Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny 12V do napędu pojazdu około 20 kg - jaki?

04 Gru 2005 19:18 30491 7
  • Poziom 13  
    Witam, od jakiegoś czasu projektuję i kompletuję części. Obecnie zastanawiam się nad doborem napędu. Szukam silnika, który poradzi sobie z pojazdem czterokołowym o wadze około 15 - 20 kg (konkretnie chodzi o kosiarkę spalinową). Interesuje mnie coś w miarę dostępnego i taniego. Najlepiej jakby był z przekładnią. Mam jakiś silnik napędu wycieraczek z samochodu, jeszcze nie sprawdzałem parametrów i prędkości obrotowej. Za wszelką pomoc dziękuję.
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    poza samą masą musisz uwzględnić opory jezdne i opory stawiane przez trawe podczas koszenia , pozostaje sprawa zasilania silnika , poboru prądu , regulacji obrotów
    może zaglądnij do sklepu z kosiarkami i zobacz jak jest to rozwiązane w firmowym sprzęcie ( wykorzystany napęd główny )
  • Computer Controls
  • Poziom 13  
    Co do napędu w kosiarkach fabrycznych to w moim przypadku odpada. Wał korbowy mam umieszczony pionowo. Za dużo kombinowania, ograniczony czas i możliwości także nie sprzyjają temu rozwiązaniu.

Poczyniłem skromne próby z napędem, z moich obserwacji wynika, że silnik z przekładnią od wycieraczek samochodowych zda egzamin w napędzie kosiarki. Miałem 3 sztuki, chyba od 126p, chyba od Poloneza i chyba od Stara. Wystarczający będzie od 126p. Dzięki przekładni ślimakowej oddaje b. duży moment obrotowy. Przy zastosowanie takiego silnika należy się jednak liczyć z faktem, że nie ma możliwości obrócenia kołem gdy silnik nie jest zasilany. Mi akurat to nie przeszkadza.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam

Proponuję zastosować rozwiązanie najprostrze ale nie najtańsze (chociaż kto wie?), kupić wiertarkowkrętarke akumulatorową z jakiegoś saper-marketu widziałem takie za 30 - 40 zł powinna uciągąć :)

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    WItam

Mimo wszysto silnik od wycieraczek samochodowych sprawdzi sie chyba tutaj najlepiej, oczywiscie jesli nie zależy Ci na dużej prędości,bo takie silniki maja duża przeladnie redukcyjna , ale plusem jest to ,że mają duży moment obrotowy wiec spokojnie poradzi sobie taki silnik z 20 Kg obciążeniem .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeszcze mocniejsze są silniki do napędu wentylatorów przy chłodnicach samochodowych. Można wykonać przekładnie z paska zębatego lub czegos podobnego. Mógłbys w napędzie zastosować jakieś sprzęgiełko odśrodkowe od piły spalinowej lub mechanizm zapadkowy od pasa bezpieczeństwa. wtey po wyłączeniu silnika mógłbyś przetaczać sobie dowolnie kosiarkę. Ale to trochę komplikuje konstrukcję.
  • Poziom 13  
    Prototyp pojazdu napędzany silnikiem z wycieraczek 126p jeździ bardzo dobrze. Waga pojazdu około 25 kg. dziękuję za wszelką pomoc.