Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stopniowo zapalajaca sie dioda Led. Jak to zrobic ???

28 Lis 2005 19:02 2967 15
  • Poziom 10  
    Witam!!
    Chcę uzyskać efekt powoli zapalającej się dody. Może macie jakiś shemat, pomysł jak to zrobić??
    Dzięki
  • Poziom 14  
    A co chcesz uzyskac? Chcesz ze dopiero po 30sec. zapali sie dioda ? Czy migajaca co jakis czas?
  • Poziom 10  
    Chcę uzyskac to aby dioda przy włczniu przez ok 5s powoli się zapalała(rozjaśniała) az do maksymalnej jasności.
  • Poziom 42  
    Wuel napisał:
    Chcę uzyskac to aby dioda przy włczniu przez ok 5s powoli się zapalała(rozjaśniała) az do maksymalnej jasności.
    I co dalej?
  • Poziom 14  
    To nic nam nie mowi :) Przynajmiej mnie. Mam rozumiec ze chcesz zeby dioda sie zapalala z opoznieniem ?
  • Poziom 34  
    Plik led_zap przedstawia chyba najprostszy układ powolnego zapalania diody.Dioda 1N4148 to w rzeczywistości dioda LED,dla symulacji przyjęto normalną diodę. Plik led_zap1 pokazuje prąd diody po włączeniu. R1,C1 wyznacza stałą czasową,czyli stała będzie taka sama gdy np dwa razy zwiększymy R1 i dwa razy zmniejszymy C1. Prąd narasta eksponencjalnie, aby uzyskać liniowy przyrost,układ się komplikuje.
    V2=12V
  • Poziom 17  
    a gdyby pójść dalej i chcieć aby dioda po max rozświetleniu powoli gasła to co należy zrobić?
  • Poziom 34  
    heyka napisał:
    a gdyby pójść dalej i chcieć aby dioda po max rozświetleniu powoli gasła to co należy zrobić?

A w którym momencie ma zacząć gasnąć? Jeżeli włączysz diodę między R1 i kolektor Q1 to po włączeniu zasilania dioda zaświeci i zacznie gasnąć. Trzeba jednak zmienić R1 i odpowiednio C1.Przy R1=10k dioda b. słabo świeci.
  • Poziom 10  
    Te dwa tranzystory sa takie same tak ?? Tam na tym schemacie
  • Poziom 34  
    Takie same,praktycznie dowolne tranzystory typu NPN.
  • Poziom 42  
    ... ale i tak niezadziała. Dioda po włączeniu nigdy nie będzie wygaszona
  • Poziom 34  
    oj napisał:
    ... ale i tak niezadziała. Dioda po włączeniu nigdy nie będzie wygaszona

Dziwne. Na kondensatorze po włączeniu zasilania występuje stan nieustalony - stanowi on zwarcie.Popatrz na wykres symulacji.Dla t=0 I=0. Obwód ładowania kondensatora C1 to Uzas,R1,C1, złącze baza-emiter,masa.
    Jeżeli piszesz że nigdy po włączeniu nie będzie wygaszona, to to uzasadnij, bo bez tego możesz kogoś wprowadzać w błąd.
  • Poziom 29  
    Witam - niedawno podałem jak to bardzo prosto zrobić - rysowałem układ do powolnego rozjaśniania/gaszenia diody - jak chcesz generatorek popwoli rozjaśniakący / zapalająsy diodę cyklicznie to wystarczy do wejścia podpiąć np. NE555 albio inny generator.

link do tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2042905#2042905

Dodano po 1 [minuty]:

PS

ed-ek napisał:
    Na kondensatorze po włączeniu zasilania występuje stan nieustalony - stanowi on zwarcie

"zwarcie" to jest stan ustalony
  • Poziom 34  
    prokopcio:
    Jeżeli piszę że w momencie włączenia występuje stan nieustalony, to oznacza że kondensator zaczyna się ładować zgodnie z zależnością:
    U(t)=Uzasil*(1-exp(-t/(R*C); t->czas
    i w chwili t=0 U(t)=0 co jest odpowiednikoem zwarcia kond. w chwili t=0.
    Stan ustalony wystąpi dla t=infinite, a przyjmuje się że dla t=1/(R*C)
  • Poziom 29  
    już wiem o co Ci chodzi - za dużo o słowa - "w momencie włączenia " bo wtedy jest zwarcie i koniec, chodzi Ci o to, że ogólnie (zanim się naładuje) to jest stan nieustalony i z tym się zgodzę... mi chodziło o to, że stan nieustalony to jest taki, że nie wiadomo co tam może być a w momencie włączenia jest "zwarcie" i my to wiemy....
  • Poziom 36  
    Odkope, znalazłem taki układzik jak w temacie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1327095.html

Stopniowo zapalajaca sie dioda Led. Jak to zrobic ???

1. Czy zmiana rezystora R2 na większy wydluzy czas "wlaczania" się zarowki do pelnego swiecenia?
    2. Co da zmiana oporu R1?
    3. I co da zmiana tranzystora na większy/mniejszy?
    4. Da się przerobić układ aby uzyskac jakiś większy zakres czasu "palenia" się zarowki i "gaszenia"? Może potencjometr?
    Uklad by pracować w samochodzie pod napięciem 12V.