logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Ocena i przegląd wzmacniacza lampowego MV3 - pytania o lampy i napięcia

czesiu 09 Gru 2024 21:04 1365 36
Najlepsze odpowiedzi

Jak sprawdzić i wyregulować wzmacniacz lampowy MV3 z błędną ECC82, podwyższonym napięciem żarzenia i nierówną parą EL84, żeby mógł dalej bezpiecznie grać?

Najpierw ustaw żarzenie na 6,3 V, najlepiej 6,1–6,2 V, bo przy wyższym napięciu sieciowym wszystkie napięcia w układzie rosną i skraca to życie lamp [#21341118] Warto też wstawić właściwą ECC83 zamiast ECC82; jeśli zostajesz przy ECC82, sprawdź okolice R22, R23, R25, C19 i R24, a lekki brum przy podgłośnieniu jest normalny, podobnie jak słabo lub niewidocznie żarząca się EF86 [#21341118][#21341631] Największy problem był w końcówce EL84: trzeba mierzyć spadek napięcia na R33, bo z niego liczysz prąd spoczynkowy, a lampy najlepiej dobierać w docelowym układzie na minimum napięcia między anodami, bo wspólny rezystor katodowy pogłębia rozbieżność prądów [#21347677][#21346097] Jeśli chcesz to skorygować praktycznie, zwiększ R33 do ok. 150 Ω i dodaj regulację 10 kΩ z rezystorem 1 MΩ zabezpieczającym; dodatkowa rezystancja powinna być zbocznikowana kondensatorem, bo końcówka pracuje w klasie AB [#21349148] Po takiej regulacji uzyskano 36 mA/36 mA oraz 332/334 V na anodach, więc ustawienie można uznać za poprawne [#21349760]
  • #1 21340815
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3177
    Pomógł: 454
    Ocena: 835
    Proszę o ocenę pracy wzmacniacza lampowego MV3. Kolega poprosił mnie o przegląd leżakującego ileś lat wzmacniacza, a że zbytnio nie mam doświadczenia z lampami chciałbym się poradzić, żeby sprzęt mógł jeszcze pograć bez usterki i przedwczesnego zużycia.
    Opis moich spostrzeżeń:
    Wzmacniacz gra na obu wejściach całkiem ładnie i bez brumu (w stanie rozkręconym. Bez źródła dźwięku i na podgłoszonym potencjometrze oczywiście brumi ale to chyba normalne).
    Ma podmienione diody prostownicze i potencjometry, zwłaszcza P6 z 1MΩ na 47kΩ - stan zastany (zamierzam założyć 1MΩ, bo dostałem, ale przy kręceniu tym co jest nie bardzo czułem zmianę tonu, zarówno przy regulacji P6 (47kΩ) jak i na drugim kanale gdzie został oryginał P2 1MΩ, może przez to że sprawdzałem na malutkim głośniczku, który nie przenosi niskich tonów - tak mi się przynajmniej wydaje że symbol nutki na panelu to regulacja wyższych tonów a symbol tego ucha z kropkami to od niskich).
    Kondensatory sprawdziłem, wszystkie są ok.
    Lampa Ro2 to ECC82 (powinna być ECC83).
    Lampa Ro3 czyli EF86 nie żarzy się (nóżki 4-5 mają przejście, napięcie żarzenia dochodzi), nie wiem czy to normalne, ale gdyby coś było nie tak, to pewnie nie przenosiłaby sygnału?
    Wydaje mi się że jedna z lamp końcowych EL84 ciut bardziej się świeci w górnej części, (załączam zdjęcie, może da się ocenić czy jest ok, czytałem posty o "świecącej anodzie", priorytetem jest dla mnie nie zepsucie lamp, dlatego wolę zapytać).
    Napięcia pomierzone są z reguły większe niż na schemacie (pewnie ze względu na wzrost napięcia sieciowego, u mnie jest 238V).
    Napięcia np. na anodach Ro1 są po 146V, na anodzie EF86 jest 77V (zamiast 70V) a na anodach końcówek EL84 po 322V (zamiast 300V).
    Napięcie żarzenia ok 6,8V.
    Podejrzane napięcie mam natomiast na Ro2 (u mnie lampa ECC82), mam 65V na nóżce 1 (zamiast 160V) i 196V na nóżce 6 (zamiast 230V) - nie wiem czy można to tak zostawić.
    Proszę o ewentualne wskazówki.
    Lampy wzmacniacza lampowego MV3 świecące się w ciemności. Schemat rozmieszczenia komponentów wzmacniacza lampowego MV3.
    Schemat elektryczny wzmacniacza lampowego MV3 Wnętrze wzmacniacza lampowego MV3 z widocznymi lampami i elementami elektronicznymi.
  • Pomocny post
    #2 21341118
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Tak jak piszesz aby ew. dwa razy nie robić tych samych rzeczy w pierwszej kolejności pasuje obniżyć napięcie żarzenia do znamionowego 6,3V a lepiej do 6,1-6,2V aby lampy za szybko się nie wypaliły, szkoda by ich było a potem ew. resztę napięć dopiero korygować... U mnie w sieci nawet 245 bywa bo pełno fotowoltaiki...
    Jeżeli to Twoje "brum" słyszalne jest bardziej po podgłośnieniu to zdiagnozuj co Ci da podłączanie dobrych elektrolitów równolegle do tych co masz na razie na chwilę bez wylutowywania tych co są.. P6 wiadomo - do wymiany.
    czesiu napisał:
    Podejrzane napięcie mam natomiast na Ro2 (u mnie lampa ECC82), mam 65V na nóżce 1 (zamiast 160V)

