logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Obrysówka w samochodzie nie świeci mimo napięcia na zasilaniu i świecenia na zasilaczu 12V.

puchan 12 Mar 2024 16:45 651 12
  • #1 21001400
    puchan
    Poziom 14  
    Posty: 862
    Pomógł: 2
    Ocena: 97
    Kupiłem dwie. Jedną podłączyłem i świeci. Druga nie chce. Na zwykłym zasilaczu świeci, a na kabelkach w samochodzie nie chce. Zmieniałem bieguny i nic. Nawet nie błyśnie. Oczywiście kabelki wychodzące na obrysówkę mają napięcie jak w akumulatorze inaczej bym głowy nie zawracał. Okazało się, że stara też jest dobra i na zasilaczu działa. Niestety wyciągałem ją tak jakby miała iść na śmietnik i wyłamałem zaczep. Od razu przypomniałem sobie jak kiedyś znajomy mechanik powiedział, że kupiłem atrapę. Nie wiem czy to pomoże ale miernikiem na kabelkach mam 15V kiedy włączam światła i 16,8V kiedy pracuje silnik. Odpowiednio ten sam miernik pokazuje 13V na zwykłym zasilaczu. Pomyślałem, że może żarówka dostaje za wysokie napięcie więc, żeby sprawdzić czy zapali na zasilaczu ustawiłem 15V (17V na mierniku) ale żarówka zapaliła. Nie jestem elektronikiem i nie wiem o co chodzi. Dodam jeszcze, że kabelki zasilające mają odwrócone bieguny. Miernikiem czerwony do czerwonego
    i czarny do czarnego pokazuje (-14V). Stara niedziałająca lampka była tak podpięta.
  • Pomocny post
    #2 21001411
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    Dlatego w samochodzie zasilania nie sprawdza się miernikiem, tylko probówką. Gdzieś masz słabe połączenie, dla miernika to wystarczy, ale dla żarówki już nie. Przeleć połączenia właśnie probówką.
  • #3 21001421
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 21001423
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9504
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Styki wyczyść spirytusem. :)
  • #5 21001462
    puchan
    Poziom 14  
    Posty: 862
    Pomógł: 2
    Ocena: 97
    OK. Masę ostatnio czyściłem w obu punktach jak walczyłem z rozrusznikiem. Jak mierzyłem napięcie na różnych punktach (bezpieczniki, złączki) korzystając z masy czy to karoserii czy silnika to było takie samo jak na akumulatorze. Prędzej wtyczka do tej obrysówki. Wymieniam obcinając i lutując kabelki. Bo chyba dostęp do wtyczki tylnej obrysówki w Volvo V40 1998 jest dość ciężki. Wymieniłem baterię w mierniku bo chyba była już słaba i na akumulatorze mam teraz 12,6V a na kabelkach do obrysówki 11,2. Te 1,5V różnicy to może faktycznie świadczyć o słabym styku albo przetartym kabelku. Ale że nawet nie mignie, nie mówiąc o słabym świeceniu?
  • #6 21001483
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10479
    Pomógł: 940
    Ocena: 3403
    balonika3 napisał:
    Dlatego w samochodzie zasilania nie sprawdza się miernikiem, tylko probówką. Gdzieś masz słabe połączenie, dla miernika to wystarczy, ale dla żarówki już nie. Przeleć połączenia właśnie probówką.

    Czytałeś ten post? Schowaj ten miernik i zrób probówkę.
  • #8 21001507
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10479
    Pomógł: 940
    Ocena: 3403
    Chodzi o to że probówka jest poręczniejsza niż obrysówka. Te obrysówki nie są połączone równolegle?
  • #9 21001518
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    puchan napisał:
    na kabelkach w samochodzie nie chce.
    Skoro lampka jest sprawna i nie świeci na doprowadzonych do niej przewodach, to musisz szukać głębiej, na złączkach.
  • #10 21001569
    puchan
    Poziom 14  
    Posty: 862
    Pomógł: 2
    Ocena: 97
    Nie mam pojęcia jak są połączone. Nie wiem gdzie szukać wtyczki. Kabelki wychodzą gdzieś spod tylnego błotnika za a osłonę nadkola. "Ukradłem" fotkę z trochę nowszego V40 jak ktoś tam szukał tego połączenia. Trzeba pewnie będzie odkręcać błotnik, a może tylko nadkole...
    Zbliżenie na wiązki kabli i złącza elektryczne pod tylnym błotnikiem samochodu.
  • #11 21001590
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    No musisz znaleźć, gdzie ginie. Ewentualnie bypass ze zdrowego.
  • #12 21001686
    puchan
    Poziom 14  
    Posty: 862
    Pomógł: 2
    Ocena: 97
    Udało się. Odkręciłem nie tyle błotnik co już zderzak przy nadkolu i odchyliłem. Wtyczka była cała w wyschniętym twardym błotku, zresztą gdzie ono tam nie było. A niby osłona nadkola powinna chronić to miejsce. Odciąłem ją bo i tak miałem nową z obrysówką ale ostatecznie chyba przylutuję bezpośrednio do kabelków które wychodzą ze środka nadwozia. Na szczęście probówka zapaliła się na tych kabelkach bo dalej to chyba bym już tego kabla nie wydłubał.

    Dzięki za pomoc. Nie myślałem, że przy prawidłowym napięciu będzie za mało prądu do zasilenia.
  • #13 21001700
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    puchan napisał:
    Nie myślałem, że przy prawidłowym napięciu będzie za mało prądu do zasilenia.
    Nauczka na przyszłość. Probówka!

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z obrysówką w samochodzie, która nie świeci mimo obecności napięcia na zasilaniu. Po podłączeniu do zasilacza 12V obrysówka działa, ale w samochodzie nie reaguje. Użytkownik sprawdził napięcie na kabelkach, które wynosi 15V przy włączonych światłach, jednak obrysówka nie miga. Użytkownicy forum sugerują sprawdzenie połączeń, masy oraz użycie probówki zamiast miernika, aby zidentyfikować słabe połączenia. Po dalszym badaniu, użytkownik odkrył, że wtyczka była zanieczyszczona błotem, co uniemożliwiało prawidłowe działanie. Po oczyszczeniu wtyczki obrysówka zaczęła działać.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA