logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Naprawa wzmacniacza W-400: wymiana UL1111 i zamienniki KD503 na 2N3055

Patryk987 21 Wrz 2004 22:40 5196 69
Najlepsze odpowiedzi

Co trzeba sprawdzić przed wlutowaniem nowego UL1111 we wzmacniaczu W-400 i czy zamiast KD503 można dać 2N3055?

Zanim wlutujesz nowy UL1111, sprawdź przede wszystkim zasilacz, wszystkie tranzystory w jego otoczeniu oraz tranzystory sterujące i końcowe, bo przy spalonych KD503 zwykle pada też reszta stopnia [#867058][#868770][#872994] 2N3055 raczej nie jest dobrym zamiennikiem KD503, bo ma mniejsze dopuszczalne napięcie; zamiast tego sugerowano 2N3773, ale trzeba mierzyć betę i nie wkładać sztuk o zbyt małym wzmocnieniu [#867058][#867118][#867518] Naprawę najlepiej robić etapami: uruchamiać jedną końcówkę osobno, bez kolumny i bez podłączonych tranzystorów mocy, z mniejszymi bezpiecznikami albo żarówką w zasilaniu, i sprawdzić czy na wyjściu płytki jest 0 V oraz czy gałęzie zasilania są prawidłowe [#870799][#872571][#872782][#873484] UL1111 można też zastąpić układem z kilku tranzystorów, bo w środku ma ich kilka, a w praktyce padające elementy na płytkach trzeba mierzyć po kolei przed dalszym włączaniem [#867118][#874194]
REKLAMA
  • #1 866810
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    witam
    mam w domu wzmacniacz W-400 ze szkoły który wymaga naprawy
    ma spaloną końcówkę , przedwzmacniacz i niewiadomo co jeszcze
    układ ul 1111 w przedwzmacniaczu jest rozerwany na pół
    tranzystory kd 503 w jednej końcówce są spalone

    co muszę sprawdzić zanim wlutuję nowy ul 1111 bo niechciałbym żeby nowy też wybuchł i czy zamiast kd503 mogę dać 2n3055 nigdy nienaprawiałem takich wielkich wzmacniaczy i niechciałbym żeby przy naprawie spalił mi 20 tranzystorów
    z góry dzięki za pomoc
  • REKLAMA
  • #2 867058
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam

    2N 3055 raczej nie wstawiaj bo maja mniejsze napięcie.

    jeśli spalone sa KD 503 to spalone są tez tranzystory sterujące nimi (bedą to jakieś BD.. )

    W sumie to nie znam tego sprzetu wiec powiedz czy tam jest na wyjściu transformator czy nie.

    Aha no i pamiętaj wszystkie naprawy zaczynaj od sprawdzenia(naprawienia) zasilacza.

    Pozdrawiam
  • #3 867118
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Naprawę musisz zacząć od wymiany tego UL1111 na nim jest zbudowany cały układ napięciowy końcówki, może być kłopot z dostaniem tej kości, ale jak by co , to w nim siedzi tylko 5 tranzystorów, można to na upartego zrobić na piechotę, wstawiając tranzystory. I tak jak kolega Artur wspomniał, nie możesz wstawić 2N i najprawdopodobniej nawet KD502, ale możesz śmiało wstawić 2N3773 są tańsze od KD, ale koniecznie pomierz bety, lubią być po niżej 10, po niżej 20 nie wstawiaj.
    Pozdrawiam
  • #4 867518
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Z tymi 2N3773 to bym uważał są rzeczywiście tańsze ale nie kupuj takich z niebieską obwódką i grecka literą "beta" na obudowie, bo są kiepskie (pewnie dlatego kosztują 2zł).


    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 868341
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    W-400? Jakiś wymysł ludzi z Legionowa? :)

    Jeśli masz problemy ze zdobyciem UL1111 (to były układy zawierające cztery lub pięć tranzystorów, nie pamiętam) to mam nowe tak BTW.
  • REKLAMA
  • #6 868389
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    mam 2 ul 1111 nielutowane znalazłem je gdzieś w kupie innych scalaków
    w tym wzmacniaczu są 4 radiatory i na każdym po 3 kd503
    na wyjściu jest 100V i 1A na kanał (są 4) czy ten wzmacniacz pracuje w mostku? bo napięcia w zasilaczu to jakieś 40-50V
    na jednym radiatorze jest wymieniony kd503 na 2n3772 i gdy wyciągnę ten radiator z soltu to wzmacniacz się włancza i bezpieczniki niewybuchają ale dioda "awaria" się pali chyba napewno przez ul 1111 - i właśnie tu tkwi problem jaka była przyczyna wybuchu tego układu bo jeśli wlutuję nowy to niechciałbym żeby odrazu spodkało go to samo a boję się coś grzebać przy tej płytce jak coś pójdzie nie tak to żebym sobie pokoju niespalił :]

