logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jaki model falownika ABB pasuje do suwnicy 20T ?

lukas198820 07 Sty 2024 17:03 426 13
REKLAMA
  • #1 20896405
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    Witam
    Drodzy forumowicze czy ktoś wie jaki zastosować falownik ABB do suwnicy 20 tonowej?

    Myslsłem o ABB IG5a ale nie wiem czy to dobry wybór.
    Ma ktoś jakieś pomysły?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 20896491
    atlantel
    Specjalista Automatyk
    Posty: 1380
    Pomógł: 170
    Ocena: 256
    IG5a nie jest falownikiem ABB
  • #3 20896501
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    @lukas198820 a czy Ty masz prawo cokolwiek w tej suwnicy dłubać? O doborze falownika (i nie tylko) nie wspominając?
    UDT coś wie na Twój temat? Oczywiście o Twojej suwnicy tym bardziej... :P
    V.
  • #4 20896505
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    >>20896491


    Mój błąd chodziło mi o ACS 380.

    Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

    >>20896501


    Jestem poprostu ciekaw jakie typy falowników się do takich suwnic stosuje.
    Jakie modele ABB
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 20896742
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    Falownika nie dobiera się do udźwigu suwnicy (wciągarki) tylko do jej silnika, jego charakterystyki pracy/obciążenia itp.
    Typy, które mi ABB poleca do układów podnoszenia to ACS850 i ACS880, ale jakoś się nie mogę zabrać za testy, brak czasu.
    Na ACS880 już coś współtworzyłem, ale to był szczególny i wypasiony temat z wysokim poziomem SIL, sterowanie po Profinecie...
    V.
  • REKLAMA
  • #6 20896753
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    A czy programowanie falowników ABB jest trudne w porównaniu do innych falowników czy w każdym programowanie wygląda podobnie?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 20896760
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    lukas198820 napisał:
    A czy programowanie falowników ABB jest trudne?

    A czy miałeś kiedykolwiek do czynienia z programowaniem dowolnego falownika?
    Technika dźwignicowa to dość szczególny temat, niemniej w ogólnym zarysie programowanie falowników jest dość podobne, niezależnie od wytwórcy.
    To jednak nie jest jedynie przypisanie parametrów silnika, zasilania, prędkości wyjściowej.
    Dodatkowo- takie aplikacje na ogół wymagają specyficznego zaawansowania projektowego choćby w grupie Mechanical Brake Control.
    V.
  • #8 20896772
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    Najczęściej falowniki tylko łączyłem i wpisywałem parametry do Omrona, LG, Hitachi czy właśnie ABB Za niedługo będę miał do czynienia z oprogramowaniem takiego do suwnicy i poprostu zbieram jakiekolwiek informacje jak to zrobić i się tego nauczyć.
  • Pomocny post
    #9 20896784
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    Jak pierwszy raz to robisz, to zalecałbym zaproszenie przedstawiciela producenta w celu wdrożenia tematu. Zabawa z wpisywaniem ustawień z panelu? Chyba żartujesz... Od tego jest oprogramowanie konfiguracyjne i komputer.
    Dodatkowo- jak pisałem wcześniej- masz uprawnienia do dłubania w UTB? Tam błąd może kogoś kosztować zdrowie lub życie, a odpowiedzialnych, nawet potencjalnie, za spowodowanie wypadku (w tym tego, co grzebał w falowniku) postępowanie prokuratorskie.
    V.
  • #10 20896857
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    Nie mam mam takich uprawnień kolego.
    Jedynie wysokościowe i dane uprawnienia SEP
  • #11 20896879
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    To z jakiej okoliczności masz dobierać się do wciągarki suwnicy?
    Jakiekolwiek zmiany w obrębie takiego urządzenia to jego modernizacja, wymagająca poprzedzającego ją projektu, uzgodnionego z inspektoratem UDT, wykonanego przez osobę/firmę uprawnioną przez UDT w zakresie modernizacji UTB.
    Co innego w przypadku urządzenia nowo powstającego, produkowanego przez firmę, która ma prawo wystawić mu deklarację zgodności CE, ale to chyba nie ten przypadek :P
    A jeszcze odnośnie samego programowania- jak pamiętam, licencja na oprogramowanie konfiguracyjne do falowników ABB nie jest darmowa.
    V.
  • #12 20896908
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    Trochę mi kolega spraw wyjaśnił.
    Odchodząc trochę od tematu to jakie darmowe szkolenia do programowania falowników by kolega proponował?
    Które falowniki sa najłatwiejsze w programowaniu?
  • #13 20896936
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    Szkolenia można dogadać tylko z przedstawicielstwami producentów, ale tu jest hak- jeżeli kupujemy dane falowniki hurtowo to szkolenie jest na ogół za free, ale jak jeden... No pasuje telefon do handlowca :)
    Co do łatwości programowania- bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, korzystam z kilku serii różnych producentów, każda ma swoje niuanse, kwestia też przyzwyczajenia. I przede wszystkim późniejszego wdrożenia serwisantów, żeby im życia nie utrudniać, gdy zamiast posiedzieć na uruchomieniu godzinę, muszą tam koczować dwa dni wykonując dziesiątki zgryźliwych telefonów o typowej, wręcz klasycznej, tematyce "nie dało się, q...wa, gorszego g..na zastosować?", "sam se, q..wa, to odpal" itd. :D
    No wybitne niezrozumienie :(
    V.
  • #14 21413022
    lukas198820
    Poziom 15  
    Posty: 2074
    Pomógł: 6
    Ocena: 333
    Temat zamykam

Podsumowanie tematu

✨ Do doboru falownika ABB do suwnicy 20-tonowej nie należy kierować się samym udźwigiem, lecz parametrami silnika wciągarki oraz charakterystyką obciążenia. Falowniki ABB rekomendowane do zastosowań dźwignicowych to przede wszystkim modele z serii ACS850 i ACS880, które oferują zaawansowane funkcje sterowania, w tym obsługę protokołu Profinet i wysokie poziomy bezpieczeństwa SIL. Programowanie falowników ABB jest podobne do innych producentów, jednak aplikacje dźwignicowe wymagają dodatkowej konfiguracji, np. kontroli hamulca mechanicznego. Konfiguracja powinna być wykonywana z użyciem dedykowanego oprogramowania konfiguracyjnego, a nie tylko przez panel urządzenia. W przypadku modernizacji suwnicy konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień i współpraca z firmą posiadającą certyfikaty UDT. Szkolenia z programowania falowników ABB są zwykle dostępne przez przedstawicielstwa producenta, często bezpłatne przy zakupie większej ilości urządzeń.
REKLAMA