie o diodę Zenera.
  • Pomocny post
    #13 20580143
    BANANvanDYK
    Poziom 43  
    Posty: 7734
    Pomógł: 1163
    Ocena: 2576
    Rozumiem, że po wymianie R5 napięcie na emiterach pary różnicowej jest prawidłowe (–0.6...–0.8V)?
    Napięcie na końcówce 13 ile teraz wynosi?

    Jeśli dźwięk jest bardzo cichy (bez wzmocnienia) to sprawdź rezystory w sprzężeniu zwrotnym — zwłaszcza R10. Sprawdziłbym też elektrolit C6.
  • #14 20580198
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    D21 No przecież a ja szukałem tranzystora i rezystora zamiast potencjometru :D

    D21 wymieniałem kiedyś na 1n5333B

    Dodano po 15 [minuty]:

    Uszkodzony był jeszcze r17 -100ohm, wymieniłem nic nie zmieniło
    R10 sprawny
    C6 wymieniłem na nowy 470uF 50V.
    Reszta rezystorów raczej sprawna zostały ruski z napisanymi wartościami. Aczkolwiek niczego nie wykluczam

    Te uszkodzone miały paski

    Dodano po 5 [minuty]:

    R9 uszkodzony.

    Japier tu trza wszystkie rezystory sprawdzić jak nic....

    Dodano po 5 [minuty]:

    R9 wymieniłem i nadal to jest
    Dobra panowie, zamówię rezystory i wymienię jak leci.

    A mógł być jakiś tranzystor uszkodzony to by było łatwiej heh. Rezystory uszkodzone, pierwsze widzę wzmacniaczu audio
  • Pomocny post
    #15 20580560
    ADB-6
    Poziom 34  
    Posty: 3118
    Pomógł: 249
    Ocena: 701
    Venox napisał:
    Japier tu trza wszystkie rezystory sprawdzić jak nic....

    Kiedyś, za szkolnych czasów, byłem w TELPOD na wycieczce... Wchodząc na linię produkcyjną trzeba było pokonać komorę odpylającą, by po chwili zobaczyć wielką dziurę w ścianie przez którą chłop z taczką wwoził luzem cement z placu. Te rezystory OWZ nadają się na "drzwi do lasu". Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.
  • #16 20583800
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    W innych sprzętach jakie posiadam przykładowo ws304 , radmor, Fryderyk, tuner t7010. Wymieniłem rożnego typu sprzęty. Działają i nie ma problemu z rezystorami a są z różnych okresów produkcji.

    Ta elektronika w-400 mogła zostać zachlapana ponieważ są ogniska rdzy. Brak oznak wilgoci i innych.

    Rosyjskie rezystory, brązowe z napisanymi wartościami przeważnie są sprawne a tu tez uszkodzone.

    Zgaduje ze to wadliwa seria oporników lub trochę cementu z taczki chlapało na linie :D

    Pod koniec miesiąca wezmę się za wymianę
  • #17 20599962
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Trochę to kosztowało ale prawie wszystkie bo niektóre przeoczyłem rezystory. Wymienione! Nawet zwiększyłem prąd spoczynkowy dając 2 razy większa diodą chyba 6V8.

    Nadal to samo... cichy zniekształcony dźwięk.
    Panowie co dalej? Wymieniać tego UL1111?? mam 2 sztuki nowki z hurtowni.

    Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście. Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.

    Dodano po 41 [minuty]:

    A może wywalić blok ZWO ? Zabezpieczenie przed temperaturą i innymi.

    Sygnał podaje od razy na końcówki ale może wprowadza jakieś zakłócenia ??
  • #18 20600014
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34194
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9317
    Venox napisał:
    Nawet zwiększyłem prąd spoczynkowy dając 2 razy większa diodą chyba 6V8.

    Nadal to samo... cichy zniekształcony dźwięk.
    Zostaw prąd spoczynkowy w spokoju! Jeśli było tam 3,3V to tak ma być (a i tak pewnie mógłby być mniejszy). Zniekształcenia skrośne wbrew pozorom objawiają się tylko przy bardzo niewielkim sygnale i łatwiej je zobaczyć (oscyloskop) niż usłyszeć.
    Na zdjęciu nie ma tranzystorów mocy - rozumiem że podczas testów były podłączone i że są sprawne...?
    Dobrze by było mieć dostęp do oscyloskopu - można by zdecydowanie łatwiej zlokalizować problem. Wszystkie półprzewodniki sprawne? Zmierzone? Wlutowane poprawne (zgodnie ze schematem?)? Zasada jest prosta - układ fabryczny działa, więc i ten musi - pod warunkiem poprawnych połączeń i sprawnych elementów. Jeśli nie działa poprawnie - znaczy że coś jest uszkodzone. Dużo tego nie ma - sprawdzaj po kolei i porównuj ze schematem.