    dzięki za pomoc
  • #7 868490
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    Sprawdz jakie jest napiecie zasilania tego UL1111.
  • #8 868563
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Na suneła mi się myśl, że jeżeli to jest 400W i na KD to musi to być układ mostkowy, bo w innym wypadku, nie jest to możliwe, a jeżeli tak, to musisz każdą końcówkę uruchamiać z osobna, bo inaczej będziesz miał poważny problem z uruchomieniem tego. Napisz coś więcej o tym wzmacniaczu, czy to jest mono, jakie jest zasilanie tego, ile tam tych końcówek itd.
  • #9 868694
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    to jest mono ma 4 radiatory na każdym po 3 kd jeden radiator . na każdym radiatorze tranzystory są zlutowane do siebie bazami i kolektorami a emitery są przylutowane do rezystorów 0.33oma których końce są też ze sobą zlutowane w stopniach sterujące to 2 wyciągane płytki na każdej jest bdp295 i bdp296 na radiatorach oraz bd139 i bd140 i parę rezystorów
    są jeszcze 2 płytki z dużąilością elementów i tymi ul1111 oraz dwoma bd139 i dwoma bd140 jest jeszcze trzecia płytka z przekaźnikiem dwoma tranzystorami potencjometrami i innym dziadostwem:]

    zaryzykowałem i wymieniłem ul1111 na nowy i na szczęście niewybuchł ale wzmacniacz nadal niegra
    a lampka "awaria" się niepali niewiem co może być wintego winą

    zapomniałem jeszcze dodać że na wyjściu jest transformator
  • #10 868770
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    To jest na pewno układ mostkowy, chcąc to naprawić to musisz podejść do tego fachowo, albo cię zima zastanie. Spróbujemy uruchomimy to po kolei, odpowiadasz krótko i na temat i stosujesz się ściśle do moich poleceń. Chcę wiedzieć czy posiadasz miernik i czy umiesz sprawdzić miernikiem tranzystory, jeżeli tak to sprawdzasz wszystkie kadeki po kolei i tranzystory na płytkach, te BD 139 140 295 i 296 wszystko co jest na płytce i odpisz co i jak.
  • #11 868780
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    niemam miernika ale bez miernika też je sprawdzę albo sobie jakiś tester zrobię
  • #12 868787
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    niemam miernika ale bez miernika też je sprawdzę albo sobie jakiś tester zrobię


    sorki że jakoś tak 2 razy się zrobiło jeśli można to proszę o usunięcie tego drugiego posta

    to mogą być te BDP-y walnięte bo na jednym radiatorze jest wypalony ślad jak by ktoś zrobił kiedyś przypadkowo zrobił zwarcie pomiędzy nim a masą za pomocą wkrętaka :]
  • #13 868849
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 868860
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Ja chętnie Ci kolego pomogę to naprawić, ,,ale żadne takie, ja spróbuje”koniecznie miernik, bo na język pomiarów nie zrobisz, pożycz sobie jakiś miernik i niech Ci od razu wytłumaczą w jaki sposób sprawdzić tranzystor, to na pewno coś zdziałamy, załatw coś i się odezwij.
    Pozdrawiam
  • #15 868926
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    wiem jak sprawdziś tranzystor a najtańsze mierniki u mnie w mieście są po 70zł ale dzisiaj itak jóż nic niezrobię bo muszę się z niemca uczyć bo będzie druga pała jótro się za to zabiorę
    dzięki za pomoc
  • REKLAMA
  • #16 868993
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Jak Ci szkoła dała wzmacniacz do naprawy, to na pewno i miernik Ci pożyczą, to że umiesz sprawdzić tranzystor bez miernika, to nie wystarczy, trzeba przecież pomierzyć napięcia, a na samym końcu trzeba ustawić prąd spoczynkowy i jak to zrobisz. Nie gniewaj się ale bez miernika nie ma szans tego naprawić.
  • #17 869036
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    ja pojadę do jakiegoś więkrzego miasa to sobie miernik kupię ale narazie to trzeba kombinować z tym co się ma narazie sprawdzę czy te tranzystory wogóle działają a potem się kupi miernik i sprawdzi resztę
  • #18 869314
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    A w Twoim mieście nie ma bazarków??

    Na bazarku mozna kupić miernik za ok. 20zł, nie jest to rewelacja ale do tego co musisz zrobić napewno wystarczy.

    pozdrawiam
  • #19 870514
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    ok mam miernik kupiłem we "wszystko po 5zł" :]

    odkryłem coś dziwnego - przy wyciągniętych tranzystorach na kabelkach od emitera i kolektora w 1 solcie jest nap 40V w 2- 40V w 3- 80V i w 4- 0V - i oco chodzi ??? czy napięcia nie powinny być takie same na każdą trójkę tranzystorów?????????
  • #20 870625
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Gdzie to takie tanie mierniki sprzedają, też bym sobie kupił. Po wyjmuj bezpieczniki z wtórnego i przemierz zasilacz, muszę wiedzieć czy to jest zasilanie symetryczne, czy pojedyncze. Czy przemierzyłeś tranzystory końcowe, sprawdź czy nie mają przebicia do masy.
  • #21 870661
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    jak w mierniku ustawię na stały to ma +-36v a jak na zmienny to +-70v
  • #22 870727
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    No widzisz i już wiemy na czym stoimy, ten wzmacniacz ma 240W w sinusie przy 4 Ohm, nie odpowiedziałeś na moje pytanie , czy sprawdziłeś tranzystory końcowe, sprawdź też na płytkach, to ważne, wykonuj moje polecenia do końca, bo inaczej nas zima zastanie.
  • #23 870747
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    kd305 są sprawne
    bdx 394 też są sprawne

    transformator sieciowy to TS-1100
    a głośnikowy to TS-400
    ta liczba po TS to moc tego trafa?
  • #24 870799
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Dlaczego nie piszesz że to jest wzmacniacz z radiowęzła z linią. na czas uruchamiania musiałbyś się rozpiąć z tą linią, wystarczy jak odepniesz jeden koniec z transformatora, ale z pierwotnego, to co idzie do wzmacniacza. Uruchamiamy jedna końcówkę, wstawisz bezpieczniki mniejsze niż tam są, tranzystorów końcowych nie podpinasz żadnych, podepnij płytkę i zrób pomiar napięć na gałęziach + _ i zmierz na wyjściu tej płytki, tam powinno być 0 i napisz co i jak. Żadnych kolumn
  • #25 870801
    Jon-X
    Poziom 28  
    Posty: 1276
    Pomógł: 55
    Ocena: 23
    Tak, pierwsza liczba po TS oznacza moc transformatora, dalsze liczby różnią się dla różnych producentów, więc szczegółowych danych należy szukać w katalogach.
  • #26 872565
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    które płytki ma odłączyć??
  • #27 872571
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Obojętnie którą, od którejś musimy zacząć, zobacz czy na niej są napięcia zasilające i czy na wyjściu jest 0 czy jakiej napięcie, tranzystorów mocy nie podłączaj.
  • #28 872590
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    czyli mam włożyć płytki z tranzystorami które sterują tranzystorami mocy?
    a płytki przewzmacniaczy też włożyć?

    a może usterka jest winą kabli może najpierw posprawdzam kable
    właśnie znalazłem jeden urwany
  • #29 872627
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Przed wzmacniacze mogą być one niczemu nie przeszkadzają, mam nadzieje że już wszystkie tranzystory na płytkach posprawdzałeś
  • #30 872721
    Patryk987
    Poziom 17  
    Posty: 343
    Pomógł: 4
    Ocena: 20
    wyciągnołem wszystkie płytki pomierzyłem zasilanie i wszystko wyglądało ok
    włożyłem płytki z tranzystorami sterującymi pomierzyłem napięcia na miejscach w których podłączone powinny być transystory mocy i wyszło mi że pomiędzy bazami i emiterami niema napięcia a pomiędzy kolektorem a bazą lub emiterem jest
    więc wszystko wygląda dobrze

    podłączyłem tranzystory mocy i na wyjściu jest 0V
    bespieczniki mam 0.5A

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy naprawy wzmacniacza W-400, w którym uszkodzeniu uległy końcówki mocy, przedwzmacniacz oraz układ UL1111. Wymiana UL1111 jest konieczna, jednak przed jej montażem należy dokładnie sprawdzić zasilanie i stan pozostałych tranzystorów sterujących (BD139, BD140, BDP295, BDP296) oraz końcówek mocy (KD503). Zaleca się unikanie zamienników 2N3055 ze względu na niższe napięcie, lepszym wyborem są tranzystory 2N3773, pod warunkiem sprawdzenia ich wzmocnienia prądowego (beta). Wzmacniacz pracuje w układzie mostkowym, ma cztery radiatory z po trzy tranzystory KD503 na każdym, a na wyjściu znajduje się transformator. Podczas naprawy ważne jest stopniowe uruchamianie poszczególnych końcówek z osobna, stosowanie bezpieczników o odpowiednim natężeniu (np. 0,5A) oraz pomiar prądu spoczynkowego (ok. 50mA). W przypadku braku miernika zaleca się jego zakup, gdyż bez pomiarów napięć i prądów naprawa jest utrudniona. Wymiana uszkodzonych tranzystorów i scalaków na odpowiednie zamienniki (np. BC238 zamiast BC309) pozwoli przywrócić działanie wzmacniacza. Transformator sieciowy TS-1100 i głośnikowy TS-400 są elementami zasilania i wyjścia, przy czym transformator TS-400 jest potrzebny do pracy w radiowęźle, ale można go wyjąć, jeśli wzmacniacz nie będzie podłączony do linii. Zaleca się ostrożność przy doborze impedancji głośnika (minimum 4 Ω, nie eksperymentować z 2 Ω) oraz stosowanie zabezpieczeń na wyjściu, np. bezpieczników lub żarówek 100W jako zabezpieczenia przed zwarciem. Wzmacniacz ma moc około 240W przy 4 Ω, a transformator sieciowy o mocy 1100W zapewnia odpowiednie zasilanie. Podniesienie mocy wzmacniacza wymaga wymiany transformatora na mocniejszy i odpowiedniego doboru elementów.
REKLAMA