logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak poprawić wentylację i ogrzewanie w domu z lat 80-tych? Skraplanie na oknach i problem w łazience

01 Lis 2024 13:34 1011 34
Najlepsze odpowiedzi

Jak poprawić wentylację i ograniczyć skraplanie na starych oknach w domu z lat 80., zwłaszcza w łazience?

Najpierw popraw dopływ i wywiew powietrza w łazience oraz osusz dom grzaniem i krótkim wietrzeniem na przestrzał, bo sama kratka bez dopływu powietrza nie działa [#21285374][#21288205] Sprawdź z kominiarzem drożność kanałów wentylacyjnych, nie tylko „na zapałkę”, ale też lusterkiem, czy w przewodzie nie ma pajęczyn lub gniazd [#21285374] Do łazienki najprościej dać zwykły wentylator spięty ze światłem, a do istniejącego grzejnika można dokupić grzałkę elektryczną; modele z czujnikami nie były polecane, bo potrafią pracować cały czas [#21285374][#21288205] Na teraz utrzymuj ogrzewanie i szybkie wietrzenie, bo to obniża wilgotność po kąpieli i po wyschnięciu domu problem zwykle wyraźnie maleje [#21288205][#21313702] Jeśli skraplanie nadal występuje tylko na starych oknach, to źródłem są najpewniej zimne szyby/mostki termiczne i docelowo pomoże wymiana stolarki na lepszą, np. 3-szybową z gazem, a nie sama rekuperacja ścienna [#21286100][#21286547][#21313738]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 21285176
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #2 21285374
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    Po pierwsze, aby był odpływ powietrza to musi być jego dopływ, czyli np. rozszczelnione okna. po drugie, kanały wentylacyjne musza być drożne . Samo sprawdzenie czy do kratki jest wciągany płomień zapałki niewiele daje. Trzeba wspiąć się na wyżyny i do otworu wentylacyjnego włożyć małe lusterko i obejrzeć czy cały przekrój kanału jest ok. Mogą być pajęczyny czy ptasie gniazda.
    Do grzejnika łazienkowego można dokupić grzałkę elektryczną.
    W łazience można założyć wentylator tylko taki najprostszy bo te z różnymi czujnikami kręcą się cały czas.
  • #3 21286074
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 21286100
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11919
    Pomógł: 1180
    Ocena: 3317
    Rozszczelnienie to leczenie objawów a nie przyczyny. Przyczyną są zimne punkty na który skrapla się woda z powietrza bo mają temperaturę poniżej punktu rosy. Wentylacja tylko likwiduje objaw bo wysusza powietrze nadmiernie ale obniża punkt rosy i woda przestaje się skraplać. Pytanie jak zlikwidować zimne punkty. Poprawiając ocieplenie/izolację. Okna no tu wymiana na lepsze albo rolety zewnętrzne. Ściany docieplenie. Można wypożyczyć kamerę termowizyjną na jakiś mroźny dzień i przejrzeć dom gdzie pojawiają się plamy i je poprawić.
  • #5 21286482
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #6 21286547
    zenekmartens
    Poziom 15  
    Posty: 958
    Pomógł: 13
    Ocena: 59
    W moim bylym domu byly takie same cyrki co u ciebie.
    Wymirnilismy okna na pasywne 3 szybowe i problem calkowicie znikl z lejaca sie woda po szybach i codzienne scieranie z paneli
  • #7 21286564
    Zbych034
    Poziom 39  
    Posty: 4673
    Pomógł: 549
    Ocena: 1414
    Jeżeli w powietrzu jest dużo wilgoci to nawet przy stosunkowo wysokiej temperaturze punkt rosy wystąpi. jedyna rada to ograniczyć dopływ pary wodnej (okap nad kuchenką, wyciąg w łazience itd) oraz wyeliminowanie miejsc o niskiej temperaturze. popatrz jaka masz temperaturę przy samych szybach w nowych i starych oknach a wnioski same się nasuną.
  • #8 21286935
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 21286995
    zenekmartens
    Poziom 15  
    Posty: 958
    Pomógł: 13
    Ocena: 59
    Wymien okna
  • #10 21287116
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    Jak wymieni okna to woda będzie kondensowała na ścianach.
    Mieszkam w bloku. W kuchni gdzie się gotuje i wszystko co się nadaje jest obstawione kwiatami doniczkowymi- 10 szt. wilgotność jest 35-40% przy temp. 23 st. Temp. szyby mierzona pirometrem 14 st. przy temp zewnętrznej 2 st. Szyba czysta bo w moim przypadku dla podanych parametrów temp. punku rosy 6,7-8,7 st. dla 35-40%.
    Cytat:
    w sypialni przykładowo teraz 21,2 (i będzie nieco spadac), wilgotność 58%, na zewnątrz 2 stopnie i już na oknach się skrapla