    I wróć do tego zenerka 3V3, bo to na pewno nie on był winny a dwukrotnie zwiększona wartość napięcia spowoduje dużo większe (zbędne!) straty mocy na tranzystorach końcowych.
  • #19 20600043
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Ogólnie gdy na początku miałem tez wzmacniacz to był przypalony r13 i spalone kilka tranzystorów mocy

    Teraz sporo rezystorów było uszkodzonych więc od strzała poszły do wymiany. Zapomniałem zamówić kilku i zostawiłem tamte oryginalne.

    Tranzystory mocy, sterujące, BC, BD140 i 139 No wszystkie sprawdziłem multimetrem za pomocą testu diody. Żaden tranzystor nie jest uszkodzony większość z wynikiem 0.500 do 0,650. Chyba ze jak dostaje napięcie to przebija...

    Diody rożnego typu sprawne

    No już tu nic nie ma... w drugim kanale zamiast BC npn dałem przypadkiem pnp i było 15V na wyjściu. Zmieniłem tak jak ma być.

    Dosłownie wszystko sprawdzone.
    Sprawdzone tranzystory mocy bo wymieniałem z KD503 na KD3773 bo takie miałem. Kupywać 12x KD503 to spory wydatek.

    Tylko UL1111 został nie sprawdzony. Może gdzieś napięcie nie dociera ale to wątpliwe bo jak ruszam płytkami to nic się nie dzieje.

    Oscyloskopu póki co nie posiadam.

    Ja wiem ze on potrzebuje 0,775V na wejściu... ale przecież przy tych 0,200V z laptopa powinen ruszyć.

    Nie wiem zostały kondensatory te miflex zielone, turkusowe zapomniałem jak się nazywają.

    Najlepsze ze w obu kanałach to samo. Nawet jak zmienię miejscami płytki. Chyba ze napięcie nie dociera na tranzystory mocy.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Sygnał podaje bezprosednio na płytki (omijam odwracanie fazy i inne, są nawet odłączone od płytek). Omijam także transformator wyjściowy. Sygnał wyjściowy prosto z... No wiadomo z czego.
  • #20 20600317
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34194
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9317
    Venox napisał:
    Dosłownie wszystko sprawdzone.
    To sprawdź raz jeszcze. Pamiętaj że to w zasadzie jeden wzmacniacz mocy - w mostku pracują dwie końcówki. Sprawdzałeś stopień odwracający fazę? W sensie; na wejście obu końcówek dochodzi sygnał z przedwzmacniacza i układu odwracającego fazę na jedną z końcówek. Dzięki temu na wyjściu wzmacniaczy też masz sygnały w przeciw-fazach względem siebie a to pozwala na osiągnięcie 4x większej mocy niż (przy takim samym zasilaniu) z jednej końcówki (pojedynczej). Jeśli uważasz, że same stopnie mocy są sprawne to jedyna opcja, że coś się porobiło właśnie w tym układzie wejściowym. Tym bardziej, że jak mówisz obie końcówki zachowują się tak samo.
  • #21 20600613
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Właśnie omijałem przedwzmacniacz i od razu ciach na wzmacniacz. Spróbuje odpalić z przedwzmacniaczem i odwracaniem fazy.
  • #22 20602498
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Panowie naprawiłem!!!! Jestem szczęśliwy jak cholera, po 6 latach albo i więcej znów gra!!

    Jednak głupi młody ja 6 lat temu zamontowałem R13 zamiast 47ohm dałem 470Kohm. Nie miałem wtedy schematu....