    Sprawdź tam oporniki R22 i R23 w obwodzie katody i R25 w obwodzie anody oraz sprawność kondensatora C19 oraz R24 na który przychodzi sprzężenie zwrotne od wtórnego uzwojenia trafa głośnikowego, a głośnik musi być dopasowany (wiadomo).
    Dopiero po korekcji napięcia anodowego na nóżce 1 lampy Ro2 zajmij się nóżką 6. Link
    EF 86 z tego co pamiętam to tak ma z żarzeniem ale można wyjąć lampę i obejrzeć przestrzeń podstawki pomiędzy nóżkami 4 i 5 czy nie ma przegrzanej masy od góry i od spodu ale ona nie pracuje w ekstremalnych warunkach, więc popraw luty kalafonią bo może zimne z obu stron na przewodach prowadzących do 4 i 5 i chyba będzie OK? W tym poście jdubowski to potwierdza, że żarzenie może być niewidoczne: Link
    Oj będzie kiedyś zdziwko:
    Stary wzmacniacz lampowy ze zdejmowaną obudową, ukazujący lampy elektronowe i elementy elektroniczne na płytce.
  • #3 21341631
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Ten brum to normalne.
    Wymień ECC82 na 83 i sprawdź napięcia. Powinny powrócić do wskazanych na schemacie.
    Reszty nie ruszaj.
    Odchylenie napięć +/- 10-15% to tu normalne + efekt zamiany napięcia z 220 na 230V.

    Dodano po 7 [minuty]:

    No ten P6 przeoczyłem.
    I najważniejsze: zmierz napięcie na R33. Powie to jaki jest prąd EL84.
  • #4 21342420
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3177
    Pomógł: 454
    Ocena: 835
    Posiedziałem dziś przy wzmacniaczu godzinkę, oto moje spostrzeżenia:
    - zmiana potencjometru P6 na właściwy 1MΩ dała wyraźną poprawę zmianę barwy tonu (jest jeszcze odchyłka względem schematu w dwóch potencjometrach logarytmicznych od głośności: P4 - 220kΩ zamiast 100kΩ i P3 - 470kΩ zamiast 1MΩ, ale tak zostawiam, to chyba nie problem).
    - ciut zmniejszyłem napięcie żarzenia do Ok 6,3V (sumaryczny prąd żarzenia lamp we wzmacniaczu wynosi 2,4A [nie wliczając żarówki], pomiar cęgami więc obarczony pewnie niewielkim błędem. Jak się podzieli na 5 lamp wychodzi po 0,48A, ale tu nie jestem pewien jak są połączone żarniki w ECC83/82, bo tam są chyba po dwa w lampie, jak podzielić na 7 żarników to jest po 0,34A.)
    - podzespoły o których pisaliście żeby sprawdzić są sprawne (za wyjątkiem R24 o którym niżej)
    - rezystor sprzężenia zwrotnego R24 u mnie został wymieniony na 100kΩ (wg schematu powinien być 6,8kΩ. Taki czerwony z czasów poprzedniego ustroju) - podejrzewam, że ktoś kiedyś wymieniając lampę na ECC82 wymienił również ten rezystor na większy i chyba wiedział co robi. Nie będę wymieniał lampy na ECC83 (bo nie mam) i chyba nie chcę sprawdzać obecnej lampy na znacznie mniejszym rezystorze R24 (skoro teraz ładnie gra).
    - jeśli zaś chodzi o napięcie na R33 (u mnie 120Ω) wynosi 10,4V, co się przekłada na prąd do lamp EL84 równy 87mA , może taki być?
  • Pomocny post
    #5 21342460
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Zmierz jeszcze napięcia na S1 lamp EL84.
    Pokaże to czy kondensatory sprzęgające C21, 22 nie mają upływności?
    Coś za duży ten prąd dla Us1 = -10V.
  • #6 21343074
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Zwiększyj nominał R33 do wskazanych 130Оm i będzie sumaryczny prąd anod i ekranujących siatek 2 lamp -70-75mА..Obliczenie średniego prądu żarnika lamp jest błędem. Wszystkie lampy są używane z napięciem żarnika 6,3 V, ich prąd wynosi EL84 - 0,76А , ECС82, ECС83-0,3 A , EF86-0,2 A.
  • #7 21344069
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3177
    Pomógł: 454
    Ocena: 835
    Do R33 dodałem 10Ω, dziś miałem U(R33)=10,66V co się przekłada na prąd 82mA.
    C21 i C22 sprawdziłem induktorem przy napięciu 500V, wynik wyszedł poza zakres 5GΩ, więc upływ nie występuje.
    Napięcia zmierzone na lampach EL84:
    Ro4:
    2- 0,091V potem wzrosło do 0,125V
    3 - 10,62V
    7 - 336V
    9 - 330V
    Ro5:
    2- 0,092V potem wzrosło do 0,115V
    3 - 10,62V
    7 - 327V (dziwna odchyłka, przed zmianami kilka dni temu miałem równo po 322V na obu lampach, czy to czasem nie przez zmianę R33?)
    9 - 330V
    żarzenie lamp 6,3V.

    Muszę wymienić przewody do potencjometrów, kolega chce jeszcze dodatkowe gniazda Jack, więc trochę mechanicznej zabawy.
    Jak poskładam to będę sprawdzał czy coś nowego nie wyjdzie.
  • #8 21344539
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Jeśli napięcie na siatkach sterujących lamp EL84 z czasem staje dodatnie (przekracza 0 V) , oba кondensatory wymagają wymiany! Ale napięcie na katodach jest jeszcze mniejsze niż wskazane na schemacie, co może wskazywać na zmniejszenie ich emisji Schemat wzmacniacza lampowego z zaznaczonym napięciem 11V przy lampach EL84.
  • #9 21344558
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Aksakal to nie apteka. Na katodach jest 10,6V, to przecież tylko niecałe 4% niżej.
    Co prawda Ua jest o 20V wyższe, ale to wszystko w granicach tolerancji dla układów lampowych.
  • #10 21344567
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Analiza Twoich pomiarów budzi wątpliwości co do ich poprawności. Argumenty-wraz ze wzrostem dodatniego napięcia na siatce sterującej wzrasta jej prąd anodowy, co powoduje większy spadek napięcia na rezystancji uzwojenia pierwotnego transformatora wyjściowego i spadek napięcia na anodzie. Przeciwnie, masz większe napięcie na siatce PO4 (0,125 V) niż na PO5 ( 0,115 V), а napięcie na anodzie jest większe -336 V i 327 V odpowiednio. Spróbuj zamienić miejscami lampy i znów zrób wymiary dla porównania i analizy. Schemat obwodu lampowego z zaznaczeniem punktów napięciowych.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Collego, jogo! Przez pomyłkę wysłałem wiadomość nie do końca skończoną.

    Dodano po 50 [minuty]:

    Autor wskazał napięcie na anodzie RO4 336V . Jeśli weźmiemy pod uwagę spadek napięcia na uzwojeniu pierwotnym transformatora o około 10 V , wówczas napięcie na wyjściu prostownika UA wynosi prawie 350 V , A jest to nadwyżka powyżej wskazanej już o 40 V.
  • #11 21344620
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Można wstawić między prostownik a pierwszy kondensator filtru rezystor 470 omów/7-10W.
    Końcówka pracuje w klasie A więc nie odbije się to na dynamice.
  • #12 21344624
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    aksakal napisał:
    Jeśli napięcie na siatkach sterujących lamp EL84 z czasem staje dodatnie (przekracza 0 V) , oba кondensatory wymagają wymiany!

