logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sabotaż czujki z wejścia Z2 w manipulatorze INT-TSH2

kiedybl 17 Lut 2024 18:58 918 18
  • #1 20965884
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Cześć,

    Mam pewien problem. Otóż, przy okazji wymiany wadliwego przewodu RS RJ/PIN5 przy próbie zamknięcia obudowy pojawił się problem jednej czujki.
    Mianowicie. Integra 32 wykorzystane wszystkie wejśćia + 2 wejścia w manipulatorze. 8 czujek podłączone bezpośrednio do Integry a, że pomieszczeń było 9 no to dziewiąta czujka powędrowała pod manipulator.

    Wszystko działało pieknie aż do tego felernego razu. Sprawdzone zostało wszystko, podmieniłem czujki, nadal sygnalizuje sabotaż. Podłączone na krótko nowym przewodem pomiędzy czujką a centralą i też to samo. Sprawdzane wszystkie połączenia dokładnie, obudowy na czujce też dobrze zamknięte. Na próbe nawet wypiąłem wejście Z8 w Integrze i podpiałem niby problematyczną czujke z nowym przewodem. Oczywiście wszystko na tym wejściu działa. Wszystkie możliwe konfiguracje moim zdaniem sprawdzone.

    Wyprzedzając pytania to w manipulatorze włączone są opcje 25 i 26 wejście. Na wejściu 26 jest sygnalizator, który działa bez problemu. Problem pojawia się z tym wejściem 25 i cały czas wali sabotaż. Obecnie jest to wejście wyłączone bo jak przełączam na 2EOL/NC to zaraz włącza się alarm sabotażowy. Ktoś miał podobny problem? Wygląda mi to na uszkodzony manipulator INT-TSH2.
    Uprzedzając kolejne pytania. Tak, wszystko jest na styk z wejściami. Nie - nie ja dobierałem to wszystko, ja dołożyłbym jeszcze INT-E i tam podłączył czujkę z sygnalizatorem a w wejścia w manipulatorze zostawił puste.

    PS. Czy sabotaż włącza się tylko w momencie "przerwania" obwodu TMP lub COM na czujce? Czy też jak przerwiemy obwód z przewodu NC? Jedyna opcja której nie sprawdziłem to czy jest przewód uszkodzony z manipulatora do czujki bo jest zrobiony mostek w obudowie ale miałem zapas kabli i podmieniałem inne żyły z manipulatora do obudowy i nadal to samo.
  • #2 20966014
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4671
    Pomógł: 649
    Ocena: 1226
    Wepnij pomiędzy Z2 i COM w manipulatorze opornik 1,1 kom i zobacz co pokazuje centrala.
  • #3 20966087
    cedrom
    Poziom 20  
    Posty: 229
    Pomógł: 35
    Ocena: 80
    Sabotaż w 2EOL/NC włącza się jak nie zgadza się rezystancja linii.

    Zrób jak napisał @gkwiatkowski. To pierwsze co bym zrobił. Jeśli sabotaż zniknie to zrąbane podłączenie. Jeśli nie zniknie- zrąbane wejście.
  • #4 20966678
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Dzięki za podpowiedzi. Sprawdzę jak będę przy okazji przy tej centrali.
    @cedrom a czemu miałoby być źle podłączone? Sprawdzałem milion razy. Nawet na krótko tą czujkę i nowy przewód pod wejście Z8 i tam sabotażu nie wali. Jak podłączam nowym przewodem pod Z2 w manipulatorze to sabotaż. Tam idą 4 kabelki. Nie ma co tam źle podłączyć. NC z czujki pod Z2 w manipulatorze. TMP i COM do masy na płycie a 12v akurat mam podłączone pod AUX zamiast pod któryś z OUT bo przewód był pęknięty w połowie prawdopodobnie podczas kładzenia instalacji i musiałem go skrócić i nie sięga do jakiegokolwiek OUT.

