logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy ten miernik nadaje się do pomiaru uziomu? Jak go prawidłowo używać?

soltyk 27 Lis 2024 18:16 594 5
REKLAMA
  • #1 21322568
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    Witam.

    Zrobiłem sobie uziom. Powinno się teraz przeprowadzić pomiar. Czy taki miernik będzie dobry:

    Stary miernik elektryczny E2-M22-7 obok skórzanej torby.

    Jak prawidłowo podłącza się go i obsługuje?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21322664
    zdzisiek1979
    Poziom 39  
    Posty: 5433
    Pomógł: 559
    Ocena: 1249
    Zakładam ze masz szpule z przewodami i szpile do wbicia w grunt.

    Rozkładasz elektrody podłączasz i kręcisz korbką aż łapka zaboli.

    To IMU szukaj manuala. Miernik z dawnej dawnej epoki.


    Kiedyś się nadawały do pomiarów jak sprawny to można mierzyć. Tylko koszmar w używaniu.
  • REKLAMA
  • #3 21322733
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    Już rozumiem - mam wbić uziom testowy. Jeśli pomiar wyjdzie dobrze, to mój nowy uziom jest ok. A jeśli kiepsko, to powinienem zweryfikować pomiar, kilkukrotnie poprawiając uziom testowy.

    Zapytam sprzedającego, czy ma akcesoria. Mogę kupić go taniej, niż fachowiec weźmie za przeprowadzenie pomiaru.

    To jeszcze pytanie, jak sprawdzić ten miernik przed zakupem? można go zewrzeć i zobaczyć, czy pokaże 0, czy też zwara mu zaszkodzi? Do czego służy pokrętło i aż 4 zaciski?

    Wybaczcie głupie pytania. Pracowałem z miernikami wskazówkowymi (woltomierz, amperomierz, watomierz, omomierz, uniwersalny), ale nie miałem w rękach takiego specjalistycznego urządzenia.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 21322743
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 21322803
    zdzisiek1979
    Poziom 39  
    Posty: 5433
    Pomógł: 559
    Ocena: 1249
    Wbijasz dwie elektrody prądową najdalej i napięciową pomiędzy uziom a elektrodę prądową.

    Zaczynasz od najwyższego zakresu i kręcisz korbka jednomiarowo ale szybko.
    Kręcisz pokrętłem by zrównoważyć mostek czyli wskazówka na >0< i odczytujesz w okienku pomiar. Kręcąc gałka przesuwasz skalę. I na skali odczytujesz oporność.

    Koszmar.

    Następnie przekładasz elektrodę napięciową ( środkową ) w pozycję bliżej uziomu i znów mierzysz i porem znów oddalasz od środka elektrodę i znów pomiar.
    Robisz trzy pomiary. Wyciągasz średnią i masz przybliżona wartość uziomu.
    Jeszcze korekta odniesienia do gruntu czy śnieg czy deszcz czy sucha ziemia i masz już wiedze o rezystancji uziomu.


    To tak w skrócie.

    E - ES ma mostek ale można go rozpiąć i podłączyć dwa przewody do uziomu wtedy miernik nie widzi przewodu pomiarowego.

    Nie ma to jak cyfrowy :) z baterią :)
  • #6 21325707
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    No to już wszystko wiem, dzięki za objaśnienia.
    Kupiłem. Będę musiał dorobić sondy i korbkę. Jak znajdę czas, działam.
REKLAMA