Witam ponownie!
Cytat: mniej zapłacimy za energię zużywaną przez np. lampę?
NIE!
Licznik mierzy energę czynną pobraną z sieci i cosφ nie ma tutaj nic wspólnego.
Energię bierną kompensuje się po to, aby nie "zapychała" sieci. Prąd wypadkowy jest wtedy większy, powoduje większe spadki napięć i obciążenie linii energetycznych, a nie jest zużywany na pracę "użyteczną" urządzeń (moc czynna). Proszę sprawdzić w literaturze podanej w moim poprzednim poście rozdział
"Znaczenie techniczne i ekonomiczne współczynnika mocy".
Są tam również wzory na obliczenie pojemności kondensatora.
Sądzę jednak, że lepszym wyjściem będzie poszukanie kondensatora od takiej lampy i zamontowanie go. Są to kondensatory dedykowane do poszczególnych lamp. Zastosowanie kondensatora stosowanego w konwencjonalnych układach elektronicznych odpada (pomimo zgodności napięcia i pojemności), ponieważ ulegnie uszkodzeniu (kondensator musi być oznaczony do pracy przy 50 Hz).
Jan