    A przy okazji mam do Was jeszcze pytanie. Planuje w osobnym budynku gospodarczym który znajduje się 30 metrów od domu położyć 3 czujki i 3 kontaktrony. Co polecacie zrobić? Przeciągnąć np 6 przewodów w peszlu bo i tak kładę przewód zasilający z domu. Nie chce osobnego alarmu i całego osprzętu.
    Ale mam jeszcze jeden pomysł. W budynku gospodarczym powiesić jakąś obudowę OPU i tam poprowadzić 2 przewody z domowej centralki. Jeden przewód podłączyć do INT-E a drugi jaki zapas. No i wtedy wszystkie czujki i kontaktrony do INT-E a sam moduł rozszerzeń podłączyć do centralki domowej. Tym sposobem zaoszczędzę na położeniu kilku przewodów.
  • #5 20966789
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4671
    Pomógł: 649
    Ocena: 1226
    Zdecydowanie ekspander wejść w budynku gospodarczym.
    Połóż 2 przewody ziemne YTDY 12×0,5 oraz dwie skrętki komputerowe ziemne kategorii minimum 6 z prawdziwej miedzi.
  • #6 20966870
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    gkwiatkowski napisał:
    Zdecydowanie ekspander wejść w budynku gospodarczym.
    Połóż 2 przewody ziemne YTDY 12×0,5 oraz dwie skrętki komputerowe ziemne kategorii minimum 6 z prawdziwej miedzi.


    Dzięki. Obecnie mam do wykorzystania ponad 400 metrów XZTKMXPW-3X2X0,5 więc położę takie dwa przewody. A skrętkę też mam zakupioną Bitner U/UTPF 4 x 2 x 0,54 CAT.6 outdoor i też położę dwa przewody.
    Chyba też powinien wystarczyć ten telekomunikacyjny do alarmu?
  • #7 20967204
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4671
    Pomógł: 649
    Ocena: 1226
    Ekspander potrzebuje 4 żył. Żyłę 5 i 6 można wykorzystać do zwiększenia przekroju zasilania.
    Drugi kabel możesz wykorzystać do magistrali manipulatorów. Sensownie jest mieć manipulator w oddzielnym budynku gospodarczym.
    Daj trzeci kabel na rezerwę.
    Satel nie poleca stosowania kabli telekomunikacyjnych ze skręconymi parami do podłączania magistral, ale dobierając odpowiednio rozparowane żyły da się to obejść.
  • #8 20967398
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    gkwiatkowski napisał:
    Ekspander potrzebuje 4 żył. Żyłę 5 i 6 można wykorzystać do zwiększenia przekroju zasilania.
    Drugi kabel możesz wykorzystać do magistrali manipulatorów. Sensownie jest mieć manipulator w oddzielnym budynku gospodarczym.
    Daj trzeci kabel na rezerwę.
    Satel nie poleca stosowania kabli telekomunikacyjnych ze skręconymi parami do podłączania magistral, ale dobierając odpowiednio rozparowane żyły da się to obejść.


    No tak. Na śmierć zapomniałem o manipulatorze w budynku gospodarczym. Dzięki za rady. Zapisuję i przy realizacji na pewno zastosuje się do powyższych uwag.
  • #9 20967479
    zuzek
    Poziom 17  
    Posty: 145
    Pomógł: 17
    Ocena: 37
    Nie nadazam - raz piesze ze masz 2EOL/NC a drugi raz, ze NC do Z2 i TMP oraz COM do masy. Jesli faktycznie masz 2EOL/NC to masz tez rezystory w czujniku, a jesli ich nie masz to dlaczego programujesz jako 2EOL/NC?

    Nie wspominasz o sprawdzeniu kabla centrala-manipulator, a na 99% masz polaczenie czujka-centrala-manipulator i to polaczenie jest gdzies w obudowie centrali wykonane - moze tutaj jest przerwa?

    Mozesz narysowac schemat podlaczen?
  • #10 20967543
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4671
    Pomógł: 649
    Ocena: 1226
    kiedybl napisał:
    No tak. Na śmierć zapomniałem o manipulatorze w budynku gospodarczym. Dzięki za rady. Zapisuję i przy realizacji na pewno zastosuje się do powyższych uwag.


    Kabli nigdy nie jest za dużo. Lepiej dać więcej niż potem kopać powtórnie.
  • #11 20967571
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    zuzek napisał:
    Nie nadazam - raz piesze ze masz 2EOL/NC a drugi raz, ze NC do Z2 i TMP oraz COM do masy. Jesli faktycznie masz 2EOL/NC to masz tez rezystory w czujniku, a jesli ich nie masz to dlaczego programujesz jako 2EOL/NC?

    Nie wspominasz o sprawdzeniu kabla centrala-manipulator, a na 99% masz polaczenie czujka-centrala-manipulator i to polaczenie jest gdzies w obudowie centrali wykonane - moze tutaj jest przerwa?

    Mozesz narysowac schemat podlaczen?


    Cześć @zuzek,
    Pisząc NC miałem na myśli, że jeden z przewodów idących z centrali a w tym przypadku z wejścia w manipulatorze Z2 jest podłączony do zacisku NC w czujce. Analogicznie TMP i COM z zacisku w czujce do COM w centrali. Mam czujki SLIM PIR i tam są fabrycznie już rezystory ustawione zworkami.
    Schemat na szybko poniżej:
    Schemat połączeń systemu alarmowego z centralą Integra 32, klawiaturą INT TSH2 i czujką SLIM PIR.

    Dodano po 2 [minuty]:

    gkwiatkowski napisał:
    kiedybl napisał:
    No tak. Na śmierć zapomniałem o manipulatorze w budynku gospodarczym. Dzięki za rady. Zapisuję i przy realizacji na pewno zastosuje się do powyższych uwag.


    Kabli nigdy nie jest za dużo. Lepiej dać więcej niż potem kopać powtórnie.


    @gkwiatkowski A masz jakieś jeszcze uwagi co do takiego podłączenia? Co mógłbym dodać w budynku gospodarczym? Myślałem jeszcze o drugim sygnalizatorze na tym budynku ale chyba z podłączeniem będzie problem bo musi być podłączony do centrali. W takim przypadku byłoby trzeba ciągnąć kolejny kabel w celu podłączenia go.
  • #12 20967622
    zuzek
    Poziom 17  
    Posty: 145
    Pomógł: 17
    Ocena: 37
    Skoro wpinałeś czujnik pod Z8 w centrali i nie było sabotażu, to znaczy że linia od centrali do czujnika jest OK.

    Dalsza diagnostyka według tego co pisał @gkwiatkowski czyli rezystor 1,1k pomiędzy COM a Z2 w manipulatorze, oczywiście zielony przewód odłóż od Z2. Jeśli wtedy będzie OK, to znaczy że wejście jest sprawne i idziemy dalej, czyli zielony wraca w zacisk Z2 a Ty w obudowie centrali rozpinasz połączenie manipulator - czujnik i wpinasz ten sam rezystor w zielony idący do manipulatora a COM. Jeśli teraz wyjdzie Ci sabotaż to masz uszkodzony przewód - zakładam, że masz wolną żyłę którą możesz wykorzystać w tej sytuacji.

    Centrala w tej konfiguracji w stanie dozorowania powinna widzieć 1,1k dlatego też takim rezystorem się posługujemy. Jeśli nie masz pewności, co do rezystora to miernik w łapkę i sprawdź.

    Oczywiście wejście cały czas zaprogramowane jako 2EOL/NC.
  • #13 20967636
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4671
    Pomógł: 649
    Ocena: 1226
    kiedybl napisał:
    A masz jakieś jeszcze uwagi co do takiego podłączenia? Co mógłbym dodać w budynku gospodarczym? Myślałem jeszcze o drugim sygnalizatorze na tym budynku ale chyba z podłączeniem będzie problem bo musi być podłączony do centrali. W takim przypadku byłoby trzeba ciągnąć kolejny kabel w celu podłączenia go.


