Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć falownik ABB 140 do wentylatora jednofazowego

18 Lis 2005 19:13 14037 24
  • Poziom 10  
    Jak podłączyć falownik jednofazowy ABB ACS 140 z wyjściem 3X230 V do wentylatora kanałowego, asynchronicznego jednofazowego typu VENT z kondensatorem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 41  
    Witam
    Nic z tego. Brak punktu odniesienia 0 V.
    Pozostaje jeszcze nierównomierność obciążenia faz, jeżeli ten falownik ma taki układ to wystąpi błąd i blokada.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Najzwyklej w świecie - podłączasz silnik jeden kabel do jednej z faz drugi do zera tak jakbyś to normalnego gniazdka 230V co je masz w ścianie. Musisz miec wyjścia L1 L2 L3 (te 3 fazy 230V) i N (zero). I podłączasz wiatrak z kondensatorem między jedna fazę i zero (obojętnie które L 230V i N) tak jakbyś podłaczał pod 230V prosto z sieci.

To tam nie ma wyjścia N -zero?
  • Poziom 21  
    Ten numer to raczej nie przejdzie. Po pierwsze falownik ma wyjście trójfazowe, więc podłączenie pomiędzy dwie fazy to śmierć dla silnika. Po drugie jakby silnik podłączyć pomiędzy jedną fazę i przewód N to prawdopodobnie falownik wykryje bardzo dużą niesymetrię obciążenia na fazach i sam się wyłączy. Jedyne co pozostaje to przezytać dokładnie dokumentację i sprawdzić czy to jest w ogóle możliwe. Ponadto czy nie można do dakich zastosowań zamiast falownika zastosować czegoś na podobieństwo ściemniacza oświetlenia, przecież silniki kondensatorowe jednofazowe to nie dziesiątki kilowatów mocy.
  • Poziom 10  
    Niestety nie ma zera. Mam nie sprawdzoną informacje, że należy wyrzucić kondensator z wentylatora i podłączyć silnik pod dwie fazy falownika. Czy to jest możliwe i bezpieczne dla falownika ?

Schemat podłączenia wentylatora.
    Załączniki:
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    I raczej nie sprawdzaj. Falownikowi nic się nie stanie bo powinny zadziałać zabezpieczenia, ale silnik szlag może trafić. A po drugie nie słuchaj nigdy tego co dał taką radę - w silniku z kondensatorem są dwa uzwojenia, a kondensator jest po to aby przez przesunięcie fazy w jednym z nich wytworzyć pole wirujące. No to jakim sposobem ma to się zgodzić z zasadami trzech faz na wyjściu falownika?????????? a ty jakoś chcesz podłączyć tylko dwie.
  • Poziom 14  
    frohme napisał:

Ponadto czy nie można do dakich zastosowań zamiast falownika zastosować czegoś na podobieństwo ściemniacza oświetlenia

Nie można, bo to silnik asynchroniczny. Urządzenia w rodzaju "ściemniaczy" można zastosować tylko przy silnikach szczotkowych.
  • Poziom 12  
    Jak sam napisałeś masz falownik który daje na wyjściu 3x230V i podłączając silnik jednofazowy akurat tyle potrzebujesz.Jeżeli podłączysz go pod dwie fazy wyjściowe i nie przekroczysz prądu maksymalnego falownika powinno być ok.
    Jeżeli chodzi o kombinację z kondensatorem to z zasady uzwojenie połączone z kondensatorem jest z cieńszego drutu i bezpośrednie podanie napięcia 230V grozi spaleniem uzwojenia,Choć są silniki z Beselu które mają takie same uzwojenia i zmianę kierunku obrotów uzyskuje się przez podanie napięcia z jednej lub z drugiej strony kondensatora.

Pozdro Vega
  • Poziom 15  
    Witam

Robiłem kiedyś próbę z podłączeniem silnika jednofazowego indukcyjnego z kondensatorem rozruchowym firmy Besel o mocy około 120 W . Podłączyłem go na jedno wyjście silnikowe falownika a drugi biegun do zera roboczego. W silniku nic nie zmieniałem. W falowniku musiałem wyłączyć kontrolę równomierności obciążenia faz . Silnik chodził bez problemu. Falownik to Altivar 31.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    a może wyjaśniłbyś dlaczego musisz łączyć falownik z wentylatorem jednofazowym
    do regulacji obrotów wentylatora można stosować prosty i tani regulator z triakiem
  • Poziom 21  
    :arrow: drZoidberg A niby dlaczego nie można podłączyć silnika jednofazowego bezszczotkowego, ale z kondensatorem w fazie pomocniczej do układu typu ściemniacz (regulator z triakiem) ?????? Nawiasem mówiąć silnik szczotkowy jest też najczęściej silnikiem asynchronicznym jako że synchroniczne naprawdę rzadko się spotyka w całej masie silników z jakimi ma się styczność.
  • Poziom 14  
    frohme napisał:

