Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakim lakierem malowac płytki drukowane

29 Lis 2005 15:54 8175 11
  • Poziom 15  
    Witam:
    Mam problem z malowaniem wytrawionych płytek drukowanych.Nie chodzi mi o malowanie kalafonią tylko o coś co nadaje kolor.PLASTIK 70 RED jest do tego ale z tego co się dowiedziałem jest już nie produkowany.Gdzieś w sklepie elektronicznym w necie wcisneli mi URETHAN ale niestety (kolor ani to czerwony ani to brązowy i na dodatek matowe >>świństwo<<.Jeżeli ktoś wie czym pomalowac płytkę aby ładnie wyglądała to prosze o podpowiedź.Przecież robią ładne niebieskie, zielone czy czerwone płyteczki z połyskiem wiec jest sposób.

Za kazdą odpowiedź dziękuję i pozdrawiam.

Można pisać emes1973(malpa)o2.pl i GG 3315004
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    To co jest na płytkach (ten lakier zielony) to się chyba nazywa soldermaska i jest raczej bardzo ciężka do wykonania w warunkach domowych, o ile wogóle jest wykonalna.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeśli zależy ci tylko na kolorze , a nie na wytrzymałości powłoki to wystarczy zabarwić lakier kalafoniowy (spirytusowy roztwór kalafonii) . Dostępne są rozpuszczalne w spirytusie trwałe barwniki lecz najprostszym rozwiązaniem będzie zabarwienie odpowiednim kolorem za pomocą zwykłego atramentu który właśnie takie barwniki zawiera . Dodatkową zaletą będzie doskonała lutowalność tak pokrytych ścieżek w razie potrzeby .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 15  
    Witam i dziękuję za odpowiedź.
    Błędy to efekt pośpiechu w pisaniu za co przepraszam, żeczywiście nieładnie to wygląda.

A co do płytek to można było kupić kiedyś spray PLASTIK 70 RED.Może jest jakiś środek jeszcze którym można tą płyteczke zrobić aby wyglądała estetycznie no i kolorowo.

Pozdrawiam.

Dodano po 4 [godziny] 56 [minuty]:

dual napisał:
    Jeśli zależy ci tylko na kolorze , a nie na wytrzymałości powłoki to wystarczy zabarwić lakier kalafoniowy (spirytusowy roztwór kalafonii) . Dostępne są rozpuszczalne w spirytusie trwałe barwniki lecz najprostszym rozwiązaniem będzie zabarwienie odpowiednim kolorem za pomocą zwykłego atramentu który właśnie takie barwniki zawiera . Dodatkową zaletą będzie doskonała lutowalność tak pokrytych ścieżek w razie potrzeby .

Powiedz jakie miałeś na myśli barwniki pisząc Dostępne są rozpuszczalne w spirytusie trwałe barwniki

Coś bliżej chciałbym się w tej dziedzinie dowiedzieć.

Dzięki za odpowiedź.:D

Dołączam jeszcze zdięcie płytki którą wykonałem w warunkach domowych i myślę że nie są złe a kolorek poprawił by wygląd.Jak poeksperymentuje z tym atramentem co pisałeś i mi to wyjdzie to sie pochwalę efektem. Zdięcie może nie jest wysokiej jakości ale widać że ścieżki są cieńkie i wyraźne (niepodtrawione).
  • Poziom 15  
    Mam jeszcze pytanko, w czym najlepiej rozpuszczać kalafonię? w denaturacie czy rozpuszczalniku.Na moje to bez rużnicy ( i w tym i w tym się ładnie rozpusza) ale może jakieś skutki uboczne wystapią po jakimś czasie.

Aha zapomniałem dodać że chcę sprubować z atramentem jak to wyzej kolega napisał.
  • Poziom 22  
    emes1973 jaką metodą wykonywales te plytki ?? termotransferu z papierem czy folią ??? a moze metodą fotochemiczną ???
  • Poziom 15  
    Darrrrek płyteczki robiłem metodą termotransferową na papierze, i nie zamierzam zmieniac metody, jest super pod warunkiem że się ją opanuje.A dlaczego pytasz?
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Fabryczne soldermaski są chyba na żywicy epoksydowej, no w każdym razie jest to raczej jakaś źywica.
    Spróbuj może użyć jakiejś dostępnej w handlu np. Epidian, czy Distal Rapid (ale Rapid, nie zwykły, bo zwykły jest nieprzezroczysty).
    Żywice można barwić jakimiś barwnikami organicznymi, możesz nawet spróbować barwników do tkanin. W temperaturze pokojowej mają bardzo dużą lepkość, ale ogrzana do 100-150 stopni stają się już na tyle płynne, że powinny pokryć płytkę dość cieńką warstwą.
    Jest tylko jeden problem - trzeba zabezpieczyć pola lutownicze.
  • Poziom 15  
    No i lipa, dolałem do rozpuszczonej kalafoni niebieski atrament, ale po paru chwilach atramencik zlewa się w pojedyńcze kropeczi, nie zostaje na całej powieżchni wraz z kalafonią.Szkoda
  • Poziom 15  
    Witam:
    Chyba sie temacik urwał.Chwalcie się swoimi efektami w dziedzinie lakierowania płytek, może ma ktoś już sprawdzony i ładnie wyglądający.Ja niedługo będe miał próbki barwnika do kalafoni to się pochwale.Zachęcam do ciągnięcia tematu aż coś się wymyśli lub nas znudzi. :D
  • Poziom 3  
    #Aliexpress US $8.38 22%OFF | 100g zielony utwardzana promieniowaniem UV maska lutownicza BGA PCB farby zapobiec korozyjnej łuku spawanie Fluxes oleju UV światłoczuły atrament
    https://a.aliexpress.com/_TxTLE