    Do magistrali można też podpiąć ekspander wyjść i lokalnie podłączyć sygnalizator.
    Pozostaje kwestia zasilania. Czy ciagniemy 12V wolnymi żyłami z centrali, czy lokalnie dajemy zasilacz i akumulator. Do rozważenia i policzenia bilansu prądowego centrali.
  • #14 20967676
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    zuzek napisał:
    rezystor 1,1k pomiedzy COM a Z2 w manipulatorze, oczywiscie zieony przewod odepnij od Z2.

    Nie bardzo rozumiem. Wyżej @gkwiatkowski napisał, że wpinać rezystor między COM a Z2 a ty piszesz, żeby jeszcze odłączyć zielony.
    Ja rozumiem to tak:
    - jedną nogę rezystora wkładamy do zacisku COM w manipulatorze
    - drugą nogę rezystora wkładamy do zacisku Z2 w manipulatorze ale wypinamy przewód zielony?
    Następnie:
    - zielony wraca z powrotem na miejsce Z2 w manipulatorze
    - rozpinam połączenie w obudowie czujka-manipulator a wpinam rezystor pomiędzy jakiś COM a zielony z zacisku Z2 w manipulatorze.

    Ten obecnie na potrzeby tego schematu zielony przewód zmieniałem na inny, ponieważ tak jak napisałeś miałem zapas i zamieniałem kilka przewodów i nadal bez rezultatów.
    Jedyne czego nie robiłem to zabawa z rezystorami.

    @gkwiatkowski to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. Ekspander wyjść i wejść umieścić do osobnej obudowy z dodatkowym zasilaczem i akumulatorem. Koszt prawie, że znikomy przy całym przedsięwzięciu a nie muszę się szarpać z zasilaniem z centrali. Za kilka chwil skończę schemat mojej posesji i prośba o uwagi z waszej strony co by można poprawić lub zmienić.
  • #15 20967846
    zuzek
    Poziom 17  
    Posty: 145
    Pomógł: 17
    Ocena: 37
    kiedybl napisał:
    zuzek napisał:
    rezystor 1,1k pomiędzy COM a Z2 w manipulatorze, oczywiście zielony przewód odłącz od Z2.

    Nie bardzo rozumiem. Wyżej @gkwiatkowski napisał, że wpinać rezystor między COM a Z2 a ty piszesz, żeby jeszcze odłączyć zielony.
    Ja rozumiem to tak:
    - jedną nogę rezystora wkładamy do zacisku COM w manipulatorze
    - drugą nogę rezystora wkładamy do zacisku Z2 w manipulatorze ale wypinamy przewód zielony?

    Tak, mamy na wejściu podłączony TYLKO rezystor 1,1k
    Następnie wyciągamy wnioski - jest sabotaż wejście uszkodzone, nie ma sabotażu - wejście sprawne
    można też zmienić typ wejścia na NC, NO, EOL i sprawdzić czy stan wejścia się zmienia.

    Jeśli wejście jest sprawne to:
    kiedybl napisał:

    Następnie:
    - zielony wraca z powrotem na miejsce Z2 w manipulatorze
    - rozpinam połączenie w obudowie czujka-manipulator a wpinam rezystor pomiędzy jakiś COM a zielony z zacisku Z2 w manipulatorze.


    Tak.

    kiedybl napisał:

    Jedyne czego nie robiłem to zabawa z rezystorami.


    Od tego bym zaczął. Sprawdź miernikiem wartość rezystora jeśli nie wiesz jak odczytać kod paskowy.

    Do póki nie przeprowadzisz diagnostyki/pomiarów dalsza dyskusja w tym temacie jest bezcelowa. Nie rozumiesz dlaczego mowa jest o rezystorze 1,1k stąd problemy ze zrozumieniem. Tutaj nie ma czarnej magii - jest tylko fizyka.

    Przeglądałem Twój wcześniejszy wątek dotyczący tego systemu i wnioskuję, że nie wiesz na czym polega ów 2EOL/NC - poza tym, że są od niego zworki w czujniku.
  • #16 20967903
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    zuzek napisał:
    Przeglądałem Twój wcześniejszy wątek dotyczący tego systemu i wnioskuję, że nie wiesz na czym polega owy 2EOL/NC - poza tym, że są od niego zworki w czujniku.


    Niestety muszę Cię zmartwić. Wiem co to oznacza. Ba nawet wiem co oznacza 3EOL/NC :)

    PS. Rozumiem, do czego służy i jak działa rezystor 1.1k ale po prostu musiałem sobie lepiej zobrazować całą sytuację podczas przeprowadzenia takiego testu i sposobu podłączenia.
  • #17 20968353
    cedrom
    Poziom 20  
    Posty: 229
    Pomógł: 35
    Ocena: 80
    kiedybl napisał:

    zuzek napisał:
    Przeglądałem Twój wcześniejszy wątek dotyczący tego systemu i wnioskuję, że nie wiesz na czym polega owy 2EOL/NC - poza tym, że są od niego zworki w czujniku.


    Niestety muszę Cię zmartwić. Wiem co to oznacza. Ba nawet wiem co oznacza 3EOL/NC :)


    Zmartwiłeś mnie. Współczuję tym obiektom gdzie uruchamiałeś system w GRADE3.

    Zamiast sprawdzić czy wejście jest sprawne, czy czujka jest sprawna, czy połączenie jest ok (trzy rzeczy do sprawdzenia 10 min roboty) to ty robisz jakieś ruchy na chybił - trafił.

    Coż z tego że wiesz co oznacza 2EOL/NC czy 3EOL/NC jak tego nie rozumiesz. Zapisz się na szkolenie do satela czy coś.
  • #18 20968379
    kiedybl
    Poziom 9  
    Posty: 64
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    cedrom napisał:

    Zamiast sprawdzić czy wejście jest sprawne, czy czujka jest sprawna, czy połączenie jest ok (trzy rzeczy do sprawdzenia 10 min roboty) to ty robisz jakieś ruchy na chybił - trafił.


    Niestety muszę stwierdzić że masz poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem no ale postaram się dla Ciebie to napisać jeszcze raz.
    W powyższym poście sprawdziłem i wyeliminowałem czy czujka jest sprawna. Czy przewód jest sprawny, zastępując go innym. Nawet przedzwaniając go został też sprawdzony. Jedyne czego nie zrobiłem to sprawdzenie wejścia Z2 w manipulatorze.
    No ale ja już się przyzwyczaiłem że najlepiej jest wyśmiać ludzi którzy mogą czegoś nie wiedzieć. Ale na szczęście nie robię sobie nic z takich gagatków którzy piszą takie głupoty ;)
  • #19 20969040
    gulson
    Administrator Systemowy
    Posty: 29384
    Pomógł: 148
    Ocena: 6063
    Temat został zgłoszony do moderacji.

    kiedybl napisał:
    Niestety muszę stwierdzić że masz poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem no ale postaram się dla Ciebie to napisać jeszcze raz.

    kiedybl napisał:
    No ale ja już się przyzwyczaiłem że najlepiej jest wyśmiać ludzi którzy mogą czegoś nie wiedzieć. Ale na szczęście nie robię sobie nic z takich gagatków którzy piszą takie głupoty

    Jako osoba pytająca, wymagane jest zachowanie minimum szacunku do osób starających się pomóc.
    3.1.9.Rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    3.1.17.Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

    Pozwolę sobie zablokować temat, do czasu zrozumienia zasad panujących na forum.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z sygnalizacją sabotażu czujki podłączonej do manipulatora INT-TSH2 w systemie alarmowym Integra 32. Po wymianie przewodu RS RJ/PIN5 i podłączeniu czujki do wejścia Z2, mimo sprawdzenia wszystkich połączeń i podmiany czujek, problem nadal występuje. Użytkownicy sugerują podłączenie rezystora 1,1 kΩ między Z2 a COM w manipulatorze oraz sprawdzenie rezystancji linii. Wskazują również na możliwość uszkodzenia przewodu lub błędnego podłączenia. Dodatkowo, poruszają temat planowania instalacji czujek w osobnym budynku gospodarczym, zalecając użycie ekspandera wejść oraz odpowiednich kabli do zasilania i komunikacji.
REKLAMA