Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nissan dmuchawa powietrza w kabinie-problem

30 Lis 2005 16:20 4201 4
  • Poziom 15  
    Na poczatku zaznacze ze z autami mam malo do czynienia.Znajomy poprosil mnie zebym mu wykombinowal plynna regulacje obrotow silnika nawiewu w nissanie chyba primierze(stary model z poczatku lat 90).Obecnie cos mu przestalo chodzic z tym nawiewem,twierdzi ze sam silnik musi byc dobry bo sprawdzal go na krotko i dzialal..Wszystko cacy tylko ile taki silniczek ciagnie pradu,coby dobrac dobry element wykonawczy.A moze jest w tym calym ukladzie jakis termiczny bezpiecznik ktory sie skopcil i dlatego calosc nie bangla.Przeprszam za moze lameriade ale ja raczej zajmuje sie RTV a to bedzie tylko przyjacielska przysluga.Kobinuje moze z gotowym ukladem regulacji obroow silnika np cos z rodziny NE... albo innych gotowcow do zlozenia.Pewnie cos by podebral, tylko boje sie czy nie bedzie to na starcie z za mala wydajnoscia pradowa.
  • Poziom 29  
    Kiedyś testowałem dmuchawę ze swojej starej "audicy" i jak sobie spokojnie leżała na biurku to przy 12VDC pobierała ok 20A :!:
    Po znacznym przydławieniu wylotu pobierany prad spadł do wartości ok 6A.
    Pobór prądu przez ten sinik w autku nie jest mały dlatego jak bedziesz robił regulator to proponuje wykorzystanie jakiegoś MOSa wraz z regulatorem PWM - bedziesz miał wówczas najmniejsze straty na grzanie klucza.
    Jak znajdę to zamieszczę jakiś schemacik (było to kiedys w starszym numerze NE).
  • Poziom 15  
    O holera sporo.Dzieki, czesciowo rozwiazalem problem grzebiac tutaj na elektrodzie.Klijent twierdzil ze nie moze sie dostac do tego przelacznika wogole myslal ze tam jest caly regulator.Ja znalazlem link tutaj gdzie wlasnie problem tej dmuchawy jest opisany.Jak pisalem wczesniej ja nie mam z samochodowa elektronika do czynienia na codzien dlatego tez nawet nie bardzo tak na dzien dobry wiedzialem jak sie odbywa regulacja tego silnika.Teraz juz wiem bo sie ciut zaglebilem w temat.Znalazlem rowniez link gdzie jest opisane jak krok po kroku dostac sie do tego regulatora .Dzieki za zainteresowanie i jaKBY CO TO Z CHECIA SPOJZE NA TEN SCHEMACIK O KTORYM KOLEGA PISZE.
    pOZDRAWIAM.I jeszcze mala errata z mojej strony,qrna jakis zakrecony dzisiaj jestem.W temacie napisalem primera,blad , to jest stare sunny n14 ale chyba to nie zmienia postaci rzeczy jezeli chodzi o sposob regulacji obrotow nawiewu.
  • Poziom 29  
    Regulacja w wiekszości autek jest zrealizowana dosyc prymitywnie - zwykły rezystor (nieco wiekszej mocy) włączany w szereg z silnikiem.

Schemat nieco inny od tego co miałem masz tutaj ale zasada pracy jest ta sama:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic385887.html
    Zaletą tego układu jest .... płynna regulacja obrotów co czasem bywa przydatne jak jest malo stopni regulacji w autku.

Pozdrawiam i Życzę Powodzenia !
  • Poziom 15  
    Sprawa zakonczyla sie nastepujaco;
    -wlasciciel samochodu po moichm opisie wyjol nie przelacznik ale modul znajdujacy sie przy silniku od nawiewu.To co mu zasugerowalem bylo prawda,uszkodzona/przerwana zostala jedna z napylonych sciezek oporowych.W miejscu przerwania/przepalenia wywiercil mala dziurke i wsadzil nita.Udalo mu sie tak znitowac ze zamknol obwod.
    Jak narazie dmuchawa dziala.
    Sam modul mozna bylo wyjac bez rozbierania calej deski.W okolicach schowka pasazera byl dostep do silnika dmuchawy i tego moduliku.