    I prawidłowo. Dla 60% wilgotności i temp 21 st , punkt rosy to 12 st.
    U mnie temp szyb jest niższa o 8-10 st. niż temp powietrza więc u autora tematu pewnie jest podobnie. Szyby w oknach bezpośrednio nad kaloryferami są cieplejsze o jakieś 4 stopnie niż szyba w tym samym oknie, pod którą kaloryfera już nie ma.
    uważam, że trzeba zacząć od obniżenia wilgotności bo to wychodzi o wiele taniej niż demolka . Rozszczelnianie okien a jeszcze lepiej szybkie, minutowe wietrzenie "na przestrzał". Mieszkania się nie wychłodzi bo 100% wilgoci jest usuwane w b. krótkim czasie.
    Mieszkanie dopiero co kupione, nie wiadomo jak było użytkowane ,czy było dostatecznie wietrzone. mury mogą oddawać zgromadzoną wilgoć przez miesiące.
  • #11 21287289
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #12 21287290
    yanes
    Poziom 33  
    Posty: 1601
    Pomógł: 206
    Ocena: 601
    bratHanki, jedyny który sensownie odpowiedział na temat i wyjaśnił o co tu chodzi. W nowych oknach można rozszczelnić je poprzez ustawienie klamki w pozycji 45 stopni. Radykalnie i skutecznie można zrobić nawiewniki ścienne tak jak tu proponują https://fresh.se/
  • #13 21287297
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 21287320
    yanes
    Poziom 33  
    Posty: 1601
    Pomógł: 206
    Ocena: 601
    Myślisz, że wystarczy jedna noc by się pozbyć wilgoci która jest wszędzie? Ja bym na twoim miejscu wypożyczył nieduży budowlany osuszacz powietrza i używał go przez tydzień.
  • #15 21287333
    zenekmartens
    Poziom 15  
    Posty: 958
    Pomógł: 13
    Ocena: 59
    Niech ci rece opadna ale dopiero na klawiature konta bankowego po zaplaceniu za nowe okna.
    Ja zamontowalem zewnetrzne rolety elektryczne i dalej bylo gowienko.
    Wymiana okien zalatwi skraplanie
  • #16 21287456
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #17 21287508
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    SieciowyAmator napisał:
    mieszkam tu od lipca i mogłem wymienić stolarkę gdy był na to czas i warunki

    Przechodziłeś przypadkiem z tragarzami, wprowadziłeś się i mieszkasz czy najpierw przechodziłeś z malarzami i innymi budowlańcami, innymi słowy czy najpierw remontowałeś? Jeżeli były prowadzone prace typu gładzie , malowania, jakieś przebudowy to w mury zostały wlane wiadra wody, która teraz powolutku uchodzi. . W lecie nie zdążyła odparować i są efekty. Jeżeli stare okna nie mają możliwości rozszczelnienia to na górze można wyciąć 15 cm uszczelki.
    Za Wikipedią:
    Cytat:
    Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna liczyć od 40 do 60 proc i jest zależna od temperatury. Dla 19-20 stopni będzie wynosiła ok. 55-60%, natomiast dla 21-22 stopni to 40-45%.
    https://www.google.com/search?q=wymagana+wilg...0NTY0ajBqMTWoAgiwAgE&sourceid=chrome&ie=UTF-8