    Płytki są praktycznie od nowa zrobione zostały tylko oryginalne tranzystory.
  • Pomocny post
    #23 20602571
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34194
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9317
    398216 Usunięty napisał:
    Zasada jest prosta - układ fabryczny działa, więc i ten musi - pod warunkiem poprawnych połączeń i sprawnych elementów.
    No właśnie... Od tego trzeba było zacząć.
    Gratuluję naprawy!
  • #24 20602639
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    No właśnie od tego trzeba było zacząć

    A wiec podsumowanie:
    -wymienione w ciemno UL1111
    -uszkodzone losowe rezystory
    -wmontowana przezemnie nie poprawna wartość R13
    -sprawdzenie wszystkich elementów
    -dodanie pasty termoprzewodzącej
    -wymiana KD503 na KD3773

    Teraz tak myśle ze skoro są w nim KD3773 to można mu zwiększyć moc. Dowinąć kilkanaście zwojów na transformator aby napięcie zwiększyć o 10VDC. Wymienić niektóre tranzystory i rezystory. Kiedyś o tym pomyśle. Można tu zastosować zasilanie symetryczne 56VDC bez problemu.

    Końcówkę przetestuje w weekend pod basami TP118
    Będzie pracować w stereo i jak się sprawdzi to napędzać będę nią owe basy.

    Wzmacniacz można powiedzieć po naprawie i kapitalnym remoncie. Zostały tylko tranzystory i niektóre kondensatory. Jest prądożerny jak cholera.

    Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście. Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście. Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście. Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Aha poleciałem po bandzie i wszystkie rezystory to metalizowane z tolerancją 1% i 5%. Robiłem dla siebie wiec nie oszczędzałem

    Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

    A mam jeszcze jedno pytanie, jak to jest w końcu z jego mocą?

    Elektronika W-200, schemat dałem od niej, ma 2 pary tranzystorów mocy KD503 i moc 2x 100W 8ohm

    Elektronika W-400 ma 3 pary tranzystorów mocy i teoretycznie 4x 100W 8ohm czyli po usunięciu transformatora głośnikowego ile będzie miała?

    Ma jedną pare więcej kd503 i mocniejsze tranzystory sterujące, większe trafo, więcej kondensatorów zasilających i co będzie miała taką samą moc jak słabszy brat W-200?

    Ja wiem ze przy zasilaniu 40VDC cudów nie oczekuje ale ona ma bezpieczniki 8A na wtórnym. To wychodzi 640W mocy pobranej dla dwóch uzwojeń.

    Ona ma 150W 8ohm i 300W 4ohm???
    Mówimy o mocy bez transformatora glosnikowego i po rozmostkowaniu.

    Dodano po 6 [minuty]:

    W sumie dowiem się w praniu obciążenia go np 40Hz i multimetrem sprawdze napięcie. Napięcie do kwadratu podzielić przez impedancje i mamy moc.
  • #25 20606150
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Wzmacniacz mocy w-400 producenta elektronika pozytywnie przeszedł muzyczne testy. Powiem wam że przy dobrych kolumnach o efektywności 100dB/1W to te 100W przy 8ohm robi robotę! Sąsiedzi na działkach kazali przyciszyć heh. Dostroiłem wskaźniki VU, zrobiłem im osobne układy. Przy 0dB pojawia się przester przy sinusoidzie 38Hz. W lipcu biorę ją na 18stke. Myśle ze da radę ale wezmę tez zapasowy wzmak.

    Udanych wakacji! Pozdrawiam

    [img-0] Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.
  • #26 20622689
    Venox
    Poziom 10  
    Posty: 264
    Pomógł: 1
    Ocena: 53
    Wrzucam schemat od tej końcówki. Będzie kiedyś przerabiana pod zasilanie 56V DC. Heh, mocarzyk będzie mocarniejszy.
    Wzmacniacz W-400 (końcówka moc - Uszkodzone wejście.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik borykał się z problemem wzmacniacza W-400, który nie wydawał dźwięku. Po pomiarach napięć na płytce UL1111 zidentyfikowano nieprawidłowości w napięciach, co skłoniło do wymiany uszkodzonych rezystorów i kondensatorów. Po wymianie rezystora R5 dźwięk stał się cichy i zniekształcony. Użytkownik wymienił również UL1111 oraz inne komponenty, jednak problem nie ustępował. Ostatecznie, po wymianie błędnie zamontowanego rezystora R13, wzmacniacz został naprawiony i przeszedł pozytywne testy dźwiękowe. Użytkownik planuje dalsze modyfikacje, w tym zwiększenie napięcia zasilania.
REKLAMA