Bardzo, bardzo proszę na wstępie o zaniechanie dyskusji na temat zasadności użycia RAID0 wszyscy wiemy jakie są jego wady i zalety w pewnych sytuacjach jest przydatny i to jest właśnie taki system przepływu pracy gdzie zaoszczędza czas.
W czym problem.
system/komputer składa się z dwóch RAID0
Raid1 złożony z 3x Nvme 1tb Gen5 dyski MP700 i
Raid2 2x Nvme 2tb Gen4 dyski Samsung 990 Pro
Są jeszcze inne dyski ale to już nieistotne.
Zauważono że materiał audio wczytuje się znacznie wolniej, sprawdziłem po pracy faktycznie prędkość odczytu oscyluje ok 10000Mb/s a zapis ok 24000Mbs
Jako że nie znalazłem konkretnych informacji postanowiłem usunąć Raid1 i zmontować go ponownie, przy czym sprawdziłem każdy dysk czy nie zawiera błędów każdy ma identyczny firmowane są to 3 szt MP700 i żaden nie ma spadków prędkości RW w długim teście.
Zmontowałem Raid ponownie i odtworzyłem backupy znajdujących się na nim partycji. Niestety nie dość że nic to nie pomogło to co gorsza Raid2 zachowuje się identycznie po tej operacji, mimo że nie był ruszany ale tu spadł też minimalnie zapis do ok 13000Mb/s z 16....
Jedyne co się zmieniło to kolejka Raid1 jest jako Array3.
Co istotne to na Raid1 znajduje się system Windows11, jest to Raid typu Both.
Pomóżcie co z tym fantem zrobić?
Przez ostatnie pół roku pracowało to poprawnie, okresowo sprawdzałem dyski prędkość odczyt/zapis oscylowały ok Raid1: 24000Mb/s a Raid2: 16000Mb/s
Niestety nie jestem w stanie usunąć wszystkich danych i utworzyć macierze od nowa nie mam takiej wolnej powierzchni dyskowej aby to na szybko odtworzyć, spora część danych to rzeczy stałe które oczywiście da się pobrać i zainstalować ale trwało by to dość długo. Backup przyrostowy jest robiony z danych unikatowych.
Problemem nie jest też system, partycja na Raid1 daje takie wyniki również gdy komputer zostanie zbootowany np z pendrive, sądził bym że problemem jest jakieś ograniczenie sprzętowe/uszkodzenia, ale po relokacji Raid spadła też prędkość samego odczytu Raid2
Co z tym fantem zrobić? Czy da się w jakiś sposób przebudować/naprawić tablicę raid? jak to działa?
Komputer to jest stacjonarka
płyta Asus Rog Strix x670E-E
z procesorem Ryzen 7950x
z kartą Asus Hyper Gen5
Będę wdzięczny za każdą pomoc, bo już nie mam pomysłów.
W czym problem.
system/komputer składa się z dwóch RAID0
Raid1 złożony z 3x Nvme 1tb Gen5 dyski MP700 i
Raid2 2x Nvme 2tb Gen4 dyski Samsung 990 Pro
Są jeszcze inne dyski ale to już nieistotne.
Zauważono że materiał audio wczytuje się znacznie wolniej, sprawdziłem po pracy faktycznie prędkość odczytu oscyluje ok 10000Mb/s a zapis ok 24000Mbs
Jako że nie znalazłem konkretnych informacji postanowiłem usunąć Raid1 i zmontować go ponownie, przy czym sprawdziłem każdy dysk czy nie zawiera błędów każdy ma identyczny firmowane są to 3 szt MP700 i żaden nie ma spadków prędkości RW w długim teście.
Zmontowałem Raid ponownie i odtworzyłem backupy znajdujących się na nim partycji. Niestety nie dość że nic to nie pomogło to co gorsza Raid2 zachowuje się identycznie po tej operacji, mimo że nie był ruszany ale tu spadł też minimalnie zapis do ok 13000Mb/s z 16....
Jedyne co się zmieniło to kolejka Raid1 jest jako Array3.
Co istotne to na Raid1 znajduje się system Windows11, jest to Raid typu Both.
Pomóżcie co z tym fantem zrobić?
Przez ostatnie pół roku pracowało to poprawnie, okresowo sprawdzałem dyski prędkość odczyt/zapis oscylowały ok Raid1: 24000Mb/s a Raid2: 16000Mb/s
Niestety nie jestem w stanie usunąć wszystkich danych i utworzyć macierze od nowa nie mam takiej wolnej powierzchni dyskowej aby to na szybko odtworzyć, spora część danych to rzeczy stałe które oczywiście da się pobrać i zainstalować ale trwało by to dość długo. Backup przyrostowy jest robiony z danych unikatowych.
Problemem nie jest też system, partycja na Raid1 daje takie wyniki również gdy komputer zostanie zbootowany np z pendrive, sądził bym że problemem jest jakieś ograniczenie sprzętowe/uszkodzenia, ale po relokacji Raid spadła też prędkość samego odczytu Raid2
Co z tym fantem zrobić? Czy da się w jakiś sposób przebudować/naprawić tablicę raid? jak to działa?
Komputer to jest stacjonarka
płyta Asus Rog Strix x670E-E
z procesorem Ryzen 7950x
z kartą Asus Hyper Gen5
Będę wdzięczny za każdą pomoc, bo już nie mam pomysłów.