Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio na 150 MHz

28 Gru 2005 18:19 3074 14
  • Poziom 10  
    Witam!

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość :)

Chciałem zwykłe radio 88-108 MHz przerobić na 150 MHz. Jakiego konwertera użyć? Czy to na 100% będzie działało? Jakie są inne metody przerobienia lub zbudowania od podstaw radia na 150 MHz?

Pozdrawiam
    Piotrek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Najtaniej wyjdzie kupić gotowy radiotelefon f-my Radmor z tego pasma na Allegro. Jak Ci zależy na płynnym przestrajaniu to na początek możesz zrobić VFO na UL1202 a w przyszłości pokusić się o zrobienie syntezy np. ze strony Jarka SP2SWJ.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A więc tak witamy :)
    Zwykłego radyjka nie przestroisz na 150 MHz.
    Tak jak mówisz nalezy użyc konwektera.
    Będzie działać na 100% dobrze wykonane :)
    Inne metody, można wziąść starego poczciwego radmora 3001 który chodził na 150 MHz.
    Od podstaw możesz ze schematu które są ogólno dostępne w necie :)

A teraz moje pytanie: Po co ci radio (czyli urządzenie odbierająco-nadające) na tą częstotliwość tam nie ma nic ciekawego do nasłuchów i nadawać nie można?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    na tych czestotliwosciach kolej pracuje.
  • Poziom 26  
    Zwykle radio nie bedzie odbieralo radiotelefonow kolejowych, zwykle radio ma FM szeroki, a w radiotelefonach uzywa sie FM-u wąskiego.
    Najlepszym rozwiazaniem do posluchania tych stacji bedzie zakup demobilowego rdaiotelefonu z tego pasma (jest ich masa i tanio) albo zakup skanera. Do sluchania trzeba miec duza i wysoko zainstalowana antene zeby bylo cos dalej slychac. Z recznego radyjka bedzie slychac tylko lokalnie oczywiscie pod warunkiem ze bedziesz na odpowiednim kanale.
  • Poziom 27  
    kriss51 - też pisze że nie ma nic ciekawego przynajmniej z mojego pkt widzenia :]

sp8gsc - nie trzeba wysoko postawionej anteny jeżeli mieszka się koło pkp :)

Pozdrawiam i czekamy co stwierdzi autor :)
  • Poziom 10  
    Gimof pisze, że będzie działać, sp8gsc, że nie będzie - nie wiem kogo słuchać :)

Jesli chodzi o kupno, to wystarczy mi najzwyklejszy skaner, ale takie na Allegro są od 150zł w górę :/

Co radzicie?
  • Poziom 33  
    sp8gsc napisał:
    Zwykle radio nie bedzie odbieralo radiotelefonow kolejowych, zwykle radio ma FM szeroki, a w radiotelefonach uzywa sie FM-u wąskiego.
    Najlepszym rozwiazaniem do posluchania tych stacji bedzie zakup demobilowego rdaiotelefonu z tego pasma (jest ich masa i tanio) albo zakup skanera. Do sluchania trzeba miec duza i wysoko zainstalowana antene zeby bylo cos dalej slychac. Z recznego radyjka bedzie slychac tylko lokalnie oczywiscie pod warunkiem ze bedziesz na odpowiednim kanale.

Działać będzie, tylko z uwagi iż w sieci pociągowej PKP maksymalna dewiacja wynosi 5 kHz, w przestrojonym (lub z konwerterem) "normalnym" radiu będzie stosunkowo cicho słychać, bo maksymalna dewiacja dla stacji radiofonicznych UKF-FM wynosi 75 kHz. I dla takiej dewiacji zbudowano demodulator w "normalnym" radiu.
  • Poziom 28  
    SP8GSC - zachęcasz ludzi do słuchania PKP ?? A nie lepiej, żeby nie tracili czasu na takie bzdury i od razu się wzięli za CW na 80-tce ?
  • Poziom 11  
    Witam a ja mam CB z niemiec i 80 kanałów - jak włącza sie to CW? to jakiś bip?
  • Poziom 26  
    SQ9MEM napisał:
    SP8GSC - zachęcasz ludzi do słuchania PKP ?? A nie lepiej, żeby nie tracili czasu na takie bzdury i od razu się wzięli za CW na 80-tce ?

Przeczytaj jeszcze raz co napisalem i nie zdawaj glupich pytan - tam nie bylo zadnego zachecania. Dobrze wiesz do czego zachecam. I Ty rowniez mozesz do tego samego zachecac skoro uzywasz nicka SQ9MEM.
    Gwoli scislosci znajomosc cw przez krotkofalowcow jest potrzebna z dwoch powodow.
    1. Zeby uzyskac pozwlenie 1 kategorii (jak zapewnie wiesz do pracy na 80m nie jest potrzebne posiadanie takiego pozwolenia - wystarczy 2 kategoria)
    2. Zeby robic wiecej ciekawych lacznosci przy uzyciu mniejszej mocy i prostszych anten - ale oczywiwcie zeby to robic oprocz znajomosci alfabetu Morse'a nalezy jeszcze posiadac dosc wysokie umiejetnosci operatorskie, wiec wielu z tego rezygnuje i zadowala sie 2 kategoria i znacznie mniejsza liczba ciekawych lacznosci na ssb - przewaznie zreszta krajowych.

Ten post stanowi odpowiedz na zadane pytania, a poniewaz zawiera informacje ktore moga sie komus przydac zostal umieszczony tutaj, a nie wyslany na PW.
    A teraz na temat. (Cw nie ma nic wspolnego z tym tematem )

Konwerter do zwyklego radia oczywiscie bedzie dzialal, ale jak napisali koledzy modulacja bedzie bardzo cicha - wlasciwie nie do odbioru. Dlatego napisalem ze nie bedzie odbieralo radiotelefonow kolejowych.
    Nie twierdzilem ze nie bedzie w ogole dzialalo - to jest roznica.

Dodano po 4 [minuty]:

gruby_olek napisał:
    Witam a ja mam CB z niemiec i 80 kanałów - jak włącza sie to CW? to jakiś bip?

CW to jest telegrafia. Rozporzadzenie w sprawie uzywania CB nie przewiduje mozliwosci uzywania CW na CB. Ci ktorzy to robią robia to nielegalnie. (i z mojego punku widzenia najzupelniej bezsensownie skoro moga uzyskac pozwolenie i uzywac legalnie na pasmach amatorskich)
  • Poziom 28  
    hehe - ale dyskusja się rozwinęła... a ja dodam, że na 150MHz można poza koleją posłuchać sobie pisków i chrumkań sowieckich satelitów wojskowych... tylko, że ciort wie jak zdekodować z nich sygnały.... to są podobno satki radzieckiego GPSa czy coś w tym stylu....
  • Poziom 10  
    Ale czy kanały 150MHz nie będa pookrywały się z kanałami na 88-108MHz? Nie chcę, żeby podczas słuchania kanału R1 w tle słychać było np. Radio Maryja :)
  • Poziom 28  
    Przy blisko umiejscowionych silnych nadajnikach z zakresu 88-108 - taka możliwość jak najbardziej prawdopodobna (to jest wada konwerterów). Jeśli bardzo Ci zależy na tylko tym zakresie to tak jak wspominali koledzy - radmor za kilkadziesiąt PLN - jeśli chciałbyś posłuchać czegoś więcej to chociażby najtańszy skaner radiowy by ci się przydał :o)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    PKP we wrocku likwiduje radiotelefony typu FTH-2010 - może od nich sobie nabędziesz. 2szt u kolegi już śmigają.