    0,125 V na rezystancji upływowej siatki 680 k wskazuje, że płynący tam prąd jest rzędu 180 nA. Rozumiem, że chciałbyś, aby płynął 0 nA, ale to jest nierealne. Zawsze płynie jakiś prąd siatki, w tym przypadku prąd emisji termoelektronowej, który jest tu w normie, nawet w przypadku nowej lampy.
  • #13 21344638
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Pytanie podstawowe przy pomiarach: jaki jest błąd pomiaru?
    Czyli tu: miernikiem o jakim Rw był dokonywany?
  • #15 21344710
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3177
    Pomógł: 454
    Ocena: 835
    Już się w tym trochę zaczynam gubić. Napięcia mierzyłem względem masy, wszystkie siłą rzeczy były dodatnie. Może lepiej gdybym mierzył napięcia względem katod lamp, albo spadki napięć na rezystorach przy siatkach?
    Miernik mam Brymen z Rw 10MΩ/54pF
    Napięcia na siatkach s1 rosły z czasem, co pomiar to inny wynik. No i ze wzmacniacza leciała muzyczka, czy to nie zakłóca pomiaru?
  • #16 21344716
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Te pomiary powinny być "bez muzyczki".
  • #17 21344737
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Jeśli autor nie pomylił się przy pomiarze, podejrzenie budzi jedynie znaczna różnica napięcia na anodach. Musimy znaleźć przyczynę tej różnicy. Przede wszystkim wymieńic lampy miejscami.
  • #18 21344833
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    Jeśli dobrze widzę, transformator głośnikowy ma tam niedzielony karkas, co pozwala sądzić, że połówki uzwojenia anodowego są nawinięte jedna na drugiej, więc siłą rzeczy nie mają takich samych oporności dla prądu stałego. Dlatego spadki napięcia na nich też będą różne dla tego samego prądu. Różnica zazwyczaj nie przekracza kilku woltów, ale jeśli lampy różnią się między sobą i zostaną umieszczone niekorzystnie (słabsza z połówką uzwojenia o mniejszej rezystancji), to różnica wypadnie większa, zwłaszcza ze wspólnym opornikiem w katodach.
  • #19 21344987
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Nawet jeśli różnica rezystancji połówek uzwojenia pierwotnego wynosi 20 Ohm, co jest mało prawdopodobne, to przy prądzie anodowym 36mA różnica spadku napięcia na nich nie przekroczy 0,72 V, ale nie 9V. . Więc ta hipoteza jest błędna
  • #20 21345061
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    aksakal napisał:
    Nawet jeśli różnica rezystancji połówek uzwojenia pierwotnego wynosi 20 Ohm, co jest mało prawdopodobne

    W zależności od konstrukcji transformatora, ta różnica może sięgać nawet 100 omów. Ile jest w tym transformatorze nie wiem, ale warto pamiętać o tym aspekcie, by z aptekarską dokładnością nie walczyć o równe napięcia na anodach co do ułamków wolta.
  • #21 21345100
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Nawet różnica rezystancji 100 Om da różnicę napięcia 3,6 V, ale nie 9 V! Jeśli potrafisz przedstawić przykład takiej różnicy rezystancji połówek uzwojenia transformatora wyjściowego, podaj źródło informacji. To, co napisałeś dla mnie odkrycie nowej Ameryki!
  • #22 21345611
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3177
    Pomógł: 454
    Ocena: 835
    Kolejne podejście, tym razem na zwartym wejściu audio (czyli ciszy w głośniku), oto jego wyniki:
    Mogę potwierdzić że rezystancje uzwojeń trafo głośnikowego nie są jednakowe.
    Uzwojenie połączone z lampą Ro4 ma 314Ω a z Ro5 365Ω.
    napięcia siatek na nóżkach nr 2 rosły w miarę kolejnych minut, więc ograniczę się do tych zmierzonych jako ostatnie (po ok 10min. od włączenia).
    Napięcie zasilania środka trafo głośnikowego 346V.
    lampa w gnieździe Ro4: i Ro5:
    katoda 3 - 10,7V katoda 3 - 10,7V
    siatka 2 - 0,125V siatka 2 - 0,141V
    anoda 7 - 337V anoda 7 - 328V
    siatka 9 - 331V siatka 9 - 330V
    zamieniłem lampy miejscami, oto efekt:
    lampa w gnieździe Ro4: i Ro5:
    katoda 3 - 10,65V katoda 3 - 10,65V
    siatka 2 - 0,118V siatka 2 - 0,136V
    anoda 7 - 329V anoda 7 - 335V
    siatka 9 - 330V siatka 9 - 330V
    tak chyba jest lepiej.
  • Pomocny post
    #23 21346097
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    czesiu napisał:

