Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz Laboratoryjny-Jak zrobić?

smyko 10 Apr 2003 23:59 7460 8
    smyko
    Level 13  
    Potrzebuję schematu zasilacza o regulowanym napięciu 2-30V i z reg. prądu w zakresie od 1-20A.
    Z góry dziękuje!!!
    smyko(malpa)poczta.fm
    Bolo
    Level 12  
    W literaturze a nawet na elektrodzie jest duzo schematów,moze nie kazdy ma 20 A ale mozna je przeciez podkręcić
    Jeśli to będzie zasilacz nieimpulsowy to w elemencie regulacyjnym wydzielac się będzie w skrajnym przypadku ponad 600W jezeli nie zrobisz odczepów,więc proponował bym ci to zrobic na IGBT .Kupiłem na wolumenie z demontarzu za 10zł IGBTa 1200V 400A 2400W (MG400Q1Us41)i zrobiłem sobie zasilacz regulowany 0-30V 100A .Pomiar U I na icl7107 ,i na prawde działa stabilnie.Elektronike oparłem o fabryczny zasilacz labolatoryjny ZST-1,
    W niektórych momentach nawet go uprościłem bo IGBTy naprawde łatwo się steruje,dał bym ci schemat ale nie mam teraz skanera,jak nic nie znajdziesz to najwyzej daj znać to coś wymyślimy.
    CKsrv
    Level 32  
    Witam
    Ja sobie kiedys zrobilem na szybkiego w oparciu o L200 zasilany jest on z 7824 (podlaczonego do 50V DC) zeby mu nic nie padalo napiecie jak sie obciązy troche. L200 ma dołączone 3x 2N3055.
    Taki patent dziala dosc stbilnie i jest niedrogi calkiem ale zalezy co Ty chcesz zasilac :) mi nie starcza zakresu A w metexie. Ciepło jest !!! tylko metalowe obudowy azurowe.
    Czesiek
    Level 28  
    Może się przyda moja rada co do utrzymywania napięcia na obciążeniu przy dużych prądach. Należy wyprowadzić pomiar napięcia wyjściowego dla regulatora osobnymi (cienkimi) przewodami do zacisków urządzenia zasilanego. Ten manewr eliminuje wpływ przewodów zasilających (spadek napięcia na nich) na stałość napięcia na obciążeniu. :wink:
    CKsrv
    Level 32  
    Podstawą jest oczywiście Odpowiedni przekrój przewodów ( wewnątrz zasilacza i poza nim). Do swojej kostrukcji użyłem przewodów z miedzi beztlenowej nie pamietam przekroju ale tak na oko fi około 6mm.
    Wcześniej miałem około 0,8V spadku na przewodzie w zasilaczu już przy 10-15A.
    kloszi
    Level 21  
    A po co ci taki zasilacz ??
    Przecie to będzie spawarka :) ,jeżeli cos zewrzesz w układzie to wszystko z dymem pujdzie łącznie ze ścierzkami
    po drugie taki zasilacz będzie cieżki i nieporęczy
    a po trzecie nigdy takich prądów się nie używa (max 5A).Najlepiej zrób zasilacz na LM317 ,Jest to bardzo prosty układ który każdy potrafi zmontować do tego dołuż jakiś woltomierz i amperpmierz cyfrowy i masz porządny zasilacz . Ja jeszcze w swoim mam bezpiecznik elektroniczny opisany kiedyś w EP (BUZ10.... i cos tam jeszcze)
    CKsrv
    Level 32  
    Przydaje sie jak Ci sie skonczy akku w wiertarce - bierzesz wtedy zasilacz i dalej :)
    serwis
    Level 37  
    Poszukaj po likwidowanych zakładach lub oddziałach terenowych; często mają do upłynnienia zasilacze Z3020 0,1-30V/0,2-20A.Za niewielkie pieniądze możesz to nabyć, rzedu 200-300pln.Osobiscie używam takich zasilaczy, sprawują się bardzo dobrze, skuteczne ograniczenie prądowe, napięcie regulowane skokowo co 0,1V.Poprostu nie opłaca się tego tworzyć od początku.