Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak ustawić antene magnesowo bez swr????

mike1919 12 Dec 2005 16:43 6541 12
    mike1919
    Level 10  
    elo mam pytanie czy jest jakaś mozliwość dostrojenia anteny magnetycznej w mobilu bez urządzenia swr zeby dobrze chodziła czy trzeba ustawić swr-em ?? z góry dzięki za podpowiedz
    mike1919
    Level 10  
    Ja mam takie stare radyjko stabo xm 4300 a antenke sirio magnes mini mag 27 ale już mam ustawioną swr - em kolega mi to zrobił za piwko i teraz dużo lepszy odbiór mam dzieki pozdrawiam i merry xmas życze:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
  • Helpful post
    saintman
    Level 12  
    mike1919 wrote:
    elo mam pytanie czy jest jakaś mozliwość dostrojenia anteny magnetycznej w mobilu bez urządzenia swr zeby dobrze chodziła czy trzeba ustawić swr-em ?? z góry dzięki za podpowiedz

Bez reflektometru? To tylko modlitwą :twisted:

A tak powaznie to jesli juz naprawde nie zdobedziesz urzadzenia, ustaw antene tak aby radio wskazywalo jak najwiekszy poziom mocy wyjsciowej (wskazowka mozliwie maksymalnie w prawo, jak najwieksza ilosc diod itp. podczas nadawania. No... chyba ze masz Alana 100+ albo inne najprostsze radio, wtedy zapomnij o tym co napisalem). Z moich obserwacji wynika, ze najwiecej mocy emitowane jest z nadajnika przy SWR 1.3 - 1.6 (paradoksalnie nie przy 1.0 - 1.1). Mozna zatem w ten sposob nie tyle zestroic dobrze antene, co obnizyc wspolczynnik fali stojacej do poziomu bezpiecznego dla nadajnika. Jesli SWR > 3, zadko kiedy radio zapala wszystkie diody (analogicznie, wskazowka wychyla sie mocno w prawo) podczas nadawania.

Pamietaj jednak, ze jest to jedynie absolutna ostatecznosc i jest raczej sposobem "w oczekiwaniu" a nie "zamiast" normalnego strojenia.

Aha... i czesto sprawdzaj tylnia scianke radia (w okolicach gniazda antenowego) oraz radiator (w lepszych radiach). Jesli bedzie sie mocno nagrzewac - odpusc sobie nadawanie.
    MAcGYVER007
    Level 13  
    anteny na magnesie ?strojenie ich?phi!!!
    ludzie zejdźcie z drzewa i poczytajcie co to za shitt.
    anteny na magnesie....................
    oki188
    Level 22  
    MAcGYVER007 wrote:
    anteny na magnesie ?strojenie ich?phi!!!
    ludzie zejdźcie z drzewa i poczytajcie co to za shitt.
    anteny na magnesie....................

Tak się wtrące do tematu anteny magnetyczne nie są jak to określiłeś "shitt" nalerzy tylko wiedzieć jaką antene wybrać, od roku montuje CB w samochodach i stroje antenki i sam przekonałem się że anteny krutkie typu midland 60cm są do niczego, swr mimo ze na 19 jest 1.2 to na bokach dochodzi nawet do 2.5 Jednym słowem nie da się takich antenek ładnie zestroić a szczytem tak sie wyraże "głupoty" jest kupywanie takich małych antenek magnetycznych około 30cm długości. na takiej antence swr sięga po bokach nawet 3.0 i anteny nie da się terz ładnie zestroić. Moim zdaniem dobrze zdają egzamin anteny 5/8 fali które mają powyżej 1.2m długości (fakt że nie każdy lubi jak ma bata na samochodzie) Ale naprawde te antenki dają sie ładnie zestroić i swr jest znakomity, tak samo jak zasięg z takiej antenki.
    Pozdrawiam
    sp5wcx
    Level 33  
    A ja nadal nie wiem jak antena 5/8 fali na pasmo 11m może mieć 1,2 m długości ...
    oki188
    Level 22  
    Pewnie jest to kwestioa dobrania cewki do bata ale nie wiem dokładnie, sugeruje się tym co podają producenci poszczegulnych anten o każdej z nich.
    Pozdarwiam
    SITO79
    Level 27  
    przestań wierzyć w to co napisał producent ,to tylko chwyt marketingowy. antena 5/8λ to antena w której promiennik ma faktyczną (mechaniczną) długość 5/8λ czyli na pasmo CB to jakieś 6.7m ,cewka tylko dopasowuje impedancje tego promiennika do wartości ok 50Ω.anteny samochodowe na to pasmo to mniej lub bardziej skrócone 1/4λ ,no i te zyski dB(w odniesieniu do gwoździa) .polecam poczytać nieco fachowej literatury np PORADNIK UKF Zdzisława Bieńkowskiego
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Osobiście polecam z "magnesówek" Hustlerke to na razie jedyna antenke którą się skręca stawia na dachu i mamy ok 1.1 SWR, wiadomo że nie na każdym aucie, ale śmiga tak jak kosztuje ;) lepiej od tych 18-244 czy Sirio Mini Mag, chodzi dość szeroko i nie ma problemów z zestrojeniem jej.
    lgy1
    Level 21  
    niektórzy koledzy wypisują dudy smolne na temat anten polecam odpowiednią lekture : poradnik antenowy "Jacek Matuszczyk"
    olo
    Level 18  
    To że antena samochodowa jest 5/8λ przy długości promiennika załużmy 1.2m polega na tym, że dobrana jest odpowiednia cewka która nadaje takiej antenie chcarakterystykę promieniowania typową dla anteny o długości mechanicznej 5.8λ.pozdrawiam
    SITO79
    Level 27  
    szkoda ,że na innych pasmach sprawa nie wygląda tak prosto jak na CB. wystawił bym sobie wtedy na dach taki kawałek preta powiedzmy 70cm+ odpowiednia cewka ,no i pewnie miało by to stosowny do cewki zysk :D i na co by mi wtedy był mój X510 :D:D:D