    Uzwojenie połączone z lampą Ro4 ma 314Ω a z Ro5 365Ω.
    napięcia siatek na nóżkach nr 2 rosły w miarę kolejnych minut, więc ograniczę się do tych zmierzonych jako ostatnie (po ok 10min. od włączenia).
    Napięcie zasilania środka trafo głośnikowego 346V.
    lampa w gnieździe Ro4: i Ro5:
    katoda 3 - 10,7V katoda 3 - 10,7V
    siatka 2 - 0,125V siatka 2 - 0,141V
    anoda 7 - 337V anoda 7 - 328V
    siatka 9 - 331V siatka 9 - 330V

    I to jest właśnie sytuacja, o której pisałem wcześniej:
    OTLamp napisał:

    jeśli lampy różnią się między sobą i zostaną umieszczone niekorzystnie (słabsza z połówką uzwojenia o mniejszej rezystancji), to różnica wypadnie większa, zwłaszcza ze wspólnym opornikiem w katodach.

    Z pomiarów wynika, że Ro4 ma prąd spoczynkowy prawie 29 mA, a Ro5 około 49 mA (jest przeciążona). Ujawnia się tym samym podstawowa wada wspólnego opornika katodowego, który stabilizuje sumę prądów lamp i przy ich rozbieżnościach jeszcze tę różnicę pogłębi. Myślę, że warto rozważyć wymianę jednej z lamp.
  • Pomocny post
    #24 21346130
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Przy różnicy oporów połów uzwojenia 51Оm, różnica napięcia na anodach, przy jednakowej emisji katod, musi składać 1.8 V. Masz po zamianie lamp miejscami 6V. To potwierdza moje twierdzenie, że emisja katod jest nie jednakowa. Nierówność stałych składowych prądów anodowych lamp stopnia Push-Pull prowadzi do pojawienia stałego namagnesowania rdzenia transformatora wyjściowego, co powoduje zmniejszenie czynnej indukcyjności uzwojenia pierwotnego i może być przyczyną zwiększonych zniekształceń, szczególnie w obszarze dolnoprzepustowym. Na zdjęciu jeden z możliwych sposobów równoważenia prądów anodowych Schemat elektryczny układu push-pull z elementami R1, R2, R3, R4 i C1 oraz transformator Tp1.

    Dodano po 47 [minuty]:

    Jednoznacznie należy zmieniać lampę z mniejszym anodowym prądem, inaczej przy zamianie jej na analogiczną czas ich funkcjonowania będzie nie trwały.
  • #25 21346318
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3177
    Pomógł: 454
    Ocena: 835
    OTLamp napisał:

    Z pomiarów wynika, że Ro4 ma prąd spoczynkowy prawie 29 mA, a Ro5 około 49 mA (jest przeciążona).

    Jak się wyznacza powyższe prądy, bo nie mogę załapać, z napięcia anody, czy z siatki?
    Czy lampa bardziej zużyta ma mniejszy prąd, czy się przeciąża?
    Mam jeszcze drugie dwie lampy (stan niewiadomy, pewnie lekko używane).
    Sprawdzę jak jest na drugiej parze. Jak nie będzie dobrze, to będę jakoś próbował dobrać zbliżone. Widzę że zależy też która gdzie siedzi, więc roboty dwa razy tyle przy parowaniu.
  • Pomocny post
    #26 21346348
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jeżeli masz cztery lampy to możesz wstawiać do układu po jednej i dla każdej zmierzyć napięcie na R33.
    Może to kulawe ale wybierzesz dwie o najbliższych parametrach w tym punkcie pracy.

