Cześć!
Posiadam silnik niewielkiej mocy prawdopodobnie jest on wyciągnięty ze starej pralki "frania". Silnik jest 230V 50HZ natomiast nie pisze na nim mocy ponieważ tabliczka znamionowa jest wytarta. Podłączyłem go wg. schematu zamieszczonego poniżej na obroty prawe:
Próbowałem podłączenia przez kondensator rozruchowy 400 V 10 µF oraz 20 µF. Na obrotach wolnych działa bardzo dobrze. Natomiast przy podłączeniu go na obroty szybkie silnik nie ma aż tak dużej mocy i można go bez problemu zatrzymać ręką nawet przy swojej maksymalnej szybkości (przy kondensatorze 10 µF) natomiast przy 20 µF nie rozpędza się i buczy. Kolory w silniku który posiadam są inne niż te załączone na obrazku. Czym to może być spowodowane że silnik na dużych obrotach nie ma takiej siły?
Posiadam silnik niewielkiej mocy prawdopodobnie jest on wyciągnięty ze starej pralki "frania". Silnik jest 230V 50HZ natomiast nie pisze na nim mocy ponieważ tabliczka znamionowa jest wytarta. Podłączyłem go wg. schematu zamieszczonego poniżej na obroty prawe:
Próbowałem podłączenia przez kondensator rozruchowy 400 V 10 µF oraz 20 µF. Na obrotach wolnych działa bardzo dobrze. Natomiast przy podłączeniu go na obroty szybkie silnik nie ma aż tak dużej mocy i można go bez problemu zatrzymać ręką nawet przy swojej maksymalnej szybkości (przy kondensatorze 10 µF) natomiast przy 20 µF nie rozpędza się i buczy. Kolory w silniku który posiadam są inne niż te załączone na obrazku. Czym to może być spowodowane że silnik na dużych obrotach nie ma takiej siły?