logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak połączyć dwie lampy LED 2x0,75mm² z włącznikiem i zasilaniem okapu?

eterone87 13 Mar 2025 22:34 495 5
REKLAMA
  • #1 21478844
    eterone87
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Witam szanowne grono doradcze. Szybka piłka - poszukuję rady, w jaki sposób najprościej i w miarę obrazowo wyjaśnić sposób połączenia widocznych na zdjęciu dwóch lamp LED, z których wychodzi przewód 2x0,75 mm², poprzez jeden włącznik przelotowy (też na zdjęciu) z przewodem wychodzącym z puszki (2x1 mm²), który też równocześnie jest (był i chciałbym to 'odtworzyć') zasilaniem okapu (czarny przewód wystający nad okapem na zdjęciu). Zaznaczam, że nie pytam o ocenę moich umiejętności czy wiedzy, bądź mebli, tudzież estetyki lamp. Jeśli się da, to jak, jeśli można prosić o instrukcję 'obrazkową', gdzie jakie przewody puścić i gdzie jak połączyć, to będę ogromnie wdzięczny. Pozdrawiam i spokojnego wieczoru ;)
    Kuchnia z zamontowanymi szafkami i sprzętem AGD, widoczna z umieszczonymi na blacie dwiema lampami LED.
    AI: Czy możesz podać model lub typ lamp LED oraz włącznika, które chcesz podłączyć?
    Lampy elight BATTEN LED 27 W/4000 K
    włącznik przelotowy z Obi za 9 zł
    AI: Czy możesz opisać lub przesłać schemat obecnego okablowania, aby lepiej zrozumieć, jak wszystko jest obecnie połączone?
    Opisane w poście
  • REKLAMA
  • #2 21478852
    jarekgol
    Poziom 40  
    Posty: 5148
    Pomógł: 642
    Ocena: 1138
    Jeżeli okap ma swoje pstryczki to rozdzielasz czarny na dwa, pierwszy do okapu, drugi do wyłącznika, z wyłącznika na ledy, ledy równolegle.
    Chcesz obrazki, to wrzuć zdjęcia przyłącza ledów, wyłącznik od środka, przyłącze (kostkę, czy co tam jest) okapu i rozizolowany koniec czarnego przewodu.
  • REKLAMA
  • #3 21479016
    eterone87
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Osoba trzyma lampa LED z odłączonym przewodem.
    Elementy montażowe okapu kuchennego na stole.
    U góry przewód z leków, poniżej wnętrze włącznika. Z okapu wychodzi czarny przewód 2x0,75 mm², przed remontem był wpięty w kostkę na końcu przewodu wychodzącego z puszki 2x1 mm². Okap ma swoje pstryczki, jedyna dla mnie skomplikowanie brzmiącą rzecz, to równolegle połączenie listwy LED pod jeden włącznik.

    Dodano po 8 [minuty]:

    Wnętrze kuchni z wiszącymi szafkami, sprzętem AGD i zaznaczonymi schematycznie przewodami LED.
    LEDy żółte, włącznik wiadomo, 'schemat' przewodów w obecnym stanie, z tym że okap nie jest wpięty w kostkę.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 21479251
    jarekgol
    Poziom 40  
    Posty: 5148
    Pomógł: 642
    Ocena: 1138
    Załączam wspaniałe dzieło artystyczne :)
    Schemat instalacji elektrycznej z oznaczeniami równoległego połączenia przewodów.
    Równolegle oznacza mniej więcej że każdy odbiornik dostaje bezpośrednio fazę i bezpośrednio zero, w odróżnieniu od szeregowo, jak w lampkach choinkowych, gdzie jak jedną wyjmiesz to reszta gaśnie.

    Prosiłem od zdjęcie przyłącza okapu - kostki, bo jeśli jest metalowy może wymagać przewodu ochronnego (uziemienia) którego raczej u Ciebie brakuje, a powinieneś to sprawdzić przy takiej okazji.
  • REKLAMA
  • #5 21479585
    eterone87
    Poziom 3  
    Posty: 8
    >>21479251
    Najserdeczniejsze podziękowania za rysunek, jakże dla mnie czytelny i zrozumiały, bez sarkazmu i szczerze, teraz już wiem, jak to zrobić :) żeby domknąć temat uziemienia okapu...

    Tabliczka znamionowa okapu DeLonghi CAPRI 50 X
    Dwa przewody, brązowy i niebieski, z odsłoniętymi miedzianymi końcówkami, obok drewnianej szafki.

    Przyłącze okapu, do którego musiałbym się dostać poprzez demontaż mebli, zakładam, że ma 'miejsce' na zielono-żółty. Natomiast instalacja w mieszkaniu jest dość stara, bo... aluminiowa, budownictwo z lat 60, a dla wyjaśnienia po prostu pokażę, jak zastałem temat...

    Kuchnia z widoczną instalacją elektryczną i miejscem na okap.
    Stara listwa zaciskowa na blacie stołu z odkręconymi śrubami.
    Otwór w ścianie z widoczną instalacją elektryczną.

    Także, tak sobie tutaj żyjemy, w XXI wieku ;)

    Jeszcze raz bardzo dziękuję, idę zaraz to kręcić ⚡️⚡️⚡️
  • #6 21479600
    jarekgol
    Poziom 40  
    Posty: 5148
    Pomógł: 642
    Ocena: 1138
    Wygląda na to że okap jest w drugiej klasie ochronności - takie 2 kwadraty jeden w drugim, więc do niego ochronnego nie podłączasz.
    Zobacz czy ledy nie są zrobione tak, że możesz pociągnąć przewód od jednej do drugiej (takie gniazdka na obu końcach) jeśli Ci będzie wygodniej.
REKLAMA