    Dodano po 2 [minuty]:

    A jeszcze jedno: na czas tego "eksperymentu" zwiększ R33 na 270 omów.
  • Pomocny post
    #27 21347458
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    Dla doboru lamp można skorystać się prostszym sposobem, tym więcej, że mamy znaczne przekroczenie anodowego napięcia, a przy usunięciu jednej z lamp to napięcie jeszcze więcej wezbierze z za zmniejszenia obciążenia. Należy wymierzyć napięcie między anodami lamp. Ono, dla minimalizacji zniekształcen, nie powinno przekraczać 1V . Wymiary należy czynić niemniej czym przez 15-20 minut po włączeniu wzmacniacza. Schemat układu elektrycznego z dwoma lampami i komponentami R1, R2, R3, R4 oraz C1.
  • #28 21347518
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jak może tu nie przekraczać 1V jak różnica rezystancji uzwojeń wynosi 51 omów.
    Przy zupełnej równości prądów anodowych różnica napięć wyniesie ok. 2V.
  • #29 21347618
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2998
    To mówi tylko o jednym-o jakości transformatora wyjściowego tego modelu wzmacniacza, którego producent oszczędzał na miedzi , wykorzystując drut małego przekroju. Należy jednak pamiętać, że poziom zniekształceń wzmacniacza gitarowego nie jest na pierwszym miejscu . Czym mniej rezystancja pierwotnego uzwojenia, tym mniej daremne straty na niej mocy, a czym mniej różnica rezystancji połów uzwojenia, tym mniej zniekształcen .W gatunkowych wzmacniaczach połowy uzwojenia symetryczne i mają jednakowy opór.
  • Pomocny post
    #30 21347677
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    czesiu napisał:

    Jak się wyznacza powyższe prądy, bo nie mogę załapać, z napięcia anody, czy z siatki?

    Dane masz napięcie zasilania (346 V), oraz napięcia na anodach (337 V i 328 V), możesz więc obliczyć spadki napięcia na połówkach uzwojenia anodowego (9 V i 18 V), a znając rezystancje tych połówek możesz z prawa Ohma obliczyć wartości przepływających przez nie prądów anodowych.

    czesiu napisał:

    Czy lampa bardziej zużyta ma mniejszy prąd, czy się przeciąża?

    Ta z mniejszym, prądem nie jest przeciążona, przeciążona jest ta z większym prądem, w jej anodzie traci się w spoczynku ponad 15 W.

    czesiu napisał:

    Mam jeszcze drugie dwie lampy (stan niewiadomy, pewnie lekko używane).
    Sprawdzę jak jest na drugiej parze. Jak nie będzie dobrze, to będę jakoś próbował dobrać zbliżone. Widzę że zależy też która gdzie siedzi, więc roboty dwa razy tyle przy parowaniu.

    Dobierać warto w docelowym układzie, ze wspólnym opornikiem w katodzie, przy czym, ze względu na zawyżone napięcie anodowe, można zwiększyć nieco wartość tego opornika, np. do 150 Ω (w tej chwili jest 120 Ω zamiast 130 Ω, co jest niekorzystne). No chyba że zdecydujesz się na redukcję napięcia anodowego. Lampy dobierasz na minimum napięcia między anodami, jak już doradzono wcześniej. Z racji tego, że lampy są w stanie nieznanym, zapewne używane, warto je potrzymać pod napięciem co najmniej 5 minut i po tym czasie skontrolować napięcie na siatkach sterujących.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik prosi o ocenę wzmacniacza lampowego MV3, który był nieużywany przez kilka lat. Wzmacniacz działa poprawnie, ale występuje brum przy podgłośnieniu. Użytkownik wymienił diody prostownicze i potencjometry, a także zmniejszył napięcie żarzenia do 6,3V. W odpowiedziach doradzono obniżenie napięcia żarzenia, sprawdzenie kondensatorów i rezystorów, a także wymianę lamp ECC82 na ECC83. Użytkownik zauważył poprawę po wymianie potencjometru P6 oraz zmniejszeniu napięcia żarzenia. Wskazano również na różnice w prądach anodowych lamp EL84, co może wskazywać na ich nierównomierne zużycie. Użytkownik zastosował izolowane gniazdo Jack, co rozwiązało problem z dźwiękiem. Ostatecznie wzmacniacz działa poprawnie po dokonanych modyfikacjach.
REKLAMA