A niby dlaczego nie można podłączyć silnika jednofazowego bezszczotkowego, ale z kondensatorem w fazie pomocniczej do układu typu ściemniacz (regulator z triakiem)??????

Da się jeśli ktoś się uprze. Całe życie byłem uczony, że regulacja napięciowa silnika asynchronicznego niewiele daje - zwiększa się poślizg i nieco spadają obroty, ale dzieje się to w niewielkim zakresie. Większy uszczerbek dla silnika niż efekty w postaci znacznego zmniejszenia obrotów. W związku z tym w praktyce się tego nie robi. Potwierdza to kilkaset postów na Elektrodzie.

frohme napisał:

Nawiasem mówiąć silnik szczotkowy jest też najczęściej silnikiem asynchronicznym jako że synchroniczne naprawdę rzadko się spotyka w całej masie silników z jakimi ma się styczność.

No patrz, a mi się zdawało, że definicja silnika synchronicznego i asynchronicznego jest dość jednoznaczna... Przed chwilą przejrzałem strony z definicjami i do dziś nic sie nie zmieniło. Komutatorowy zawsze jest synchroniczny, chyba że pracuje poza zakresem obciążenia i wypadnie z synchronizmu...
  • Poziom 10  
    Falownik (z regulatorem PID) jest mi potrzebny do sterowania silnikiem wentylatora kanałowego na podstawie odczytów analogowych z czujnika ciśnienia. Według uzyskanej dzisiaj informacji można silnik podłączyć jak poniżej - nie należy tylko przekraczać częstotliwości znamionowej czyli 50 Hz.
    Dzisiaj sprawdzę to w rzeczywistości.
    Załączniki:
  • Poziom 21  
    :arrow:drZoidberg
    Ja byłem uczony i jest tak chyba nadal, że silnik synchroniczny ma obroty dokładnie takie jak obroty wirującego pola magnetycznego i jego kolejne podziały przez liczbę całkowitą (mówimy o zastosowaniach typowych dla 50 Hz w sieci czyli 3000, 1500, 1000 obr/min itd.) natomiast jego błąd nie polega na ślizganiu się jak w silnikach asynchronicznych (i tu obroty typu 2850 itd.), lecz na stałym kącie skręcenia wirnika względem wektora wirującego pola, który to kąt zależy od obciążenia. Silniki komutatorowe pracują chyba nie z obrotami wału równymi synchronicznym? Fakt drugi - prawda - regulacja napięciowa obrotów dla silników kondensatorowych nie jest zbyt efektywna (powiedzmy nawet marna), ale możliwa.
    :arrow:cristo2
    Rozważ zastosowanie typowego silnika trójfazowego, przy regulacji twojego przerabianego jednofazowca, możesz dopiero spodziewać się dodatkowych niespodzianek.
  • Poziom 10  
    Po podłączeniu silnika wentylatora według załączonego wyżej schematu wszystko działa bez zarzutu. Falownik i silnik pracują stabilnie (przynajmniej narazie).
  • Poziom 2  
    Musisz podłączyć silnik pod 2 fazy wyjściowe z falownika np. V i U i silnik będzie pracował poprawnie tylko nie przekraczaj częstotliwości 50 Hz. Układ sprawdzony i działa poprawnie. Nastawy falownika przywróć do ustawień fabrycznych. Musisz wstawić tylko odpowiedni prąd silnika.
  • Poziom 24  
    nie da sie. przeciez falownik nawet nie ruszy. wywali błąd symetrii uzwojeń. a pozatym jak chcesz sparametryzować ten falownik wpinając się tylko do dwóch jego zacisków?? co innego jak by były trzy identyczne wentylatory. ja na twoim miejscu zastanowił bym się nad sterowaniem przepływem np jakaś przepustnica albo żaluzje. wentylatory mają to do siebie ze mają bardzo duzą bezwładność i hamują długim wybiegiem. wyobraź sobie teraz taką sytuacje, wentylator kręci na 50Hz i nagle z czujnika przychodzi sygnał ze ma naprzykład zejść do np 8Hz. co się dzieje??? falownik wyłączy sie i wywali błąd ze jest przeciążony, a jesli za falownikiem było jakies zabezpieczenie to na 99% zostanie ono wybite.
    sterowanie przepływem bedzie o wiele lepsze. napisz jeszcze do czego to chcesz zastosować, moze cos lepszego wymyslimy

drZoidberg

przeciez falownik nie reguluje prędkości obrotowej silnika napięciem tylko częstotliwością np odpowiednio miesza sobie polami. napięciem możemy wyregulować tylko moc silnika. większość osób które tu piszą falownik widziały tylko na zdjęciu. ja z falownikami mam do czynienia na codzień i wiem co mówie.
  • Poziom 26  
    marcino2000 napisał:
    wentylatory mają to do siebie ze mają bardzo duzą bezwładność i hamują długim wybiegiem. wyobraź sobie teraz taką sytuacje, wentylator kręci na 50Hz i nagle z czujnika przychodzi sygnał ze ma naprzykład zejść do np 8Hz. co się dzieje??

;) A od czego sa parametry: czas hamowania i rodzaj hamowania ? Mozesz sobie ustawic dlugi czas hamowania i hamowanie naturalne i bedzie ok. Pozatym w falowniku jest rezystor hamujacy wpiety w szyne DC na ktorym zostanie zaminiona w ciepolo energia powstala przy hamowaniu. Jesli falownik jest poprawni skonfigurowany to bedzie to dzialac prawidlowo.
    Tak pozatym to falowniko sa powszechnie stosowane do napedzania silnikow wentylatorow.

PS: widze ze niektórzy luba sie bawic w archeologow...
  • Poziom 2  
    Falowniki firmy ABB nie wyrzuca błędu niesymetrii w takim połączeniu. I mam pytanie czy ktoś takie połączenie wykonał czy tylko teoretyzuje bo ja połączyłem pare takich silników (wentylatorów) i działają bez zarzutu, a przy regulacji przepływu powietrza za pomocą czujnika ciśnienia lub przepływu to ważne jest odpowiednie umiejscowienie czujnika i ustawienie odpowiedniej krzywej w falowniku.
  • Poziom 24  
    oczywiscie ze mozna te parametry ustawić. rampe startu hamowania itd. ale nigdy nie spotkałem się z falownikiem na 3 fazy który by działał po podłączeniu tylko jednego uzwojenia silnika.mowa tu o lenze, siemensach lg, amksyn i innych. pozatym rezystor hamujący najczęsciej występuje jako opcja i jest on montowany na zewnątrz falownika. ja bym obstawiał za regulacją przepływu za pomocą przepustnic. takie rozwiązania są stosowane w maszynach za cięzkie pieniądze. np poligraficzne dryery.falowniki tam są, owszem, sterują nawet pracą wentylatorów, ale ustawia się je tylko na jedną czestoliwość, a regulacji dokonują przepustnice, bo tak jest najszybciej i najdokładniej.

poza tym do badania przepływu nalezy użyć tylko i wyłącznie czujnika przepływu, a nie jak kolega napisał czujnika ciśnienia, ponieważ ciśnienie może być w układzie ale przepływ już nie/np jakiś zator za czujnikiem/
  • Poziom 10  
    Układ który przedstawiłem wcześniej działa do tej pory. Częstotliwość maksymalna ustawiona jest na 49 Hz. Są to dwa falowniki ABB ACS 140 i 150 sterowane sygnałem analogowym współpracujące z wentylatorami VENT 315 i 250L.
  • Poziom 10  
    Do cristo2:
    Jakie najbardziej istotne parametry trzeba ustawić na falowniku. Mam taki sam problem, lecz nie potrzebuję regulacji obrotów, tylko zmniejszenie ich na stałe.

Falownik zasilanie 1-fazowe, napięcie wyjściowe zostawić bez zmian? czyli 230 V?
  • Poziom 10  
    Witam
    Strasznie długo mnie nie było na elektrodzie nie mniej myślę, że może komuś przyda się ta informacja że wentylatory podłączone do falowników działają do dzisiaj w zakresie częstotliwości 8 - 47 Hz.
  • Poziom 10  
    Witam
    Mamy rok 2019 i zasilanie falownikiem o wyjściu 3x230V wentylatora kanałowego 1x230V z kondensatorem działa prawidłowo. Pozdrawiam