logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pobór prądu lampy sodowej 400W OUS-400: różnice w danych i pomiarach

lisos 30 Lis 2005 20:41 9897 5
REKLAMA
  • #1 2041706
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    lampa sodowa 400W, mierze prąd-przy rozruchu 6 amper, w ciągu 5 minut spada do 4 amper i tak zostaje
    czyli 4*230=920watt
    jak to jest bo na obudowie oprawy pisze OUS-400, 2,2 A
    może sama (żarówka) pobiera 400W, dławik i TUZ też swoje dokłada?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2042294
    jdjan1
    Poziom 26  
    Posty: 470
    Pomógł: 124
    Ocena: 169
    Witam!

    Cytat:
    dławik i TUZ też swoje dokłada


    Owszem też - przecież nie będą pracowały bez dostarczania energii!

    To co Kolega zmierzył, to owszem 4*230=920 ale VA!
    Jest to moc pozorna układu!!!
    Moc czynna to

    U*J*cosφ [W] - to jest moc czynna - potrzebny jest współczynnik mocy układu.

    Jan
  • REKLAMA
  • #3 2044573
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    jdjan1 napisał:

    U*J*cosφ [W] - to jest moc czynna - potrzebny jest współczynnik mocy układu.

    Jan


    nie wiem jaki jest współczynnik ale zwykle bywa ok. 0,6 to i tak za dużo wychodzi bo 552 W, moze brak kondensatora to wyrówna bo wiem , że poprawia współczynnik mocy ale poprawa to dazenie do 1 a to zwiększy moc i tego nie rozumie:|
  • REKLAMA
  • #4 2045260
    jdjan1
    Poziom 26  
    Posty: 470
    Pomógł: 124
    Ocena: 169
    Witam ponownie!

    Cytat:
    ale poprawa to dazenie do 1 a to zwiększy moc


    Nie zwiększy!

    Prąd płynący w obwodzie jest mierzony w całości, ale rozkłada się na część czynną i bierną (wektorowo!). Część czynna to wyrażenie I*cosφ.
    Poprawa współczynnika mocy nie zmienia części czynnej wektora prądu I, tylko jego część bierną. Proszę zajrzeć do wykresów wektorowych dwójnika równoległego RLC (z kompensacją) i następnie "wyrzucić" prąd pojemnościowy (będzie RL bez kompensacji).
    Np. S. Bolkowski "Elektrotechnika.
    Jeżeli coś jeszcze nie jest jasne - pytaj.

    Pozdrowienia

    Jan
  • REKLAMA
  • #5 2047376
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    popytam jeszcze -zastosowanie kondensatora poprawia współczynnik mocy i mniej zapłacimy za energię zużywaną przez np. lampę?
    ---jak dobrac kondensator do takiej lampy aby cos fi był jak najlepszy?
    pozdro
  • #6 2047598
    jdjan1
    Poziom 26  
    Posty: 470
    Pomógł: 124
    Ocena: 169
    Witam ponownie!

    Cytat:
    mniej zapłacimy za energię zużywaną przez np. lampę?


    NIE!
    Licznik mierzy energę czynną pobraną z sieci i cosφ nie ma tutaj nic wspólnego.
    Energię bierną kompensuje się po to, aby nie "zapychała" sieci. Prąd wypadkowy jest wtedy większy, powoduje większe spadki napięć i obciążenie linii energetycznych, a nie jest zużywany na pracę "użyteczną" urządzeń (moc czynna). Proszę sprawdzić w literaturze podanej w moim poprzednim poście rozdział
    "Znaczenie techniczne i ekonomiczne współczynnika mocy".
    Są tam również wzory na obliczenie pojemności kondensatora.

    Sądzę jednak, że lepszym wyjściem będzie poszukanie kondensatora od takiej lampy i zamontowanie go. Są to kondensatory dedykowane do poszczególnych lamp. Zastosowanie kondensatora stosowanego w konwencjonalnych układach elektronicznych odpada (pomimo zgodności napięcia i pojemności), ponieważ ulegnie uszkodzeniu (kondensator musi być oznaczony do pracy przy 50 Hz).

    Jan
REKLAMA