Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic odbiornik na 150-155 MHz

socket 25 Lis 2005 18:39 2633 12
  • #1 25 Lis 2005 18:39
    socket
    Poziom 12  

Jak zrobic odbiornik na 150-155 MHz na ze starego radia lub on nowa proszę o pomoc.

0 12
  • Pomocny post
    #2 25 Lis 2005 19:09
    Preskaler
    Poziom 37  

Najprościej to posłużyć się schematem odbiornika na pasmo amatorskie 2m (144MHz) . Te kilka megaherców do góry to już nie problem, można przestroić. W zasadzie to wszystkie (prawie) odbiorniki można do tego celu wykorzystać (od toru p.cz. aż do głośnika) dobudować tylko trzeba głowicę. Może dało by się zastosować tutaj zintegrowaną głowicę telewizyjną i trochę ją przestroić? Nic nie piszesz o jaki to konkretnie odbiornik chodzi ale zakładam, że FM. Jeśli to ma być "wąskie" FM to lepiej jest zrobić odbiornik z podwójną przemianą (10,7MHz i 465kHz). Była gdzieś na tym "Forum" dyskusja na podobne tematy.

0
  • #3 25 Lis 2005 20:38
    medicb
    Poziom 28  

Poszukaj na google, gdzieś jest opis jak przestroić radio "Beskid"

0
  • #4 26 Lis 2005 02:06
    Fla
    Poziom 11  

kolego masz ochotę napaść na pociąg towarowy ? :D

0
  • #5 26 Lis 2005 09:55
    medicb
    Poziom 28  

No co ... duży skok na węgiel, zima idzie :D hehe

0
  • #7 26 Lis 2005 13:17
    r_dziurek
    Poziom 11  

W zasadzie to tak jak napisał Preskaler najlepej popatrzec po gotowych schematach radiotelefonów na pasmo 2m i nie tylko.
    Zastosowac można tanie i łatwo dostępne układy jak np MC3361 czy MC3357 , na pierwszą pośrednią np NE612 , do tego wzm wcz na np BF966
    albo BFR91. Jest dużo możliwości. Można też pójśc całkiem na łatwizne i zrobic na MC3362.
    Niestety jast to wąskie FM i wypada dac synteze co by się przełączac między tymi dziewięcioma kanałami szlakowymi. Oczywiście pociąga to za sobą koniecznoś zastosowania mikrokontrolera który bedzie sterował syntezą ale za to można wtedy dac wyświetlacz podający numer kanału.
    No i jeszcze pozostaje kwestia czy ma to by stacjonarne czy przenośne bo jeśli przenosne to należy zastosowac układy o niskim napieciu zasilania i małym poborze prądu co by nie targac na plecach wielkich akumulatorów.
    Zbudowanie takiego odbiornika o zadowalających parametrach nie jest takie proste i może przerosnąc możliwości kogoś kto nigdy w takie rzeczy sie nie bawił.

Pozdrawiam !

0
  • #8 26 Lis 2005 13:51
    IjeSJot
    Poziom 27  

Ale pasmo pkp to nie tylko kanaly szlakowe. Sporo sie dzieje rowniez miedzy 153 a 155MHz, tam znajduja sie kanaly manewrowe i nie tylko bo jeszcze inne firmy zwiazane z koleja. W Warszawie, w tym pasmie rowniez pracuje metro. Latwiej wykorzystac fabryczny radiotelefon z tego pasma, np murzynek czy 3001 bo mozna dobudowac jakas synteze. Poza tym odbiornik radiofoniczny ma zbyt szeroka p.cz (to sprawi ze korespondencja bedzie odbierana bardzo cicho) i nie posiadaja blokady szumow co sprawi ze sluchanie bedzie bardzo uciazliwe bo niestety transmisje sa krotkie i zaleznie od regionu niezbyt czeste.

0
  • #9 26 Lis 2005 14:02
    r_dziurek
    Poziom 11  

A czy Kolega IjeSJot posiada może jakiś wykaz tych kanałów między 153 a 155 MHz ? Bardzo by mnie to interesowało.

Pozdrawiam !

0
  • #10 27 Lis 2005 08:43
    IjeSJot
    Poziom 27  

Posiadam, ale dla swojego regionu. Niestety w tym zakresie nie ma stalych kanalow jak w zakresie 150MHz. Czestotliwosci sie roznia w kazdym rejonie kraju. W kazdym wiekszym miescie sa kanaly manewrowe ale niestety nie sa one stale jak kanaly szlakowe.

0
  • #13 28 Lis 2005 18:44
    telrad
    Poziom 21  

Mi tam działa :) zrobiłem sobie ale tarabana starego i odbieram tutejszą agencję ochrony z częstotliwości 154 MHz, gdzieś to jest pośrodku skali. Z prawej stare 66MHz mam żeczywiście górny zakres ukf. Z lewej to nie wiem, nic nie odebrałem więc nie potrafię powiedzieć do jakiej częstotliwości mam odbiór.

0