    2 stopnie rónicy temperatur a w wilgotności nawet 20%.
    Mieszkam w bloku, 2 pokoje, kuchnia , niecałe 50 m2, na parapetach i meblach mam 40 kwiatów doniczkowych , paprocie, storczyki, anturia i inne, których nazwy pozapominałem a mimo to wilgotność mam w tej chwili 34% . Mimo rozszczelnionych okien i zakręconego kaloryfera w dużym pokoju w mieszkaniu jest 24°. Temp. zewnętrzna 7°.
    Nie piszę tego aby odwodzić Cię od wymiany okien tylko po to aby wykazać, że problem parowania szyb nie tkwi w samych oknach .
  • #18 21287534
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #19 21287568
    yanes
    Poziom 33  
    Posty: 1601
    Pomógł: 206
    Ocena: 601
    Całe lato miałem w domu wysoką wilgotność, dopiero włączenie ogrzewania je obniży ale nigdzie mi się nic nie skrapla. Wykres wilgotności w salonie w 2024 roku.
  • #20 21287581
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    Na początek poczytajka https://klarta.pl/blog/jak-zadbac-o-prawidlowa-wilgotnosc-powietrza/
    Kila słów wytłumaczenia. Ciepłe powietrze zawiera w sobie o wiele więcej pary wodnej niż zimne. Twoja okolica jest wilgotna, temperatury w lecie i jesienią były niemal rekordowe a więc nasycenie parą wodną powietrza było wysokie więc na dobrą sprawę woda ze ścian nie bardzo gdzie miała odparować.
    Obecnie temperatury są niższe a więc i nasycenie powietrza wilgocią się zmniejszyło to i woda ze ścian zaczęła się wydostawać i kondensować na szybach. Może to i denerwujące zjawisko ale b. pożądane bo obniża wilgotność w pomieszczeniu. Jak teraz wymienisz okna na takie super-hiper to woda skondensuje na ścianach a duża wilgotność i temperatura powyżej 20 st. to b. dobre zaproszenie dla grzybka.
    Najlepszy sposób na obniżenie wilgotności w pomieszczeniu to wymiana powietrza wilgotnego na suche czyli to, które jest na zewnątrz. W linkowanym artykule podali, że powietrze w temp. 0 st zawiera 2g/m3 wody a w temp. 20 st 7 g/m3 wody. w każdym metrze sześciennym.
    Aby to lepiej zrozumieć podam taki przykład. Pokój 20 m2 to 50 m3. Całkowita wymiana powietrza z 7g/m3 wody na takie o zawartości wody 2g/m3 i ponowna jego wymiana po nagrzaniu do 20 st to usunięcie 5gx50 m3 =250 g wody czyli pełna szklanka za jednym razem. dziwne ale prawdziwe.
  • #21 21288205
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #22 21288337
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    No...To jest słuszna koncepcja.
  • #23 21294386
    TurboTurban
    Poziom 9  
    Posty: 49
    Za słabo grzejesz i dlatego masz tyle wody, w starych domach i nie tylko pierwsze, co się robi na początku sezonu, to wygrzewać cały budynek i przede wszystkim kominy, nie czekasz, aż w domu zrobi się zimno, tylko odpalasz ogrzewanie w październiku albo nawet we wrześniu, wtedy spokojnie udaje się pozbyć wilgoci, popalając kilka godzin wieczorem.
  • #24 21294396
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #25 21294413
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9493
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2562
    Ja takie figle miałem latem. Dwa pomieszczenia z nieprzyjemnym zapachem. W dzień ciągłe wietrzenie na przestrzał. W nocy 1 lub 2 pomieszczenia miały otwarte okna, żeby się wychłodziły. Efekt - w jednym pomieszczeniu zapach neutralny. W drugim wyczuwalny choć znacznie mniej intensywny. Teraz nocami na szybach w 2 lub 3 pomieszczeniach skrapla się woda na szybach. Pomaga grzanie - powietrze chwyta wilgoć - i palenie w piecach - wilgotne powietrze jest wyciągane przez palenisko. Czasem też wietrzę przez kilka minut. Zimą fajnie widać jak po otwarciu okna pojawia się wilgoć w mroźnym powietrzu i na szybie osiada woda. Po 2-3 minutach na szybie wody już nie ma.
    Gdy na dworze jest chłodno, to w powietrzu jest mniej wilgoci niż w powietrzu w domu. Po ogrzaniu wilgotność spada i dlatego zimą powietrze w domu jest suche. Najlepiej wietrzyć przy silnych mrozach.
    Oczywiście warto zadbać by w mieszkaniu nie było punktów o temperaturze poniżej 17 stopni Celsjusza, bo tam się będzie woda skraplać. Można to wykorzystać do osuszenia domu, ale wodę trzeba odprowadzić na zewnątrz. Będzie prawie bezkosztowo w przeciwieństwie do osuszarki.
  • #26 21313702
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #27 21313738
    cirrostrato
    Poziom 38  
    Posty: 4874
    Pomógł: 284
    Ocena: 950
    >>21313702 Ot: 20 lat temu wymieniłem wszystkie okna (kto miał ,,Gierkowskie'' z Wołomina ten wie dlaczego) na trzyszybowe bez gazu i dwu z gazem (dlaczego, kwestia kasy) i przekonałem się, że dwuszybowe z gazem cieplejsze niż trzyszybowe bez gazu, syn teraz, w nowym domu, zamontował trzy szybowe z gazem i jest idealnie.
  • #28 21313940
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    cirrostrato napisał:
    syn teraz, w nowym domu, zamontował trzy szybowe z gazem i jest idealnie.

    Idealnie jeżeli chodzi o ciepło ale światła w mieszkaniu to jednak trochę mniej niż przy dwóch szybach. .
  • #29 21314025
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11919
    Pomógł: 1180
    Ocena: 3317
    Nie przesadzaj. Roznica w cieple znaczna a światła tylko ciut mniej.
  • #30 21314595
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5701
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    Może i "ciut" ale znajomej, po wymianie na okna z trzema szybami, gorzej rosła rozsada na parapecie i musiała doświetlać. Oko ma możliwość adaptacji do warunków oświetlenia a rośliny nie i one to odczuwają. Jak masz możliwość pomiaru aparatem czy smartfonem to zmierz natężenie światła przy otwartym i zamkniętym oknie. Nie chodzi o samą przezroczystość szyb ale dochodzą jeszcze dwie powierzchnie odbijające promienie świetlne.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem skraplania wody na oknach w domu z lat 80-tych, który jest ogrzewany kondensacyjnym kotłem gazowym. Użytkownik zauważył, że skraplanie występuje głównie na starych oknach Thermoplasta, podczas gdy nowsze okna w salonie nie mają tego problemu. Uczestnicy forum sugerują różne rozwiązania, w tym poprawę wentylacji poprzez rozszczelnienie okien, montaż wentylatorów w łazience, oraz wymianę starych okien na nowe, trójszybowe, co może zlikwidować problem skraplania. Wskazano również na znaczenie obniżenia wilgotności powietrza oraz poprawy izolacji budynku, aby zlikwidować zimne punkty, gdzie skrapla się woda. Użytkownik planuje wymianę okien na wiosnę oraz monitorowanie wilgotności w pomieszczeniach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA