Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Multimedia Speaker System SMS-5100

05 Gru 2005 13:43 5865 14
  • Poziom 15  
    z tylu mam 4 gniazda na jedno wchodzi zasilanie sieciowe drugie to polaczenie z kompem i dwa wyjscia na glosniki, i jedno z tych wyjsc nagle przestalo dzialac. A dzis rano znowu zadzialalo, ale po 15min cisza w jednym z glosnikow, co moze byc przyczyna i jakie moge byc koszta naprawy, i czy poczatkujacy ewentualnie sam da sobie rade? pozdrawiam
    jest so suboferek ze wzmacniaczem
  • Poziom 20  
    Cześć!
    Rozumiem że subwoofer i drugi kanał działają. No to tak: jeśli sprzęt nie jest na gwarancji rozbierz go i sprawdź połaczenia przewodów ( wyłącz zasilanie koniecznie!! )...to by było za proste ale możliwe, opcja druga to uszkodzenie wzmacniacza , jeśli tak to sprawdź na jakiej kości jest zbudowany, jeśli są to 2 takie same kanały upewnij się podłączając 2 kolumnę pod te "zepsute" wejście , jeśli problem nie ustępuje i odczekaj aż się ostudzi bo może działają zabezpieczenia przeciwzwarciowe jeśli tak owe układ posiada (dlatego może nieraz załapywać po ostudzeniu) ale wtedy to będzie znaczyć że masz gdzieś zwarcie i możliwe że w samym układzie ( jeśli jest monolityczny stereofoniczny). Po krótce..sprawdź przewody i połączenia i sprawdź koniec mocy, jeśli są sprawdź bezpieczniki , sprawdź również przewód łączący z komputerem , gdyż nieprawidłowe jego włożenie ( nie do końca) może spowodować taki efekt.
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam ten sam problem tzn jeden kanał nie dziala,wykluczam przwody zasilajace i łaczące bo je juz sprawdzilem,po podłaczeniu głosnika do drugiego kanału glosnik dziala,sprzwdzialem również mostek-diody w porzadku,bezpiecznik również.Moze ktos wie jakie powinny byc wartosci napięć na poszczegolnych kondensatorach,a jeszcze lepiej na wszystkich elementach-podejzewam ze ktorys elektrolit polecial ale nie mam jak tego sprzwdzic.Widze tu jeszcze 2 małe układy scalone JRC1005H 4558D,jednak również nei wiem jakie powinny byc napiecia na nóżkach.Gdyby ktoś mial schemat diagnostyczny tego układu to prosze dac znac.Bede wdzieczny za wszelkie wskazówki.

Dodano po 34 [minuty]:

Dodatkowo jeszcze mam pytanie czy ktos wie w jakiej konfiguracji pracuje tu uklad tda7375 i jakie powinny byc potencjaly na konkretnych nózkach ewentualnie napiecia miedzy nóżkami.
    pozdrawiam i zycze milego dnia
  • Poziom 20  
    Witaj!
    Schematu tego zestawu nie posiadam, ale mam coś co Cię zainteresuje mam nadzieję, że nie zepsuję i uda mi się dołączyć załącznik :p Co do wartości napięć kondensatorów to bywa różnie w zależności od tego jaką funkcję pełnią. Te na zasilaniu nie mogą być podłączone do napięć wyższych niż zalecane na obudowie (podobnie z warunkami, temperaturą, która jest na obudowie kondensatora) inne mogą pełnić funkcje filtrów, mogą wchodzić w skład sprzężenia zwrotnego ciężko powiedzieć, ale podobnie jak wyżej te napięcia nie mogą być wyższe niż na obudowie... najprawdopodobniej poszedł "koniec mocy" dokładniej jeden kanał.Aplikacje układów które wymieniłeś można znaleźć pod hasłem "datasheet" w wyszukiwarce np. http://www.datasheetcatalog.com/ gdzie wpisujesz nazwę , można je znaleźć w sklepie np http://www.tme.pl/ Pozdrawiam i życzę sukcesów, jeśli mogę jeszcze w czymś pomóc chętnię to zrobię.
  • Poziom 10  
    Podejżewam ze cos jest nie tak z jednym kanałem tylko nie mam jak zdiagnozowac uszkodzonego elementu,bo bez schematu nie wiem ktora koncowka odpowiada za który kanał.Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Można by się pokusić o sprawdzenie czy na wyjściu zepsutego kanału jest napięcie stałe pewnie zbliżone (jeśli nie takie same) do napięcia zasilania.Jeślio jest to wina końcówki mocy.Nie wiem na jakiej końcówce jest zestaw zbudowany czy na tej TDA 7375 czy jakiejś innej.Jeśli koniec mocy nie jest drogi to proponowałbym wymianę bez bawienia się w szukanie przyczyn na płytce, bo czuję że na 90% spalił się koniec mocy (kanał).
    Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 10  
    jest 10 V na tym kanale czyli wymieniam koncowke mocy,jak nie poskutkuje to bede szukal dalej
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    A czy w subwooferze i w dzialajacym kanale slychac "buczenie" (taki jakby przydzwiek sieciowy). Pytam dlatego bo naprawialem 2 razy te zestawy z dokladnie takimi samymi objawami i w obu przypadkach zdechly kondensatory na wysciu koncowki mocy. W pierwszym przypadku kondek byl ewidentnie napuchniety wiec nie bylo porblemu zlokalizowac uszkodzenie, za to w drugim wygladal normalnie i robil zwarcie ale pamietajac co we wczesniejszym zestawie bylo nie tak od razu sprawdzilem wlasnie kondensatory.
    Moze warto jednak kondki sprawdzic zamiast od razu wylutowywac koncowki mocy...?
  • Poziom 15  
    Witam!
    Mam właśnie taki problem, jak Pan po wyżej opisuje. Mianowicie mam model SMS-6100. Jest to wzmacniacz 2 satelit oraz sub'a. Nieznacznie słychać buczenie we wszystkich głośnikach. Sprawdzę kondziory i powiem w jakim one są stanie. Jeszcze jedno pytanie, ile kosztuje taki US tda7375?
  • Poziom 26  
    Cala elektronika w tych zestawach glosnikowych jest niezbyt skomplikowana wiec zlokalizowanie usterki nie powinno byc szczegolnie trudne. Jesli cos sie psuje to zazwyczaj koncowki mocy albo wlasnie kondensatory.
    Jesli chodzi o cene ukladu TDA7375 to oscyluje ona, w zaleznosci od sklepu, w okolicach kilkunastu zloty.
  • Poziom 11  
    Pozwolę sobie odkopać ten temat :)
    Ja mam taki sam zestaw głośników.
    Kiedyś występował u mnie ten sam problem, ale przypadkiem odkryłem być może co go powoduje i jak sobie z nim częściowo poradzić. Otóż u mnie winowajcą był potencjometr VOLUME. Zdjąłem z niego oprawkę i kiedy delikatnie dociskałem do dołu, dźwięk w drugim kanale wracał, kiedy go odpuszczałem nie było go spowrotem. Zauważyłem też, że oba kanały działają mi jak rozwalę ten potencjometr na fulla i lekko pociągnę jego drążek do dołu - dźwięk w obu kanałach zostaje na stałe - jakby coś niestykało na potencjometrze albo był on wyrobiony.
    Sprawę tak zostawiłem - głośniczek gra miło, tylko, że w muszę programowo zmniejszać głośność na niski poziom :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam, chcialbym sie zorientowac jakie sa wartosci poszczegolnych potencjometrow, gdyz zamierzam wymienic wszytkie. Jakis czas temu kompletnie mi sie one rozsypaly. Zostaly jedynie 2 w miare cale. Na jednym mam oznacznie 3B20KX2. Tutaj znalazlem niemalze identyczny:
    http://www.akkus.com.pl/index.php?styl=szczeg...t=alps_rk14&symbol=RK14-50k-LOG&lang=pl&dh=dt
    Lecz Mam problem z pozostalymi dwoma. Z jednego zostala tylko polowa plytki a w drugim odpadl fragment z nadrukowanym oznaczeniem. Probowalem mierzyc, lecz miernik nic nie wskazuje. Muglby ktos kto posiada te glosniki spisac wartosci? Byl bym bardzo wdzieczny. Co do braku jednego kanalu to takze mam ten problem. Zakupilem juz koncowke mocy na dniach bede wymieniac. Do tej pory zamiast potencjometrow mialem poprostu zwarte sciezki w miejscu montazu potencjometrow, natomiast glosnoscia sterowalem softwarowo z poziomu komputera. Uwalenie jednego kanalu wiaze ze zwarciem w przewodzie doprowadzjacym sygnal z komputera gdyz kiedys przez 3 miesiace wystepowalo zwarcie w jack'u.
  • Poziom 18  
    Witam,tda 7375 ma mo 2x35w w co nie wierzę,kosztuje około 12pln,pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ja dostalem ten uklad za 35zl, tylko jeden sklep w miescie go mial :/.
  • Poziom 10  
    Witam,

Miałem podobny problem z odczytaniem wartości potencjometrów co crono5 . Dowiedziałem się że te potencjometry są firmy ALPS model RK14K http://www3.alps.com/WebObjects/catalog.woa/E...eter/InsulatedShaft/RK14K12/RK14K12_list.html

Kolejny problem polegał na rozszyfrowaniu charakterystyki potencjometrów i ich wartości rezystancji. Wszystko znalazłem na stronie firmowej.

RK14K: http://www3.alps.com/WebObjects/catalog.woa/E...entiometer/InsulatedShaft/RK14K12/RK14K12.PDF

Z powyższego dokumentu oraz oznaczeń na potencjometrach wnioskuję, że potencjometr od VOLUME ma wartość 20kΩ charakterystyka 3B (prawie liniowa),
    a od WOOFER VOLUME oraz TONE 50kΩ charakterystyka A15 (logarytmiczna).

Tutaj są wszystkie charakterystyki potencjometrów ALPS: http://www3.alps.com/WebObjects/catalog.woa/E/PDF/Potentiometer/RV_RESISTANCE.PDF

Ostatnim problemem jest zdobycie tych potencjometrów. Niestety znalazłem jedynego dostawcę, który ma w swojej ofercie tylko jedną dostępną wartość z modelu RK14K. Pozostaje tylko szukać odpowiedników i martwić się od domontowanie ich do płytki. Wszystkie dostępne potencjometry stereo nie mają wyprowadzeń w szeregu jak to jest w ALPS. Tu jest ten dostawca http://www.loudspeakershop.eu/alps-rk14-50kax2-p-1188.html?language=pl&osCsid=2bf9abbd

Pozdrawiam!